Προς το περιεχόμενο

Έπεσα θύμα ''απάτης'' στο steam - μπορώ να κινηθώ νομικά;


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Δεν υποτιμώ τη στεναχώρια κανενός όταν συνειδητοποιεί πως κάποιος τον αδίκησε.

Όμως, εδώ μιλάμε για νομικές κινήσεις εναντίον ενός ατόμου στις Φιλιππίνες και μιας μεγάλης εταιρίας στις ΗΠΑ.

Προσπερνώ τελείως το αν δικαιούται νομίμως να πουλά κανείς αυτά τα skins. Ας πούμε ότι νομίμως μπορεί να τα πουλά. Κι ας πούμε επίσης ότι υπάρχει κάποια ευθύνη του Steam που αρνείται να συνδράμει, ευθύνη η οποία δεν καλύπτεται από τους Όρους Χρήσης, τους οποίους όλοι αποδεχόμαστε κατά την εγγραφή και τις διάφορες ανανεώσεις/τροποποιήσεις τους, ώστε να συνεχίσουμε να έχουμε πρόσβαση στις υπηρεσίες που παρέχει το Steam.

Οι Όροι Χρήσης του Steam ρητά αναφέρουν πως τυχόν διαφορές επιλύονται από τα αρμόδια δικαστήρια στην Κομητεία Κινγκ (Σιάτλ), στην Πολιτεία της Ουάσιγκτον. Άρα, θέλουμε ένα δικηγόρο με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος στις ΗΠΑ προκειμένου να έχει δικαίωμα παράστασης ενώπιον των αρμοδίων δικαστηρίων.

Άλλον έναν όταν εντοπιστεί πού κατοικεί ο απατεών Φιλιππινέζος, με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος στις Φιλιππίνες, ώστε να έχει δικαίωμα παράστασης ενώπιον των εκεί αρμοδίων δικαστηρίων.

Για μια αξία skins για ένα FPS, της τάξης των 170 ευρώ.

Δεν ξέρω αν σας ακούγεται λογικό όλο αυτό.

Πάντως, πολύ θα με ενδιέφερε να μάθαινα τι θα έλεγε ένας Έλληνας δικηγόρος αν του περιέγραφε κανείς αυτό το πλαίσιο.

 

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πέσει σε απατεώνα δικηγόρο θα του πει έντεκα εμείς - έντεκα αυτοί τους έχουμε, ρίξε την προκαταβολή. Δεν χωρά θέμα περηφάνιας σε αυτά, πρέπει να υπάρχει ρεαλισμός. Αλλιώς θα το καταλάβει όταν έχει ελαφρώσει κατά πολύ η τσέπη του ή όταν του συνταγογραφήσουν ηρεμιστικά γιατί το μόνο που θα κερδίσει είναι να σπάσει τα νεύρα του. 

Επεξ/σία από patclo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Φυσικά και υπάρχουν ακόμα και άυλα πράγματα που έχουν αξία. Θα είναι αφελής όποιος πει το αντίθετο. Ωστόσο, στην πρώτη περίοδο του post ο OP ρωτάει τι μπορεί να κάνει νομικά για να αποκαταστήσει την αδικία που του επιβλήθηκε.

Οπότε; Ποιό είναι το διεθνές έγκλημα που στοιχειοθετείται για να κυνηγήσει κάποιον 10k klm μακριά και πως θα παράξει αποτέλεσμα ένα τέτοιο κυνηγητό;

Αφήνουμε στην άκρη ότι και ο OP κινήθηκε τουλάχιστον στην γκρίζα ζώνη της νομιμότητας με το να εμπορευτεί κάτι μη εμπορεύσιμο βάσει ToS. Ας πούμε για την ουσία. Έχει ουσία να κυνηγήσει κάποιον στην άλλη άκρη του κόσμου για να γίνει τι;

Το ότι παραπλανήθηκε με δόλιο τρόπο στο να χάσει κάτι που είχε σαφώς και είναι κλοπή. Τ

