Προς το περιεχόμενο

Φουσκωμα μπαταριας μετα απο αντικατασταση


SpaceCadet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ να ρωτήσω, είχες πρόβλημα με την προηγούμενη μπαταρία; Τα SE έβγαζαν γενικά θέμα με το τσιπάκι τους (φόρτισης αλλά και power management). 
 

όσον αφορά τις μπαταρίες και το φούσκωμα τους είναι απλή ηλεκτρονική φυσική. Να σας θυμίσω μόνο πως ολόκληρη Samsung απέσυρε μοντέλο ναυαρχίδα ακριβώς γιατί είχε θέμα με τις μπαταρίες της. Έχω την υποψία πως έχει πέσει πολύ η ποιότητα. 
 

η Desay όντως κατασκευάζει μπαταρίες για την Apple. Ωστόσο όπως πολύ σωστά έγραψε ένας παίζει ρόλο και το τσιπ που έχει πάνω η μπαταρία. Πολλά μπορούν να συμβούν. 
 

προσωπικα είδα αρκετά με φουσκωμένες μπαταρίες όπου όμως μετά την αλλαγή δεν είχαν κάποιο θέμα. Γνώμη μου θα έπρεπε να στην αλλάξουν χωρίς πολλά μα μου. 
 

στις ελάχιστες περιπτώσεις που συνάντησα παρόμοια κατάσταση ήταν από πρόβλημα υγρασίας ή πιθανόν μητρικής και υπερφόρτωσης της μπαταρίας. Αυτά σε γενικές γραμμές. 
 

Ακόμα απορώ γιατί χρεώνουν 55€!! Όταν όλα τα ΜΗ εξουσιοδοτημένα χρεώνουν 35€ ίσως και λιγότερο μια και οι μπαταρίες ειναι πλέον αρκετά φθηνές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά παραθέτω την εμπειρία από εξουσιοδοτημένα σάμσουνγκ: Έχω ένα S6, στα οποία έχει θέμα φουσκώματος η μπαταρία. Φούσκωσε (ή τουλάχιστον τότε το κατάλαβα) 1 μήνα πριν λήξει η εγγύηση. Το πήγα σάμσουνγκ μέσω καταστήματος αγοράς, την άλλαξαν χωρίς κόστος.

Ξαναφούσκωσε το 2019, και έγινε τεράστιο (διπλάσιο σε πάχος). Εκτός εγγύησης, ρώτησα την σάμσουνκ τι να κάνω, μου είπαν αμέσως σε σέρβις που μου έδωσαν αυτοί. Με ενημέρωσαν για το κόστος, μου άλλαξαν μπαταρία, δεν πλήρωσα τίποτα. Η σάμσουνγκ είχε εγκρίνει την δωρεάν αντικατάσταση της μπαταρίας 4 χρόνια μετά την αγορά! Και χωρίς να το ζητήσω!

Δεν χρειάστηκε να πω τίποτα, και φυσικά δεν μου είπαν φταίω εγώ και λοιπά ανεδαφικά. Ούτε καν καλώδιο δεν συνδέω, με τον ασύρματο φορτιστή φορτίζω...

Τώρα, σχετικά με το νήμα, νομικά έχεις μπλέξει. Οι μπαταρίες θεωρούνται αναλώσιμα. Αν το παραβλέψουμε αυτό, ζήτα αλλαγή με 0 κόστος, γιατί δεν έχει περάσει εξάμηνο, οπότε νομικά τεκμαίρεται ότι η μπαταρία είχε ελάττωμα την μέρα που την αγόρασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όταν ξέρουν ότι έχουν θέμα κάνουν τέτοια πράγματα οι εταιρίες είτε λέγετε Samsung είτε apple. Δεν έχει σχέση όμως με την υπόθεση του συντάκτη αυτού του θέματος. Καθότι μιλάμε εδώ για προβληματική ξεκάθαρα μπαταρία (όσο τέλος πάντων μπορούμε να κρίνουμε από τα λεγόμενα ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SpaceCadet είπε

θα παρω την μπαταρια με τα 27,5 ευρω

Κυριοι τα πραγματα ειναι απλα.

Ο συμφορουμιτης επελεξε τον δρομο της φθηνης ευκολης λυσης. Απο την στιγμη που αναφερθηκε πιο πισω το κοστος της επισκευης,ηταν ξεκαθαρο να καταλαβει εαν ηταν επισημο το καταστημα ή οχι.

