Προς το περιεχόμενο

Έπεσα θύμα ''απάτης'' στο steam - μπορώ να κινηθώ νομικά;


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα είχε ενδιαφέρον πάντως κάποιος με πολλά λεφτά και μεγάλη όρεξη για εκδίκηση να βάλει ντέτεκτιβ και δικηγόρους να κυνηγήσουν τον συγκεκριμένο σε όλη την υφήλιο. Και μετά να τον βάλουν να πληρώσει και όλα τα έξοδα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

In before "επεσα σε χασοδικη δικηγορο, πώς μπορω να κινηθω νομικα εναντιον του για να παρω τα λεφτα μου πισω";

YΓ. Πώς σε πετσοκοψε ετσι ο πιτσιρικας;

ΥΓ2. Αν θες σοβαρη απαντηση, στη ζωη πρεπει να μαθεις και να χανεις. Και απο τις ηττες να διδασκεσαι, ειδικα οταν τα λαθη ειναι δικα σου. Αυτο ειναι το πιο ωφελιμο πραγμα που μπορεις να κανεις στη συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα δε σε βλεπω διατεθιμενο να το αποδεχτεις. Παρολα αυτα εισαι τυχερος που δε θα βρεθει δικηγορος να αναλαβει τετοια "υποθεση" διοτι θα σε γλυτωσει απο επιπλεον εξοδα χωρις κανενα απολυτως αντικρυσμα. Εχασες, σε πετσοκοψε, δεν μπορεις να κανεις τιποτα γιαυτο, παρτο αποφαση, διδαξου και προχωρα παρακατω. Κι αφου οπως λες τα λεφτα δεν ειναι προβλημα, πληρωσε να ξαναγορασεις τα σκινς και θα σου περασει. Φτανει να μη σε ξαναπιασουν κοτσο.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 hour ago, mic2mic said:

Θα είχε ενδιαφέρον πάντως κάποιος με πολλά λεφτά και μεγάλη όρεξη για εκδίκηση να βάλει ντέτεκτιβ και δικηγόρους να κυνηγήσουν τον συγκεκριμένο σε όλη την υφήλιο. Και μετά να τον βάλουν να πληρώσει και όλα τα έξοδα :D

Αν είχα περισσότερα χρήματα θα το έκανα αλήθεια σου λέω

50 minutes ago, BackFromHell said:

In before "επεσα σε χασοδικη δικηγορο, πώς μπορω να κινηθω νομικα εναντιον του για να παρω τα λεφτα μου πισω";

YΓ. Πώς σε πετσοκοψε ετσι ο πιτσιρικας;

ΥΓ2. Αν θες σοβαρη απαντηση, στη ζωη πρεπει να μαθεις και να χανεις. Και απο τις ηττες να διδασκεσαι, ειδικα οταν τα λαθη ειναι δικα σου. Αυτο ειναι το πιο ωφελιμο πραγμα που μπορεις να κανεις στη συγκεκριμενη περιπτωση, αλλα δε σε βλεπω διατεθιμενο να το αποδεχτεις. Εισαι τυχερος που δε θα βρεθει δικηγορος να αναλαβει τετοια υποθεση διοτι ακριβως αυτη η μη αποδοχη της ηττας σου, θα σε οδηγουσε σε επιπλεον εξοδα χωρις κανενα απολυτως αντικρυσμα.

Το αποδέχθηκα φίλε αν διαβάσεις το προηγούμενο μου ποστ, έχει να κάνει με deep web δε θα βρεί ποτέ κανένας τίποτα

1 hour ago, donblunts said:

Πως να κινηθείς νομικά εφόσον τη πάτησες απο δικό σου λάθος;
Και σιγά τα skin(s) για να έχουν αξία 170.
Υπάρχουνε dopplers με χιλιάρικα.

Grow up

Gut knife Doppler ήταν το ένα από αυτά,και 170 ευρώ δουλεμενα ήταν τα αγόρασα δεν τα βρήκα σε case του 2ευρου,όπως και να έχει παραμένει κλέψιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maparios είπε

Το διόρθωσα, ναι αυτό είναι το όνομα του ψεύτικου ακαουντ που πρέπει να γίνει ριπορτ

αυτό το προφίλ από μόνο του φίλε μου θα έπρεπε να σε απωθήσει από να κάνεις την οποιαδήποτε συναλλαγή μαζί του

κάνει "μπαμ" από μακριά ότι είναι απατεώνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/1/2020 στις 4:50 ΜΜ, maparios είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ, θα ήθελα την γνώμη και τα φώτα σας όποιος γνωρίζει νομικά αν μπορώ να κάνω κάτι..