Το αν είναι εμπορευσιμο κάτι με βάση αυτόν που το έφτιαξε (υποθέτω γι αυτά τα TOS μιλάς) είναι ασχετιο. Αν εσύ μου δώσεις ένα προιόν και δεχθώ να σου υπογράψβ ToS ότι δε θα το εμπορευτώ παραπέρα, φυσικά και δε σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να μου το κλέψει ή ότι αν εγώ αποφασίσω να παραβιάσω τους όρους αυτούς και να το πουλήσω και κάποιος με εξαπατήσει και μου το πάρει αυτό δεν είναι "παράνομο" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί ας υποθέσουμε ότι το να κλέβεις τετοια πράγματα είναι παντού παράνομο). Το ότι παραβίασα εγώ τα ToS είναι ένα πρόβλημα μεταξύ των δυο που υπέγραψαν αυτά τα ToS. Δεν έχει να κάνει με το αν εγώ, εφόσον επιλέξω να το πουλήσω, στην άλλη συναλλαγή μου δεν έχω όλα τα δικαιώματα ενός ιδιοκτήτη και πωλητή.

Το αν αξιζει να κάνει κάποιος κάτι παραπέρα γι αυτό, ναι και εγώ δε βλέπω να αξίζει τον κόπο. Απλά αυτό δε σημαίνει ότι όντως είναι κλοπή. Το ίδιο δε θα άξιζε αν ξερωγω σε ένα Σιγκαποροιανό πλοίο, σε διαθνή ύδατα ανοικτά της Ισλανδίας, ένας ισπανός, χωρις ιδιαίτερα ίχνη εξαπατούσε κάποιον και του έτρωγε 170 ευρώ. Φασαρία να βρεις το "δικιο" σου, αλλά πδε πάβει να είναι μια απάτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Το ότι παραβίασα εγώ τα ToS είναι ένα πρόβλημα μεταξύ των δυο που υπέγραψαν αυτά τα ToS. Δεν έχει να κάνει με το αν εγώ, εφόσον επιλέξω να το πουλήσω, στην άλλη συναλλαγή μου δεν έχω όλα τα δικαιώματα ενός ιδιοκτήτη και πωλητή.

Συμφωνω και εγω σ αυτο. Αρχικα στο οτι ο TS παραβιασε τους ορους μεταξυ τους με το steam, μπορει (και λογικο μου ακουγεται) να επιφερει το ban του λογαριασμου του. Απο κει και περα ο TS μπορει να κυνηγησει τον "απατεωνα" στην υποθεση που αφορα αποκλειστικα αυτους τους δυο. Οποτε για να το κανουμε πενηνταρακια. Ή κανεις τον κινεζο και το αποδεχεσαι ως εχει ή το αναφερεις στο steam, σου κανει ban το account χανοντας ολες σου τις συναλλαγες και αφου συμβει αυτο, τα σκας για δικηγορους για να κυνηγησεις τα 170 ευρω που σου "εκλεψε" καποιος αγνωστος. Στην πρωτη περιπτωση εισαι λιγο χαμενος, στη δευτερη εισαι πολυ χαμενος. Διαλεγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, DrLo said:

Το ότι παραπλανήθηκε με δόλιο τρόπο στο να χάσει κάτι που είχε σαφώς και είναι κλοπή. Τ

Το αν είναι εμπορευσιμο κάτι με βάση αυτόν που το έφτιαξε (υποθέτω γι αυτά τα TOS μιλάς) είναι ασχετιο. Αν εσύ μου δώσεις ένα προιόν και δεχθώ να σου υπογράψβ ToS ότι δε θα το εμπορευτώ παραπέρα, φυσικά και δε σημαίνει ότι μπορεί κάποιος να μου το κλέψει ή ότι αν εγώ αποφασίσω να παραβιάσω τους όρους αυτούς και να το πουλήσω και κάποιος με εξαπατήσει και μου το πάρει αυτό δεν είναι "παράνομο" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί ας υποθέσουμε ότι το να κλέβεις τετοια πράγματα είναι παντού παράνομο). Το ότι παραβίασα εγώ τα ToS είναι ένα πρόβλημα μεταξύ των δυο που υπέγραψαν αυτά τα ToS. Δεν έχει να κάνει με το αν εγώ, εφόσον επιλέξω να το πουλήσω, στην άλλη συναλλαγή μου δεν έχω όλα τα δικαιώματα ενός ιδιοκτήτη και πωλητή.

