Προς το περιεχόμενο

Φουσκωμα μπαταριας μετα απο αντικατασταση


SpaceCadet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το αν ειναι εξουσιοδοτημενο ή οχι επηρεαζει καπως αν η εγγυηση μπορει να μου καλύψει την μπαταρια και την οθονη, η οχι?

Επεξ/σία από SpaceCadet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 ώρες πριν, SpaceCadet είπε

Το αν ειναι εξουσιοδοτημενο ή οχι επηρεαζει καπως αν η εγγυηση μπορει να μου καλύψει την μπαταρια και την οθονη, η οχι?

Αν πας σε εξουσιοδοτημένο το πιθανότερο είναι να σε χρεώσουν για τον έλεγχο για να σου που ότι δεν αναλαμβάνουν τη συσκευή ακόμα και με πληρωμή λόγω παρέμβασης από μη εξουσιοδοτημένο service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, SpaceCadet said:

19E2C609-BB9B-4505-9DD7-7754B4E4EBFF.png

πλην ομως οτι ειναι ενα μαγαζι με ιδια επωνυμια ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ. οχι στην εξωτική Ελλάδα. Εδώ ΔΕΝ είναι  authorised service provider και πολύ απλά απο την μ@λ@κί@ τους εγινε ζημία σε ένα σχετικά καινούργιο τηλέφωνο. Άρα ποιο είναι το επιχείρημα εδώ; Θα διαμαρτυρηθείς στην apple οτι πήγες σε ένα μαγαζί και έβαλαν ο,τι μπαταρία ήθελαν και φούσκωσε με αποτέλεσμα να κάνει ζημιά ελάτε φτιάξτε το δωρεάν; μου ακούγεται λίγο έως πολύ παράλογο...

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου πληρωσες για κατι που ειναι ελατωματικο. Η μπαταρια που σου εβαλαν ειναι επικινδυνη. Πας με την αποδειξη και τους τα ψαλεις και ζητας νεα μπαταρια δωρεαν. Απορω γιατι το ψαχνεις τοσο, ολοι αυτοι που αλλαζουν μπαταριες δινουν και μια εγγυηση. Τωρα για την οθονη διεκδικησε απο την εταιρια να στην αλλαξει αλλα αυτο ειναι πιο δυσκολο να το αποδειξεις. Πες μας τι εκανες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, SpaceCadet είπε

Το αν ειναι εξουσιοδοτημενο ή οχι επηρεαζει καπως αν η εγγυηση μπορει να μου καλύψει την μπαταρια και την οθονη, η οχι?

Θα σου απαντησω καλοπροαιρετα οπως και ολοι οι υπολοιποι εδω, νομιζω λοιπον οτι φασκεις και αντιφασκεις...ειδες πουθενα οτι το icare ειναι επισημο service στην Ελλαδα? ΟΧΙ, αντι να επιλεξεις λοιπον να κανεις αυτο, https://support.apple.com/el-gr/iphone/repair/service ή να το πας κατευθειαν εδω https://www.istorm.gr/stores-service.html ή εδω https://service.i-system.gr/ εσυ επελεξες την icare που εδω Ελλαδα πραγματικα δεν ξερω τι σχεση εχει με την "μαμα" apple, απο εκει και περα, το μονο που μπορεις  πλεον να κανεις οτι οτι ακριβως σου ειπαν και οι υπολοιποι, δηλ, να ζητησεις αντικατασταση μπαταριας (εχεις εγγυηση, δεν σου εδωσαν ή σου το ειπαν προφορικα για την διαρκεια της?) μιας και προφανως σου εβαλαν ελλατωματικη και επισης να διεκδικησεις την αλλαγη της οθονης....εαν το καταφερεις και το κανουν εισαι τυχερος...εαν οχι, δεν ξερω ποσο σε συμφερει να το κανεις ή ειναι καλυτερα να προχωρησεις σε αγορα νεου κινητου...

