Προς το περιεχόμενο

Ρώμη και κορωνοϊός


giannisag17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Ηδη ακυρωθηκαν , στην Ιταλια, πολλοι ποδοσφαιρικοι αγωνες την Κυριακη .Θα κατεβασουν ρολα οι Ιταλοι, σε σχολεια ,σε μουσεια, καρναβαλια

Και εδω στο insomnia, παιδια θα παω τελικα, δεν μπορω να πεταξω ετσι 100 ευρω .Ανυπομουσα πολυ καιρο για αυτο το...ξενοιαστο διημερο 😂

Τι 100 ευρώ, έχω κλείσει να πάω για σκι την Πέμπτη, ήδη κλαίω ένα χιλιάρικο που δε γίνεται refund 😷

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

Ε ναι. Ιός είναι που μεταδίδεται εν πολλοίς όπως του κοινού κρυολογήματος και της γρίπης. Αυτά που είπες είναι σωστά. Κάπου διάβαζα να προπονηθούμε στο να μην ακουμπάμε το πρόσωπο με τα χέρια μας. Δύσκολο μου φαίνεται, αλλά όποιος τα καταφέρει, καλό είναι. Αν μπορείτε να μειώσετε και τις χειραψίες, ακόμα καλύτερα.

Να ρωτησω εγω κατι; Για παραλαβες τεχνολογιας απο Κινα υπαρχει περιπτωση μεταδωσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Να ρωτησω εγω κατι; Για παραλαβες τεχνολογιας απο Κινα υπαρχει περιπτωση μεταδωσης;

Έχει ειπωθεί πως δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί ο ιός δεν επιβιώνει για τόσο μεγάλο διάστημα στο εξωτερικό περιβάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, afragorn είπε

Έχει ειπωθεί πως δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί ο ιός δεν επιβιώνει για τόσο μεγάλο διάστημα στο εξωτερικό περιβάλλον.

Αν ερθει σε 7 μερες με κανα priority?

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Να ρωτησω εγω κατι; Για παραλαβες τεχνολογιας απο Κινα υπαρχει περιπτωση μεταδωσης;

Μονολεκτικά, η απάντηση είναι ΟΧΙ. Ο ιός μπορεί να επιβιώσει σε επιφάνειες για κάποιες ώρες ή και μέρες, αλλά μιλάμε ότι πρέπει να ήταν φορέας αυτός που έκανε τη συσκευασία (μικρή πιθανότητα) και να επιβιώσει ο ιός του πολυήμερου ταξιδιού σε συνθήκες που μάλλον δεν ευνοούν την επιβίωση του. Το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο. Δεν ξέρω αν είναι αδύνατο, αλλά δε θα ανησυχούσα προσωπικά. Επί αμφιβολιών, περνάς το προϊόν με ένα υγρομάντηλο, πλένεις και τα χέρια σου. Αν κολλήσει κάποιος έτσι, να μου το πει να κάνω δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό. Δε νομίζω να έχει καταγραφεί ποτέ.

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Τι 100 ευρώ, έχω κλείσει να πάω για σκι την Πέμπτη, ήδη κλαίω ένα χιλιάρικο που δε γίνεται refund 😷

Εμ ,θελετε και σκι στα ξενα. Πηγαινε εδω Ελλαδα . σε κανα γραφικο απομονωμενο χωριουδακι , να βλεπεις τα χιονια πινοντας ουζακι με την παρεα και  5,6 παππουδια που δεν κυκλοφορουν  παραεξω 😄

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Αν ερθει σε 7 μερες με κανα priority?

Από μεγάλα site πιθανό είναι να μην έχει έρθει καν σε επαφή με άνθρωπο γιατί τα περισσότερα είναι αυτοματοποιημένα. Αν είσαι ο πρώτος παγκοσμίως που θα την "πάθει", καλύτερα να έπαιζες τζόκερ 😛

 

Επεξ/σία από afragorn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Εμ ,θελετε και σκι στα ξενα. Πηγαινε εδω Ελλαδα . σε κανα γραφικο απομονωμενο χωριουδακι , να βλεπεις τα χιονια πινοντας ουζακι με την παρεα και  5,6 παππουδια που δεν κυκλοφορουν  παραεξω 😄