Το αν αξιζει να κάνει κάποιος κάτι παραπέρα γι αυτό, ναι και εγώ δε βλέπω να αξίζει τον κόπο. Απλά αυτό δε σημαίνει ότι όντως είναι κλοπή. Το ίδιο δε θα άξιζε αν ξερωγω σε ένα Σιγκαποροιανό πλοίο, σε διαθνή ύδατα ανοικτά της Ισλανδίας, ένας ισπανός, χωρις ιδιαίτερα ίχνη εξαπατούσε κάποιον και του έτρωγε 170 ευρώ. Φασαρία να βρεις το "δικιο" σου, αλλά πδε πάβει να είναι μια απάτη

Ας τα πάρουμε από την αρχή, γιατί είναι λίγο περίπλοκο το ζήτημα:

  1. Σχετικά με το αν είναι κλοπή: Ως κλοπή ορίζεται στο άρθρο 372 του ΠΚ, η αφαίρεση ξένου κινητού πράγματος από την κατοχή άλλου με σκοπό την παράνομη ιδιοποίηση. Δηλαδή με πιο απλά λόγια, να σου αφαιρέσει κάποιος κάτι το οποίο σου ανήκει. Δεν έχω διαβάσει αναλυτικά τα ToS του CS, αλλά κόβω το μικρό μου δαχτυλάκι ότι τα skins, τα items κλπ δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση να ανήκουν στον κάθε παίκτη, με τον ίδιο τρόπο που δεν μας ανήκουν τα digital games που αγοράζουμε στο Steam. Οπότε για ποιά κλοπή μιλάμε εδώ αν το πράγμα δεν του άνηκε ποτέ;
  2. Σχετικά με τα ToS και τα μέρη που τα υπέγραψαν: Ο OP θέλει να στραφεί και κατά του Steam. Να στραφεί με ποιά αιτιολογία, ότι εμπορεύτηκε ένα πράγμα που δεν του άνηκε ποτέ και για το οποίο έχει υπογράψει ιδιωτικό συμφωνητικό πως δεν θα το εμπορευόταν; Ναι, οκ, καλή τύχη με αυτό, θα παράξει αποτέλεσμα μια τέτοια αγωγή.
  3. Σχετικά με τη νομιμότητα της όλης φάσης: Δεν ξέρω πως γίνεται το εμπόριο με τα skins/items/whatever στο CS, αλλά εάν ο OP (ή ο κάθε παίκτης) κάνει συστηματικό εμπόριο και βγάζει κέρδος από αυτό, τότε θα χτυπήσουν καμπανάκια άλλου είδους σε περίπτωση που το κυνηγήσει νομικά. Μιλάω πάντα για την περίπτωση που εισπράττονται κανονικά λεφτά, όχι για άλλα in-game items.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sexymwro7 είπε

Το πιο λογικο θα ηταν να σου κανουν ΚΑΙ το δικο σου account ΚΑΙ του αλλου (αν το βρουν) ban. Ειναι σα να μου λες εκανα ανανεωση χρονου ομιλιας 10 ευρω και πουλαω απο την υπηρεσια "παρε-μοιρασε" τα mb προς 1 ευρω τα 100 σε αγνωστους...Αερα πουλας στη μια περιπτωση, αερα και στην αλλη. Διαφευγοντα κερδη για το steam στη μια περιπτωση, διαφευγοντα κερδη για την καρτοκινητη στην αλλη...Δε νομιζω να εγραφε πουθενα στους ορους που αποδεχτηκες απο το steam οτι "σας αποζημιωνουμε αν πεσετε θυμα απατης, πουλωντας τον αερα σε τριτους, που σας πουλαμε εμεις..."? Και πολυ κοσμια σου απαντησαν, οτι φιλε προσεχε, απλα αυτο. Πιστευω θα μπορουσαν να σου ριξουν ενα ban. Εννοειται δε μπορεις να κανεις απολυτως τιποτα, παρα μονο να αισθανεσαι τυχερος στην ατυχια σου, που τουλαχιστον κρατησες το account σου.