Επεξ/σία από doa5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 ώρες πριν, marmagia είπε

πλην ομως οτι ειναι ενα μαγαζι με ιδια επωνυμια ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ. οχι στην εξωτική Ελλάδα. Εδώ ΔΕΝ είναι  authorised service provider και πολύ απλά απο την μ@λ@κί@ τους εγινε ζημία σε ένα σχετικά καινούργιο τηλέφωνο. Άρα ποιο είναι το επιχείρημα εδώ; Θα διαμαρτυρηθείς στην apple οτι πήγες σε ένα μαγαζί και έβαλαν ο,τι μπαταρία ήθελαν και φούσκωσε με αποτέλεσμα να κάνει ζημιά ελάτε φτιάξτε το δωρεάν; μου ακούγεται λίγο έως πολύ παράλογο...

Οχι, τσεκαρε πρωτη πρωτη σειρα. Θεσσαλονικη. Κι εκει authorized service κατα τον Γουγλη.
Οχι απο το site της Apple ωστοσο. Περιεργο. Θα το ψαξω λιγο παραπανω, αν oλοι οι authorized συνεργατες αναφερονται στο site και η iCare πετα μουσια στο ξεκαρφωτο, αλλα κι αυτο περιεργο. Αποκλειεται η Apple να ειναι ελαστικη με αυτα.

Kαλα,  εννοειται δεν θα παω στην apple να τους πω να μου αλλαξουν τζαμπα την μπαταρια. Με την εγγυηση του iCare προσπαθω να βγαλω ακρη.
 

 
3 ώρες πριν, doa5 είπε

Θα σου απαντησω καλοπροαιρετα οπως και ολοι οι υπολοιποι εδω, νομιζω λοιπον οτι φασκεις και αντιφασκεις...

Ε οκ, θενξ, αλλα ειλικρινα δεν βρισκω για ποιον λογο να μου απαντησεις κακοπροαιρετα ουτως η αλλως, tbh
Σε τι φασκω κι αντιφασκω?

Οσον αφορα το icare, γραφει οτι ειναι authorized στο site τους, μοιαζει να το διασταυρωνει το google, στο ιδιο το site της apple δεν ανεφερεται ωστοσο, και υποθετω το τελευταιο θα επρεπε να εχει μεγαλυτερη ισχη. Ωστοσο λιγο περιεργο να κανουν τετοιους ισχυρισμους χωρις να ειναι και να μην τρωνε μηνυση απο την apple. Eδω και το google τους τιτλοφορει ετσι. Και ειναι μεγαλη, παγκοσμια εταιρια, οχι το repair shop στην γωνια. Ειμαι κι εγω λιγο confused εν τελει, απο περιεργεια θα το κοιταξω παραπανω, αν και νομιζω στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειναι το θεμα.
Παντως η μπαταρια ειναι μαρκα απο προμηθευτη της ιδιας της Apple (που παλι, δεν σημαινει οτι δεν επεσα σε ελαττωματικο προιον).
Εχω εντυπη  εγγυηση, ναι.

4 ώρες πριν, mchrisober είπε

φιλε μου πληρωσες για κατι που ειναι ελατωματικο. Η μπαταρια που σου εβαλαν ειναι επικινδυνη. Πας με την αποδειξη και τους τα ψαλεις και ζητας νεα μπαταρια δωρεαν. Απορω γιατι το ψαχνεις τοσο, ολοι αυτοι που αλλαζουν μπαταριες δινουν και μια εγγυηση. Τωρα για την οθονη διεκδικησε απο την εταιρια να στην αλλαξει αλλα αυτο ειναι πιο δυσκολο να το αποδειξεις. Πες μας τι εκανες.

Το ψαχνω γιατι πρωτα εκανα αυτο που λες! Πηγα με την εγγυηση, το πηραν, το ελεγξαν, και μου ειπαν οτι οντως η μπαταρια εχει φουσκωσει, αλλα το φουσκωμα δεν το καλυπτει η εγγυηση. Και ειπα προφανως οτι αυτο ειναι εξωφρενικο, ολοκαινουρια μπαταρια, μπλα μπλα. Εφαγα Χ. Πηρα το κινητο πισω, το εψαξα οσο μπορουσα, εκανα και ποστ στο insomnia για δευτερη, τριτη κλπ γνωμη, κι εστειλα χθες το βραδυ  μεηλ στα κεντρικα τους για την περιπτωση.

