Προς το περιεχόμενο

Η Avast πουλάει λεπτομερή στοιχεία των χρηστών της για εκατομμύρια δολάρια σε άλλες εταιρείες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, AtiX είπε

Δεκατρία χρόνια με mac και ποτέ δεν έβαλα antivirus... 


Πλέον έχεις το XProtect antivirus χωρίς να το πάρεις χαμπάρι, όπως τα Surface Pro έχουν το Windows Defender χωρίς να το πάρει χαμπάρι ο χρήστης.

themoreyouknow.jpeg

 

Στις 28/1/2020 στις 7:59 ΜΜ, Jophiel είπε

Avast έχουν και τα Sony κινητά. Το απενεργοποιήσα και έβαλα bitdfender από την μέρα που το αγόρασα... Δε μου γέμισε ποτέ το μάτι.


Δεν υπάρχει (εμπορικό) antivirus στο Android, γιατί λόγω sandboxing οι μη-root εφαρμογές δεν έχουν πρόσβαση στα εκτελέσιμα αρχεία των άλλων εφαρμογών στο κινητό ούτε στον κώδικα που τρέχουν όταν φορτώνονται στη μνήμη. Ένα απλό app ID scanner είναι. Κάτι το οποίο σου παρέχει ήδη η Google με το Play Protect φυσικά.

Το οποίο με φέρνει στο κλου της υπόθεσης: 

--> Σταματήστε να ασχολείστε με διάφορους επίδοξους πωλητές ασφαλείας, δεν έχουμε 2005 και δεν τρέχουμε Windows XP και Symbian (οκ, με εξαίρεση ίσως τον Federer), πλέον το λειτουργικό σας παρέχει ικανοποιητική προστασία. Απεγκαταστήστε ότι αηδία third-party security "solution" ενδεχομένως έχει βάλει ο κατασκευαστής για να πάρει το kickback του, και απολαύστε τις συσκευές σας!

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 28/1/2020 στις 7:10 ΜΜ, Retromaniac είπε

Μου αρέσει που βγάζουν το Windows defender για να βάλουν Avast.

Avast... Είναι σα να έχεις γρίπη και πίνεις ένα ποτήρι νερό για θεραπεία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιούσα για 7 χρόνια περίπου αλλά σταμάτησα όταν άλλαξε εντελώς το UI του γιατί εκτός του οτι βάρυνε υπερβολικά οι διαφημίσεις ήταν πιο ενοχλητικές κι απο αυτές σε ταινία του Star σάββατο βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kurkosdr είπε


Πλέον έχεις το XProtect antivirus χωρίς να το πάρεις χαμπάρι, όπως τα Surface Pro έχουν το Windows Defender χωρίς να το πάρει χαμπάρι ο χρήστης.

themoreyouknow.jpeg


Δεν υπάρχει (εμπορικό) antivirus στο Android, γιατί λόγω sandboxing οι μη-root εφαρμογές δεν έχουν πρόσβαση στα εκτελέσιμα αρχεία των άλλων εφαρμογών στο κινητό ούτε στον κώδικα που τρέχουν όταν φορτώνονται στη μνήμη. Ένα απλό app ID scanner είναι. Κάτι το οποίο σου παρέχει ήδη η Google με το Play Protect φυσικά.

Το οποίο με φέρνει στο κλου της υπόθεσης: 

--> Σταματήστε να ασχολείστε με διάφορους επίδοξους πωλητές ασφαλείας, δεν έχουμε 2005 και δεν τρέχουμε Windows XP και Symbian (οκ, με εξαίρεση ίσως τον Federer), πλέον το λειτουργικό σας παρέχει ικανοποιητική προστασία. Απεγκαταστήστε ότι αηδία third-party security "solution" ενδεχομένως έχει βάλει ο κατασκευαστής για να πάρει το kickback του, και απολαύστε τις συσκευές σας!

Εχω αφαιρέσει όλες τις εφαρμογές της Google από το κινητό μου. Απλά δεν τη θέλω.

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μου θυμισει καποιος ποια προγραμματα το ειχαν στα προτεινομενα / ενσωματωμενα / διαφημιζομενα για εγκατασταση. Τοχω βγαλει απο κανα εικοσαρι  pc.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πρώτα χρόνια ήταν καλό και διακριτικό,  μετά έγινε σπάσα....κό. Έχει πάρει πόδι εδώ και 2 χρόνια περίπου. 