Οπως φαινεται λοιπον δεν ηταν επισημο και ετσι ακριβως τραβανε και τον κοσμο.

Ζητανε αισθητα λιγοτερα χρηματα,ο κοσμος τσιμπαει και μετα την παταει(καλη ωρα),εξου και οι οποιες δικαιολογιες.

Εαν η μπαταρια ειχε αγοραστει/αλλαχθει απο επισημο της Apple στην χωρα μας,και ειχε φουσκωσει σε τοσο συντομο διαστημα,δεν θα του λεγανε αυτα που του ειπανε.

Τωρα ειναι παρα πολυ αργα γιατι οχι μονο οτι εγινε εγινε,αλλα στην ουσια του εχει βγει και η συσκευη αχρηστη ετσι οπως εχει γινει σε φαση καλυτερα να αγορασει μτχ απο αγγελιες ενα Iphone SE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore Το θέμα είναι όμως ότι πιάστηκε "κορόιδο" γιατί και πολλά πλήρωσε (55€) και μούφα μπαταρία του έβαλαν. Με 59€ θα είχε βάλει την ΓΝΗΣΙΑ στους επίσημους και φυσικά θα είχε άλλη αντιμετώπιση όπως ήδη ανέφερες...

Προσωπικά, μόνο σε επίσημο service θα πήγαινα, ακόμα και για μπαταρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα γιατι αυτο το καταστημα...Εχουν πολυ γρηγορο service με δωρεαν ελεγχο. Κι εφοσον υπαρχει εγγυηση ενος ετους για καθε μπαταρια τους το θεωρησα ασφαλη επιλογη. Συν οτι το θεωρoυσα authorized  (δεν ξερω τι παιζει με αυτο αλλα ακομα μου φαινεται fishy)| 
Η πρωτη υπαλληλος την μερα που το πηγα για σερβις, μου ειπε οτι μπορουν να μου κανουν φιλικη τιμη στα 35 ευρω. Τα τεχνικα ειπαν 27,5... Φιλοι και γνωστοι που εχουν επισκεφτει το καταστημα επισης 35. Aρα υποθετω , αυτο σημαινει ξεκαθαρα οτι δεν ειναι authorized εν τελει. 


Στην απορια παραπανω, αλλαξα μπαταρια προσφατα, εξου και η εγγυηση τωρα. Αλλα η προηγουμενη δεν εβγαλε το ιδιο προβλημα.
Η υγεια της ηταν κομπλε, και προφανως δεν φουσκωνε, αλλα  εκανε κατι επανακινησεις μονο του που απ'οσο ειπε το service οφειλονταν στην μπαταρια. 35 πληρωσα για την αλλαγη της (...φιλικη τιμη παλι)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λάθος σου. Από την στιγμή που δεν σου έκαναν την αλλαγή δωρεάν έπρεπε να πας σε άλλους και όχι να τους δώσεις άλλα 27.5 ευρώ. Εφόσον διαφημίζαν την εγγύηση τους έπρεπε να στην αλλάξουν δωρεάν την μπαταρία.

Η δεύτερη παράγραφος αφορά την εργοστασιακή μπαταρία; Είχαν πολλοί το ίδιο πρόβλημα (π.χ. https://discussions.apple.com/thread/8373101). Στο iPhone 6s έχει βγει και πρόγραμμα αντικατάστασης μπαταρίας που καλύπτει και μετά τον ενα χρόνο https://support.apple.com/el-gr/iphone6s-unexpectedshutdown. Ξέρω άλλες 2 περιπτωσεις που είχαν πρόβλημα με το iPhone SE και μάλιστα πριν κλήσει χρόνο η συσκευή τους και η εγγύηση της Apple του κάλυψε. Το πιθανότερο είναι να είχες και εσύ αντίστοιχο πρόβλημα και στην αρχή απλώς να το αγνοούσες.

 

 

Αν έβραζε το παρακάτω μήνυμα και η χωρητικότητα δεν είχε πέσει κάτω από 80% το πιθανότερο είναι να στην άλλαζαν δωρεάν σε εξουσιοδοτημένο. 

977288040

 

Επεξ/σία από medidia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SaFiS είπε

@Fulgore Το θέμα είναι όμως ότι πιάστηκε "κορόιδο" γιατί και πολλά πλήρωσε (55€) και μούφα μπαταρία του έβαλαν. 

