Προς το περιεχόμενο

Έπεσα θύμα ''απάτης'' στο steam - μπορώ να κινηθώ νομικά;


maparios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πιο λογικο θα ηταν να σου κανουν ΚΑΙ το δικο σου account ΚΑΙ του αλλου (αν το βρουν) ban. Ειναι σα να μου λες εκανα ανανεωση χρονου ομιλιας 10 ευρω και πουλαω απο την υπηρεσια "παρε-μοιρασε" τα mb προς 1 ευρω τα 100 σε αγνωστους...Αερα πουλας στη μια περιπτωση, αερα και στην αλλη. Διαφευγοντα κερδη για το steam στη μια περιπτωση, διαφευγοντα κερδη για την καρτοκινητη στην αλλη...Δε νομιζω να εγραφε πουθενα στους ορους που αποδεχτηκες απο το steam οτι "σας αποζημιωνουμε αν πεσετε θυμα απατης, πουλωντας τον αερα σε τριτους, που σας πουλαμε εμεις..."? Και πολυ κοσμια σου απαντησαν, οτι φιλε προσεχε, απλα αυτο. Πιστευω θα μπορουσαν να σου ριξουν ενα ban. Εννοειται δε μπορεις να κανεις απολυτως τιποτα, παρα μονο να αισθανεσαι τυχερος στην ατυχια σου, που τουλαχιστον κρατησες το account σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

Μπορεις να επικοινωνησεις με διωξη και θα σου πουν εκεινοι αν γινεται κατι. Αν μαζευτουν πολλοι που πεσαν θυματα αυτης της απατης και το χουν αναφερει στη διωξη, ισως να μπορει αυτη να κινηθει εναντιον του. Δε χανεις κατι να δοκιμασεις

Και όμως χάνει. Πολύτιμο χρόνο για κάτι που δεν γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

Μπορεις να επικοινωνησεις με διωξη και θα σου πουν εκεινοι αν γινεται κατι. Αν μαζευτουν πολλοι που πεσαν θυματα αυτης της απατης και το χουν αναφερει στη διωξη, ισως να μπορει αυτη να κινηθει εναντιον του. Δε χανεις κατι να δοκιμασεις

- 1 τριωρο στη ΓΑΔΑ στο περιμενε και στην καταθεση

- Μια ημερα στο δικαστηριο απλα για να παρει αναβολη η δικη, λογω του οτι ηταν χαμηλα στο πινακιο και δεν προλαβαν. Χαμενη μερα απο τη δουλεια (ειχα κλητευση για υποχρεωτικη παρουσια ως μαρτυρας)

- Αλλη μια ημερα την επομενη εβδομαδα (παλι με πιθανοτητα αναβολης). Χαμενη μερα απο τη δουλεια.

Αυτα εχω χασει εγω μεχρι στιγμης για αντίστοιχη περιπτωση. Μπορεί να μην εχω δώσει ουτε 1 ευρώ, αλλα εχω χασει απειρες ωρες, δεν εχω ξεμπερδεψει ακομα (καλοκαιρι του 2016 εγινε η απατη), και δεν ξερω ποσες ωρες ακομα θα δαπανησω.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τις υπόλοιπες - λογικές - ενστάσεις των προηγουμένων:

Απορώ πως θα βρεις δικηγόρο να κυνηγήσει ταυτόχρονα ένα απατεώνα στις Φιλιππίνες και μια εταιρία (Steam) με έδρα την Αμερική (?). Σε ποιό ακριβώς δικαστήριο θα εκδικαστεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, georgeadams είπε

Πέρα από τις υπόλοιπες - λογικές - ενστάσεις των προηγουμένων:

Απορώ πως θα βρεις δικηγόρο να κυνηγήσει ταυτόχρονα ένα απατεώνα στις Φιλιππίνες και μια εταιρία (Steam) με έδρα την Αμερική (?). Σε ποιό ακριβώς δικαστήριο θα εκδικαστεί;

