Προς το περιεχόμενο

DJI Mavic Mini Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πιο βολικό μικρό. Το έχω ένα μήνα και θα πρότεινα σε όσους θέλουν να το αποκτήσουν να πάρουν το combo γιατι δεν μπορώ να βρω έξτρα μπαταρίες.

 

* Απίστευτη εμβέλεια και σταθερότητα (πάνω από χιλιόμετρο χωρίς FCC, θα δοκιμάσω σύντομα με FCC)

* ικανοποιητικό για ερασιτέχνη 

* Σε όλα τα DJI το android φορτίζει απο το remote. Με iOS δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, το πετάω και με iPad mini.

*Φορητότητα σε όλο το μεγαλείο της

*25 λεπτά πραγματικού χρόνου πτήσης.

 

Επεξ/σία από engelo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλή  σας μέρα παιδιά,  εγώ με το που το αγόρασα  το πρόβλημα που είχα ήτανε ότι δεν είναι συμβατό με όλα τα κινητά τηλέφωνα, με αποτέλεσμα να αλλάξω κινητό υποχρεωτικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορω να καταλαβω ποιος θα πεταγε ενα τοσο μικρο και ελαφρυ drone και ειδικα χωρις περιμετρικους αισθητηρες ακομη και σε μεγαλο υψομετρο σε αποσταση μεγαλυτερη του χιλιομετρου για την συντριπτικη πλειοψηφια των πτησεων του. Προφανως αν το χρειαζεται για τετοιες περιπτωσεις θα επιλεξει κατι πιο εξειδικευμενο και με καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και βαρος / features. Εγω προσωπικα κατι τοσο ελαφρυ θελω να το εχω σε μια αποσταση αρκετα ελεγχομενη γιατι ξερω τι αγορασα και για τι προοριζεται.. 
Νομιζω οτι καπου χανουμε το νοημα της υπαρξης αυτου του drone και ζηταμε να συγκριθει με πραγματα ανομοια. 

Και προσωπικα αν δω οτι κολλαω το μικροβιο μετα θα επενδυσω σε κατι ακριβο και ξεροντας ποια χαρακτηριστικα περαιτερω θα ηθελα και αν μου λειπει το 4k ή το 8k βιντεο ή τα 60/120fps ή εξτρα χαρακτηριστικα κ.ο.κ. 

Ειναι ενα πολυ καλο vfm compact drone που χωραει σχεδον στην παλαμη σου και με 250gr ανεξαρτητως γραφειοκρατικων παραδειγματων δεν σκεφτεσαι να το παρεις ουτε για βολτα μαζι με το κινητο σου ή στις διακοπες σου ή οπουδηποτε πας προχειρα.. Αν ειδικα κανεις και την εγγυηση με τα 39 ευρω μονο αν δεν μπορεις να το ανακτησεις χανεις τα λεφτα σου οποτε θεωρω οτι περα απο τα μικροπροβληματα με android κινητα που λογικα θα διορθωθουν με f/w update και την απαραδεκτη ελλειψη καποιων ανταλλακτικων  και μπαταριων αποτελει εξαιρετικη λυση. 

Τωρα αν καποιος πηρε ενα εισαγωγικο drone με 400 ευρω και περιμενει να συναγωνιστει drone του 1000αρικου δεν ξερω.. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, morgan21 είπε

Δεν ξέρω γιατί τόσο αρνητικά σχόλια για προβλήματα τα οποία δεν τα αναφέρουν καν. 
το αγόρασα day1 με το που ήρθε Ελλάδα το πετάω 2-3 φορές την βδομάδα και είμαι πολύ ευχαριστημένος σε όλα. 
το έχω στείλει 1 χλμ μακριά(σε ανοιχτό χώρο) και έκανα μια χαρά λήψεις. Το ότι Έχει παλιό usb δεν μου λέει κάτι για ένα drone το οποίο το αγόρασα 500 ευρώ με τρεις μπαταρίες! 
Σε αυτούς που λένε αρνητικά σχόλια ας βάλουν το χέρι στην τσέπη να πληρώσουν 1000+ να έχουν κάτι πιο ποιοτικό. 
εχω Mavic 2 pro, Mavic air και Mavic mini. Δεν θα συγκρίνω το pro αλλά το air με το mini το οποίο air είναι πιο ποιοτικό σαν κατασκευή και με 4κ βίντεο αλλά έχει και τα διπλάσια χρήματα! 
με λίγα λόγια ότι πληρώσεις παίρνεις και στα 500 ευρώ δεν υπάρχει κάτι καλύτερο 

1 χλμ μακρια; τωρα πλακα κανεις.  Μαλλον θα λες με παραβολικές κεραίες

σε ανοιχτο χωρο το μεγιστο που εφτασε ηταν 300 περιπου μετρα και συνεχώς έχανε σημα και με φουλ μπαταριες.

