Προς το περιεχόμενο

Το iPhone 11 Pro εκπέμπει διπλάσια ακτινοβολία από το επιτρεπόμενο όριο;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, varatasis είπε

Αρα μιλάμε και ότι τα ασύρματα ακουστικά είναι επιβλαβές ειδικά τώρα που έχουν γίνει και τις μόδας

Μωρέ το κατάλαβα τι λέτε, η απορία μου είναι από που τα βγάζετε αυτά, υπάρχει κάποια πηγή ή απλά λέτε τη γνώμη σας σχετικά με το bluetooth;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 97
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

5 λεπτά πριν, simplemaths είπε

Μωρέ το κατάλαβα τι λέτε, η απορία μου είναι από που τα βγάζετε αυτά, υπάρχει κάποια πηγή ή απλά λέτε τη γνώμη σας σχετικά με το bluetooth;

https://www.tanea.gr/2016/09/11/health/mporei-ta-asyrmata-akoystika-na-blaptoyn-tin-ygeia/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
36 minutes ago, varatasis said:

Μιλάμε για επιστημονικά και τεκμηριωμένα επιχειρήματα! 😛 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/2/2020 στις 8:09 ΠΜ, billdanos είπε

Να τυλιγεις το κεφάλι σου με αλουμινόχαρτο. Problem solved! 😛 

Πέρα από το trollάρισμα όμως, καλό θα ήταν να ενημερωθείτε σχετικά με την ακτινοβολία των κινητών, το πως αλλάζει ανάλογα με τις συνθήκες κάθε φορά, το πως γίνονται οι μετρήσεις, κλπ κλπ κλπ. Και μετά από όλα αυτά μπορείτε ελεύθερα να κάνετε και το χιουμοράκι σας μιας και στον τίτλο υπάρχει η λέξη Apple!

Εναλλακτικά, συνεχίστε να έχετε κάτω απο το μαξιλάρι σας το ασφαλές και κυρίως non Apple κινητό σας... 🤫

ΖΗΤΩ ΡΗΤΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟ ΙΕΡΟ ΤΗΣ ΑΠΛ

επισης θα πω στο κεφαλι μου να μην πιανει φωτια λογω διαφορετικων μεθοδων μετρησης αρχηγε μου εχεις δικιο λογικοτατο επιχειρημα 

και παλι ταπεινα σορυ ε

Επεξ/σία από exor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, varatasis είπε

10. Τι είναι καλύτερο να χρησιμοποιώ; Hands free ή bluetooth;

Τα ενσύρματα εξαρτήματα αποδέσμευσης χεριών (hands free) επιτρέπουν τη μετάδοση των ακουστικών μόνο συχνοτήτων που είναι απαραίτητες για να επικοινωνούμε. Δεν αναμεταδίδουν δηλαδή τα εξαρτήματα αποδέσμευσης χεριών την ακτινοβολία στο κεφάλι μας.

Τα ασύρματα εξαρτήματα τεχνολογίας bluetooth εκπέμπουν πολύ μικρότερη ακτινοβολία σε σχέση με το κινητό τηλέφωνο, επειδή η απόσταση ανάμεσα στο ακουστικό bluetooth και το κινητό τηλέφωνο είναι πολύ μικρότερη σε σχέση με την απόσταση ανάμεσα στο κινητό τηλέφωνο και το σταθμό βάσης. Έτσι, η επιβάρυνση του κεφαλιού από τη χρήση τους είναι σημαντικά μικρότερη σε σχέση με αυτή που υπάρχει όταν χρησιμοποιείται απευθείας το κινητό τηλέφωνο. Ενδεικτικά αναφέρεται ότι η ισχύς εκπομπής των συσκευών bluetooth είναι της τάξης του 1mW στη συχνότητα των 2.45 GHz.

