Προς το περιεχόμενο

Random restarts σε σχεδόν καινούριο σύστημα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοίγω εδώ ένα θέμα, μπας και βρούμε τη λύση. Το σύστημα μου είναι το εξής : Ryzen 3600, Msi tomahawk max b450, G.Skill RipjawsV 16GB DDR4-3200MHz, 5600xt Pulse. Τροφοδοτικό παρέμεινε το ίδιο, ένα xfx black full modular 650w και κουτί επίσης ένα ntzx phantom 410.

Εδω να σημειώσω ότι στο παλιό σύστημα για ένα χρονικό διάστημα είχα σοβαρό πρόβλημα με cold boot. Δεν άνοιγε με τίποτα και κάθε φορά έπρεπε, είτε να τον αφήνω να τρέχει όλο το βράδυ, είτε να κλείνω και το τροφοδοτικό μαζί με τον υπολογιστή. Τα είχα βγάλει όλα, είχα αφήσει μόνο μητρική και psu, και έκανε πάλι τα ίδια. Οπότε είχαμε καταλήξει ότι φταίει κάτι από τα δύο. Τους τελευταίους μήνες βέβαια δεν μου εμφάνισε το παραμικρό πρόβλημα με boot και δεν έκλεινα και το τροφοδοτικό. Δεν ξέρω τι φλασια έφαγε. 

Και πάμε στο τώρα. Έχει 2 ημέρες, δλδ από τότε που έφτιαξα το σύστημα, που τρώω restarts στα παιχνίδια, αλλά οχι σε heavy load ή stress. Δλδ απλά πατάω να ανοίξει το παιχνίδι και μπορεί να κάνει ρεσταρτ ακόμα και στο δευτερόλεπτο. 

Κάποιες παρατηρήσεις :

1) Εάν κάνει μια φορά ρεσταρτ, μετά κάνει άλλες 2+ φορές εάν πάω να ανοίξω ξανά κάποιο παιχνίδι, την τελευταία φορά έκανε απλά και με τον Firefox ανοικτό, όταν πάτησα ταυτόχρονα 10 tabs. 

2} Δεν μου έχει κάνει ποτέ ρεσταρτ στο μέσο ενός παιχνιδιού, ουτε σε prime που έκανα test με τις ώρες, ουτε σε  Heaven. Επίσης έχω παίξει και συνεχόμενα gaming 2,3 ώρες πάλι χωρίς προβλήματα. Εάν κάνει κάτι, αυτό θα γίνει στην αρχή του παιχνιδιου, συνήθως πριν ξεκινήσω καν να παίζω, αλλά ενώ παίζουν οι τίτλοι ή είμαι στο μενού. 

 

Στην αρχή θεώρησα ότι μπορεί να φταίει η κάρτα γραφικών, αλλά τώρα ξεκίνησα να διαβάζω ότι ο συνδιασμος 3600+ tomahawk max δημιουργεί αυτά τα προβλήματα. Και λογικό το μεγαλύτερο ποσοστό προβλημάτων να έχουν αυτή την σύνθεση, αφού είναι τα κομμάτια με τις περισσότερες αγορές νομίζω και μαζί και κάποια AMD κάρτα γραφικών σειράς Navi. 

Τι έχω δοκιμάσει να κάνω, αλλά τα ρεσταρτ συνεχίζουν. Απoσύνδεσα το hdmi από την τηλεόραση που έχω. Το PC monitor είναι με displayport. Uninstall gpu+chupest drivers και ξανά εγκατάσταση. Απενεργοποιήση xmp από bios. PciE στην επιλογή gen3 από auto. Έσβησα ένα windows update  που προκαλεί ρεσταρτ. 

Δεν έχω κάνει oc/uv. Οι θερμοκρασίες που παρατηρώ στα tests είναι νορμαλ, δλδ cpu max 77 και GPU max 56 αν θυμάμαι καλά. 

