Προς το περιεχόμενο

EIZO monitor, αξίζει?


mythradyl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα Dual screen setup με 2x Eizo Τ965 CRT (Eizo με Sony Trinitron), είχαν το self-destruct firmware της Sony μέσα που μετά από χρόνια έμαθα πως το φτιάχνεις για να αλλάξεις τα volt και να μη σου κάψει τις λάμπες, παρόμοιο με τον Sony G90 projector ανά 10-ετία με το Dallas chip.

Οι T965 ήταν ότι ποιο κορυφαίο σε contrast, κίνηση και video mastering για SDR καταστάσεις.
Το 2008 πήγα σε Eizo HD2442W , ήταν η 2η και τελευταία Eizo με 2x HDMI, DVI, remote control, PiP, 12-Bit LUT, SPVA panel, KVM switch on-screen, 1920x1200. Μιλάμε για πριν 12 χρόνια! Καμία οθόνη δεν τα έδινε όλα πακέτο μέσα. Την αγόρασα 1350άρι με το panel protector της (add on). Μόνο το panel protector τότε είχε 150 € (όσο μια χάρτινη οθόνη της αγοράς δηλαδή). Την έχω ακόμη και σήμερα. Ποιο πολύ για να εμφανίζω Α4 σελίδες και να κάνω προεργασία, για βίντεο έχω κρατήσει 2 άλλα μόνιτορ καλιμπραρισμένα. Αν (υποθετικά) πάθει κάτι κάποια οθόνη σίγουρα θα παω σε Eizo Coloredge.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτοχος μιας eizo S2233w εδώ και δέκα χρόνια.Την είχα πάρει για επεξεργασία φωτογραφίας (600€). Από τότε γίνεται και Gaming internet office movies. Άψογη σε ολα - 0 bleeding,μαύρο,χρωματα,0 καμένα pixels(οκ σε games προφανώς υπολείπεται). Υπόψιν ότι είναι με λάμπες φθορίου και όχι με led. 

Νομίζω ότι στις eizo πληρώνεις ποιότητα και αντοχή στο χρόνο. Σίγουρα η δουλειά γίνεται και με φθηνοτερες οθόνες. 

 

   

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι πρόκειται για ποιοτικά μηχανήματα, ίσως όχι τόσο vfm αλλά απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό.

Είμαι έτοιμος να ψωνίσω μία για το γραφείο και δεν μπορώ να αποφασίσω ανάμεσα στην Flexscan EV2750 (27άρα, 2560x1440) και την EV2457 (24άρα, 1920x1200)....εσείς τι θα πέρνατε; χρήση γραφείου.
Είδα και Dell Ultrasharp αλλά η διαφορά στην εξωτερική ποιότητα κατασκευής και στην ποιότητα της εικόνας είναι, νομίζω, σημαντική. Αν είναι τόσο σημαντική για να δικαιολογεί τη διαφορά τιμής, είναι άλλο ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τα EIZO είναι σε δίκη τους κατηγορία και καμία σχέση με τις οθόνες του κιλού που βγάζουν σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές . Κρίμα που δεν συνέχισε τη σειρά Foris γιατί υπήρχε μια ποιοτική επιλογή και στα gaming monitor ...να δούμε το νέο Razer Raptor σε αυτή τη κατηγορία που δείχνει το μοναδικό ποιοτικό κατασκευαστικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2020 στις 11:09 ΜΜ, PavlosAp είπε

Πράγματι πρόκειται για ποιοτικά μηχανήματα, ίσως όχι τόσο vfm αλλά απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό.

Είμαι έτοιμος να ψωνίσω μία για το γραφείο και δεν μπορώ να αποφασίσω ανάμεσα στην Flexscan EV2750 (27άρα, 2560x1440) και την EV2457 (24άρα, 1920x1200)....εσείς τι θα πέρνατε; χρήση γραφείου.
Είδα και Dell Ultrasharp αλλά η διαφορά στην εξωτερική ποιότητα κατασκευής και στην ποιότητα της εικόνας είναι, νομίζω, σημαντική. Αν είναι τόσο σημαντική για να δικαιολογεί τη διαφορά τιμής, είναι άλλο ζήτημα.

H 27άρα λόγω ανάλυσης, θα τη προτιμούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/1/2020 στις 9:12 ΜΜ, DiaperCh@nger101 είπε

Όχι ότι έχω πιάσει και πολλές στα χέρια μου, αλλά με eizo ξεχνάς το backlight bleeding.