τωρα δεν εχω δοκιμασει σε "καθαρη" περιοχη μακρια απο παρεμβολες wifi αλλα οπου εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης

ηταν μακρια απο πόλη...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω ότι είναι εν καλό μηχανάκι για έναν αρχάριο για το ξεκίνημα του σε φωτό βιντεο όπου έχει κάποια θέματα με πολύ ήλιο 

το ντρονε δεν είναι για να κανείς αποστάσεις και έχει φτιαχτεί για πτήσεις γύρω σου και λόγω μεγέθους το παίρνεις μαζί σου παντού ..θέλεις ομως

2 -3 μπαταρίες γιανα το ευχαριστηθείς.....έλεγα και 'γώ να το πάρω για φορητότητα αλλά μάλλον δεν αξίζει να πετάξω τα χρήματα...στα 200 με 300 θα ήταν πολύ καλη επιλογή.....

σε λίγο καιρό θα έχει γεμίσει ο τόπος με μικρά drone γιαυτο μη βιαζεστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειμαι σταθερα στο phantom 3

Μοναδικο θεματακι το μεγεθος,κατα τα αλλα δεν εχω δει ακομα λογο να αλλαξω μοντελο,τα 4K δεν εχουν καποια χρησιμοτητα για το ανθρωπινο ματι,συν του οτι κανεις την επεξεργασια πιο δυσκολη.

 

Επεξ/σία από vagos789
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν είμαι κάτοχος απ' την πρώτη μέρα,

Είχα στην κατοχή μου xiaomi 4k και πιο παλιά hubsan!

Πολύ καλύτερες φωτογραφίες από το xiaomi πράγμα λογικό!

Η μπαταρία κρατάει όντως 30 λεπτά!ο φίλος που έχει δει άλλο ντροουν να κρατά περισσότερο να μας στείλει πμ να το ξέρουμε!

Πολύ σταθερό για το βάρος του δεν το περίμενα!μιλάμε για τόσο ελαφρύ που όταν έπιασα το κουτί του νόμιζα ότι με κορόιδεψαν και δεν έχει τίποτα μέσα!!ακόμα και με αέρα που το δοκίμασα δεν μασάει!

Προτίμω  αυτό σε σχέση με το xiaomi καθαρά λόγω βαρους και μεγέθους!το πετάς μεχρι και μέσα απ' το αμάξι σου τόσο απλό και γρήγορο!για όποιον ταξιδεύει και θέλει ένα ντροουν αυτό είναι αποκλειστικά για αυτον!!

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημασια εχει τι κανεις τα 30 λεπτα και για πια μπαταρια μιλας..του δρονε η του κοντρολ......ειναι σαν μερικους που λενε οτι η μπαταρια του τηλεφωνου κρατα 2 μερες,ναι κραταει αν κανεις ελαφρια χρηση...

το ιδιο και το δρονε...αναλογα με τη χρηση ,τον αερα τιι βιντεο τραβας ολα παιζουν το ρολο τους.....και ποσο τραβαει το κινητο οταν ειναι συνδεμενο στο κοντρολ(μεγα προβλημα για μερικους)

η μπαταρια οσο ειναι καινουργια  ΟΚ οταν αρχισουν καποιοι κυκλοι φορτισης δεν θα ειναι το ιδιο γιαυτο προσοχη γιατι μπορει να μην μπορεις να το φερεις πισω  αν στηριζεσαι αποκλειστικα στην ενδειξη του κοντρολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οδσοι το έχετε πείτε σε τι κινητα δουλευει η εφαρμογη? Γιατι το πηρα εσκασα 5 κατοστάρικα και δεν μπορω να το χρησιμοποιησω στο κιν μου οποτε πρεπει να παρω αλλο.

Πειτε μου φθηνα μοντελα μονο ππυ αποδεδειγμενα δουλευει. Γιατι αυτα που αναφερει στο σαιτ η dji ειναι ενδεικτικα και πανακριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Chrisdea είπε

Παιδια οδσοι το έχετε πείτε σε τι κινητα δουλευει η εφαρμογη? Γιατι το πηρα εσκασα 5 κατοστάρικα και δεν μπορω να το χρησιμοποιησω στο κιν μου οποτε πρεπει να παρω αλλο.