Θα κάνουν conference call.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ManFromEarth είπε

- 1 τριωρο στη ΓΑΔΑ στο περιμενε και στην καταθεση

- Μια ημερα στο δικαστηριο απλα για να παρει αναβολη η δικη, λογω του οτι ηταν χαμηλα στο πινακιο και δεν προλαβαν. Χαμενη μερα απο τη δουλεια (ειχα κλητευση για υποχρεωτικη παρουσια ως μαρτυρας)

- Αλλη μια ημερα την επομενη εβδομαδα (παλι με πιθανοτητα αναβολης). Χαμενη μερα απο τη δουλεια.

Αυτα εχω χασει εγω μεχρι στιγμης για αντίστοιχη περιπτωση. Μπορεί να μην εχω δώσει ουτε 1 ευρώ, αλλα εχω χασει απειρες ωρες, δεν εχω ξεμπερδεψει ακομα (καλοκαιρι του 2016 εγινε η απατη), και δεν ξερω ποσες ωρες ακομα θα δαπανησω.

απατη μεσω steam και εσυ φίλε;

 

εν τω μεταξύ, ΞΑΝΑ-διαβάζοντας του όρους χρήσης,κάπου στα τέλη του 2015 σταμάτησαν να δίνουν πίσω τα ''κλεμένα'' αντικείμενα γιατι επρεπε να δημιουργησουν αντιγραφο του αντικειμένου,το οποίο μειώνει την εκαστοτε αξία του..

με τα σημερινά δεδομένα, (είμαι χρήστης του steam απο το 2011) έχουν καθιερώσει το trade ban 7 ημερών, με αποτέλεσμα ο ''κλέφτης'' έχει ακόμη 5 μέρες απο αυτή τη στιγμή που γράφω το πόστ για να ''μεταπουλήσει'' τα σκινς, και τους εξηγησα στα αγγλικα ολο αυτο με ευγενικό τρόπο, και πως αν δεν με βοηθήσουν θα κινηθώ νομικά..

 

3 ώρες πριν, dkstopo είπε

ωραίος ο τυπάς,

κατά πάσα πιθανότητα αμα πας στην δίωξη δεν θα καταλάβουν τι έγινε, άσε που πρεπει να τα βάλει σε χαρτι όλα αυτα που γραφεις :)

λιγα σου πήρε, ξερω εταιρεία που εχει χασει πολλες χιλιαδες, λεφτα που περασαν από τραπεζες και δεν γυρισαν ποτε πίσω. Οταν μου περιεγραφαν την επισκεψη στην διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος ηταν σαν να ειχαν παει να κανουν μηνυση για ηχορυπανση με χαρτια και χαρτοσημα.

εχεις δικιο, εδω σε αλλα και αλλα δεν δινουν βαση

 

2 ώρες πριν, sexymwro7 είπε

Το πιο λογικο θα ηταν να σου κανουν ΚΑΙ το δικο σου account ΚΑΙ του αλλου (αν το βρουν) ban. Ειναι σα να μου λες εκανα ανανεωση χρονου ομιλιας 10 ευρω και πουλαω απο την υπηρεσια "παρε-μοιρασε" τα mb προς 1 ευρω τα 100 σε αγνωστους...Αερα πουλας στη μια περιπτωση, αερα και στην αλλη. Διαφευγοντα κερδη για το steam στη μια περιπτωση, διαφευγοντα κερδη για την καρτοκινητη στην αλλη...Δε νομιζω να εγραφε πουθενα στους ορους που αποδεχτηκες απο το steam οτι "σας αποζημιωνουμε αν πεσετε θυμα απατης, πουλωντας τον αερα σε τριτους, που σας πουλαμε εμεις..."? Και πολυ κοσμια σου απαντησαν, οτι φιλε προσεχε, απλα αυτο. Πιστευω θα μπορουσαν να σου ριξουν ενα ban. Εννοειται δε μπορεις να κανεις απολυτως τιποτα, παρα μονο να αισθανεσαι τυχερος στην ατυχια σου, που τουλαχιστον κρατησες το account σου.