Τι δεν έχω κάνει και θέλω. Να τσεκάρω εάν τα voltages είναι σωστά, αλλά δεν ξέρω το πως. Να βάλω να μου έρχονται logs μετά από κάθε ρεσταρτ, αλλά δεν ξέρω το πως. Clear cmos και optimized settings. Να ξαναδώ όλη τη σύνδεσμολογια από την αρχή. Να τεστάρω μια μια τις μνήμες. Να αγοράσω τροφοδοτικό. Λογικά με την σειρά που τα αναφέρω; 

Επισης να πω ότι εχω κάνει bios update σε μητρική και κάρτα γραφικών. 

 

 

 

 

Quote

 

https://streamable.com/ve1dz

Στο 3.10 αναγκαζομαι να κλεισω εγω τον υπολογιστη, αυτη ειναι η μοναδικη φορα που δεν εκανε ρεσταρτ απο μονος του.

Στο 5.35 ακουγεται και ενας περιεργος ηχος.

Επισης ειναι λογικο να περιμενω 1 λεπτο για να μπουν τα windows; Συμβαινει μονο οταν κολλαει ετσι ο υπολογιστης και κανει ρεσταρτ..

Τα ρεσταρτ γινονται στο 5ο δευτερολεπτο,  2.20 , 5.33 , 6.40

 

 

 

Όταν γυρίσω σπίτι θα βγάλω και φωτογραφία το κουτί, μήπως εχω κάνει κάπου λάθος. 

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το κοινό στοιχείο μεταξύ του παλιού και νέου σου συστήματος είναι το τροφοδοτικό, βασισμένος στα προβλήματα που αναφέρεις ότι είχες και πριν την αναβάθμιση εγω θα ξεκινούσα με αυτό. Δεν έχω εμπειρία όμως με τα κομμάτια που έχεις συνδυάσει οπότε ας περιμένουμε και την άποψη κάποιου που τα γνωρίζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά 6.5 χρόνια με το παλιό σύστημα, δεν είχα ποτέ μου ρεσταρτ. Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω. Και η 770 έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από την 5600xt. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, elpaso1 είπε

Απλά 6.5 χρόνια με το παλιό σύστημα, δεν είχα ποτέ μου ρεσταρτ. Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω. Και η 770 έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από την 5600xt. 

Πόσα χρόνια έχεις το PSU? Δεν είναι απαραίτητα θέμα φόρτου, μπορεί να τραβάει συγκεκριμένη παροχή ζόρι στο τροφοδοτικό σου λόγο ηλικίας, για αυτό και να κλατάρει.

Σε ΠΟΛΥ ομοια περίπτωση πριν κανα εξάμηνο που ειχα εγώ(cold boots, πριν την αναβάθμιση, restarts μετά) ήταν η motherboard, αλλα εδώ εσένα είναι καινούργια, οπότε δεν έχω αντίστοιχη εμπειρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Πως κατάλαβες ότι εφταιγε η μητρική; 

Επισης να προσθέσω ότι έχω κάνει και το τεστ με τον συνδετήρα στο τροφοδοτικό και δούλεψε. 

Μπορώ να μάθω κάθε φορά που γινονται τα ρεσταρτ αν κάποιο αρχείο δημιουργεί πρόβλημα; Μέσω event viewer γίνεται; 

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, elpaso1 είπε

Πως κατάλαβες ότι εφταιγε η μητρική; 

Επισης να προσθέσω ότι έχω κάνει και το τεστ με τον συνδετήρα στο τροφοδοτικό και δούλεψε. 

