Προς το περιεχόμενο

Ρώμη και κορωνοϊός


giannisag17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θα πήγαινα. Ένας παραπάνω λόγος να έχω μια εμπειρία να διηγουμαι στους φίλους μου και στα παιδιά μου.

Και όσο μεγαλύτερο το κρούσμα, τόσο πιο ωραία η αφήγηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή όπως και προαναφέρθηκε, κάποια εκ των μέσων προστασίας δεν είναι και τα καλύτερα ή και καταλληλότερα, έχετε κάποια προτεινόμενα (μάσκες, αντισηπτικά τόσο επιφανειών όσο και χεριών-σώματος) ;

 Αν δεν θέλετε να φανεί διαφήμιση στείλτε pm.

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Εγώ θα πήγαινα. Ένας παραπάνω λόγος να έχω μια εμπειρία να διηγουμαι στους φίλους μου και στα παιδιά μου.

Και όσο μεγαλύτερο το κρούσμα, τόσο πιο ωραία η αφήγηση

Σε τετοιες φάσεις να πας διακοπές να χαλαρώσεις. 😋 (world War Z) 

hqdefault.jpg

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι θα πεθάνουμε μια μέρα, οπότε, ζήσε τη ζωή σου στα άκρα. Να έχεις πράγματα και καταστάσεις να θυμάσαι.

Έχω προκαλέσει πολλές φορές στη ζωή μου την τύχη μου, και δεν το μετανιώνω. Τα θυμάμαι και γελάω και τα καλά και τα κακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως σημερα ειχα παει στο Λαικο και ηταν αρκετοι με μασκες(εκτος των Γιατρων και νοσηλευτων).Παω σε ενα μεγαλο φαρμακειο που τους ξερω και μπλα μπλα δεν ειναι κατι σημαντικο και τους ρωταω αν εχουν μασκες...λοιπον δυσκολα θα βρει καποιος.Τωρα ψαχνω μεσω ιντερνετ καμια μασκα με βαλβιδα εκπνοης και δεν υπαρχει....!Φανταζεστε τι θα γινει οταν θα εχουμε τα πρωτα κρουσματα....!

Επεξ/σία από Dannie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Ελλάδα έχουμε φέτος ήδη 60 νεκρούς από την απλή γρίπη... αλλά ο άλλος πανικοβάλλεται από τον Κοροναιό και όχι από την γρίπη… επειδή αυτό είδε στην ΤV  ή στο Ιντερνετ… Αυτό "παίζει" τώρα.

Σε αυτές λοιπόν τις περιπτώσεις (και είναι πολλές) το πρόβλημα  και ο κίνδυνος βρίσκεται περισσότερο στον εγκέφαλο… (λόγω της χαμηλής νοημοσύνης) και όχι στο αναπνευστικό (λόγω του Κοροναιού.)

Είτε του το εξηγήσεις με επιστημονική ορολογία, είτε με ορολογία πεζοδρομίου, είτε χρησιμοποιώντας τους νόμους της στατιστικής, δεν θα το καταλάβει...Δεν πρόκειται να καταλάβει ΠΟΤΕ ότι είναι πιθανότερο να πεθάνει από απλή γρίπη ή από τροχαίο, παρά από τον Κοροναιό...!

Είναι ο ίδιος στόκος που την επόμενη εβδομάδα θα τρέξει να αδειάσει τα φαρμακεία και τα σουπερ μάρκετ.

Μείνετε μακριά από τέτοιους ανθρώπους, διότι εκτός από τον Κοροναιό θα σας μεταδώσουν κάτι πολύ χειρότερο. Τον πανικό και την βλακεία τους…  

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπίζω κάποιοι, που δεν καταλαβαινω αν είναι απλά ανεγκέφαλοι ή κάνουν πλάκα με τέτοια θέματα, να διαβάσουν τι λένε κάποιοι πιο ειδικοί 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Bermudakias33 είπε

Στην Ελλάδα έχουμε φέτος ήδη 60 νεκρούς από την απλή γρίπη... αλλά ο άλλος πανικοβάλλεται από τον Κοροναιό και όχι από την γρίπη… επειδή αυτό είδε στην ΤV  ή στο Ιντερνετ…

60 νεκρούς από γρίπη αλλά σε βάθος μηνών και σε σύνολο χιλιάδων ή δεκάδων χιλιάδων νοσούντων και με την περίοδο έξαρσης της γρίπης να θεωρείται ότι λήγει μετά τα τέλη Μαρτίου. Αν το συγκρίνουμε π.χ. με την Ιταλία και τον Covid-19 (catchy, ain't it?) που έχει κοντά 250 (επιβεβαιωμένα) κρούσματα με 6 - 7 θανάτους μεσα στις τελευταίες 3 - 5 ημέρες νομίζω και λαμβάνοντας υπόψη το ότι αρκετά χαρακτηριστικά του ιού δεν είναι εντελώς γνωστά ακόμα και το ότι δεν υπάρχει εμβόλιο επί της παρούσης... ε, δεν εκπλήσσομαι κιόλας για την ανησυχία του κόσμου. Ο πανικός ωστόσο είναι πολύ κακός σύμβουλος.