για πιο λογο να κανουν ban το acount Μου; έχω μεσα 10άδες αγορασμένα παιχνίδια με αληθινά χρήματα, τι λογική είναι αυτή και πως στέκει;

 

1 ώρα πριν, Pankar95 είπε

Αν έστησε το 20χρονο από τις Φιλιππίνες τέτοια πλεκτάνη μπράβο, του αξίζουν τα φράγκα και καλοφαγοτα

ναι ετσι ειναι, δεν το δεχομαι αυτο το καλοφαγωτα στο λαιμο μου καθετε, θελω να το αποτρέψω με καθε κοστος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, maparios είπε

απατη μεσω steam και εσυ φίλε;

Όχι. Μέσω fb την πάτησε η σύζυγος.  Απλά ο συγκεκριμένος έμπορος είχε εξαπατήσει και αλλους οποτε υπηρχε η καταγγελια στην διωξη και εγώ έκανα συμπληρωματική κατάθεση.

Ο έμπορος είναι Έλληνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 hours ago, Malthador said:

Δεν κατάλαβα, πώς έχασες €170; Σου τα αφαίρεσε από το λογαριασμό όταν σου τον έκανε compromise; Αγόρασε πράγματα με την κάρτα σου κλπ;

Δεν έχασε λεφτά, έχασε skins που υποτίθεται ότι είχαν τόση αξία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δεν έχασε λεφτά, έχασε skins που υποτίθεται ότι είχαν τόση αξία...

 

11 ώρες πριν, user2163 είπε

Αν με το έχασες 170€ εννοείς την "αξία" των items τότε ΔΕΝ έχασες 170€.

Όλα τα πράγματα, υλικά και άυλα, εχουν αξία εφόσον κάποιος προτίθεται να τα αγοράσει γι αυτήν. 

Αν υπάρχει έστω και ένας στον κόσμο που προτίθεται να αγοράσει τα skins του για 170Ευρώ, για οποιοδήποτε λόγω, όσο κουφός ή περίεργος και αν μας φαίνεται, ΣΑΦΩΣ και έχασε 170 ευρώ. Δεν έχει κανένα απολύτως νοημα αν εσύ ή εγώ δε τους αποδίδουμε την ίδια αξία. Γιατι να μην έχουν αξία τα skins του και να έχουν αξία μερικά γραμμάρια άνθρακα διατεταγμένα σε μια συγκεκριμένη διάταξη (= διαμάντια).

Το ίδιο ισχύει ξέρωγω με το αμάξι του ή με κάποιο άυλο αγαθό τους (πχ ένα trademark, ένα σενάριο κλπ). Τα πράγματα δεν έχουν αξία αν μας αρέσουν εμάς ή όχι ούτε με τα κιλά τους ξερωγώ.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν όμως το νούμερο αυτό προήλθε αποκλειστικά από τον απατεώνα, όπως καταλαβαίνεις είναι φουσκωμένη τιμή για να τον ψήσει να κάνει την "συναλλαγή".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, maparios είπε

για πιο λογο να κανουν ban το acount Μου; έχω μεσα 10άδες αγορασμένα παιχνίδια με αληθινά χρήματα, τι λογική είναι αυτή και πως στέκει;

Σε οσα mmo εχω παιξει, το να "πουλησεις" κατι σε καποιον τριτο με πραγματικα λεφτα, ειναι εναντια στους κανονισμους και επισυρει ban. Ανεξαρτητα του ποσα χρηματα εχεις ριξει στο παιχνιδι. Γιατι να δεχτει η εταιρεια/το steam να "πουλησεις" εσυ skin με 170 ευρω και να μην του τα πουλησει αυτη? Ειναι διαφευγοντα κερδη αυτα για την εταιρεια. Οπως στο παραδειγμα που σου εδωσα. Βαζεις καρτα στο κινητο σου 10 ευρω και μεσω "παρε-μοιρασε" πουλας mb σε τριτους με 1 ευρω πες τα 100 mb. Ε ενας αγοραστης του στελνεις τα mb και δε σου δινει το 1 ευρω. Δηλαδη περιμενεις να πας μετα στην χ καρτοκινητη και να της πεις, ε να, πουλουσα τον αερα σας για δικο μου κερδος (ενω ο αλλος μπορουσε να τα αγορασει κατευθειαν απο εσας) και μου εφαγε 1 ευρω. Τα θελω πισω? Και αν δε δεχτει να της κανεις μηνυση?

