Προς το περιεχόμενο

Φλαντζα


Bisbikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημερα! Εχθές ερχόμενοι από Τρίκαλα στο ύψος της Λαμίας άναψε η ένδειξη λαδιού. Κατέβηκα είδα τα λάδια ήταν οκ η μέτρηση παρ όλα αυτά συμπλήρωσα κ λίγο μπας και!!! (το αυτοκίνητο καίει λίγο λάδι οπότε πάντα έχω το νου μου) ξεκινάω να φύγω μετά από λίγο πάλι άρχισε να χτυπάει η ένδειξη.. Ο ήχος της μηχανής ήταν μια χαρά κ η πορεία του επίσης μια χαρά. Παρ όλα αυτά φοβήθηκα κ κάλεσα την οδική κ περιμένω πότε θα φτάσει στο συνεργείο. Επιπλέον δεν μπορώ να δω την θερμοκρασια γιατί έχει κολλήσει ο δείκτης. Εννοείται όμως ότι έχει νερό κ δεν χάνει αυτό το κοίταξα. Καμία ιδέα; να χάλασε απλά η βαλβίδα της ένδειξης; η να ναι καμία φλάντζα; επισης όταν λέμε φλάντζα για τι κόστος μιλάμε; 

Επεξ/σία από Bisbikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ηρεμησε...

Επειτα, ανοιξε πολυ απλα το χωρο της μηχανης και δες αν εχεις διαρροη λαδιου. Δες αν εχεις λαδι κοντα στο καπακι της μηχανης ή γενικα αν βλεπεις αν εχεις διαροη απο μηχανη. Αν ναι κατα πασα πιθανοτητα εχεις φλατζα. Ο κοσμος ακουει φλατζα και τρεχει ωστοσο το ανταλλακτικο καθεαυτο ειναι φθηνο (μιλαμε απλα για πλαστικη "ταινεια" στο κινητηρα απο 15 ως 40 ευρ, ωστοσο η εργασια ειναι ακριβη γιατι πρεπει να ξερει καποιος να το κανει οποτε υπολογισε απο 200-250 ευρ συνολικα.

Υπαρχει η πιθανοτητα το λαδι που συμπληρωθηκε ή προστεθηκε να μην ειναι το απαιτουμενο απο το κατασκευαστη και να μη δουλευει σωστα.

Υπαρχει η πιθανοτητα ακομα και το κυκλωμα ψυξης να μη λειτουργει σωστα και να ανεβαζει θερμοκρασιες ο κινητηρας (π.χ αισθητηρας θερμοκρασια) και να βγαζει το σφαλμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

καταρχην ηρεμησε...

Επειτα, ανοιξε πολυ απλα το χωρο της μηχανης και δες αν εχεις διαρροη λαδιου. Δες αν εχεις λαδι κοντα στο καπακι της μηχανης ή γενικα αν βλεπεις αν εχεις διαροη απο μηχανη. Αν ναι κατα πασα πιθανοτητα εχεις φλατζα. Ο κοσμος ακουει φλατζα και τρεχει ωστοσο το ανταλλακτικο καθεαυτο ειναι φθηνο (μιλαμε απλα για πλαστικη "ταινεια" στο κινητηρα απο 15 ως 40 ευρ, ωστοσο η εργασια ειναι ακριβη γιατι πρεπει να ξερει καποιος να το κανει οποτε υπολογισε απο 200-250 ευρ συνολικα.

Υπαρχει η πιθανοτητα το λαδι που συμπληρωθηκε ή προστεθηκε να μην ειναι το απαιτουμενο απο το κατασκευαστη και να μη δουλευει σωστα.

Υπαρχει η πιθανοτητα ακομα και το κυκλωμα ψυξης να μη λειτουργει σωστα και να ανεβαζει θερμοκρασιες ο κινητηρας (π.χ αισθητηρας θερμοκρασια) και να βγαζει το σφαλμα..

Όταν λες τρέχει ακούει ο κόσμος φλάντζα κ τρέχει τι εννοείς; δεν είναι κάτι σοβαρό ώστε να το κοιτάξεις αμέσως;; κ αν μιλάμε για το θέματα κι ψυξης;; η βλακεια είναι πωσ ο δείκτης θερμοκρασίας έχει κολλήσει κ δεν μπορώ να καταλάβω τίποτα! Άρα κατά την γνώμη σου ή βαλβιδουλα της ένδειξης να έχει χαλάσει το ξεχναμε;! 

23 λεπτά πριν, vamvakoolas είπε

καταρχην ηρεμησε...

Επειτα, ανοιξε πολυ απλα το χωρο της μηχανης και δες αν εχεις διαρροη λαδιου. Δες αν εχεις λαδι κοντα στο καπακι της μηχανης ή γενικα αν βλεπεις αν εχεις διαροη απο μηχανη. Αν ναι κατα πασα πιθανοτητα εχεις φλατζα. Ο κοσμος ακουει φλατζα και τρεχει ωστοσο το ανταλλακτικο καθεαυτο ειναι φθηνο (μιλαμε απλα για πλαστικη "ταινεια" στο κινητηρα απο 15 ως 40 ευρ, ωστοσο η εργασια ειναι ακριβη γιατι πρεπει να ξερει καποιος να το κανει οποτε υπολογισε απο 200-250 ευρ συνολικα.

Υπαρχει η πιθανοτητα το λαδι που συμπληρωθηκε ή προστεθηκε να μην ειναι το απαιτουμενο απο το κατασκευαστη και να μη δουλευει σωστα.

