Προς το περιεχόμενο

DJI Mavic Mini Review


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, polaki είπε

Κοίτα, σίγουρα καλό είναι όσο περισσότερο flight time έχουμε διαθέσιμο.. Αλλά έχοντας το Spark (ανάμεικτα συναισθήματα, σαφώς χειρότερο απ'το παλιό μου Phantom, αλλά και 10 φορές πιο βολικό), δεν μπορώ να σκεφτώ τί μπορεί κάποιος να κάνει με 2-3 μπαταρίες της μισής ώρας. Πόση ώρα πετάτε, και για πιο λόγο? Αν πετάτε για video που θα βάλετε σε έναν εξωτερικό USB και θα ξεχάσετε ότι τα τραβήξατε αφού κατά 99% δεν θα τα δείτε ποτέ, πάσο. 

Όταν είχα μεράκι και χρόνο, μία πτήση του Spark με πολύ μικρότερο χρόνο πτήσης ήταν αρκετή να τραβήξω τα δευτερόλεπτα που θέλω απ'το κάθε σημείο για να φτιάξω ένα videaki κάποιων δευτερολέπτων και σπανίως λεπτών, για να πω ότι θα κάτσω να το ξαναδώ. Οι περισσότερες πτήσεις μου που ήταν για φωτογραφία και όχι βίντεο ήταν 3-4 λεπτών μάξιμουμ. 

Εκτός αν παίζετε για πλάκα σαν τηλεκατευθυνόμενο. Όπως και να έχει τα 30 λεπτά είναι αρκετά, η λογική είναι ότι παίρνεις ένα μικρό drone για να το έχεις πάντα μαζί όταν πας κάπου. Αν είναι να κουβαλάς τσαντάκι για τις έξτρα μπαταρίες, πάρε ένα μεταχειρισμένο mavic να ευχαριστηθείς πραγματικά πτήση.. 

O προγραμματιστής είναι η DJI όμως, κατασκευαστής του drone, άρα το 99% των καταναλωτών θεωρώ ότι απλά θα πάει σε κάποιο άλλο μοντέλο, ή θα περιμένει (αν δεν καίγεται) να φτιαχτούν τα προβλήματα. 

Στην περίπτωση της GoPro, προσωπικά πήγα σε άλλο κατασκευαστή (δηλαδή κάμερα) και ηρέμησα.. 

Αν είσαι ερασιτέχνης για το χαβαλέ, πάρε drone ακριβώς 1 βδομάδα πριν ένα καλό ταξίδι που θα πας, για να έχεις χρόνο να κάνεις 2-3 δοκιμαστικές πτήσεις να το μάθεις. Δεν ξέρω αν υπάρχει κατάλληλη περίοδος για αγορά, πάρτο όταν νιώσεις ότι το θες για κάποια ωραία πλάνα.

Οι τιμές δεν πολυπέφτουν στα καινούρια και δεν αξίζει να γλιτώσεις 150-200 ευρώ όταν φτάνεις στα 1500. Γνώμη μου πάντα. Το mavic pro 1 βέβαια έχει πλέον πέσει και στα 600 μεταχείρο, ίσως και πιο χαμηλά, και αναφέρομαι στην έκδοση combo! 

Επειδή μιλάμε για TOP drone, αν δεν νοιάζει κάποιον η άνετη φορητότητα (δεν είναι phantom, αλλά σίγουρα ούτε spark, ούτε air, ούτε και φυσικά mini), δεν μπορώ να σκεφτώ πιο value for money επιλογή. Δε νομίζω το 99% του κόσμου που έχει Mavic να νιώσει ότι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να πάει σε καλύτερο, τα video και οι φωτογραφίες του, αλλά και η γενική τεχνολογία που κουβαλάει πάνω του είναι 100 φορές πιο καλά από τον μέσο καταναλωτή.. Σε πιο μικρό ναι το καταλαβαίνω. Αλλά δεν έχω ακούσει από κανέναν να μου λέει "πλέον δεν με καλύπτει το mavic". 

Όποιος έχει Mavic Pro ας μοιραστεί τις εμπειρίες του αν συμφωνεί.. 

ενας αρχάριος λόγω του άγχους δεν δίνει σημασία σε λεπτομέρειες,κυριως το χρόνο...και πίστεψε με 30 λεπτά δεν θα το άφηνα γιατί ο κανόνας λέει ότι επιστρέφεις με 20% τουλάχιστον μπαταρία και επειδή η μπαταρία μετά από λίγες φορτίσεις δεν θα είναι ποτέ ίδια.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/1/2020 στις 3:26 ΠΜ, tsoukalasKaminia είπε

Ανέφερα 2 προβλήματα από τα κάμποσα που έχει που είναι αστεία. Πλέον υπάρχουν και άλλα αξιόλογα drones εκεί έξω και η DJI δεν είναι μονόδρομος.