Χθές το μεσημέρι στο διάλειμα μου απο την δουλειά μπήκα σε ενα γκρουπ στο fb για ανταλλαγές σε skin για το cs go..

Μου στέλνει ενας τυπος οτι ενδιαφερετε για τα ταδε σκιν μου, του απανταω πως δινω μονο το ενα, και λεει προσφερω 3% περισσότερο ανα είδος αν τα δώσεις όλα μαζι, διότι έχω ανοιχτό balance στην σελιδα skinbaron (τη οποια χρισημοποιώ εγώ μήνες, και ειναι απολύτως νομμιμη και legit)

Καθώς μιλάμε, γραπτώς, λέει πρωτού στείλεις την προσφορα θελω να δω σε τι κατασταση ειναι τα σκιν σου, στειλε μου σκρινσοτ, λεω ονομαστικη κατασταση του καθε σκιν, και λογο ελειψης χρονου λεω απο που να σου δώσω σκρινσοτ; και μου στελνει μια σελιδα:

http://csgodatabase.net/

πάνω στην βιασύνη μου, ειχα ξεχάσει οτι ειχα βαλει απομνημονευση στο steam στο κινητο, και βάζω το μειλ και τον κωδικό μου (για τους μη γνωστες, με μειλ και κωδικο δεν μπορει κανεις να σου κλεψει αντικείμενα) και μετέπειτα μου έβγαλε σφαλμα ''under maintance''  του το είπα και λέει δεν πειράζει, προχώρα στην αποστολη προσφορας να σου δώσω τα χρήματα (η διαδικασία ειναι να στειλω τα αντικειμενα στο skinbaron και εκεινο με τη σειρα του να τα στειλει σε αυτον).. Επειδη όπως προανέφερα ήμουν βιαστηκός, τσεκάρω το hash να είναι σωστό, τσεκάρω και το ''bot'' για την ανταλλαγή και ήταν όλα εντάξει, πατάω αποδοχή, και έρχετε ειδοποίηση στο κινητό μου, παταω αποδοχή, και εξαφανήστηκε εμφανίζοντας error..λεω κάτι θα έγινε, είχα μονο 3 λεπτα διάλειμα ακόμη, του στέλνω δεν γινετε να τα στειλω βγαζει ερρορ μου λεει ξαναδοκιμασε, ξαναδοκιμάζω, ελεγχω πάλι τα hash Κλπ, παταω αποδοχή, έρχετε στο κινητο η αποστολή τσεκαρω το bot όλα ήταν ενταξει, παταω αποδοχή, μπαίνω στο site του skin baron Και βλέπω error και οτι δεν έχουν σταλει, μπαινω απο το pc της δουλειάς και βλέπω οτι είχαν σταλεί σε άλλο ''bot'' υποτιθέμενα το ίδιο,και ξενερωσα τη ζωή μου, ήμουν και άυπνος,και εχασα 170 ευρώ σε λίγα δευτερόλεπτα.. είχα απορία πως το έκανε τόσο γρήγορα και βρήκα στο reddit Οτι υπάρχει ''hack '' οπου με κωδικο και ονομα λογαριασμου ακυρώνουν αυτοματα την ανταλλαγη και στέλνουν καινούργια να μοιάζει ακριβώς ίδια με την πρώτη..έστειλα μήνυμα στο steam support και μου απάντησαν σήμερα:

Sorry to hear on what happened to your item(s). From the looks of it, your trade offers are indeed being intercepted by someone who has compromised your account. I do see here that you have already changed your password, we also recommend that you de-authorize all previously used devices from your account using this page.

While your account was compromised without you knowing, here is what happened:

  • The user who compromised your account was able to see your sent and received trade offer(s). When you send a trade offer the compromiser can see the items you are trying to trade and the Steam account you are trying to trade with.
  • Knowing this information, the compromiser canceled your sent trade offer and changed their Steam profile to match your intended trade partner's.
  • They then sent a similar offer back to you, with the same items and using a Steam profile which looked like your intended trade partner's, which you accepted.
  • This resulted in your items being sent to the compromiser's account and not your intended trade partner's.

For this reason and many others we always recommend verifying your trade partners' profiles before sending or accepting trade offers. Unfortunately, we do not restore items in accordance with steam item return policy.

If you have changed your password and de-authorized your previously used devices and you still suspect your account is compromised, this may be caused by malware on your machine. We have some tips for removing malware from your computer here. Taking these steps should secure your machine and account, but if for some reason it does not we can only recommend seeking help from a local PC technician.