Μετά πως θα ανεβάσει τις φότο στο ινσταγκραμ για μόστρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υψηλότερα ποσοστά θνησιμότητας στους υπέργηρους από 80 χρονών και πάνω...τζάμπα σπέρνουν πανικό. Και Ελλάδα θα 'ρθει και παντού θα πάει. SARS είναι, απλά άλλη ποικιλία. Από τη σημερινή εφημερίδα των Συντακτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Ειναι και για τα 2, χωρις να ειναι ειδικος, καπου το διαβασα. Και οι 2 πλευρες προστατευονται. Αρα ειναι ΚΑΙ για το αναποδο οπως το λες

Δεν υπάρχει κάποια ένδειξη ότι προστατεύει τους υγιείς απ'όσα έχω διαβάσει και δει, μιλώντας πάντα για την χειρουργική μάσκα, μιας και δεν σε προστατεύει πλήρως από σταγονίδια έχοντας κενά στα πλάγια και χρειάζεται και προστατευτικά γυαλιά για πλήρη προστασία. Επίσης πολλοί που έχω δει πιάνουν την μάσκα από μπροστά οπότε καταλαβαίνεις...

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, FilipposMD είπε

Αν μου επιτρέπετε, να ξεκαθαρίσω ορισμένες παρανοήσεις που ίσως βοηθήσουν τον φίλο και άλλους που έχουν παρόμοιους προβληματισμούς. Να σημειώσω ότι η δουλειά μου είναι η επιδημιολογία και έχω συναδέλφους που ασχολούνται με τον κορονοϊό αυτή τη στιγμή. Δεν βάζω links για αυτά που λέω αυτή τη στιγμή για λόγους συντομίας, αλλά ευχαρίστως να επανέλθω σε κάτι αν υπάρχουν αμφιβολίες.

1. Γιατί τόσος πανικός με έναν ιό που σκότωσε λίγους Κινέζους, ενώ πολλοί περισσότεροι πεθαίνουν από άλλες ασθένειες;

Ο λόγος είναι ότι πρόκειται για έναν καινούργιο ιό για τον οποίο πρακτικά κανένας άνθρωπος δεν έχει αντισώματα και φυσικά δεν υπάρχει εμβόλιο. Σε αντίθεση με την γρίπη, για παράδειγμα. Οι εκτιμήσεις είναι, με βάση ιστορικά δεδομένα, ότι μπορεί να κολλήσουν τον ιό το 60% των ανθρώπων στο πρώτο κύμα (σε διάστημα ενός έτους, ας πούμε).  Δηλαδή πάνω από 4 δις άνθρωποι παγκοσμίως ή 6 εκατομμύρια στην Ελλάδα. Είναι η προοπτική του ιού που μας ανησυχεί και όχι τόσο οι μερικές χιλιάδες θάνατοι στην Κίνα ως τώρα. To θέμα είναι σοβαρό.

2. Γιατί να μην ταξιδέψω στην Ιταλία (παράδειγμα); Η πιθανότητα να πετύχω κάποιον φορέα του ιού είναι απειροελάχιστη αυτή τη στιγμή.

Ισχύει. Με 150 επιβεβαιωμένα κρούσματα στην Ιταλία των 60 εκατομμυρίων, μάλλον είναι πιο πιθανό να σε χτυπήσει βέσπα στη Ρώμη παρά να κολλήσεις τον ιό. Αλλά! Με βάση τα προληπτικά μέτρα που ισχύουν παγκοσμίως, είναι πιθανό να μπλέξεις. Αν στην πτήση σου υπάρχει κάποιος που πιθανώς ήρθε σε επαφή με ύποπτο κρούσμα, εύκολα μπορείς να βρεθείς σε καραντίνα στο Σωτηρία για 2 εβδομάδες, το οποίο δεν είναι και το πιο ευχάριστο πράγμα που μπορεί να σου συμβεί. Συνέβη πρόσφατα σε συνάδελφό μου που πετούσε μεταξύ δυο χωρών που εκείνη τη στιγμή δεν είχαν καν επιβεβαιωμένα κρούσματα, αλλά λόγω ενός "ύποπτου" επιβάτη έφαγε μια ωραία καραντίνα για 10 μέρες, μέχρι να επιβεβαιωθεί ότι ο επιβάτης δεν είχε τον ιό. Οπότε σκέφτεσαι τα υπέρ και τα κατά και αποφασίζεις.