Δεν απαγορεύεται, άρα επιτρέπεται. Δεν νομοθετεί η Cosmote ούτε η steam. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ας τα πάρουμε από την αρχή, γιατί είναι λίγο περίπλοκο το ζήτημα:

  1. Σχετικά με το αν είναι κλοπή: Ως κλοπή ορίζεται στο άρθρο 372 του ΠΚ, η αφαίρεση ξένου κινητού πράγματος από την κατοχή άλλου με σκοπό την παράνομη ιδιοποίηση. Δηλαδή με πιο απλά λόγια, να σου αφαιρέσει κάποιος κάτι το οποίο σου ανήκει. Δεν έχω διαβάσει αναλυτικά τα ToS του CS, αλλά κόβω το μικρό μου δαχτυλάκι ότι τα skins, τα items κλπ δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση να ανήκουν στον κάθε παίκτη, με τον ίδιο τρόπο που δεν μας ανήκουν τα digital games που αγοράζουμε στο Steam. Οπότε για ποιά κλοπή μιλάμε εδώ αν το πράγμα δεν του άνηκε ποτέ;
  2. Σχετικά με τα ToS και τα μέρη που τα υπέγραψαν: Ο OP θέλει να στραφεί και κατά του Steam. Να στραφεί με ποιά αιτιολογία, ότι εμπορεύτηκε ένα πράγμα που δεν του άνηκε ποτέ και για το οποίο έχει υπογράψει ιδιωτικό συμφωνητικό πως δεν θα το εμπορευόταν; Ναι, οκ, καλή τύχη με αυτό, θα παράξει αποτέλεσμα μια τέτοια αγωγή.
  3. Σχετικά με τη νομιμότητα της όλης φάσης: Δεν ξέρω πως γίνεται το εμπόριο με τα skins/items/whatever στο CS, αλλά εάν ο OP (ή ο κάθε παίκτης) κάνει συστηματικό εμπόριο και βγάζει κέρδος από αυτό, τότε θα χτυπήσουν καμπανάκια άλλου είδους σε περίπτωση που το κυνηγήσει νομικά. Μιλάω πάντα για την περίπτωση που εισπράττονται κανονικά λεφτά, όχι για άλλα in-game items.

To 1ο σφάλμα στην επιχειρηματολογία σου βρίσκεται στο

"βρίσκεται στη κατοχή" != "σου ανήκει"

.

κάτι μπορεί να βρίσκεται στη κατοχή σου χωρίς να σου ανήκει. αυτο δε σημαίνει ότι μπορώ να στο πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ας τα πάρουμε από την αρχή, γιατί είναι λίγο περίπλοκο το ζήτημα:

  1. Σχετικά με το αν είναι κλοπή: Ως κλοπή ορίζεται στο άρθρο 372 του ΠΚ, η αφαίρεση ξένου κινητού πράγματος από την κατοχή άλλου με σκοπό την παράνομη ιδιοποίηση. Δηλαδή με πιο απλά λόγια, να σου αφαιρέσει κάποιος κάτι το οποίο σου ανήκει. Δεν έχω διαβάσει αναλυτικά τα ToS του CS, αλλά κόβω το μικρό μου δαχτυλάκι ότι τα skins, τα items κλπ δεν υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση να ανήκουν στον κάθε παίκτη, με τον ίδιο τρόπο που δεν μας ανήκουν τα digital games που αγοράζουμε στο Steam. Οπότε για ποιά κλοπή μιλάμε εδώ αν το πράγμα δεν του άνηκε ποτέ;
  2. Σχετικά με τα ToS και τα μέρη που τα υπέγραψαν: Ο OP θέλει να στραφεί και κατά του Steam. Να στραφεί με ποιά αιτιολογία, ότι εμπορεύτηκε ένα πράγμα που δεν του άνηκε ποτέ και για το οποίο έχει υπογράψει ιδιωτικό συμφωνητικό πως δεν θα το εμπορευόταν; Ναι, οκ, καλή τύχη με αυτό, θα παράξει αποτέλεσμα μια τέτοια αγωγή.
  3. Σχετικά με τη νομιμότητα της όλης φάσης: Δεν ξέρω πως γίνεται το εμπόριο με τα skins/items/whatever στο CS, αλλά εάν ο OP (ή ο κάθε παίκτης) κάνει συστηματικό εμπόριο και βγάζει κέρδος από αυτό, τότε θα χτυπήσουν καμπανάκια άλλου είδους σε περίπτωση που το κυνηγήσει νομικά. Μιλάω πάντα για την περίπτωση που εισπράττονται κανονικά λεφτά, όχι για άλλα in-game items.