Υπαρχει η πιθανοτητα ακομα και το κυκλωμα ψυξης να μη λειτουργει σωστα και να ανεβαζει θερμοκρασιες ο κινητηρας (π.χ αισθητηρας θερμοκρασια) και να βγαζει το σφαλμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σπανια να βγαζει σφαλμα επειδη εχει χαλασει καποιος αισθητηρας ειδικα σε οτι εχει να κανει με τη μηχανη...

ανοιξες καπω;

 

Για ποιο αυτοκινητο μιλαμε; χρονολογια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει η φλάτζα με την ένδειξη λαδιού;Τι λαμπάκι ανάβει;Κόκκινο ή κίτρινο;Φίλτρο λαδιού έχεις αλλάξει;Εχεις βάλει το σωστό;

Φλάντζα δεν είναι μονο το ανταλλακτικό αλλά και το πλανάρισμα του καπακιού και η δουλειά που απαιτεί όλο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Τι σχέση έχει η φλάτζα με την ένδειξη λαδιού;Τι λαμπάκι ανάβει;Κόκκινο ή κίτρινο;Φίλτρο λαδιού έχεις αλλάξει;Εχεις βάλει το σωστό;

Φλάντζα δεν είναι μονο το ανταλλακτικό αλλά και το πλανάρισμα του καπακιού και η δουλειά που απαιτεί όλο αυτό 

Δεν ξέρω αν έχει σχέση δεν είμαι μηχανικός γι αυτό ρωτάω. Η ένδειξη λαδιού ήταν κόκκινη. Το είχα πάει για σέρβις πρόσφατα. Αν μου έβαλε το σωστό φίλτρο η όχι που να το ξέρω; 

 

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

πολυ σπανια να βγαζει σφαλμα επειδη εχει χαλασει καποιος αισθητηρας ειδικα σε οτι εχει να κανει με τη μηχανη...

ανοιξες καπω;

Για ποιο αυτοκινητο μιλαμε; χρονολογια;

 

1 ώρα πριν, vamvakoolas είπε

πολυ σπανια να βγαζει σφαλμα επειδη εχει χαλασει καποιος αισθητηρας ειδικα σε οτι εχει να κανει με τη μηχανη...

ανοιξες καπω;

Για ποιο αυτοκινητο μιλαμε; χρονολογια;

Polo 2000. Το καπω υο άνοιξα μέσα στην νύχτα αλλά δεν έβλεπα. Τώρα το αυτοκίνητο είναι φορτωμένο στην οδική δεν μπορώ να δω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Bisbikos είπε

Δεν ξέρω αν έχει σχέση δεν είμαι μηχανικός γι αυτό ρωτάω. Η ένδειξη λαδιού ήταν κόκκινη. Το είχα πάει για σέρβις πρόσφατα. Αν μου έβαλε το σωστό φίλτρο η όχι που να το ξέρω; 

Αυτό;

oil-pressure-warning-light-coolant-light

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Bisbikos είπε

Ναι! 

Η συγκεκριμένη ένδειξη σε ενημερώνει για χαμηλή πίεση λαδιού, ή και - σε μερικά αυτοκίνητα μόνο - χαμηλή στάθμη λαδιού.

Επίσης εκτός από τα παραπάνω μπορεί να φταίει αυτό που είπες και εσύ, δλδ κάποιος κολλημένος ή χαλασμένος αισθητήρας ή βαλβίδα, ή ακόμα και κάποιο πρόβλημα γενικότερα στα ηλεκτρικά του αυτοκινήτου.

Ότι και να είναι πάντως θα σε ενημερώσει το συνεργείο, και για το τι ακριβώς δυσλειτουργεί, και για το αν αυτή η δυσλειτουργία έχει προκαλέσει άλλη ζημιά.

Το να αρχίσουμε τις μαντεψιές, δεν νομίζω να σε βοηθήσει σε κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ότι έχει κολλήσει ο δείκτης της θερμοκρασίας.Τι σε κάνει να πιστευεις ότι ο δείκτης της πίεσης λαδιού δουλευει σωστά;Τι ακριβώς έχει κολλήσει στην θερμοκρασία;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Λες ότι έχει κολλήσει ο δείκτης της θερμοκρασίας.Τι σε κάνει να πιστευεις ότι ο δείκτης της πίεσης λαδιού δουλευει σωστά;Τι ακριβώς έχει κολλήσει στην θερμοκρασία;

Είναι μήνες κολλημένος στην μεριά της χαμηλής θερμοκρασίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Λες ότι έχει κολλήσει ο δείκτης της θερμοκρασίας.Τι σε κάνει να πιστευεις ότι ο δείκτης της πίεσης λαδιού δουλευει σωστά;Τι ακριβώς έχει κολλήσει στην θερμοκρασία;

Εσένα τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει "δείκτη πίεσης λαδιού"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Εσένα τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το συγκεκριμένο αυτοκίνητο έχει "δείκτη πίεσης λαδιού"?

Eχεις δίκιο ,δεν έχει δείκτη αλλά ένδειξη που είναι το κόκκινο λαμπάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Eχεις δίκιο ,δεν έχει δείκτη αλλά ένδειξη που είναι το κόκκινο λαμπάκι.

Ok.

Πάντως μια και ρώτησες, και η ένδειξη πίεσης λαδιού μπορεί να είναι λάθος, έχω ήδη εξηγήσει παραπάνω πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...