3. Αυτοί που πεθαίνουν είναι συνήθως ευπαθείς και ηλικιωμένοι. Εγώ και να κολλήσω τι θα πάθω; Οπότε γιατί να ασχολούμαι;

Όντως, οι ευπαθείς ομάδες αντιμετωπίζουν μεγαλύτερο κίνδυνο, όπως και με την εποχική γρίπη. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι υπάρχει κάποιος που είναι ασφαλής. Εξάλλου, μπορεί να ανακοινώνονται μόνο οι θάνατοι, αλλά αυτό είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου. Με τυχαία νούμερα, μπορεί για κάθε έναν που πεθαίνει να υπάρχουν 5 που νοσηλεύονται στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας, 15 που νοσηλεύονται στο νοσοκομείο, 20 που κάνουν μια επίσκεψη στα επείγοντα και 40 που έχουν ήπια συμπτώματα και μένουν στο σπίτι τους για κάποιες μέρες. Ακόμα κι αν οι πιθανότητες να πεθάνεις από τον ιό είναι μικρές, φαντάζομαι δε θέλεις να τρέχεις στα επείγοντα ή να νοσηλευθείς, οπότε πρέπει να σε απασχολεί. Υπάρχουν κι άλλοι λόγοι που θα αναφέρω πιο κάτω.

4. Εντάξει, θα πεθάνουν κάποιοι -κυρίως- γέροι. Εμένα σε τι με επηρεάζει;

Αν υποθέσουμε ότι ο ιός εξαπλώνεται μαζικά, οι συνέπειες δε θα είναι μόνο ατομικές. Αν στη σημερινή Ελλάδα, με το σύστημα υγείας που ήδη δυσκολεύεται, προστεθούν μερικές δεκάδες χιλιάδες ασθενείς που χρειάζονται νοσηλεία και ενδεχομένως μονάδα εντατικής θεραπείας, η κατάσταση θα γίνει δραματική. Αν οι ΜΕΘ είναι γεμάτες λόγω κορονοϊού, αυτός που παθαίνει έμφραγμα ή τροχαίο ατύχημα και χρειάζεται νοσηλεία δε θα βρίσκει κρεβάτι. Αυτός που χρειάζεται χειρουργείο θα περιμένει μέχρι να υπάρχει διαθέσιμο κρεβάτι κ.ο.κ. Άρα είναι κάτι που μας αφορά όλους και όχι μόνο τις ευπαθείς ομάδες. Να σημειώσω ότι αν κολλήσουν τον ιό 6 εκατομμύρια Έλληνες, θνητότητα 1% σημαίνει 60 χιλιάδες θάνατοι.

5. Τι θα συμβεί στο επόμενο διάστημα;

Οι καραντίνες και όλα αυτά τα μέτρα που λαμβάνονται αυτή τη στιγμή έχουν ως στόχο να επιβραδύνουν την εξάπλωση του ιού. Έχουμε ακόμα μια πιθανότητα να τον περιορίσουμε ουσιαστικά, αλλά -προσωπική άποψη- αυτή η μάχη φαίνεται να χάνεται. Θεωρώ ότι κάποια στιγμή τα περιστατικά και σε χώρες εκτός Κίνας θα γίνουν τόσα, ώστε να μην έχει πια νόημα η καραντίνα και οι περιορισμοί στις μετακινήσεις. Παρά τις προσπάθειες, φαίνεται ότι ως και 2/3 των φορέων δεν εντοπίζονται έγκαιρα. Οπότε, θα φτάσει μια στιγμή που δε θα προσπαθούμε "να μη μας κολλήσουν αυτοί που έρχονται από κάπου αλλού", αλλά "να μην κολλήσουμε ο ένας τον άλλο". Σε μια τέτοια κατάσταση, πιθανά μέτρα θα είναι η ακύρωση συναυλιών, αγώνων, θεατρικών παραστάσεων κτλ, το κλείσιμο των σχολείων για κάποιο διάστημα, ίσως κλείσιμο επιχειρήσεων και δημοσίων φορέων και διάφορα παρόμοια. Αυτό θα έχει σημαντικές κοινωνικές επιπτώσεις. Ακόμα κι αν δεν πεθαίνουν χιλιάδες άνθρωποι, πολλοί θα αντιμετωπίσουν δυσκολίες. Σκεφτείτε μια κατάσταση όπου τα παιδιά σας δεν πάνε σχολείο για 2 βδομάδες και στη μικρή οικογενειακή σας επιχείρηση οι 2 από τους 7 είναι ασθενείς (έστω όχι βαριά) και άλλοι 3 πρέπει να μείνουν στο σπίτι είτε για να προσέχουν τα παιδιά είτε τον παππού που είναι άρρωστος. Λογικά η επιχείρηση θα υπολειτουργεί. Αν επεκτείνουμε αυτή τη σκέψη, είναι πιθανό να προκύψουν ελλείψεις ή καθυστερήσεις/ταλαιπωρία σε εμπορικά προϊόντα, είδη σούπερ μάρκετ, φάρμακα κτλ.