Κλοπή δεν είναι, υπεξαίρεση ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ όλους για τα σχόλια θετικά και μή, υπάρχει μικρή εξέλιξη.. ψάχνοντας λιγάκι στο reddit έχουν πεσει απειρα άτομα θύματα απο αυτή την απάτη.. και επειδή δεν έκανα κατι στον 20χρονο, (πχ expose στην ομαδα του fb με τα trade Κλπ) του έστειλα μήνυμα με αδεια να πιασω γεμμάτα.. του λέω ξερω πως με κορόιδεψες ειμαι διατεθημένος να σου δώσω χρήματα για να μου δώσεις πίσω τα αντικείμενα, λέει δεν τα έχω, αλλα μπορώ να σε βοηθήσω, τον ρωταω πως; λέει ένας φιλος μου τα έχει..του εξηγω πως μπορεί να με κορόιδεψες αλλα δεν χρειαζετε να προσποιείσαι, μου λέει οχι αλήθεια λεω ενας φιλος μου το έκανε..του λεω αποδειξε το, και μου στέλνει screenshot της ανταλλαγής που έγινε στο στιμ, στο fake acount που στάλθηκαν τα αντικείμενα, το σκρινσοτ ηταν μισο, και του αναφέρω πως αν δεν δεχθει να μου τα δωσει πισω θα κανω αναφορα στο προφιλ,θα γινει trade ban και θα χασουμε και οι 2 τα σκιν μια για παντα, με τα πολλά του ζητάω ολόκληρο το screnshot (ηταν κομμένο) για να μην κανω αναφορά, και μου στέλνει ολοκληρο το σκρινσοτ με συνομιλία απο το discord,με ενα ονομα στο discord οπου απο διπλα εγραφε ''AKA Deep Web Charlot''

μου ζήτησε 2 σκιν αξιας 50 ευρώ για να μου δώσει πισω τα αντικειμενα (ενω μπορει να τα πουλησει τουλαχιστον 150 πχ) και του εξηγω πως δεν μπορω να σε εμπιστευτω, ελεγε I promise Κλπ, και δεν του απαντησα ποτε, αντέγραψα το στιμ προφιλ του ''απαταιώνα'' το έβαλα σε μερικες ομαδες ζητόντας τους να κάνουν αναφορά για απάτη, ωστε να γινει trade ban Και να μην τα ''χαρει''..

συνοψήζοντας, για όσους δεν κατάλαβαν, ο πιτσιρικάς μπήκε deep web ή με κάποιο τρόπο κάποιος επικοινώνησε μαζι του, του εξήγησε πως αν στειλει αυτον τον συνδεσμο θα μπορέσει να πάρει σκιν, μου εστειλε τον συνδεσμο,και την πατησα βαζωντας το ακαουντ μου και στελνωντας το τρειντ , το οποιο ακυρώθηκε και εγινε νεο τρειντ προς το ''ψευτικο'' ακαουντ..

δεν προκειτε να βγει ακρη,  και 100000% δεν θα παρω πισω τα αντικειμενα, σιγουρα θα προσεξω την επομενη φορα, απλα θελω μια χάρη απο τους συμφορουμήτες, όσοι χρισημοποιείτε steam να κανετε μια αναφορά στο προφιλ, έχω 5 μερες για να προλαβω να το κανω trade ban με όσο το δυνατόν περισσότερες αναφορές..

το προφίλ είναι αυτό:

https://steamcommunity.com/profiles/76561198999801629

 

παρακαλω όλους, να πατήσετε ''αναφορα για απατη'' ή ''report for scam'' στα αγγλικά.. μηπως και το γλυτώσω..