 

Θα μπορούσες σε παρακαλώ να αναφέρεις κάποια για να μπορέσω να συγκρίνω με το DJI?

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από jkor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ναι είναι μάπα μην το πάρετε... χαχαχαχα

Ελεος! 

Έχουμε χάσει την μπάλα, συγκρίνουμε jimny με Mercedes-Benz G!! 

Το drone είναι τέλειο! 

280υψος μέχρι τώρα κ 850 απόσταση! 

Αν ήταν μάπα δεν θα είχε τέτοια αναμονή στην αγορά κ τέτοια έλλειψη σε αξεσουάρ κ μπαταρίες... 

Enjoy it 

https://youtu.be/2Z7tzyu93LE

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχουν περάσει πολλά ντροουνς από τα χέρια μου το ριβιού αυτό παίζει να είναι ότι πιο εμπαθές έχω διαβάσει και που δεν ανταποκρίνεται

σε πολλά στην πραγματικότητα.Ακου " οι αντοχές του ίσα που ξεπέρασαν τα 20 λεπτά " Καλά πλάκα κάνει ο ριβιούερ έτσι; Δηλαδή πόσο είναι το στάνταρντ.Εγώ όσες φορές το πέταξα έκανα 23-25 λεπτά για πλάκα και το έχω φτάσει μέχρι 1500 μέτρα και σε wifi congested area.Εχει πολύ πιο καλή εικόνα βίντεο από άλλα 4Κ πχ Mi Drone 4K. Εχει αρκετά μειονεκτήματα αλλά οκ για 399 ευρώ vfm.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/1/2020 στις 10:46 ΠΜ, mader είπε

1 χλμ μακρια; τωρα πλακα κανεις.  Μαλλον θα λες με παραβολικές κεραίες

σε ανοιχτο χωρο το μεγιστο που εφτασε ηταν 300 περιπου μετρα και συνεχώς έχανε σημα και με φουλ μπαταριες.

τωρα δεν εχω δοκιμασει σε "καθαρη" περιοχη μακρια απο παρεμβολες wifi αλλα οπου εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης

ηταν μακρια απο πόλη...

Εγώ πάντως φίλε το χω πάει 600 μέτρα σε ανοικτό χώρο χωρίς τίποτα έξτρα επάνω του και απλά δε το πήγα παραπέρα γιατί φοβήθηκα!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ωραίο review.

Προσωπικά πιστεύω πως το Dji mavic mini αποτελεί το VFM drone για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει και να μπει στο κόσμο των drone. Μεγάλο συν το βάρος του 248 γραμμαρίων που αποφεύγεις την γραφειοκρατία και τις υποχρεώσεις έναντι των άλλων drone.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, VaTspirit είπε

Ωραίο review.

Προσωπικά πιστεύω πως το Dji mavic mini αποτελεί το VFM drone για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει και να μπει στο κόσμο των drone. Μεγάλο συν το βάρος του 248 γραμμαρίων που αποφεύγεις την γραφειοκρατία και τις υποχρεώσεις έναντι των άλλων drone.

αποφευγεις τις αδειες αλλα δεν μπορεις να πετας οπου θελεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2020 στις 7:16 ΜΜ, kostasbm είπε

αποφευγεις τις αδειες αλλα δεν μπορεις να πετας οπου θελεις

Τιποτα δεν αποφευγεις . Στην ελλαδα δεν υπαρχει καποιος διαχωρισμός με βαση τα γραμμαρια. Αυτο ισχυει στην Αμερικη.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι το πρώτο μου drone και είμαι αρκετά ευχαριστημένος!Πήρα το combo και δεν το έχω μετανιώσει.

Για κάποιον αρχάριο σαν εμένα νομίζω είναι άψογο,για να μάθεις αλλά και να τραβάς αξιοπρεπέστατα πλάνα για να φτιάξεις κάποιο βίντεο!

Αν είχα τα χρήματα θα έδινα τα διπλάσια να πάρω το air πάλι το combo.Γιατί χωρίς εφεδρικές μπαταρίες είσαι πολύ περιορισμένος νομίζω.

Υστερεί σε σχέση με τα πιο ακριβά σίγουρα σε αρκετά όπως(εμβέλεια,αισθητήρες έχει μόνο από κάτω,δεν έχει λειτουργία Follow me που ελπίζω να προστεθεί κάποια στιγμή..αλλά είναι τι λεφτά θέλεις να διαθέσεις.Για τα χρήματα του είναι πολύ καλό.Καλή ανάλυση,άψογο gimbal,ωραία πτήση,ωραίες λήψεις.κ από τα πιο σημαντικά πάρα πολύ μικρό κ ελαφρύ.για κάποιον που ταξιδεύει κ θέλει να το έχει σχεδόν πάντα μαζί του είναι ότι καλύτερο!

