Προς το περιεχόμενο

Ρώμη και κορωνοϊός


giannisag17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, gorilas13 είπε

Το πρόβλημα είναι ότι έχει κάνει πιο πολύ ντόρος αυτός ο ιός από τον SARS?

Η Κίνα με τις στολές, καραντίνες, ψεκασμούς, με την βία προσαγωγές σε νοσοκομεία κτλ κτλ ήταν θύμα παραπληροφόρησης?

Δεν ήξερε οτι η γρίπη είναι χειρότερη? Στατιστικές δεν διαβάζει?

Η κινα εχει περιεργη "πολιτικη" αντιμετώπισής και θεωρώ ότι αποκρύπτει στοιχεία και πολλά ακόμα για τον ιό 

Έλεγε ότι 15 μέρες καραντίνα είναι οκ,τώρα λένε 1 μήνα καλύτερα για να μην υπάρχει μετάδοση κτλπ 

Δεν εμπιστεύομαι τους σχιστοματιδες (την κυβέρνηση τους εννοείται όχι τον απλό κοσμάκη)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μα όσον αφορά το θέμα προμήθειες κλπ, ακριβώς επειδή κανείς μας δεν ξέρει το πόσο μπορεί να κρατήσει μία ενδεχόμενη καραντίνα, το επιτάσσει σχετικά αναγκαίο το να έχεις πχ κάποιες προμήθειες για ένα διάστημα χ (χ=μία εβδομάδα πχ ή όσο θεωρεί καλύτερο ο καθένας). Πχ να πάρεις πέντε συσκευασίες μακαρόνια πχ, όχι να αγοράσεις όλο το σούπερ μάρκετ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, stelios18120 said:

Ναι αλλά ότι και να πάρεις θα τελειώσει.

2 μήνες σερί ζυμαρικά και ρύζι. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην τρελαίνεστε φίλτατοι.  Ο απλός ιος της γρίπης έχει σκοτώσει φέτος στη χώρα μας 60 άτομα. Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι που ανησυχούν για τον Κοροναιό, δεν έχουν κάνει εμβόλιο για την γρίπη (με τους 60 νεκρούς).

Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι το ψυχολογικό. Τα νοσοκομεία μας θα κλιθούν να αντιμετωπίσουν ορδές «Κορονο-πανικοβλημένων» που θα τρέξουν εκεί με το παραμικρό.

Ο Κοροναιός είναι ένας ιός της πλάκας, που σύμφωνα με τα δεδομένα των Κινέζων, σε άτομα κάτω των 40 ετών έχει θνησιμότητα μόλις 0,1% (Σχεδόν όσο η γρίπη). Πιθανότερο είναι να πεθάνετε από τροχαίο, πηγαίνοντας στο νοσοκομείο, παρά από τον Κοροναιό.

Ναι, ο ιός θα έρθει στην Ελλάδα 100% και οι ορδές των «Κορονο-πανικοβλημένων» θα αδειάσουν τα σουπερ μάρκετ και τα φαρμακεία.  Αλλά ακόμη και στην χειρότερη, και να πεθάνουν αρκετά άτομα (δύσκολο…) πάλι θα είναι παρόμοιος και μάλλον υποδεέστερος σε αριθμό νεκρών από ότι η απλή γρίπη, για την οποία δεν ανησυχείτε και δεν κάνατε εμβόλιο, επειδή δεν είναι βάιραλ...!

Μην αντιμετωπίζετε λοιπόν τον Κοροναιό σαν να πρόκειται για Χολέρα, Έμπολα, εισβολή εξωγήινου ιού και αποκάλυψη με Ζόμπι. Είναι απλά κάτι σαν γρίπη και θα περάσει.

Επεξ/σία από Bermudakias33
  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

2 μήνες σερί ζυμαρικά και ρύζι. 😛

Το απόλυτο στουμπωμα😂

Και τελικά πας από ασθενειες του εντέρου 😋😋😋

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάνω μια απλή ερώτηση:

Εάν ο ιός είναι πολύ σοβαρό θέμα και 1/2 πεθαίνει (το πάω στα άκρα), πως θα το χειρίζονταν το θέμα? Θα έβγαζαν ανακοίνωση να δημιουργηθεί πανικός κτλ, οι οικονομίες να καταρεύσουν κτλ?

Εγώ πάντως τέτοια αντίδραση, να απομονώνονται περιοχές ανά τον κόσμο κτλ δεν έχω ξαναδεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, aris_rom είπε

 όχι να αγοράσεις όλο το σούπερ μάρκετ.

Γιατί πιστεύω ότι αυτό θα προσπαθήσουν να κάνουν αρκετοι;λες και έχουμε καμία κατοχή θα φερθούν. Δυστυχώς. 

Μόλις τώρα, gorilas13 είπε

Εγώ κάνω μια απλή ερώτηση:

Εάν ο ιός είναι πολύ σοβαρό θέμα και 1/2 πεθαίνει (το πάω στα άκρα), πως θα το χειρίζονταν το θέμα? Θα έβγαζαν ανακοίνωση να δημιουργηθεί πανικός κτλ, οι οικονομίες να καταρεύσουν κτλ?

Εγώ πάντως τέτοια αντίδραση, να απομονώνονται περιοχές ανά τον κόσμο κτλ δεν έχω ξαναδεί.

Σιγά μην το έλεγαν.

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία 

Στο 0,2 είμαι ✌

Είχε αγοράσει 100 γάλατα και 3 εξάδες νερό,τα κανω ανταλλαγή με οικόπεδο στα κιουρκα η μεζονέτα στο ζουμπερι😂

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Έριξα μια ματιά για μάσκες κι έχουν εξαφανιστεί από παντού....! 

Έχω μια με 2 φίλτρα της δουλειάς μου πλήρως στεγανη και σφραγισμένη,δεν περναει τιποτα ακομα και χημικος πολεμος να γίνει.

Την πουλάω 22000 ευρώ η ανταλλαγή με το αμαξάκι σου 😂 

Άντε να πέφτουν οι απαραίτητες κατοχικές αγγελίες να κονομήσουμε 😋

 

πέρα από την πλάκα ηρεμία παιδιά 

Και μάσκες υπάρχουν και τα πάντα όλα

 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως λοιπόν ξέρουν και δεν το λένε? Μήπως γι'αυτό προσπάθησαν να βάλουν το 15ευρω τα ΕΛΤΑ, ώστε να μας προστατεύσει απο τα προϊόντα που έρχονται απο Κίνα?

Οι προστατευτικές φουσκάλες που έχουν τα δέματα και όλοι χαρούμενα σκάμε, ίσως περιέχουν τον ιό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...