6. Οπότε τι, να πανικοβληθώ και να πάω στα βουνά;

Όχι ακόμα. Όπως είπαμε, τα περιστατικά είναι ακόμα λίγα. Έχουμε δρόμο μέχρι να είναι τόσο εκτεταμένη η μετάδοση. Τα μέτρα που λαμβάνονται καθυστερούν μια ενδεχόμενη πανδημία. Αν φτάσει Μάιος ή Ιούνιος μέχρι να εμφανιστούν πολλά περιστατικά στην Ελλάδα, οι συνθήκες θα είναι πιο ευνοϊκές. Ο καιρός θα είναι ζεστός, η συνάθροιση σε κλειστούς χώρους λιγότερη, οι οργανισμοί λιγότερο ταλαιπωρημένοι από γρίπη και κρυολογήματα, τα σχολεία ενδεχομένως ήδη κλειστά, το σύστημα υγείας λιγότερο πιεσμένο κτλ. Σε μια τέτοια συνθήκη, ακόμα κι αν συνεχίζεται η μετάδοση του ιού, πιθανώς θα είναι με μικρότερη ταχύτητα, οπότε το ποσοστό των ανθρώπων που θα είναι ασθενείς σε μια συγκεκριμένη μέρα θα είναι μικρότερο, οπότε τα προβλήματα που περιέγραψα πριν θα είναι σημαντικά μικρότερα. Αυτός είναι και ο λόγος που πρέπει όλοι να συνεργαστούμε για να περιορίσουμε τη μετάδοση. Επίσης, αν καθυστερήσουμε τη μετάδοση αρκετά, μπορεί να έχουμε και εμβόλιο. Παρότι πάντα εμφανίζονται οι παντογνώστες που μιλάνε για τα κέρδη των φαρμακευτικών, τα εμβόλια σώζουν ζωές, οπότε ελπίζουμε ότι θα το παρασκευάσουμε εγκαίρως. Οπότε, όχι πανικός, αλλά καλό είναι να είμαστε προετοιμασμένοι για κάποια από αυτά τα ενδεχόμενα. Μην αδειάσετε τα σούπερ μάρκετ, αλλά σκεφτείτε πώς θα οργανώσετε τη ζωή σας αν αρρωστήσει ο παππούς ή αν τα παιδιά δεν πάνε στο σχολείο.

7. Πόσο σίγουροι είμαστε για όλα αυτά;

Υπάρχουν ακόμα πολλά ερωτηματικά για τον ιό. Ακόμα δεν είμαστε βέβαιοι για πολλά από τα κρίσιμα χαρακτηριστικά του. Π.χ. αν υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που κολλάνε τον ιό αλλά δεν εμφανίζουν συμπτώματα, η θνητότητα (δηλαδή η πιθανότητα να πεθάνεις αν κολλήσεις τον ιό) είναι χαμηλότερη από αυτό που εκτιμούμε τώρα. Έχει συμβεί στο παρελθόν και είναι μάλλον το καλό σενάριο. Σε κάθε περίπτωση, τα δεδομένα αλλάζουν μέρα με τη μέρα. Αν τελικά αποφύγουμε την πανδημία ή είναι πιο ήπια από όσο φοβόμαστε τώρα δε σημαίνει ότι κακώς ελήφθησαν όλα αυτά τα μέτρα ή ότι οι ιλουμινάτι θέλουν να τρομοκρατούν τον κόσμο για να ελέγχουν την ανθρωπότητα. Η αντισεισμική προστασία στα σπίτι, για παράδειγμα, δε σημαίνει ότι σίγουρα θα γίνει σεισμός 8 ρίχτερ, αλλά είναι απαραίτητη γιατί, αν γίνει, το σπίτι μπορεί να γκρεμιστεί.

Ελπίζω να βοήθησα.