Παίρνεις eizo ips και νομίζεις ότι είναι va, τόσο μαύρο.

Επίσης είναι πολύ πιθανό η eizo να ζήσει περισσότερο από το αμάξι, το ψυγείο και το σκύλο σου.

EIZO FlexScan M1900...

Περισσότερα από 15 χρόνια, 33057 Hours και συνεχίζει ακάθεκτη. Αν εξαιρέσεις ότι δεν έχω σκύλο, σίγουρα έχει ζήσει περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα. 

Κανένα καμένο pixel, κανένα service και άφθονο ξύλο από τα πιτσιρίκα μέχρι να μεγαλώσουν (προφανώς πέρασε και τη φάση που τη θεωρούσαν touch screen). 

Μάλλον σύντομα φτάνει το πλήρωμα του χρόνου της, αλλά θα πέσει μαχόμενη :)

 

Επεξ/σία από christosk78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/6/2020 στις 11:42 ΜΜ, gousgounakos είπε

Έχω ακόμα την s2231w, 35.000 hours/usage στο info.

Και εγώ την ίδια έχω, την έχω αφήσει στο πατρικό βέβαια.
Τώρα που χρειάζομαι 2η οθόνη ήθελα να πάρω την AOC 24G2U5 αλλά σκέφτομαι την πάρω και να την ανταλλάξω με την eizo.

ΥΓ: Νομίζω ότι πλέον τα panel που βάζουν στις eizo είναι της LG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 23/6/2020 στις 10:32 ΜΜ, christosk78 είπε

EIZO FlexScan M1900...

Περισσότερα από 15 χρόνια, 33057 Hours και συνεχίζει ακάθεκτη. Αν εξαιρέσεις ότι δεν έχω σκύλο, σίγουρα έχει ζήσει περισσότερο από όλα τα υπόλοιπα. 

Κανένα καμένο pixel, κανένα service και άφθονο ξύλο από τα πιτσιρίκα μέχρι να μεγαλώσουν (προφανώς πέρασε και τη φάση που τη θεωρούσαν touch screen). 

Μάλλον σύντομα φτάνει το πλήρωμα του χρόνου της, αλλά θα πέσει μαχόμενη :)

Tην ειχαμε στην  δουλεια  , την  αντικαταστήσαμε πρόσφατα με αυτη   https://www.skroutz.gr/s/15440450/Dell-P2219H.html

Μπορω να πω παρόμοια ,αν όχι ιδια σε ποιοτητα .Σε ρυθμίσεις καλύτερη η Ειzο ,αυτό με τις ωρες λειτουργίας ειναι πολυ χρησιμο .

Γενικά Ειzo σύγκριση γίνεται μονο με Dell αλλα ορισμένα μοντέλα της  .Η Dell  έχει αρκετά απλα εμπορικά μοντέλα ,και με τα μεγέθη μπορει να έχει πανελ διαφορετικου κατασκευαστη.

Η παραπάνω dell που ανέφερα εχει καλύτερη εικονα απο την ίδια σε 23'',24'' και την ultradell 24'' ιδιας σειρας .Πραγμα που σε eizo δεν γινεται .Στην EIZO FlexScan M1900...  η ίδια 17'' ίδια ποιοτητα εικονας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2020 στις 8:49 ΜΜ, Sheogorath είπε

2πλασια+ χρήματα απο άλλες με ίδια specs.

κατι σαν την Apple ένα πράγμα  αλλά απέτυχαν στο lifestyle,  είναι μοναχικά στην κορυφή 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτη Eizo που ειχα παρει ηταν η θρυλικη F35 .Μετα  L565 17.Θυμαμαι πιτσιρικας τοτε οταν ειχα ρωτησει εναν γνωστο μου "ψαγμενο"  γιατι να παρω την f35 μου ειπε "Με Eizo παιρνεις οθονη.Με τους αλλους παιρνεις κουτια".

Σημερα σε μια εποχη που ολα ειναι κινεζικα-μεχρι και τα βρακια μας-αυτοι συνεχιζουν να φταχνουν οθονες στην Ιαπωνια.Μαγκια τους.Κι εγω που ειμαι στην γυρα για νεα οθονη παλι Eizo θα παρω.

Long Live Eizo :)

Επεξ/σία από mecanomecano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...