Flash bang out,
Kaycee

Βάση αυτού, η ερώτηση μου, μπορώ να κινηθώ νομικά και να ''αναγκάσω'' την εταιρία (steam), εφόσον έχει προσβαση, να μου ''ανακτήσει'' τα χαμένα αντικείμενα;

Παρακαλώ πολύ όχι ειρωνικά σχόλια, όχι σχόλια τύπου ''ας πρόσεχες'' κλπ.. θέλω μια γνώμη απο κάποιον που μπορεί να γνωρίζει. είμαι διατεθημένος να δώσω χρήματα, ακόμη και περισσότερα,ΠΟΛΥ περισσότερα, προκειμένου να ''δικαιωθώ'' και άς πάρει καιρό, τα σκιν δεν με ενδιαφέρουν, με ενδιαφέρει οτι με έπιασε ''θυμα'' ενα κ%λοπαιδο απο Φιλλιπίνες και ειναι καθαρά θέμα εγωισμού. ΔΕΝ ειναι τρολ ποστ, παρακαλώ για τις απαντήσεις σας πρωτού μιλήσω με τον δικηγόρο μου, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

edit: αν βαριέστε να διαβάσετε τα σχόλια ως το τέλος, παρακαλώ κάντε αναφορά σε αυτό εδώ το προφίλ για ''scam'' αν χρισημοποιείτε steam θα βοηθήσει πολύ, ευχαριστώ!

https://steamcommunity.com/profiles/76561198999801629

Νομίζω, αν πας στο κοντινότερο αστυνομικό τμήμα και τα εξηγησεις αναλυτικά στον αστυνόμο υπηρεσίας, θα μπορέσουν να σε καθοδηγήσουν για τα επομενα βήματα 😊

 

Spoiler

Απολογούμαι που «παίζω με τον πόνο σου» αλλά I couldn’t resist 😁

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, maparios είπε

Gut knife Doppler ήταν το ένα από αυτά,και 170 ευρώ δουλεμενα ήταν τα αγόρασα δεν τα βρήκα σε case του 2ευρου,όπως και να έχει παραμένει κλέψιμο

Συμφωνώ στο οτι ήταν κλέψιμο, αλλα απο αμέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χωριό μου το λέμε: Cut your losses.
Δεν σου έκατσε η συναλλαγή γιατί βιαζόσουν και τσίμπησες με το +3% για το πακέτο.Δεν έχασες 170 ευρώ. Έκανες ένα πολύ ωραίο εκπαιδευτικό σεμινάριο αξίας 170 ευρώ. Οπότε stop bitching about it και συνέχισε την ζωή σου.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2020 στις 4:25 ΜΜ, ikorolis είπε

να προσέχεις τα λινκ που πατάς

και που βάζεις καθώς τα προηγούμενα λινκ που έβαλες για δες τα λίγο...

changed your password

https://email.multirama.gr/owa/redir.aspx?C=UjFPqXn7Y6j1kZVmumKdqNBZdkT1L9Lw_qnqIy7tmxN8Ic2hEaDXCA..&URL=https%3A%2F%2Fsupport.steampowered.com%2Fkb_article.php%3Fref%3D8668-OSLM-5149

this page 

https://email.multirama.gr/owa/redir.aspx?C=1dIWXSchAz-kkIL0OTFzgOOnZ6brQDhprsC3xenS2BV8Ic2hEaDXCA..&URL=https%3A%2F%2Fstore.steampowered.com%2Ftwofactor%2Fmanage

Steam's Item Restoration Policy  

https://email.multirama.gr/owa/redir.aspx?C=HKpgD-HsXjKS3CmuXpwh_qMS2kGVPCTZ7a4jgPsMp_N8Ic2hEaDXCA..&URL=https%3A%2F%2Fsupport.steampowered.com%2Fkb_article.php%3Fref%3D9958-MJDG-3003

το όνομα που βγάζει το λινκ που παραθέτεις είναι το [skinbaron.de] Bot 181᠌᠌ https://steamcommunity.com/profiles/76561198999801629

καλή επιτυχία σε ότι κάνεις

απλά την επόμενη φορά να προσέχεις φίλε μου

αν ήμουν steam θα τρώγατε και οι δύο εμπλεκόμενοι ένα μόνιμο μπάνιο για διακοπές στην χαβάη και θα τελειώνε η ιστορία

Για να καταλάβω:

Ο TS, τα αρχικα links που είχε παραθέσει ήταν από το web client του email της Multirama?