Επεξ/σία από MariosAlevras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/1/2020 στις 10:10 ΜΜ, tsoukalasKaminia είπε

Σαν επαγγελματιας του χωρου να σου πω οτι το εκανα δωρο στον ανιψιο μου και ισχυει οτι λες. Η εμβελεια ειδικα εαν εισαι σε χωρο με παρεμβολες δεν παει μακρυα συν οτι ειναι ασταθες.

Φιλε μου απο που να σου πρωτοξεκινησω. Εχω πολλα αρνητικα να σου πω αλλα θα σταθω σε 2. Η εφαρμογη για android ειναι για γελια. Μερικες αξιολογησεις στο play store θα σε πεισουν. Το χειριστηριο φορτιζει το κινητο σου με αποτελεσμα να πεφτει η μπαταρια σε χρονο 0 (σε android παλι)

Καλήμερα και χρόνια πολλά

Σε χώρο με πολλές παρεμβολές 300-600μ άνετα και πήγαινε και άλλο αλλά δεν το έβλεπα , το οτι φορτίζει το τηλέφωνο οκ αλλά το χειριστήριο φτάνει ανετα να εξαντλήσει και τις 3 μπαταρίες combo εκδοσή , στο ασταθές που λες και στο οτι ειναι λιγότερο απο 250γρ στέκεται πολύ μα πολυ άνετα και ειναι παρα πολυ σταθερό , τώρα αν θες να το πετάξεις με 7bf  ναι σίγουρα δεν θα τα καταφέρεις αυτά απο έμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 Πήρα από κωτσοβολο το mini το combo μου ήρθε το Σάββατο. Λοιπόν αυτό όταν έβαλα το κινητό στο τηλεχειριστήριο μου έβγαλε να κάνω αν θέλω την έξτρα εγγύηση με 39 ευρώ και το έκανα. Αφού είχε συγχρονιστεί με το drone το έκανα καλιμπραρισμα και update που έβγαλε και το έβαλα να μην μπορεί πάει πάνω από 15 μέτρα ύψος και απόσταση. Αυτό σηκώθηκε μια χαρά αλλά όταν πάτησα να βγάλει μια φώτο από το δεξί κουμπί του τηλεχειριστήριου έφυγε αμέσως σφεντόνα προς τα πίσω πάνω σε ένα δέντρο σε κάτι χωράφια και έπεσε κάτω. Πάλι καλά δεν είχε το παραμικρό γιατί δεν χτύπησε κορμό αλλά φύλλα.Το μάζεψα και έφυγα. Πήγα σήμερα σε άλλο σημείο να το πετάξω και εκεί τα είδα όλα. Βρήκα ένα καλό μέρος που επιτρεπόταν και αφού έκανα την διαδικασία όλη όταν πάτησα το κουμπί απλά να σηκωθεί αυτό συγχρονος έφυγε πάλι τέρμα σε χωράφια χωρίς να ακούει καν στις εντολές του κοντρόλ.. Το δοκιμάζω μια τελευταία φορά και έκανε πάλι τα ίδια αλλά ήρθε πάνω μου και με έκοψε και σε κάποια σημεία στο χέρι. Το αποτέλεσμα να πέσει όχι σε χώμα αλλά σε άσφαλτο και να γίνει μέσα στα σημάδια. Πήγα κωτσοβολο τους είπα τι έγινε και ότι θέλω αμέσως αντικατάσταση λόγο Doa. Με είπαν  ότι έχει θέμα στους κενσορες αν κατάλαβα και ότι θα γίνει αντικατάσταση. Εννοείται πως δεν υπάρχει σε κανένα κατάστημα και θα περιμένω με είπαν μέχρι και 3 βδομάδες. Τώρα το άλλο που θέλω να ρωτήσω τι γίνεται με την έξτρα εγγύηση που έκανα στην dji; χάνω τα λεφτά μου; Έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

    Έχω και εγώ πρόβλημα με την εφαρμογή dji fly, μου αναγράφει πως δεν είναι συμβατό το τηλέφωνό μου με την εφαρμογή. Το τηλέφωνό μου είναι Samsung A6+. Παίζει ρόλο η μνήμη ram στα κινητά? Γνωρίζει κάτι κάποιος?

Κοίταξα πολύ σε διάφορα βιντεάκια στο youtube αλλά δεν βρήκα κάτι να με βοηθήσει

Καλησπέρα,

    Έχω και εγώ πρόβλημα με την εφαρμογή dji fly, μου αναγράφει πως δεν είναι συμβατό το τηλέφωνό μου με την εφαρμογή. Το τηλέφωνό μου είναι Samsung A6+. Παίζει ρόλο η μνήμη ram στα κινητά? Γνωρίζει κάτι κάποιος?

Κοίταξα πολύ σε διάφορα βιντεάκια στο youtube αλλά δεν βρήκα κάτι να με βοηθήσει

Καλησπέρα,

     Γνωρίζει κανείς την διαδικασία να γίνει το χειριστήριο σε FCC MODE?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...