Πειτε μου φθηνα μοντελα μονο ππυ αποδεδειγμενα δουλευει. Γιατι αυτα που αναφερει στο σαιτ η dji ειναι ενδεικτικα και πανακριβα.

Ποια εφαρμογή έχεις βάλει; Το συγκεκριμένο πετάει με την εφαρμογή  Dji fly. Και όχι dji go. 
Να ξέρεις ότι μπορείς να το πετάξεις και μόνο με τον μοχλό του χωρίς κινητό έτσι για χαβαλέ η για μια γρήγορη πτήση να τραβήξεις καμία φωτό αλλά χωρίς να έχεις εικόνα 

Επεξ/σία από morgan21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

18 ώρες πριν, morgan21 είπε

Άρα το πρόβλημα είναι στην εφαρμογή του Android και ότι οι Android συσκευές φορτίζουν στο χειριστήριο. 
οποτε η εφαρμογή του Android είναι κακογραμμένη και δημιουργεί αυτά τα δυο προβλήματα.

Εγώ με iPhone δεν έχω κανένα από τα προβλήματα που αναφέρεις.

οποτε μην κατηγορούμε το drone 

Άρα δηλαδή κάποιος που έχει android, έχει 2 επιλογές. Ή αλλάζει τηλέφωνο ή ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ DRONE. :)

Τί θα πει "να μην κατηγορούμε το drone". :) :) Και εγώ iPhone έχω, και έχω ΠΕΤΑΞΕΙ την GoPro 5 μου σε κάποιο συρτάρι γιατί αντί να ασχολούμαι με το video, ασχολούμουν με τις παραλυσίες της GoPro που δεν μπορεί να φτιάξει μια ποιοτική εφαρμογή που απλά να δουλεύει.  

image.png.9c33adb27b01e193bcbdc81bbf41b942.png

Να αλλάξω τηλέφωνο εγώ, επειδή είναι μπάζα εκεί στην GoPro ή o παραπάνω φίλος επειδή είναι μπάζα στην DJI και δεν μπορούν να φτιάξουν μια σωστή android εφαρμογή? Sorry αλλά μάλλον φταίει και το drone αλλά και η gopro κάμερα, και όχι τα τηλέφωνά μας.... 

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, polaki είπε

Άρα δηλαδή κάποιος που έχει android, έχει 2 επιλογές. Ή αλλάζει τηλέφωνο ή ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟ DRONE. :)

Τί θα πει "να μην κατηγορούμε το drone". :) :) Και εγώ iPhone έχω, και έχω ΠΕΤΑΞΕΙ την GoPro 5 μου σε κάποιο συρτάρι γιατί αντί να ασχολούμαι με το video, ασχολούμουν με τις παραλυσίες της GoPro που δεν μπορεί να φτιάξει μια ποιοτική εφαρμογή που απλά να δουλεύει.  

image.png.9c33adb27b01e193bcbdc81bbf41b942.png

Να αλλάξω τηλέφωνο εγώ, επειδή είναι μπάζα εκεί στην GoPro ή o παραπάνω φίλος επειδή είναι μπάζα στην DJI και δεν μπορούν να φτιάξουν μια σωστή android εφαρμογή? Sorry αλλά μάλλον φταίει και το drone αλλά και η gopro κάμερα, και όχι τα τηλέφωνά μας.... 

Δεν είπα εγώ ότι πρέπει να αλλάξετε συσκευή. Δεν θα το πρότεινα για κανένα λόγο  αλλά μήπως να κάνατε παράπονα στον προγραμματιστή μήπως φτιάξει την εφαρμογή; Εκει είναι το πρόβλημα και όχι στο drone 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, kostasbm είπε

2 -3 μπαταρίες γιανα το ευχαριστηθείς.....έλεγα και 'γώ να το πάρω για φορητότητα αλλά μάλλον δεν αξίζει να πετάξω τα χρήματα...στα 200 με 300 θα ήταν πολύ καλη επιλογή.....

σε λίγο καιρό θα έχει γεμίσει ο τόπος με μικρά drone γιαυτο μη βιαζεστε

Κοίτα, σίγουρα καλό είναι όσο περισσότερο flight time έχουμε διαθέσιμο.. Αλλά έχοντας το Spark (ανάμεικτα συναισθήματα, σαφώς χειρότερο απ'το παλιό μου Phantom, αλλά και 10 φορές πιο βολικό), δεν μπορώ να σκεφτώ τί μπορεί κάποιος να κάνει με 2-3 μπαταρίες της μισής ώρας. Πόση ώρα πετάτε, και για πιο λόγο? Αν πετάτε για video που θα βάλετε σε έναν εξωτερικό USB και θα ξεχάσετε ότι τα τραβήξατε αφού κατά 99% δεν θα τα δείτε ποτέ, πάσο. 