Επισημαίνεται ότι και στις δύο αυτές περιπτώσεις το κινητό δεν παύει να λειτουργεί ως πομπός, δηλαδή εκπέμπει ακτινοβολία όπως θα έκανε αν ήταν σε επαφή με το αυτί. Για το λόγο αυτό έχει μεγάλη σημασία η θέση στην οποία τοποθετείται το κινητό κατά τη διάρκεια της συνομιλίας με hands free ή bluetooth. Θεωρητικοί υπολογισμοί αλλά και μετρήσεις έχουν δείξει ότι η ένταση της ενέργειας ραδιοσυχνοτήτων που απορροφάται όταν ο χρήστης απομακρύνει τη συσκευή από το κεφάλι του και το σώμα του μειώνεται δραστικά. Τοποθετώντας τη συσκευή σε απόσταση μισό μέτρο από το κεφάλι, η απορροφούμενη ενέργεια από το κεφάλι μπορεί να μειωθεί κατά 100 φορές.

https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Electronic_Communications/Antennas_EMR/health/FAQs.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, exor said:

ΖΗΤΩ ΡΗΤΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟ ΙΕΡΟ ΤΗΣ ΑΠΛ

επισης θα πω στο κεφαλι μου να μην πιανει φωτια λογω διαφορετικων μεθοδων μετρησης αρχηγε μου εχεις δικιο λογικοτατο επειχηρημα 

και παλι ταπεινα σορυ ε

Εναλλακτικά μπορείς να διαβάσεις ώστε να ενημερωθείς σχετικά με την ακτινοβολία των κινητών. Και όταν λέω να διαβάσεις δεν εννοώ ούτε τον Λιακόπουλο αλλά ούτε και την Apple!

Μέχρι τότε, το αλουμινόχαρτο είναι η καλύτερη λύση! :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει ότι και το hands free το κινητό το χρησιμοποίει σαν κεραία το κινητό. Το θέμα είναι το δόντι τι ακτινοβολία έχει και κατά ποσό επιβλαβές είναι για εμάς.

Προσωπικά άμα είναι να μιλήσω ώρα βάζω hands free. Απλά σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ασυρμάτων ακουστικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαμαρτύρομαι , κάτοχος iphone  με ακτινοβόλησε μέσα σε λεωφορείο πίτα απο κόσμο μιλώντας επι δέκα λεπτά στο κινητό του , δυστηχώς δεν υπήρχε τρόπος διαφυγής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, stiflerakos είπε

Εάν πάντως έχει βάση η έρευνα (δεν νομίζω πως είναι αβάσιμη) δεν μιλάμε απλά για όριο η λίγο πάνω από το όριο αλλά για σχεδόν το διπλάσιο από το μέγιστο επιτρεπτό ...

Κατοχος 11 pro max για να μην παρεξηγηθώ .

Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να το ψάξουμε περαιτέρω αλλά είναι λίγο ανησυχητικό .

Τραβαμε από τόσες πηγές ακτινοβολία πλέον στην εποχή μας που έχω χάσει το λογαριασμό αλλά το κινητό είναι μόνιμα πάνω μας και με τέτοια νούμερα θα βγουμε από το ταβάνι .

Αδερφέ εμένα αυτό που μ ενοχλησει πιο πολύ είναι ότι η εταιρεία, θα βγει σε λίγο και θα μας πει ότι το κρατάμε λάθος.... Ή κάτι ανάλογο. Γενικά έχει δώσει πολύ καλά δείγματα πολιτικής (θυμίζω και το update που έκανε slow down και βγήκε να μας πει ότι το έκανε για το καλό μας). Σαν καταναλωτές είμαστε απροστάτευτοι εντελώς. Κριμα. Η συγκεκριμένη εταιρεία αν και έχει φοβερά προϊόντα στο συνολο, αποτυγχάνει στο ένα και σημαντικό "σεβασμό στον καταναλωτή".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
25 minutes ago, Tasosng said:

Για αυτούς που δυσκολεύονται να διαβάσουν ;) 

Δεν είχα καμία αμφιβολία για τις πηγές σας... 😛 

Ασε που νομίζω πως η αλυσίδα στο λαιμό του απορροφά τη μεγαλύτερη ακτινοβολία και τη στέλνει απευθείας στον εγκέφαλό του! 

  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Kostasft είπε

εμείς τουλάχιστον το κρατάμε εσύ το θαυμάζεις από μακριά

και 6

ούτε φορτιστή

Μόνο δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, και ως προς το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες.

Αλβέρτος Αϊνστάιν, 1879-1955, Γερμανοεβραίος φυσικός

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...