edit: You are entitled to use the Content and Services for your own personal use, but you are not entitled to: (i) sell, grant a security interest in or transfer reproductions of the Content and Services to other parties in any way, nor to rent, lease or license the Content and Services to others without the prior written consent of Valve

πηγη: https://store.steampowered.com/subscriber_agreement/#5

Επεξ/σία από sexymwro7
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνουν κάτι υδραυλικά από μόνοι τους για να το διορθώσουν από την εταιρεία δεν έχεις πρακτικά τρόπο να λύσεις το θέμα. Απλά θα πετάξεις και άλλα λεφτά. Ακόμα και ο Αλ Καπόνε να ήσουν αμφιβάλω ότι θα έστελνες εκτελεστή στις Φιλιππίνες για 170 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, ThReSh said:

Δεν έχασε λεφτά, έχασε skins που υποτίθεται ότι είχαν τόση αξία...

Ok, τώρα κατάλαβα. Νόμιζα ότι είχε γίνει compromise το account του και του είχε υποκλέψει την κάρτα or smth, δεν το εξήγησε καλά ότι μίλαγε για skins, εκτός κι αν εγώ δεν το κατάλαβα από την περιγραφή.

49 minutes ago, DrLo said:

Όλα τα πράγματα, υλικά και άυλα, εχουν αξία εφόσον κάποιος προτίθεται να τα αγοράσει γι αυτήν. 

Αν υπάρχει έστω και ένας στον κόσμο που προτίθεται να αγοράσει τα skins του για 170Ευρώ, για οποιοδήποτε λόγω, όσο κουφός ή περίεργος και αν μας φαίνεται, ΣΑΦΩΣ και έχασε 170 ευρώ. Δεν έχει κανένα απολύτως νοημα αν εσύ ή εγώ δε τους αποδίδουμε την ίδια αξία. Γιατι να μην έχουν αξία τα skins του και να έχουν αξία μερικά γραμμάρια άνθρακα διατεταγμένα σε μια συγκεκριμένη διάταξη (= διαμάντια).

Το ίδιο ισχύει ξέρωγω με το αμάξι του ή με κάποιο άυλο αγαθό τους (πχ ένα trademark, ένα σενάριο κλπ). Τα πράγματα δεν έχουν αξία αν μας αρέσουν εμάς ή όχι ούτε με τα κιλά τους ξερωγώ.

Φυσικά και υπάρχουν ακόμα και άυλα πράγματα που έχουν αξία. Θα είναι αφελής όποιος πει το αντίθετο. Ωστόσο, στην πρώτη περίοδο του post ο OP ρωτάει τι μπορεί να κάνει νομικά για να αποκαταστήσει την αδικία που του επιβλήθηκε.

Οπότε; Ποιό είναι το διεθνές έγκλημα που στοιχειοθετείται για να κυνηγήσει κάποιον 10k klm μακριά και πως θα παράξει αποτέλεσμα ένα τέτοιο κυνηγητό;

Αφήνουμε στην άκρη ότι και ο OP κινήθηκε τουλάχιστον στην γκρίζα ζώνη της νομιμότητας με το να εμπορευτεί κάτι μη εμπορεύσιμο βάσει ToS. Ας πούμε για την ουσία. Έχει ουσία να κυνηγήσει κάποιον στην άλλη άκρη του κόσμου για να γίνει τι;

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...