Που σημαίνει.. α) χρησιμοποιεί το email account της δουλειάς του για Steam games β) δεν μπορεί να ξεχωρίσει ένα internal link του email client για redirect και το ποστάρει ως έχει

Για το οτι ένα skin, δηλαδή ένα σύνολο από pixels - textures - shaders, που πήρε σε έναν designer κανα 2ωράκι να φτιάξει, κοστολογείται στα €170 χωρίς να προσφέρει απολύτως καμία λειτουργική υπεροχή στο gameplay χρειάζεται να σχολιάσω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Για να καταλάβω:

Ο TS, τα αρχικα links που είχε παραθέσει ήταν από το web client του email της Multirama?

Που σημαίνει.. α) χρησιμοποιεί το email account της δουλειάς του για Steam games β) δεν μπορεί να ξεχωρίσει ένα internal link του email client για redirect και το ποστάρει ως έχει

Για το οτι ένα skin, δηλαδή ένα σύνολο από pixels - textures - shaders, που πήρε σε έναν designer κανα 2ωράκι να φτιάξει, κοστολογείται στα €170 χωρίς να προσφέρει απολύτως καμία λειτουργική υπεροχή στο gameplay χρειάζεται να σχολιάσω κάτι;

δεν ξέρω εγώ είδα αυτά τα λινκ που δημοσίευσε ο φίλος μας και το ανάφερα

δεν σχολίασα και ούτε με ενδιαφέρει το περιεχόμενο του μηνύματος (skins) εγώ αν ήμουν steam θα έριχνα ένα μόνιμο μπάνιο σε όλους τους εμπλεκόμενους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Συνήγορος του Πολίτη είναι μόνο για θέματα που αφορά ΔΗΜΟΣΙΟ - κτλ.

Ο Συνήγορος του Καταναλωτή είναι μόνο για θέματα που αφορούν ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΗ - κτλ

ότι αφορά το STEAM αρμόδια δικαστήρια είναι αυτά στις ΗΠΑ

ότι αφορά αυτόν που "καταχράστηκε" τα χρήματα του φίλου μας αρμόδια δικαστήρια είναι αυτά στις ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ

όπως καταλαβαίνει κάθε λογικός άνθρωπος δεν υπάρχει καμία ελπίδα...απλά ξεχνάει τα χρήματα αυτά που έχασε για τα "skins" γιατί αν το προχωρήσει πολύ φοβάμαι ότι το STEAM θα του ρίξει ένα μόνιμο αποκλεισμό και θα χάσει πολλά περισσότερα από τα "skins".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον έκανα κι εγώ αναφορά, λογικά θα το φάει το ban.. 

Είχα χάσει και εγώ τα skin πριν 3 χρόνια κι απο τότε δεν ξαναπήρα skins, τα είχα χάσει με τον ίδιο τρόπο, 200 ευρώ περίπου... Τώρα που έχω κάποια λεφτά απο δουλειές θα ξαναφτιάξω inventory αλλα δε πρόκειται να την ξαναπατήσω. Ήταν από τα καλύτερα scam πάντως, δύσκολα να το μυριστείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2020 στις 4:14 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Ο μάγκας απο την άλλη πλευρά δεν πρέπει  να είναι πάνω απο 12 ετών.

Asians stronk! Άμα είχαν και καπιταλισμό νωρίτερα τον είχαμε πιει όλοι οι δυτικοί! Θα είμαστε το Vietnam, Cambodia και το Laos όλη η Ευρώπη!

Μετά το υγρό πυρ πάντως (για τους παλιούς που ξέρουν) έχει πλάκα το θέμα.

Άμα σκεφτείς την διαδρομή που θα ήθελε να κάνει ο TS για κλεμμένα παράνομα σε πώληση σκινις πλατφόρμας μέσα από άλλη σε άλλη χώρα από bot Φιλιππινέζο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/1/2020 στις 4:14 ΜΜ, Ukforthemoment είπε

Ο μάγκας απο την άλλη πλευρά δεν πρέπει  να είναι πάνω απο 12 ετών.

Παίζει να ειναι από 12 μέχρι 18. Πόσες και πόσες φορές οταν ημασταν σε τέτοιες ηλικίες και μας τσακωνε κάποιος σε κάποια λαμογια η κοτσάνα που κάναμε πετούσαμε την κλασσική καραμέλα "κάποιος φίλος το έκανε όχι εγω". 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, το acount έγινε ''trade banned'' που σημαίνει οτι αυτός που μου έκλεψε τα σκινς δεν θα μπορέσει να τα μεταπουλήσει, οπότε είναι κάτι πολύ θετικό, γνωρίζοντας πως έχασα τα Items μου αλλα πως δεν θα μπορέσει να τα εκμεταλευτεί το τσογλάνι.

το θέμα μπορεί να κλειδώσει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...