Προς το περιεχόμενο

Random restarts σε σχεδόν καινούριο σύστημα.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

RTX απο το πλαισιο; Δλδ θα πρεπει να δωσω 200 ευρω επιπλεον για να εχω ιδιες επιδοσεις. Και πως θα την δεχθουν πισω; Ως τι δικαιολογια; Αν μου ερθει πισω και συνεχισουν τα ρεσταρτ, λογικα θα την γυρισω πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πηρα στο πλαίσιο και μου είπαν ότι έχει αντικατασταθεί η κάρτα και να πάω να την παραλάβω.

1ον) Πως θα καταλάβω ότι οντως την άλλαξαν και 2ον) Μπορώ να κάνω υπαναχωρηση και να αγοράσω την 5700xt;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Πηρα στο πλαίσιο και μου είπαν ότι έχει αντικατασταθεί η κάρτα και να πάω να την παραλάβω.

1ον) Πως θα καταλάβω ότι οντως την άλλαξαν και 2ον) Μπορώ να κάνω υπαναχωρηση και να αγοράσω την 5700xt;;

Καθε καρτα γραφικων εχει ενα μοναδικο serial number πανω της συνηθως ενα μικρο αυτοκολητακι. Ο ιδιος κωδικος αναγραφεται λογικα κ εξωτερικα στη συσκευασια της καρτας εκει που ειναι τα part number, ημερομηνια παραγωγης κλπ. Καλο θα ηταν αυτα να τα ειχες βγαλει μια φωτογραφια προτου τη στειλεις. Κοιτα στην αποδειξη μηπως τον αναφερει εκει στη περιγραφη προιοντος αν κ δε νομιζω. Εφοσον θα ναι καινουρια σιγουρα θα εχει ζελατινες πανω της που θα ξεκολησεις οπως τη πρωτη φορα. Κοιτα τη τριγυρω για δαχτυλιες κ οτιδηποτε αλλο.

Σχετικα με τη δευτερη σου ερωτηση δε γνωριζω να σου πω παρα μονο το ιδιο το πλαισιο. Φανταζομαι αν τους πεις οτι θες να κανεις αυτη τη κινηση κ η καρτα δεν εχει φτασει-ανοιχτει απο τα χερια σου σιγουρα θα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες.

Επεξ/σία από Ronnie1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2020 στις 11:09 ΜΜ, elpaso1 είπε

Δε νομίζω η GPU ότι χωράει στο επάνω slot. Επίσης δεν πρέπει να ταιριάζει και η θύρα. 

Τώρα είδα ότι το τροφοδοτικό μου είναι 750w. Πρέπει να είχα δώσει πάνω από 150 ευρώ τότε.. 

MVIMG_20200218_230545_compress29__01.jpg

Btw επειδη το ειδα στο θεμα με τις navi, μπορεις να γυρισεις την ψυκτρα 90 μοιρες για να βγαινει ο ζεστος αερας πισω. Τωρα απλα μενει μεσα στο κουτι (και οτι τραβηξει ο πανω και πισω).

Θα προτεινα παντως μια aio με 1 fan λογω κουτιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψυκτρα δεν αλλαζω τωρα, εδωσα τοσα λεφτα. Θα την γυρισω οταν ξαναβαλω και την καρτα, εαν και εφοσον!

Μολις παρελαβα την καινουρια 5600xt. Προφανως και δεν θα την βαλω μεσα στον υπολογιστη. Μιλησα με το πλαισιο και εχω 20 ημερες απο σημερα για RMA. Επισης μπορω να την δωσω και να παρω κατι αλλο. Αλλα το μοναδικο που συμφερει ειναι η 5700xt, που την εχει σε προσφορα. Οποτε περιμενω λιγο ακομα να δω εαν στρωσει το πραγμα με τους drivers, αλλιως την γυρναω πισω, και περιμενω λιγο καιρο να βγει καμια καλη προσφορα για την 2060s/2070, εαν βγουν οι ampere. Βεβαια ελπιζω να διορθωθουν τα προβληματα με τους drivers και να τελειωνω, δεν θελω τρεξιματα και η 5600xt φαινεται δυνατη για το 1080p gaming που θελω να ασχοληθω.

Οποτε προς το παρον, R.I.P my darling..

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δανεισου απο καποιο φιλο σου και δες. για αρχη χωρις την καρτα για να εχει λιγοτερο φορτιο,και μετα με αυτη.

το ¨paperclip τεστ¨ (που ειναι μια βλακια και μιση. το οτι ξεκιναει ενα τροφοδιτικο δεν το κανει αυτοματος και καλο)δεν σου δειχνει κατι.