Σημερα τα κεντρικα με πηραν τηλεφωνο . Μου ειπαν οτι μια μπαταρια μπορει να φουσκωσει και απο κακο φορτιστη, αν εχει καμια φθορα το καλωδιο κλπ.  Και παιζει κι ενας τριτος λογος που με ανησυχησε, μπορει να προκαλεσει φουσκωμα στην μπαταρια ενα σφαλμα στην μητρικη,  να μην σταματαει η φορτιση της μπαταριας οταν φτανει στο 100%, με αποτελεσμα να υπερθερμενεται και να φουσκωνει. Αν ισχυει αυτο, μου ακουγεται σοβαρο, και εν τελει θα καταστρεψει και την καινουρια μπαταρια. Οποτε, οντως υπαρχει πιθανοτητα η μπαταρια να μην ηταν βραχυκυκλωμενη εξαρχης. Ψαχνω να δω αν υπαρχει τροπος να το επιβεβαιωσω.

Και προτειναν να μου αλλαξουν την μπαταρια με 50% εκπτωση, απο 55 ευρω δηλαδη με 27,5.... Και η εγγυση θα ισχυει ξανα, για αλλον εναν χρονο απο σημερα. Με τον ορο να αλλαξω καλου κακου  εστω το καλωδιο.
Και θα παω το κανω. Δεν νομιζω να βρω καλυτερη τιμη, μαλλον δεν μπορω να κανω κατι καλυτερο με την εγγυηση.
Θα συζητησω το θεμα της οθονης,ανεφεραν οτι θα μου κανουν καλυτερη τιμη. Αν γνωριζει, ας πει καποιος ποσο κοστιζει η αντικατασταση οθονης iphone  να υπαρχει μια συγκριση (δεν ξερω αν εχει σημασια, μονο το εξωτερικο πλαστικο εχει ενα ραγισμα, η οθονη και το touch ειναι ενταξει).

Θα συνεχισω με τα updates.

Επεξ/σία από SpaceCadet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, SpaceCadet said:

Οχι, τσεκαρε πρωτη πρωτη σειρα. Θεσσαλονικη.

Θεσσαλονίκη είσαι;

16 minutes ago, SpaceCadet said:

Οσον αφορα το icare, γραφει οτι ειναι authorized στο site τους

Πού το λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, SpaceCadet said:

Μήπως το google λέει ότι κάποιος από Θεσσαλονίκη ψάχνει για "iCare Apple Authorized Service" και όχι ότι υπάρχει Apple Authorized Service στη Θεσσαλονίκη;

Συνεχίζεις το ίδιο λάθος. Εσύ πήγες στο Ελληνικό iCare λαμβάνοντας υπόψιν τα Ινδικά καταστήματα. Το Ελληνικό iCare που πήγες ΔΕΝ είναι Apple Authorized Service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε κάνω λάθος το μόνο εξουσιοδοτημένο στην Θεσσαλονίκη πρεπει να είναι η istorm. Μετά ταχυδρομική αποστολη σε κάποιο service. Στην Αθήνα.. αν δε σου πήραν 55€ ενώ οι «επίσημοι» παίρνουν 59 και τα μαγαζιά τα λοιπά είναι κοντά στο 30αρι τότε σε έγδαραν και έκαναν και κάκιστη δουλειά..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τους το πας πισω και σου βάζουν και νέα οθόνη εκτός από μπαταρία που πλήρωσες. 

αν αρνηθούν μπορείς να το στείλεις στην aplle να το επισκευάσεις και να τους στείλεις το τιμολόγιο μαζί με τα όποια δικαστικά εξοδα αν πάει μακρυά η βαλίτσα.

Το αντέχει η τσέπη σου? έχεις την διαθεση να το φτασεις στα άκρα? χάρη θα κάνεις σε όλους μας.

Έτσι μονο και μόνο να μην σφυρίζουν αδιάφορα...

Βέβαια μέχρι να σπάσει η οθόνη και φουσκωνε προς τα πίσω γιατί δεν το πήγες άμεσα και προχώρησε τόσο η ζημιά?

Επεξ/σία από dkstopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, dkstopo είπε

τους το πας πισω και σου βάζουν και νέα οθόνη εκτός από μπαταρία που πλήρωσες. 

αν αρνηθούν μπορείς να το στείλεις στην aplle να το επισκευάσεις και να τους στείλεις το τιμολόγιο μαζί με τα όποια δικαστικά εξοδα αν πάει μακρυά η βαλίτσα.

