Προς το περιεχόμενο

Αξιζει να αγορασω καινουρια καρτα γραφικων;


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, DiaperCh@nger101 είπε

μπορεί +20 avg, ενδεχομένως παραπάνω, ίσως και περισσότερα max αλλά

τα ίδια minimum.... 0,1%, 1% δεν θα πάρει ούτε μισό fps.

Προφανώς θα πάρει και αρκετά παραπάνω σε minimum... Μια gtx770 είναι πολύ αδύναμη... Ακόμα και για τον επεξεργαστή του!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, elpenor said:

Εγώ πιστεύω ότι η καλύτερη φτηνή επιλογή αυτή τη στιμή είναι η MSI GeForce GTX 1660 6GB Gaming X στα 238 ευρώ. Μπορεί σαν frames per euro να μην χτυπάει την 580 αλλά είναι πολύ καλή υλοποίηση και πολύ αθόρυβο και χαμηλής κατανάλωσης chip. Το σύστημα ψύξης της MSI σε αυτή τη κάρτα είναι κορυφαίο και αξίζει τα λίγα χρήματα παραπάνω αφού ουσιαστικά έχουν καταφέρει την κάρτα να μην ακούγεται. H 1650S είναι φτηνή μόνο σε κακές υλοποιήσεις, οι καλές έχουν πολύ μικρή διαφορά τιμής από την 1660S. Ακόμα καλύτερα κατά τη γνώμη μου είναι να περιμένει κάποιος να πέσουν οι τιμες στις καλές υλοποιήσεις της 2060 RTX.

Μαζί με ένα AMD Ryzen 5 2600Χ Box με 122 ευρώ ή ένα 3600 με 190 ευρώ καλύπτει πλήρως το 1080p gaming.

Η υλοποιηση της MSi ειναι απο τις καλυτερες και την βρισκω στα 181 ευρω. Επισης με OC φτανει την 1660. Αλλα και χωρις OC παλι ειναι πισω κατα 5% μονο. Δε νομιζω οτι αξιζουν τα 50+ ευρω παραπανω για ελαχιστα fps. Επισης ειναι το ιδιο αθορυβη με αυτη που αναφερεις, αφου ειναι υλοποιηση απο την ιδια εταιρια με το ιδιο συστημα ψυξης.

https://www.skroutz.gr/s/21305016/MSI-GeForce-GTX-1650-Super-4GB-Gaming-X-V385-003R.html

Αν και δυσκολο να κανω OC, αφου το θεμα ειναι να μην εχω bottlenecks!

Επεξ/σία από elpaso1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Μα το θεμα ειναι, οτι οταν παω για ολικη αναβαθμιση, θα φτιαξω pc gaming για 4k. Οποτε θα χρειαστει να πεσει χρημα. Αλλα αυτο μπορει να γινει και σε 2,3 χρονια απο τωρα, οποτε συνολικα μετα απο 10 χρονια απο τοτε που εφτιαξα το τωρινο μου συστημα. Πιστευω 10 χρονια ειναι καλη αποσβεση. Και εαν στο ενδιαμεσο, δλδ τωρα, δωσω και 170 ευρω για μια 1650 super, πιστευω οτι ειμαι μια χαρα.

Γενικά δεν έχει πολύ καλή οπτική νομίζω. Πρώτον δεν μπορείς να φτιάξεις PC στο οποίο θες να παίζεις games, και να λες ότι θα το κρατήσεις 10 χρόνια. 5000 χιλιάδες να δώσεις, σε 10 χρόνια θα είναι μόνο για pacman. Μπορείς να κάνεις αλλαγές σαν αυτές που σου προτείναμε με λίγα λεφτα και να έχεις πάντα καλύτερο PC από αυτό που έχεις στο μυαλό σου, που φτιάχνεις κάθε 10 χρόνια και στην αρχή θα είναι τούμπανο και μετά απλά μέτριο εως πατάτα προς το τέλος.

Δευτερον, αν η βασική σου χρήση στον υπολογιστή είναι games, δεν χρειάζεσαι οθόνη 4Κ. Αν πάρεις οθόνη 4Κ, θα πρέπει κάθε 2 χρόνια να παίρνεις ότι καλύτερο κυκλοφορεί για να παίζεις σαν άνθρωπος. 

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, TheMechanic1 said:

Γενικά δεν έχει πολύ καλή οπτική νομίζω. Πρώτον δεν μπορείς να φτιάξεις PC στο οποίο θες να παίζεις games, και να λες ότι θα το κρατήσεις 10 χρόνια. 5000 χιλιάδες να δώσεις, σε 10 χρόνια θα είναι μόνο για pacman. 

Δευτερον, αν η βασική σου χρήση στον υπολογιστή είναι games, δεν χρειάζεσαι οθόνη 4Κ. Αν πάρεις οθόνη 4Κ, θα πρέπει κάθε 2 χρόνια να παίρνεις ότι καλύτερο κυκλοφορεί για να παίζεις σαν άνθρωπος. 

Απλα πιστευω οτι το 4k θα σταθεροποιηθει σε λιγα χρονια, θα βρει το ρυθμο του και θα πεσουν και οι τιμες. Εξαλλου ουτε τηλεραση 4k εχω ακομα. Ειχα παρει 1500 ευρω μια καλη 1080p πριν 4 χρονια και την εχω ακομα. Προσπαθω να κανω εξυπνες αγορες γενικοτερα.