Διαβάζω τώρα και αυτό και νιώθω δικαιωμένος που με έκανε να το σιχαθω. 

Ξεφτίλες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/1/2020 στις 9:12 ΜΜ, cp5120 είπε

Καλά, και το Firefox και το Linux είναι free και δεν είναι οι χρήστες "products". Άρα δεν είναι και πολύ "αξιακό" το "ρητό" η ρήση.
Να μην πετάμε ένα quote, που κάποιος σε κάποιο TED είπε για εντυπωσιάσει, κάθε φορά που έχουμε ευκαιρία.

Το quote αυτό κυκλοφορεί πολύ πριν την σκέψη δημιουργίας των ΤΕD και συνεχίζει να υφίσταται όποιος και να το είπε μετέπειτα. Τα παραδείγματα των Firefox, Linux, Blender, κτλ πολύ απλά συγκαταλέγονται στην κατηγορία των "εξαιρέσεων που επιβεβαιώνουν τον κανόνα".

 

Τώρα άμα εσένα δεν σου αρέσει και τόσο η χρήση του συγκεκριμένου επιθετικού προσδιορισμού πάω πάσο, και να μην είναι ο καταλληλότερος, το νόημα το περνάει across ικανοποιητικά νομίζω...

 

Επεξ/σία από Feregorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2020 στις 10:17 ΠΜ, MetroStar είπε

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο antivirus για Mac με σχετικά καλή δωρεάν έκδοση που να μην συγκεντρώνει και πουλάει τα δεδομένα σου; Έχω Avast αλλά θα το απεγκαταστησω άμεσα.

Η Avast ήταν και είναι η Νο1 εταιρεία με δωρεάν antivirus. Καλύτερα ψάξε κανένα καλό πακέτο-προσφορά και αγόρασε κάποιο (τουλάχιστον οι άλλοι πουλάνε τα προϊόντα τους, όχι τα δεδομένα σου). Η πιο γνωστή νομίζω είναι η ESET η οποία καθιερώθηκε ως μια από τις καλύτερες και με το πιο ελαφρύ σύστημα. Υπάρχουν και μεγάλα ονόματα που είτε λόγω κατανάλωσης πόρων (RAM κλπ), είτε λόγω υψηλής τιμής, δεν έχουν μεγάλο κομμάτι της πίτας, αλλά δεωρούνται καλύτερα από την ESET στο σύνολο (π.χ. Kaspersky που τα έχει όλα τα features, το αρκετά "βαρύ" Bitdefender που είναι δυνατό σε αρκετά πράγματα αλλά του λείπουν κάποια features, Viper, F-Secure, κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mivas (myphone) είπε

Η Avast ήταν και είναι η Νο1 εταιρεία με δωρεάν antivirus.

Δωρεαν ειπες? και για πόσο διαστημα?

Δωσε λινκ με το set up, αν ειναι να το βαλουμε κι εμεις δηλαδη. Γιατι εγω δωρεαν avast δε βρηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rus είπε

Δωρεαν ειπες? και για πόσο διαστημα?

Δωσε λινκ με το set up, αν ειναι να το βαλουμε κι εμεις δηλαδη. Γιατι εγω δωρεαν avast δε βρηκα.

Μετά την είδηση εξακολουθείς να το θέλεις?

Το Antivirus μόνο του, το έδινε πάντα δωρεάν. Επί πληρωμή ήταν μόνο τα πλήρη πακέτα τύπου Internet Security κλπ

https://www.avast.com/el-gr/for-windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rus είπε

Δωρεαν ειπες? και για πόσο διαστημα? Δωσε λινκ με το set up, αν ειναι να το βαλουμε κι εμεις δηλαδη. Γιατι εγω δωρεαν avast δε βρηκα.

free forever είναι , μόνο email ζητάει αν δεν κάνω λάθος. Αλλά τώρα θα βάλεις avast; 😳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pigeon είπε

free forever είναι , μόνο email ζητάει αν δεν κάνω λάθος. Αλλά τώρα θα βάλεις avast; 😳

Φυσικα. Το avast δε κανει κατι διαφορετικο από τα υπολοιπα, αλλα δε θα δωσω συγκαταθεση για δεδομενα (τα οποια ετσι κι αλλιως ειναι γιαυτους ασήμαντα).

Θα εγκαταστήσω αυτο το setup και θα σας πω αν δουλευει κανονικα.

ΕDIT παραλειψη μου που δεν  αναφερα ότι θελω μαζι και firewall :)

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...