Όταν είχα μεράκι και χρόνο, μία πτήση του Spark με πολύ μικρότερο χρόνο πτήσης ήταν αρκετή να τραβήξω τα δευτερόλεπτα που θέλω απ'το κάθε σημείο για να φτιάξω ένα videaki κάποιων δευτερολέπτων και σπανίως λεπτών, για να πω ότι θα κάτσω να το ξαναδώ. Οι περισσότερες πτήσεις μου που ήταν για φωτογραφία και όχι βίντεο ήταν 3-4 λεπτών μάξιμουμ. 

Εκτός αν παίζετε για πλάκα σαν τηλεκατευθυνόμενο. Όπως και να έχει τα 30 λεπτά είναι αρκετά, η λογική είναι ότι παίρνεις ένα μικρό drone για να το έχεις πάντα μαζί όταν πας κάπου. Αν είναι να κουβαλάς τσαντάκι για τις έξτρα μπαταρίες, πάρε ένα μεταχειρισμένο mavic να ευχαριστηθείς πραγματικά πτήση.. 

5 λεπτά πριν, morgan21 είπε

Δεν είπα εγώ ότι πρέπει να αλλάξετε συσκευή. Δεν θα το πρότεινα για κανένα λόγο  αλλά μήπως να κάνατε παράπονα στον προγραμματιστή μήπως φτιάξει την εφαρμογή; Εκει είναι το πρόβλημα και όχι στο drone 

O προγραμματιστής είναι η DJI όμως, κατασκευαστής του drone, άρα το 99% των καταναλωτών θεωρώ ότι απλά θα πάει σε κάποιο άλλο μοντέλο, ή θα περιμένει (αν δεν καίγεται) να φτιαχτούν τα προβλήματα. 

Στην περίπτωση της GoPro, προσωπικά πήγα σε άλλο κατασκευαστή (δηλαδή κάμερα) και ηρέμησα.. 

Στις 30/1/2020 στις 8:36 ΜΜ, darksider13 είπε

Εσείς που ασχολείστε με τα drones και κυρίως τα dji πέφτει η τιμή τους μετά από κάποιους μήνες? Είναι σας τα κινητά? Δηλαδή αν κάνει κάποιος υπομονή μπορεί να το βρει φθηνότερο?

Αν είσαι ερασιτέχνης για το χαβαλέ, πάρε drone ακριβώς 1 βδομάδα πριν ένα καλό ταξίδι που θα πας, για να έχεις χρόνο να κάνεις 2-3 δοκιμαστικές πτήσεις να το μάθεις. Δεν ξέρω αν υπάρχει κατάλληλη περίοδος για αγορά, πάρτο όταν νιώσεις ότι το θες για κάποια ωραία πλάνα.

Οι τιμές δεν πολυπέφτουν στα καινούρια και δεν αξίζει να γλιτώσεις 150-200 ευρώ όταν φτάνεις στα 1500. Γνώμη μου πάντα. Το mavic pro 1 βέβαια έχει πλέον πέσει και στα 600 μεταχείρο, ίσως και πιο χαμηλά, και αναφέρομαι στην έκδοση combo! 

Επειδή μιλάμε για TOP drone, αν δεν νοιάζει κάποιον η άνετη φορητότητα (δεν είναι phantom, αλλά σίγουρα ούτε spark, ούτε air, ούτε και φυσικά mini), δεν μπορώ να σκεφτώ πιο value for money επιλογή. Δε νομίζω το 99% του κόσμου που έχει Mavic να νιώσει ότι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να πάει σε καλύτερο, τα video και οι φωτογραφίες του, αλλά και η γενική τεχνολογία που κουβαλάει πάνω του είναι 100 φορές πιο καλά από τον μέσο καταναλωτή.. Σε πιο μικρό ναι το καταλαβαίνω. Αλλά δεν έχω ακούσει από κανέναν να μου λέει "πλέον δεν με καλύπτει το mavic". 

Όποιος έχει Mavic Pro ας μοιραστεί τις εμπειρίες του αν συμφωνεί.. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό review. Ευτυχώς που το είδα και που διάβασα και τα σχόλια, γιατί ήμουν έτοιμος να το αγοράσω.. και 

απέφυγα την τελευταία στιγμή μια αγορά η οποία θα μου έβγαινε τουλάχιστον άστοχη. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...