Οπως ειδες και εσυ δεν πληρωσε 55ευρω :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Fulgore είπε

Οπως ειδες και εσυ δεν πληρωσε 55ευρω :)

Έτσι όπως τα έγραψε πιο πίσω ότι του κάνουν και καλά έκπτωση από 55€ στα 27,50€ υπέθεσα ότι ήδη πλήρωσε μια φορά τα 55€. Όπως και να 'χει το αποτέλεσμα ίδιο είναι και φυσικά θέλουν να του τα πάρουν πάλι για δική τους ευθύνη. Στο τέλος θα φτάσει τα χρήματα που θα είχε δώσει για γνήσια και μένει και με σπασμένη οθόνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Γεια, ειπα να βαλω εναν επιλογο :)

Δεν ξερω αν καποια εγγυηση θα μπορουσε να το καλυψει, αλλα εγω εφταιγα για την μλκια.
Το καλωδιο που το φορτιζα ηταν καλωδιο φαγωμενο, κι ενω ηταν εκανε την δουλεια, παραλληλα δουλευε και σαν τρομπα, οποτε μετα απο πολυ λιγες φορτισεις ειχε το αποτελεσμα που ειδατε στην πρωτη αναρτηση.
Χαιρομαι που ηταν απλο το προβλημα. Ειχε παει το μυαλο μου σε μητρικη που θα ταν αρκετα σοβαρη ζημια. Αλλα ειμαι βλακας, δεν ηξερα οτι μπορεις να την παθεις ετσι απο καλωδιο.

4 μηνες μετα, η υγεια της μπαταριας ειναι στο 100%  (το ραγισμα δεν το διορθωσα αλλα δεν εγινε χειροτερο.)

Λυπαμαι πολυ που ανοιξα το ποστ δυσφημιζοντας το καταστημα. Μια χαρα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, SpaceCadet είπε

Γεια, ειπα να βαλω εναν επιλογο :)

Δεν ξερω αν καποια εγγυηση θα μπορουσε να το καλυψει, αλλα εγω εφταιγα για την μλκια.
Το καλωδιο που το φορτιζα ηταν καλωδιο φαγωμενο, κι ενω ηταν εκανε την δουλεια, παραλληλα δουλευε και σαν τρομπα, οποτε μετα απο πολυ λιγες φορτισεις ειχε το αποτελεσμα που ειδατε στην πρωτη αναρτηση.
Χαιρομαι που ηταν απλο το προβλημα. Ειχε παει το μυαλο μου σε μητρικη που θα ταν αρκετα σοβαρη ζημια. Αλλα ειμαι βλακας, δεν ηξερα οτι μπορεις να την παθεις ετσι απο καλωδιο.

4 μηνες μετα, η υγεια της μπαταριας ειναι στο 100%  (το ραγισμα δεν το διορθωσα αλλα δεν εγινε χειροτερο.)

Λυπαμαι πολυ που ανοιξα το ποστ δυσφημιζοντας το καταστημα. Μια χαρα ειναι.

Καλώδιο που δουλεύει σαν τρόμπα δεν ξέρω ποιος στο είπε αλλά δεν υφίσταται για να μην πω κάτι χειρότερο. Καλώδια χαμηλής ποιότητας μπορούν να δημιουργήσουν προβλήματα στις συσκευές ειδικά στα iphones εάν δεν είναι Mfi. Η μπαταρία φουσκωνει λόγω κακής ποιότητας κατασκευής της μπαταρίας η λόγω κάποιου βραχυκυκλωματος στη συσκευή το οποίο προκαλεί battery drain. Επίσης οι υψηλές θερμοκρασίες είναι ακόμη ένας παράγοντας που μπορεί να προκαλέσει φούσκωμα στη μπαταρία.

Επεξ/σία από Zenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2020 στις 9:34 ΜΜ, SpaceCadet είπε

https://asia.nikkei.com/Business/Companies/Apple-packs-latest-iPhones-with-Asian-technologies

Oτι ηταν κακης ποιοτητας η μπαταρια συμφωνω, κι ομως η Desay ειναι επισημος συνεργατης

Σε καμια περιπτωση το stock που εχει η apple δεν κυκλοφορει στο εμποριο να μπορεις να προμυθευτεις.

αν ειναι ιδιος ο κατασκευαστης μικρη αημασια εχει, το λειτουργικο θα αναγνωρισει σαν γνησια μονο οποια μπαταρια σου βαλει επισημως η apple ή συνεργατες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...