ευχαριστώ και πάλι όλους όσους απάντησαν και ασχολήθηκαν, και για την ιστορία, μίλησα με τον δικηγόρο μου ο οποίος είναι πολύ καλός ποινικολόγος, και μου είπε πως θα δώσω λεφτά και δεν θα βγεί άκρη απο τη στιγμή που το TOS του steam το αναφέρει πως δεν δινει πισω τιποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, maparios είπε

καλησπέρα παιδιά, ευχαριστώ όλους για τα σχόλια θετικά και μή, υπάρχει μικρή εξέλιξη.. ψάχνοντας λιγάκι στο reddit έχουν πεσει απειρα άτομα θύματα απο αυτή την απάτη.. και επειδή δεν έκανα κατι στον 20χρονο, (πχ expose στην ομαδα του fb με τα trade Κλπ) του έστειλα μήνυμα με αδεια να πιασω γεμμάτα.. του λέω ξερω πως με κορόιδεψες ειμαι διατεθημένος να σου δώσω χρήματα για να μου δώσεις πίσω τα αντικείμενα, λέει δεν τα έχω, αλλα μπορώ να σε βοηθήσω, τον ρωταω πως; λέει ένας φιλος μου τα έχει..του εξηγω πως μπορεί να με κορόιδεψες αλλα δεν χρειαζετε να προσποιείσαι, μου λέει οχι αλήθεια λεω ενας φιλος μου το έκανε..του λεω αποδειξε το, και μου στέλνει screenshot της ανταλλαγής που έγινε στο στιμ, στο fake acount που στάλθηκαν τα αντικείμενα, το σκρινσοτ ηταν μισο, και του αναφέρω πως αν δεν δεχθει να μου τα δωσει πισω θα κανω αναφορα στο προφιλ,θα γινει trade ban και θα χασουμε και οι 2 τα σκιν μια για παντα, με τα πολλά του ζητάω ολόκληρο το screnshot (ηταν κομμένο) για να μην κανω αναφορά, και μου στέλνει ολοκληρο το σκρινσοτ με συνομιλία απο το discord,με ενα ονομα στο discord οπου απο διπλα εγραφε ''AKA Deep Web Charlot''

μου ζήτησε 2 σκιν αξιας 50 ευρώ για να μου δώσει πισω τα αντικειμενα (ενω μπορει να τα πουλησει τουλαχιστον 150 πχ) και του εξηγω πως δεν μπορω να σε εμπιστευτω, ελεγε I promise Κλπ, και δεν του απαντησα ποτε, αντέγραψα το στιμ προφιλ του ''απαταιώνα'' το έβαλα σε μερικες ομαδες ζητόντας τους να κάνουν αναφορά για απάτη, ωστε να γινει trade ban Και να μην τα ''χαρει''..

συνοψήζοντας, για όσους δεν κατάλαβαν, ο πιτσιρικάς μπήκε deep web ή με κάποιο τρόπο κάποιος επικοινώνησε μαζι του, του εξήγησε πως αν στειλει αυτον τον συνδεσμο θα μπορέσει να πάρει σκιν, μου εστειλε τον συνδεσμο,και την πατησα βαζωντας το ακαουντ μου και στελνωντας το τρειντ , το οποιο ακυρώθηκε και εγινε νεο τρειντ προς το ''ψευτικο'' ακαουντ..

δεν προκειτε να βγει ακρη,  και 100000% δεν θα παρω πισω τα αντικειμενα, σιγουρα θα προσεξω την επομενη φορα, απλα θελω μια χάρη απο τους συμφορουμήτες, όσοι χρισημοποιείτε steam να κανετε μια αναφορά στο προφιλ, έχω 5 μερες για να προλαβω να το κανω trade ban με όσο το δυνατόν περισσότερες αναφορές..

το προφίλ είναι αυτό:

https://steamcommunity.com/profiles/76561198999801629

παρακαλω όλους, να πατήσετε ''αναφορα για απατη'' ή ''report for scam'' στα αγγλικά.. μηπως και το γλυτώσω..

ευχαριστώ και πάλι όλους όσους απάντησαν και ασχολήθηκαν, και για την ιστορία, μίλησα με τον δικηγόρο μου ο οποίος είναι πολύ καλός ποινικολόγος, και μου είπε πως θα δώσω λεφτά και δεν θα βγεί άκρη απο τη στιγμή που το TOS του steam το αναφέρει πως δεν δινει πισω τιποτα.