εσενα δεν σε ενδιαφερει αν θα ξεκιναει ,αλλα αν δινει σωστες και σταθερες τασεις υπο φορτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 minutes ago, toolate said:

δανεισου απο καποιο φιλο σου και δες. για αρχη χωρις την καρτα για να εχει λιγοτερο φορτιο,και μετα με αυτη.

το ¨paperclip τεστ¨ (που ειναι μια βλακια και μιση. το οτι ξεκιναει ενα τροφοδιτικο δεν το κανει αυτοματος και καλο)δεν σου δειχνει κατι.

εσενα δεν σε ενδιαφερει αν θα ξεκιναει ,αλλα αν δινει σωστες και σταθερες τασεις υπο φορτιο.

Περνάει με επιτυχία όλα τα stress test, ακόμα και το power test του occt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μην εμπιστευεσαι τυφλα τα προγραμματα.

μακαρι να ηταν ετσι,να βαζαμε ενα προγραμμα και να μας εκανε διαγνωση τι φταιει και να το αλλαζαμε.

πριν αρκετα χρονια ειχα προβλημα με τον η/υ με bluescreens.ειχα βαλει εκεινο το memtest πανω απο 10 φορες δεν εβρισκε error .αλλαξα μνημη και το προβλημα λυθηκε.

μπορει να εχει καποια κουλή βλαβη που να στη βγαζει σε συγγεκριμενες συνθηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως εξηγείς το γεγονός ότι εδώ και 1 εβδομάδα που έβαλα ξανά την 770 στο καινούριο σύστημα, δεν έχω κανένα θέμα; Και καταναλώνει περισσότερα watt από την 5600xt οπότε δεν γίνεται να είναι το τροφοδοτικό. Εκτός αν κάτι καταλαβαίνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Και πως εξηγείς το γεγονός ότι εδώ και 1 εβδομάδα που έβαλα ξανά την 770 στο καινούριο σύστημα, δεν έχω κανένα θέμα; Και καταναλώνει περισσότερα watt από την 5600xt οπότε δεν γίνεται να είναι το τροφοδοτικό. Εκτός αν κάτι καταλαβαίνω λάθος.

Όταν είχε πρωτοβγεί ο 2400g τον είχα πάρει να στήσω ένα PC. Είχα ήδη δύο λίγο παλιά PC που λειτουργούσαν άψογα,  πραγματικά κτήνη, το ένα είχε ένα thermaltake toughpower 850W και το άλλο ένα Corsair 1200W. Με κανένα από τα δύο τροφοδοτικά δεν έπαιζε σωστά η iGPU (vega 11) του 2400g αφού πέρναγα τους drivers.

Μέχρι να το βρω έσπασα το κεφάλι μου, αγόραζα άλλα καλώδια HDMI, έβαζα άλλες οθόνες, πέρναγα drivers/windows ότι μπορείς να φανταστείς έκανα. Με το που έβαλα ένα καινούργιο καλό τροφοδοτικό όλα μια χαρά. Επίσης μόλις άλλαξα τροφοδοτικό η θερμοκρασία του 2400g έπεσε σχεδόν 10 βαθμούς.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το τροφοδοτικό δεν το λες και μαπα που έχω. Xfx black edition 750w. Αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί να παίζει καλά με την 770 και να έχει θέματα με την 5600xt. Τι αλλάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, elpaso1 είπε

Και πως εξηγείς το γεγονός ότι εδώ και 1 εβδομάδα που έβαλα ξανά την 770 στο καινούριο σύστημα, δεν έχω κανένα θέμα; Και καταναλώνει περισσότερα watt από την 5600xt οπότε δεν γίνεται να είναι το τροφοδοτικό. Εκτός αν κάτι καταλαβαίνω λάθος.

παλια ειχα πετυχει βλαβη που οταν ο η/υ ηταν σε idle κατασταση παγωνε.επρεπε να του κλεισεις το τροφοδοτικο απο το κουμπι για να κανεις reboot 

του αλλαξα τροφοδοτικο και ηταν μια χαρα.

το τροφοδοτικο,εχει ενα καρο αυτοματισμους,που αλλοι δουλευουν σε φορτιο,και αλλοι σε κατασταση αδρανειας.αν εχει καει ενα υποκυκλωμα ,σε βαζει σε μπελαδες.

τελος παντων ,να ξερεις οτι κανεις δεν μπορει να κανει τηλεδιαγνωση  απο φορουμ.δεν μπορω να ξερω γιατι δεν κανει restart με την 770 γιατι δεν το εχω δει.

αν σου αρκει εσενα ,παω πασο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...