Απλα στο bottleneck calculator δεν υπαρχει η επιλογη για την 1650 super, και με την 1660 που βαζω, δειχνει bottleneck 36%, οποτε και με την super θα ειναι παραπανω απο 30%, το οποιο ειναι επιφοβο! Δλδ παιχνιδια που απαιτουν αρκετη cpu δεν θα ειναι playable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Η υλοποιηση της MSi ειναι απο τις καλυτερες και την βρισκω στα 181 ευρω. Επισης με OC φτανει την 1660. Αλλα και χωρις OC παλι ειναι πισω κατα 5% μονο. Δε νομιζω οτι αξιζουν τα 50+ ευρω παραπανω για ελαχιστα fps. Επισης ειναι το ιδιο αθορυβη με αυτη που αναφερεις, αφου ειναι υλοποιηση απο την ιδια εταιρια με το ιδιο συστημα ψυξης.

https://www.skroutz.gr/s/21305016/MSI-GeForce-GTX-1650-Super-4GB-Gaming-X-V385-003R.html

Αν και δυσκολο να κανω OC, αφου το θεμα ειναι να μην εχω bottlenecks!

Μπορεί να έχεις δίκιο δεν έχω δει αναλυτικά benchmark για αυτές τις κάρτες, πάντως το UserBenchmark γράφει ότι έχουν 20% διαφορά στα frames. Επίσης με 6gb είσαι πιο future proof στην περίπτωση που τα παιχνίδια αρχίζουν να βάζουν πιο βαριά textures. Σε κάθε περίπτωση όντως τα 50 ευρώ διαφορά κάνουν την 1650 καλύτερο vfm στις περισσότερες περιπτώσεις, ο μόνος λόγος να το δεις διαφορετικά είναι αν παίζεις fps σε 144hz freesync οθόνη όπου αυτή η διαφορά ανάμεσα στα frames μεταφράζεται σε πολύ καλύτερη εικόνα και μικρότερο latency.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Απλα πιστευω οτι το 4k θα σταθεροποιηθει σε λιγα χρονια, θα βρει το ρυθμο του και θα πεσουν και οι τιμες. Εξαλλου ουτε τηλεραση 4k εχω ακομα. Ειχα παρει 1500 ευρω μια καλη 1080p πριν 4 χρονια και την εχω ακομα. Προσπαθω να κανω εξυπνες αγορες γενικοτερα.

Απλα στο bottleneck calculator δεν υπαρχει η επιλογη για την 1650 super, και με την 1660 που βαζω, δειχνει bottleneck 36%, οποτε και με την super θα ειναι παραπανω απο 30%, το οποιο ειναι επιφοβο! Δλδ παιχνιδια που απαιτουν αρκετη cpu δεν θα ειναι playable.

Προσπάθησε να κάνεις όσο περισσότερο oc μπορείς στον γιωτα5... Και κλείδωσε στα 60...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που κοιταω με 500 ευρω μπορω να φτιαξω συστημα για 1080p gaming, καθως κουτι, ssd, τροφοδοτικο και περιφερειακα δεν τα πειραζω. Στις συνθεσεις προτεινουν 1660ti, αν και πιστευω με την 5700xt θα ειμαι ακομα καλυτερα. Θα σκεφτω τι θα κανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Τωρα που κοιταω με 500 ευρω μπορω να φτιαξω συστημα για 1080p gaming, καθως κουτι, ssd, τροφοδοτικο και περιφερειακα δεν τα πειραζω. Στις συνθεσεις προτεινουν 1660ti, αν και πιστευω με την 5700xt θα ειμαι ακομα καλυτερα. Θα σκεφτω τι θα κανω..

Τα υπόλοιπα μπορείς να τα κρατήσεις. Μόνο τροφοδοτικό φρόντισε να έχεις κάτι αξιοπρεπές,  όχι κανένα κινέζικο 7ετίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Εχω xfx black 650w αν θυμαμαι καλα.

Mια χαρά τότε. Το κρατάς.

50 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Στις συνθεσεις προτεινουν 1660ti, αν και πιστευω με την 5700xt θα ειμαι ακομα καλυτερα. Θα σκεφτω τι θα κανω..

Χαοτική η διαφορά τους. Η 5700ΧΤ είναι κοντά σε απόδοση με την RTX2070 Super. H 1660Τi όπως φαίνεται και από την ονομασία της, είναι χειρότερη της RTX2060.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpaso1 είπε

Τωρα που κοιταω με 500 ευρω μπορω να φτιαξω συστημα για 1080p gaming, καθως κουτι, ssd, τροφοδοτικο και περιφερειακα δεν τα πειραζω. Στις συνθεσεις προτεινουν 1660ti, αν και πιστευω με την 5700xt θα ειμαι ακομα καλυτερα. Θα σκεφτω τι θα κανω..

Όλα εξαρτώνται από τη κάρτα που θα πάρεις, αν αποφασίσεις κάρτα επιδόσεων 5700xt και πάνω, χρειάζεσαι ryzen 3600, για οτιδήποτε κατώτερο κάνεις μια χαρά δουλειά και με 2600. Τα υπόλοιπα κομμάτια είναι τυφλοσουρτης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...