Μπορώ να μάθω κάθε φορά που γινονται τα ρεσταρτ αν κάποιο αρχείο δημιουργεί πρόβλημα; Μέσω event viewer γίνεται; 

Αλλαξα τροδοφοτικό και δεν ήταν, οπότε άλλαξα μητρική και ηταν :P

Δεν το ξέρω το δεύτερο κομμάτι δυστυχώς, περίμενε κάποιον πιο έμπειρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Παιδιά θα ξεκινήσω με clear cmos. Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να το κάνω στη συγκεκριμένη μητρική;

google it

Επισης διαβασε και το manual της μητρικης για να εντοπισεις τα pinακια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι τελευταίο. Σχετικά με τους chipset drivers, έβαλα αυτούς στην 1η φωτογραφία και εγκατέστησα τα πάντα εκτός από ryzen power plan. Drivers εχει και στο site της μητρικής μου. Λογικά δεν χρειάζονται αυτοί, έτσι;  Στο Device manager δεν έχω πουθενά θαυμαστικά. 

 

Screenshot_20200218-195412.jpg

 

Screenshot_20200218-195426.jpg

 

Επίσης έχω την εντύπωση, τωρα που κοιτούσα το manual online, ότι έχω τοποθετήσει την κάρτα γραφικών στο κάτω slot που είναι pcie2. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο. 

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@elpaso1 Το σημερινό hardware (ιδίως οι κάρτες γραφικών) είναι πολύ ευαίσθητο στο ρεύμα, διαβάζω που γράφεις για test με συνδετήρα (δεν ξέρω καν τι εννοείς) αλλά μου ακούγεται εκτός πραγματικότητας. Αν θέλεις να μετρήσεις ένα τροφοδοτικό για να δεις αν έχει σωστό regulation και χαμηλά ripples θέλεις πολύ ακριβό εξοπλισμό.

Τα windows έχουν error log που γράφει τι κόλλησε και τα οδήγησε στο restart αλλά αν φταίει το τροφοδοτικό που κολλάει το hardware δεν θα σε βοηθήσει το log.

Για να κάνεις clear bios κλείσε το τροφοδοτικό από το κουμπί του, περίμενε 1 λεπτό, βγάλε την μπαταρία και κράτα πατημένο το power button για 30 sec.

Βάλε την GPU στο τέρμα πάνω slot.

Drivers θα βάζεις από την ίδια την AMD, από την σελίδα της MSI θα βάζεις μόνο τον driver για τον ήχο.

Το πρόβλημα σου εμένα μου φαίνεται να είναι η RAM, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το XMP. Αν συνεχίσει προσπάθησε να δανειστείς ένα άλλο τροφοδοτικό να το δοκιμάσεις.

Τέλος το ότι ακόμα ένα member με 3600+ tomahawk max έχει πρόβλημα με restart δεν σημαίνει ότι υπάρχει πρόβλημα στην μητρική... αν υπήρχε θα υπήρχε γραμμένο παντού στο internet αφού αυτή η μητρική και ο επεξεργαστής είναι ιδιαίτερα δημοφιλή προϊόντα.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, elpenor said:

@elpaso1 Το σημερινό hardware και ιδίως οι κάρτες γραφικών είναι πολύ ευαίσθητο στο ρεύμα, διαβάζω που γράφεις για test με συνδετήρα (δεν ξέρω καν τι εννοείς) αλλά μου ακούγεται εκτός πραγματικότητας. Αν θέλεις να μετρήσεις ένα τροφοδοτικό για να δεις αν έχει σωστό regulation και χαμηλά ripples θέλεις πολύ ακριβό εξοπλισμό.

Τα windows έχουν error log που γράφει τι κόλλησε και τα οδήγησε στο restart αλλά αν φταίει το τροφοδοτικό που κολλάει το hardware δεν θα σε βοηθήσει το log.

Για να κάνεις clear bios κλείσε το τροφοδοτικό από το κουμπί του, περίμενε 1 λεπτό, βγάλε την μπαταρία και κράτα πατημένο το power button για 30 sec.

Βάλε την GPU στο τέρμα πάνω slot.

Drivers θα βάζεις από την ίδια την AMD, από την σελίδα της MSI θα βάζεις μόνο τον driver για τον ήχο.