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, FCastor είπε

60 νεκρούς από γρίπη αλλά σε βάθος μηνών και σε σύνολο χιλιάδων νοσούντων και με την περίοδο έξαρσης της γρίπης να θεωρείται ότι λήγει μετά τα τέλη Μαρτίου. Αν το συγκρίνουμε π.χ. με την Ιταλία και τον Covid-19 (catchy, ain't it?) που έχει κοντά 250 κρούσματα με 6 - 7 θανάτους μεσα στις τελευταίες 3 - 5 ημέρες νομίζω και λαμβάνοντας υπόψη το ότι αρκετά χαρακτηριστικά του ιού δεν είναι εντελώς γνωστά ακόμα και το ότι δεν υπάρχει εμβόλιο επί της παρούσης... ε, δεν εκπλήσσομαι κιόλας για την ανησυχία του κόσμου. Ο πανικός ωστόσο είναι πολύ κακός σύμβουλος.

Για να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα, έστω και μη επιστημονικό…, πρέπει να συγκρίνεις πόσους θανάτους είχε η Ιταλία από την γρίπη και πόσους από τον Κοροναιό ,στο ίδιο χρονικό διάστημα, ανεξάρτητα από την θνησιμότητα. Της γρίπης λοιπον είναι περισσότεροι και δεν συγκρίνονται καν…. Αυτό όσο αφορά τον νόμο των πιθανοτήτων που έχει κάποιος να πεθάνει από κοροναιό ή από γρίπη και πόσο βλακώδες είναι να πανικοβάλλεται τόσο.

Εννοείται πως πρέπει να πάρουμε μέτρα. Αυτό που πρέπει να αποφευχθεί είναι ο πανικός. 

Στην Ελλάδα έχουμε κάθε χρόνο 50-100 νεκρούς από την απλή γρίπη, 700-1000 νεκρούς από τροχαία και 15.000 -30.000 νεκρούς από καρκίνο τσιγάρου (αποκλειστικά).

Για αυτούς θα πανικοβληθεί κανένας ή θα πανικοβλιθεί μόνο για τον Κοροναιό που είναι βάιραλ;

Επεξ/σία από Bermudakias33
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, opera είπε

7 ειναι

λανθασμενη ανακοινωση. επικρατει αλαλουμ απεναντι. παραμενουν 6, αλλα ολοι ηταν 3ης ηλικιας κ με ευπαθη υγεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/ygeia/289341/loimoksiologoi-gia-koronaio-anapotelesmatika-ta-metra-stis-pyles-eisodou-xreiazetai-psyxraimia

Ολοκληρώθηκε η απογευματινή σύσκεψη εμπειρογνωμόνων στο υπουργείο υγείας. Δεν θα ληφθούν επιπλέον μέτρα στις πύλες εισόδου της χώρας.

Τα επόμενα βήματα που θα ληφθούν για την προστασία της χώρας από την επιδημία κοροναϊό που έχει φθάσει στη γειτονική Ιταλία, καθορίστηκαν σε δυο συσκέψεις σήμερα.

Μετα την πρωινή διυπουργική σύσκεψη στο Μέγαρο Μαξίμου, επιτροπή λοιμωξιολογων συνεδρίασε απόψε στο Υπουργειο Υγείας. 

Όπως δήλωσε μετά την ολοκλήρωση της σύσκεψης ο ο Λοιμωξιολόγος, επιστημονικός εκπρόσωπος του ΕΟΔΥ, Σωτήρης Τσιόδρας, η νόσος εξακολουθει να παραμενει ηπια, η οποια πάνω από το 85% των περιπτώσεων  εκδηλώνετει σαν ενα απλο κρυολογημα. Ο κ. Τσιόδρας συνέστησε ψυχραιμία, ενώ δήλωσε ότι τόσο στην πρωινή όσο και στην αποψινή συνάντηση αποφάσισε ότι δεν χρειάζονται  νεα μετρα στις πυλες εισοδου, λόγω των κρουσμάτων στην Ιταλία.
«Απαιτείται αυξημένη ευαισθητοποίηση του κοινού, ώστε να αναζητάει για ιατρική βοήθεια όταν εμφανίζει συμπτώματα και προέρχεται από πληγείσα περιοχή», ανέφερε. 

Σε ό,τι αφορά την επομενη ημερα, θα ληφθούν οριζόντια μετρά που αφορουν στη δημοσια υγεια και εχουν να κανουν με ενισχυση του τομεα υγειας, προσληψεις, εκτακτη χρηματοδοτηση και επενδυση σε μετρα ατομικης προστασιας, «αντι σε χαμενο χρονο σε ελεγχους στις πυλες εισοδου που ειναι αναποτελεσματικες».
Οπως εξήγησε, τα μέτρα αυτά δεν προσφέρουν στο screening του πληθυσμου και μάλιστα στο 90% plus των περιπτώσεων στην Ευρώπη και τον κόσμο έως τωρα δεν εχουν ανιχνευσει τιςστα κρούσματα της νόσου», κατέληξε.

Τα μέτρα για την επόμενη μέρα θα αφορούν τυχόν εκτεταμένη διάδοση της νόσου στη χώρα, κατέληξε ο κ. Τσιόδρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...