Η επιστημονική κοινότητα δουλεύει προς την απόκωδικοποίηση του συγκεκριμένου ιού? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, FilipposMD είπε

Μονολεκτικά, η απάντηση είναι ΟΧΙ. Ο ιός μπορεί να επιβιώσει σε επιφάνειες για κάποιες ώρες ή και μέρες, αλλά μιλάμε ότι πρέπει να ήταν φορέας αυτός που έκανε τη συσκευασία (μικρή πιθανότητα) και να επιβιώσει ο ιός του πολυήμερου ταξιδιού σε συνθήκες που μάλλον δεν ευνοούν την επιβίωση του. Το βρίσκω εξαιρετικά απίθανο. Δεν ξέρω αν είναι αδύνατο, αλλά δε θα ανησυχούσα προσωπικά. Επί αμφιβολιών, περνάς το προϊόν με ένα υγρομάντηλο, πλένεις και τα χέρια σου. Αν κολλήσει κάποιος έτσι, να μου το πει να κάνω δημοσίευση σε επιστημονικό περιοδικό. Δε νομίζω να έχει καταγραφεί ποτέ.

να σε ρωτήσω, γενικά με τον όποιο ιο 

η όποια επαφή με χαρτούρα μπορεί να είναι επικίνδυνη αν δε πλένω τα χέρια μου όταν πάω να φάω για παράδειγμα; 

γιατί μπορεί να πιάνω ντάνες χαρτιά που έρχονται από οπουδήποτε συμπεριλαμβανομένων και επιχειρήσεων που έχουν να κάνουν με την υγεία , όπου μπλέκεται αρκετός κόσμος (πχ να έχω ένα παραστατικό από έναν τύπο που μαζεύει τα νοσοκομειακά απόβλητα) 

έτσι κι αλλιώς κάποια πράγματα είναι βρωμερά ή πιθανώς επικίνδυνα (πχ χαρτί από ταμειακή ) , αλλά πάντα είχα απορία αν μια κόλλα Α4 θα μπορούσε να φιλοξενήσει κάποιο επικίνδυνο μικρόβιο για ένα σημαντικό χρονικό διάστημα 

σε γενικές γραμμές προσέχω, αλλά δεν έχω και έντονα το νου μου όπως όταν βρίσκομαι κοντά σε πολυκοσμία ή έξω , έχω διαφορετικά αντανακλαστικά με το να πιάνω κάτι που μπορει να έχει πιάσει ο οποιοσδήποτε όταν κάθομαι μόνος σε ένα γραφείο (βάλε και λεφτά ενδεχομένως) σε σχέση με το να είμαι μέσα σε ένα λεωφορείο ας πούμε

 

βέβαια έχω κάνει φαντάρος και στην αποστείρωση νοσοκομείου όπου κάθε μέρα έπαιρνα σεντόνια και φόρμες από χειρουργεία με αίματα και βλέννη  να τις πάω στα πλυντήρια και την γλίτωσα κρατώντας την αναπνοή μου και κάνοντας μετά "μπάνιο" τα χέρια μέχρι τους αγκώνες στο αντισυνπτητικό, αλλά σε καθημερινή χαρτούρα μάλλον είμαι απρόσεκτος 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Getapen είπε

Η επιστημονική κοινότητα δουλεύει προς την απόκωδικοποίηση του συγκεκριμένου ιού? 

Τι εννοείς αποκωδικοποίηση. Υπάρχουν πολλές επιστημονικές ομάδες που αναλύουν το γονιδίωμα του ιού, αναπτύσσουν διαγνωστικές μεθόδους και προσπαθούν να φτιάξουν εμβόλιο. Γενικά δεν έχω δει ποτέ τόσο ταχείς επιστημονικές εξελίξεις όσο σε αυτή την περίπτωση. Μελέτες με νέα δεδομένα δημοσιεύονται μέσα σε λίγες μέρες, ενώ συνήθως χρειάζονται μήνες.

9 λεπτά πριν, logistoulis είπε

να σε ρωτήσω, γενικά με τον όποιο ιο 

η όποια επαφή με χαρτούρα μπορεί να είναι επικίνδυνη αν δε πλένω τα χέρια μου όταν πάω να φάω για παράδειγμα;

Οι ιοί επιβιώνουν κάποιες ώρες στο χαρτί, αλλά αρκετά λιγότερες σε σχέση με πλαστικές επιφάνειες, για παράδειγμα. Το πλύσιμο χεριών είναι πάντα χρήσιμο προφανώς.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, FilipposMD είπε

 

Οι ιοί επιβιώνουν κάποιες ώρες στο χαρτί, αλλά αρκετά λιγότερες σε σχέση με πλαστικές επιφάνειες, για παράδειγμα. Το πλύσιμο χεριών είναι πάντα χρήσιμο προφανώς.

ευχαριστώ, με μερικές ώρες είμαι κατά 99.99% καλυμμένος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...