Προς το περιεχόμενο

Air Fryers - Φριτέζες χωρίς λάδι


vagos_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, sexymwro7 είπε

Ή εισαι ο Bear Grylls ή ψευδεσαι.

Αποφεύγω ηταν η λέξη που χρησιμοποίησα αλλά ίσως εσυ να ξέρεις καλύτερα απο μένα!

 

16 λεπτά πριν, sexymwro7 είπε

 Η ζωικη πρωτεινη ειναι απαραιτητη.

Ότι πεις!!

 

16 λεπτά πριν, sexymwro7 είπε

Και ο ηλιος ειναι καρκινογονος

Και η βιταμίνη C είναι τοξική σε μεγάλες ποσότητες αλλά τι σχέση έχει αυτό;

Επεξ/σία από vagos_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

αδερφέ επειδή λατρεύω τις τηγανητές πατάτες, και το είχα ψάξει το θέμα θα σου πω τα εξής: 

1) στο ανέφεραν νομίζω, ότι πατάτες χωρίς λάδι τις κάνεις κ στο φούρνο με άερα (στη μέση του φούρνου με λαδόκολλα από κάτω) αλλά θέλουν γύρισμα και πασάλειμα καλό.

2) εγώ πήρα πριν 2 χρόνια αυτή https://www.skroutz.gr/s/5490796/Delonghi-FH-1394.html  (κάνει σχεδόν 40 λεπτά για 1,5 κιλά πατάτες, έχει αναδευτήρα αποσπώμενο,  μπορείς να μαγειρέψεις κ άλλα πράγματα γιατί έχει κ αντίσταση εκτός απτόν αέρα, αλλά πιάνει χώρο αρκετό). Πάντως όποια/ος έχουν φάει αρέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

3 λεπτά πριν, apapasman είπε

1) στο ανέφεραν νομίζω, ότι πατάτες χωρίς λάδι τις κάνεις κ στο φούρνο με άερα (στη μέση του φούρνου με λαδόκολλα από κάτω) αλλά θέλουν γύρισμα και πασάλειμα καλό.

Ναι εγώ είμαι αυτός που ανέφερε οτι τις κάνω έτσι και ρώτησα αν είναι το ίδιο σε γεύση 😃

 

5 λεπτά πριν, apapasman είπε

2) εγώ πήρα πριν 2 χρόνια αυτή https://www.skroutz.gr/s/5490796/Delonghi-FH-1394.html  (κάνει σχεδόν 40 λεπτά για 1,5 κιλά πατάτες, έχει αναδευτήρα αποσπώμενο,  μπορείς να μαγειρέψεις κ άλλα πράγματα γιατί έχει κ αντίσταση εκτός απτόν αέρα, αλλά πιάνει χώρο αρκετό). Πάντως όποια/ος έχουν φάει αρέσει. 

Την είδα και αυτή αλλά σε αυτα τα λεφτά ίσως πήγαινα στην μεγαλη της Tefal 2 σε 1. Σε ευχαριστώ πάντως!

@apapasman Τώρα παρατήρησα που έγραψες για την αντίσταση. Όλες με αντίσταση δεν λειτουργούν; Η κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντίσταση που ζεσταίνει τον αέρα αν εννοείς ναι, αλλά αυτή έχει κ αντίσταση κάτω απτόν αποσπώμενο κάδο (λειτουργεία τηγάνι την λέει, λειτουργεί κ ξεχωριστά σαν μικρό φουρνάκι),  έχει εφαρμογή με συνταγές την έχω κατεβάσει στο τάμπλετ. Να πας να τις δείς από κοντά. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, Nikosmile said:

Και σε extra παρθένο ελαιόλαδο να γίνει το τηγάνισμα το ακρυλαμίδιο δεν το γλυτώνεις,

Ah, μου θύμισες στίχους από το "Μόνο κρέας"...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Μάλιστα, 😂. Για διευκρίνηση το ακρυλαμίδιο είναι κυρίως στα ολικής άλεσης αρτοποιήματα, στον καφέ και στις τηγανιτές πατάτες μετά έρχεται το κρέας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vagos_m είπε