Το αντέχει η τσέπη σου? έχεις την διαθεση να το φτασεις στα άκρα? χάρη θα κάνεις σε όλους μας.

Έτσι μονο και μόνο να μην σφυρίζουν αδιάφορα...

Βέβαια μέχρι να σπάσει η οθόνη και φουσκωνε προς τα πίσω γιατί δεν το πήγες άμεσα και προχώρησε τόσο η ζημιά?

Ολο αυτο εγινε αποτομα, την μπαταρια την εχω 2μιση μηνες. Καπου μετα την πρωτοχρονια αρχισε να κανει κατι ελευθερος πτωσεις απο το 30% στο 0% και ψοφος σε δευτερολεπτα. Καπου τοτε, ειχα παρατηρησει οτι η οθονη εμοιαζε να μην ειναι κουμπωμενη τελεια. .  Το ραγισμα να το παρατηρησα το τελευταιο... 10ημερο? Και νομιζα οτι απλα ειχε ραγιζει το screen protection (το οτι επαθε ζημια οθονη το ειδα οταν εβγαλα το προστατευτικο για να το παω για σερβις.) Και η θηκη καπως εκρυβε το φουσκωμα (το οποιο μαλλον εγινε αποτομα). Σκοπευα να το παω, αλλα αρχικα ελειπα για γιορτες,μετα ειχα κατι δουλειες κλπ και δεν ασχοληθηκα, γιατι δεν καταλαβα ποσο επειγον ειναι.

Μια μερα πριν το ποστ, το ειδα π ρ α γ μ α τ ι κ α, και  συνειδητοποιησα οτι (σε αντιθεση με μενα) το κινητο μου δεν δικαιολογειται να ειναι φουσκωμενο μετα τις γιορτες. Το πηγα για σερβις την επομενη και τα υπολοιπα τα ξερεις.
Κανονικα δεν ειμαι τοσο βλαμμενο,  απλα δεν ειχα ποτε ξανα εμπειρια με φουσκωμενη μπαταρια.

Ουτε τα λεφτα εχω, ουτε το τσαγανο, θα παρω την μπαταρια με τα 27,5 ευρω τωρα και θα ελπιζω να μην ανατιναχτουμε (tο be fair, αν γινει αυτο,θα ναι αποδειξη οτι δεν εφταιγε το καταστημα αλλα η μητρικη του κινητου)

Επεξ/σία από SpaceCadet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις ένα απλό search με τις λέξεις swollen battery apple, θα βρεις χιλιάδες αναφορές για το πως αντιμετωπίζεται μια φουσκωμένη μπαταρία. Συγνώμη που στο λέω, αλλά δεν θα δεις πουθενά να λέει ότι φταίει ο φορτιστής, η μητρική ή ο ανάδρομος Ερμής. Φούσκωμα σημαίνει ελαττωματική μπαταρία.

Αν δεις από τα αποτελέσματα, το φούσκωμα δεν είναι αποκλειστικότητα της μαιμού μπαταρίας, μια χαρά μπορεί να συμβεί και στην οριτζιναλ. Έχει συμβεί σε άτομα του στενού μου κύκλου και σε φορητά και σε τηλέφωνα. Το θέμα είναι πως σε αντιμετωπίζει το κατάστημα που του εμπιστεύτηκες την ωραία σου συσκευή και του έδωσες τα 55 σου Ευρώ.  Από ότι φαίνεται εδώ, όχι μόνο προσπαθούν να βγάλουν την ευθύνη από πάνω τους, αλλά σου κάνουν "χάρη" να πληρώσεις την μισή τιμή σε μια νέα μπαταρία.

Είχαμε πρόσφατα στην οικογένεια μια αντίστοιχη με την δική σου περίπτωση, δηλαδή αλλάξαμε μια μπαταρία στα 59 Ευρώ σε ένα iphone και μέσα σε 2 μήνες έγινε διπλή. Το πήγαμε στο εξουσιοδοτημένο κατάστημα που μας την άλλαξε, το έστειλαν στην Apple χωρίς σούξου μούξου, και κάποιες μέρες μετά είχαμε μια νέα συσκευή στα χέρια μας χωρίς να πληρώσουμε τίποτα, γιατί το κάλυψε η εγγύηση της μπαταρίας.

Σου εύχομαι να βρεις το δίκιο σου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...