Το πρόβλημα σου εμένα μου φαίνεται να είναι η RAM, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το XMP. Αν συνεχίσει προσπάθησε να δανειστείς ένα άλλο τροφοδοτικό να το δοκιμάσεις.

Αυτό είναι το τεστ για το psu που είχα κάνει, αν και πάλι δεν είναι 100% αξιόπιστο. 

 

Σχετικά με το clear bios, στο manual γράφει να γίνει με το jumper στα 2 pins. Το ίδιο πράγμα είναι με την αφαίρεση της μπαταρίας; 

Το έχω απενεργοποιήσει το xmp και πάλι έκανε τα ρεσταρτ. Αλλά πως γίνεται να είναι οι ραμ και στα stress tests να μη βγαζει προβλημα; Είχα αφήσει το prime95 στο memtest 9 ώρες, και δεν έβγαλε error. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Αυτό είναι το τεστ για το psu που είχα κάνει, αν και πάλι δεν είναι 100% αξιόπιστο. 

Σχετικά με το clear bios, στο manual γράφει να γίνει με το jumper στα 2 pins. Το ίδιο πράγμα είναι με την αφαίρεση της μπαταρίας; 

Το έχω απενεργοποιήσει το xmp και πάλι έκανε τα ρεσταρτ. Αλλά πως γίνεται να είναι οι ραμ και στα stress tests να μη βγαζει προβλημα; Είχα αφήσει το prime95 στο memtest 9 ώρες, και δεν έβγαλε error. 

Θα το κοιτάξω το test που έκανες αλλά σου εγγυώμαι ότι δεν μπορείς να μετρήσεις τα σκαμπανεβάσματα της τάσης όταν ανεβαίνει/κατεβαίνει απότομα το load χωρίς εξοπλισμό.

Ναι το ίδιο είναι με τα 2 pins, απλά επειδή υποθέτω ότι δεν έχεις jumber και ίσως σου είναι δύσκολο να τα ενώσεις με το κατσαβίδι έγραψα την εύκολη λύση της μπαταρίας.

Σχετικά με τις RAM sorry διάβασα βιαστικά το post σου, αν έχεις κάνει stress test και έχεις δοκιμάσει με XMP disabled τότε είναι απίθανο να έχουν σχέση.

@elpaso1 Είδα και το video... το μόνο που κάνει είναι να δει αν το τροφοδοτικό ξεκινάει να δουλεύει δεν μετράει τι ρεύμα δίνει. Το video αυτό μπορεί να βοηθήσει μόνο στην περίπτωση που πατάς το power στον υπολογιστή και δεν γίνεται τίποτα όχι στη δική σου περίπτωση.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί να είναι το τροφοδοτικό

μπορεί να είναι το ρεύμα του σπιτιού

μπορεί να είναι ακόμα και το ασανσέρ της πολυκατοικίας !!!!!!  🤩  αν έχεις κοντά σε αυτό το PC.

Για το τελευταίο μιλάω εκ πείρας, είχα τέτοιο περιστατικό σε καινούριο PC που έστησα το 1999-2000. Δούλευε 2-3 μέρες κανονικά, μετά δεν έπαιρνε μπροστά το PC με τίποτα. Ήθελε ξεμοντάρισμα και ξανά στήσιμο. Επιστρέφω μητρκή και PSU και πάλι μετά από 2-3 μέρες ακριβώς τα ίδια. Ξεμοντάρισμα και ξανά στήσιμο.

Ευτυχώς είχα την ιδέα να αλλάξω θέση του PC. Το μεταφέρω στην απέναντι γωνία του δωματίου και δεν είχα πρόβλημα ποτέ ξανά. Προφανώς το ασανσέρ που υπήρχε πίσω από τον τοίχο της αρχικής θέσης δημιουργούσε κάποιο ηλεκτρομαγνητικό πεδίο και βραχυκύκλωνε το PC...

Επεξ/σία από kkatzos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...