Αιωρείται μια αφέλεια στη κουβέντα και θέλω να πω πως δεν υπάρχει βιομηχανία που να μην βασίζεται στην κερδοσκοποία με νουμερο 1 την βιομηχανία φαρμάκων. Ξεκινάμε απο εκεί. Διαφορετικά δεν θα έπρεπε να μην υπήρχανε εταιριες για σοκολάτες για παιδια, ζαχαρωτά, γαριδάκια, πατατάκια, και κάθε είδος επεξεργασμένου τροφιμου που δεν προσφέρει τπτ άλλο παρα μόνο απόλαυση σε βάρος της υγείας μας.
Επισης δεν θα αναφερθώ στην monsanto (όποιος έχει ψαχτεί και ξέρει ξέρει) απλα θα πω οτι αποφεύγω χρόνια τώρα κάθε είδους επεξεργασμενα και τυποποιημένα τρόφιμα.
Αυτό που θέλω να πω είναι πως ότι βγάζει ο κήπος σου, όπως και να το μαγειρέψεις ειναι πολύ πιο ακίνδυνο απο αυτά τα "υγιεινά" που σου πουλάνε οι βιομηχανίες.
Και στην τελική ακόμα και η ζωική πρωτείνη είναι καρκινογόνα για τον ανθρώπινο οργανισμό, και για να προλάβω μερικούς, ο ανθρωπος δεν χρειάζεται την πρωτείνη αλλά τα αμινοξέα απο τα οποία αποτελείται αυτή. Αλλά τελος πάντων ας μην το συνεχίσω άλλο γιατι θίγω ένα κομμάτι που σηκώνει μεγάλη συζήτηση.
ας μείνουμε στο θέμα μας για τις φριτέζες!

παντως οι γιατροι δεν συμφωνουν σε αυτο που λες για τη ζωικη πρωτεινη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

παντως οι γιατροι δεν συμφωνουν σε αυτο που λες για τη ζωικη πρωτεινη. 

καρκινογόνα  δεν ξέρω αν είναι αλλά περιέχει φλεγμονώδη ουσίες οι οποίες επιβαρύνουν τον οργανισμό.

---

Επίσης η ζωική πρωτεΐνη δεν είναι απαραίτητη, όπως και το πρωινό γεύμα ή να τρώμε ανά 1 ώρα, άσχετα που κάτι αν μας γίνετε συνήθεια (καλό ή κακό) δύσκολα κόβετε, τακα τακα, τααα, ιφ γιου νοου γουατ αϊ μην.

---

 

Φέρε πίσω την φριτέζα!

Επεξ/σία από Havik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Curtis76 είπε

παντως οι γιατροι δεν συμφωνουν σε αυτο που λες για τη ζωικη πρωτεινη. 

Με πολλά πραγματα δεν συμφωνούνε οι γιατροί αλλά είναι πολύ μεγάλη κουβέντα... 😋

 

24 λεπτά πριν, Havik είπε

καρκινογόνα  δεν ξέρω αν είναι αλλά περιέχει φλεγμονώδη ουσίες οι οποίες επιβαρύνουν τον οργανισμό.

---

Επίσης η ζωική πρωτεΐνη δεν είναι απαραίτητη, όπως και το πρωινό γεύμα ή να τρώμε ανά 1 ώρα, άσχετα που κάτι αν μας γίνετε συνήθεια (καλό ή κακό) δύσκολα κόβετε, τακα τακα, τααα, ιφ γιου νοου γουατ αϊ μην.

---

Φέρε πίσω την φριτέζα!

+1000

👍 και για την διαλλειματική νηστεία!

Επεξ/σία από vagos_m
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα φαει πατατες απο philips φριτεζα χωρις λαδι και μου αρεσαν αρκετα, αλλα τελικα πηρα μια TRISTAR με 45 ευρω και μπορω να πω οτι ειναι καλυτερη απο την philips και στο 1/3 της τιμης

https://www.e-shop.gr/friteza-3lt-tristar-fr-6990-airfryer-p-HAP.225711

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Havik είπε

καρκινογόνα  δεν ξέρω αν είναι αλλά περιέχει φλεγμονώδη ουσίες οι οποίες επιβαρύνουν τον οργανισμό.

---

Επίσης η ζωική πρωτεΐνη δεν είναι απαραίτητη, όπως και το πρωινό γεύμα ή να τρώμε ανά 1 ώρα, άσχετα που κάτι αν μας γίνετε συνήθεια (καλό ή κακό) δύσκολα κόβετε, τακα τακα, τααα, ιφ γιου νοου γουατ αϊ μην.

---

Φέρε πίσω την φριτέζα!

Σου λεω ομως οτι αυτο που λες για τη ζωικη πρτεινη δεν  ειναι συμφωνο με την ιατρικη επιστημη... τουλαχιστον τη δυτικη ιατρικη που ακολουθειται στη χωρα μας.

2 ώρες πριν, vagos_m είπε

Με πολλά πραγματα δεν συμφωνούνε οι γιατροί αλλά είναι πολύ μεγάλη κουβέντα... 😋

+1000

 

Δυστυχως δε ξερω ποιον αλλο να ακουω.  Τελοπον δε θα παρω παντως.😛

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, sexymwro7 είπε

Ή εισαι ο Bear Grylls ή ψευδεσαι.

Οπως λέει ένα παλιό ρητό... KAI τρώει ΚΑΙ ψεύδεται

πλάκα κάνω βάγγο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...