Προς το περιεχόμενο

Air Fryers - Φριτέζες χωρίς λάδι


vagos_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, TriLoBiTe είπε

Οπως λέει ένα παλιό ρητό... KAI τρώει ΚΑΙ ψεύδεται

πλάκα κάνω βάγγο 

Με έσκασες μεχρι να παρατηρήσω τα μικρά γράμματα! 😄

8 ώρες πριν, Curtis76 είπε

Σου λεω ομως οτι αυτο που λες για τη ζωικη πρτεινη δεν  ειναι συμφωνο με την ιατρικη επιστημη... τουλαχιστον τη δυτικη ιατρικη που ακολουθειται στη χωρα μας.

Έχεις εν μέρη δίκιο αλλά αμα ψαχτείς θα δεις αρκετές νέες επιστημονικές έρευνες που γίνονται όσον αφορά τις πρωτεΐνες ζωικής προέλευσης.
Επίσης έχουνε γυριστεί αρκετά ντοκιμαντερ πάνω σε αυτό το θέμα, με επιστημονικές αναλύσεις γιατρών που τα εξηγούνε όλα αναλυτικά.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω την Philips HD9240/90 με τον μεγάλο κάδο, περίπου δύο χρόνια τώρα αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει, όσο θα ήθελα. Παρόλ' αυτάτη θεωρώ πετυχημένη αγορά. Όπως έχουν πει και οι προηγούμενοι, ουσιαστικά είναι ένας μικρός φούρνος. Ωστόσο, οι πατάτες είναι ένα κλικ κάτω από τις τηγανητές, είναι σαν τηγανητές. Εγώ τις θεωρώ πολύ γευστικές, και ειδικά εάν είσαι πατατοφάγος, τότε είναι μια καλή αγορά. Μόλις συνηθίσεις τη χρήση της θα φτιάχνεις πατάτες σε λιγότερο από 40 λεπτά, πιο υγιεινές και κυρίως πολύ γευστικές. Αυτές οι φριτέζες ψήνουν και άλλα φαγητά (κρέατα, λαχανικά) αλλά εξαρτάται και από τα γούστα. Απλή στη χρήση και πλένεται εύκολα. Απλά έχει μία διαδικασία μέχρι να φτιάξεις τις πατάτες, αλλά σε αποζημιώνει το αποτέλεσμα, η έλλειψη μυρωδιάς τηγανίλας στο σπίτι και το εύκολο καθάρισμα. Τη μικρή φριτέζα της Philips δεν ξέρω αν θα στην πρότεινα για τον κύριο λόγο ότι έχει μικρό κάδο. Πολύ οριακό για δύο άτομα, εδώ και σ' αυτήν που έχω εγώ η ποσότητα είναι καλή για δύο άτομα άντε και για ένα μικρό παιδί. Εάν καταναλώνεις πολλές τηγανητές πατάτες είναι καλή αγορά.

Επεξ/σία από lamargos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατάτες κομμένες σαν να τις κάνεις τηγανιτές,λίγο ελαιόλαδο από πάνω,αλάτι,ρίγανη,καλο ανακάτεμα όλα μαζί,λαδόκολλα και στο φούρνο στον αέρα.

Είναι σχεδόν σαν να τις έκανες στη φριτεζα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw το τηγάνισμα, και σε αυτές τις προ τηγανισμένες αλλά και στα εστιατόρια γίνεται σε ηλιέλαιο μιας και είναι πιο ελαφρύ σαν λάδι και δεν αφήνει την βαριά γεύση λαδιλας που έχει το ελαιόλαδο.

(το οποίο προτιμώ να κάνω και στο σπίτι) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/1/2020 στις 10:04 ΠΜ, lamargos είπε

 Ωστόσο, οι πατάτες είναι ένα κλικ κάτω από τις τηγανητές, είναι σαν τηγανητές.

Κάτι τέτοιο περίμενα να δω για να ρωτήσω τους πατατοφάνς.. Πατάτες όπως ακριβώς είναι οι τηγανητές υπάρχει καμιά φριτέζα που να κάνει; ή εξαρτάται και απο το πόσο λάδι θα βάλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, TriLoBiTe είπε

Κάτι τέτοιο περίμενα να δω για να ρωτήσω τους πατατοφάνς.. Πατάτες όπως ακριβώς είναι οι τηγανητές υπάρχει καμιά φριτέζα που να κάνει; ή εξαρτάται και απο το πόσο λάδι θα βάλεις;

Εξαρτάται απ΄το λάδι, για αυτό λέω ότι είναι ένα κλικ κάτω από τις τηγανητές. Δυστυχώς το λάδι κάνει τη διαφορά, αλλά για εμένα η διαφορά είναι αρκετά μικρή και δεν με ενοχλεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Για να το ξεθαψω λιγο το θεμα , χρησιμοποιω την Philips airfryer xxl 9650 , και ειμαι  απολυτα ευχαριστημενος!!

Μοναδικο ισως μειονεκτημα για τις μικρες κουζινες ειναι  ο ογκος της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...