να προσέχεις τα λινκ που πατάς

και που βάζεις καθώς τα προηγούμενα λινκ που έβαλες για δες τα λίγο...

changed your password

https://email.multirama.gr/owa/redir.aspx?C=UjFPqXn7Y6j1kZVmumKdqNBZdkT1L9Lw_qnqIy7tmxN8Ic2hEaDXCA..&URL=https%3A%2F%2Fsupport.steampowered.com%2Fkb_article.php%3Fref%3D8668-OSLM-5149

this page 

https://email.multirama.gr/owa/redir.aspx?C=1dIWXSchAz-kkIL0OTFzgOOnZ6brQDhprsC3xenS2BV8Ic2hEaDXCA..&URL=https%3A%2F%2Fstore.steampowered.com%2Ftwofactor%2Fmanage

Steam's Item Restoration Policy  

https://email.multirama.gr/owa/redir.aspx?C=HKpgD-HsXjKS3CmuXpwh_qMS2kGVPCTZ7a4jgPsMp_N8Ic2hEaDXCA..&URL=https%3A%2F%2Fsupport.steampowered.com%2Fkb_article.php%3Fref%3D9958-MJDG-3003

το όνομα που βγάζει το λινκ που παραθέτεις είναι το [skinbaron.de] Bot 181᠌᠌ https://steamcommunity.com/profiles/76561198999801629

καλή επιτυχία σε ότι κάνεις

απλά την επόμενη φορά να προσέχεις φίλε μου

αν ήμουν steam θα τρώγατε και οι δύο εμπλεκόμενοι ένα μόνιμο μπάνιο για διακοπές στην χαβάη και θα τελειώνε η ιστορία

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ikorolis είπε

να προσέχεις τα λινκ που πατάς

και που βάζεις καθώς τα προηγούμενα λινκ που έβαλες για δες τα λίγο...

changed your password

https://email.multirama.gr/owa/redir.aspx?C=UjFPqXn7Y6j1kZVmumKdqNBZdkT1L9Lw_qnqIy7tmxN8Ic2hEaDXCA..&URL=https%3A%2F%2Fsupport.steampowered.com%2Fkb_article.php%3Fref%3D8668-OSLM-5149

this page 

https://email.multirama.gr/owa/redir.aspx?C=1dIWXSchAz-kkIL0OTFzgOOnZ6brQDhprsC3xenS2BV8Ic2hEaDXCA..&URL=https%3A%2F%2Fstore.steampowered.com%2Ftwofactor%2Fmanage

Steam's Item Restoration Policy  

https://email.multirama.gr/owa/redir.aspx?C=HKpgD-HsXjKS3CmuXpwh_qMS2kGVPCTZ7a4jgPsMp_N8Ic2hEaDXCA..&URL=https%3A%2F%2Fsupport.steampowered.com%2Fkb_article.php%3Fref%3D9958-MJDG-3003

το όνομα που βγάζει το λινκ που παραθέτεις είναι το [skinbaron.de] Bot 181᠌᠌ https://steamcommunity.com/profiles/76561198999801629

καλή επιτυχία σε ότι κάνεις

απλά την επόμενη φορά να προσέχεις φίλε μου

αν ήμουν steam θα τρώγατε και οι δύο εμπλεκόμενοι ένα μόνιμο μπάνιο για διακοπές στην χαβάη και θα τελειώνε η ιστορία

Το διόρθωσα, ναι αυτό είναι το όνομα του ψεύτικου ακαουντ που πρέπει να γίνει ριπορτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Snoob είπε

 

Πάντως, πολύ θα με ενδιέφερε να μάθαινα τι θα έλεγε ένας Έλληνας δικηγόρος αν του περιέγραφε κανείς αυτό το πλαίσιο.

Θα ρωταγε τι είναι το steam και τα skin. Θα χρέωνε επίσκεψη και γεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να κινηθείς νομικά εφόσον τη πάτησες απο δικό σου λάθος;
Και σιγά τα skin(s) για να έχουν αξία 170.
Υπάρχουνε dopplers με χιλιάρικα.

Grow up

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...