Προς το περιεχόμενο

Ρώμη και κορωνοϊός


giannisag17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, afragorn είπε

Καλό είναι να προετοιμαστεί κάποιος με μερικά αντισηπτικά και καμιά μάσκα, αλλά το να αρχίσουν να τελειώνουν προϊόντα πρώτης ανάγκης χωρίς επιβεβαιωμένο κρούσμα είναι δείγμα πανικού. Εγώ που κάνω τα καθιερωμένα μου ψώνια το Σάββατο, παίζει να μη βρω μακαρόνι για μακαρόνι... 

Επίσης έχετε σκεφθεί το ενδεχόμενο ότι κάποιοι θα ψωνίσουν κάποια πράγματα προκειμένου να "προλάβουν" αυτούς που θα πανικοβληθούν, άρα θα συμβάλλουν και αυτοί στο άδειασμα ραφιών; 🤔

Ε, κάπως έτσι λειτουργεί ο πανικός. "Εγώ δεν πανικοβάλλομαι, αλλά τί να κάνω που οι άλλοι πανικοβάλλονται και δεν θα μου αφήσουν τίποτα;"

Πού να υπήρχε δηλαδή και καμμία πιο εκτεταμένη δισσπορά του ιού... Θα έβλεπες γέρους με 2-3 χρόνια ζωής το πολύ να πατάνε στο λαιμό μωρά για να τους πάρουν το γάλα.

Προσεχώς ρύζι καρολίνα και μακαρονάκι κοφτό στις αγγελίες του insomnia στην εξαιρετική τιμή των 120€ το πακέτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ μάλλον σε άλλη χώρα πρέπει να ζω γιατί όντας σε προάστιο της Αθήνας και αντισηπτικό βρήκα και μάσκες και γάλα.

Για την πολυεθνική που εργάζομαι κιόλας παρέλαβα χτες μεγάλη ποσότητα αντισηπτικών για τους χώρους εργασίας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, afragorn είπε

Καλό είναι να προετοιμαστεί κάποιος με μερικά αντισηπτικά και καμιά μάσκα, αλλά το να αρχίσουν να τελειώνουν προϊόντα πρώτης ανάγκης χωρίς επιβεβαιωμένο κρούσμα είναι δείγμα πανικού. Εγώ που κάνω τα καθιερωμένα μου ψώνια το Σάββατο, παίζει να μη βρω μακαρόνι για μακαρόνι... 

Επίσης έχετε σκεφθεί το ενδεχόμενο ότι κάποιοι θα ψωνίσουν κάποια πράγματα προκειμένου να "προλάβουν" αυτούς που θα πανικοβληθούν, άρα θα συμβάλλουν και αυτοί στο άδειασμα ραφιών; 🤔

20 λεπτά πριν, mic2mic είπε

Ε, κάπως έτσι λειτουργεί ο πανικός. "Εγώ δεν πανικοβάλλομαι, αλλά τί να κάνω που οι άλλοι πανικοβάλλονται και δεν θα μου αφήσουν τίποτα;"

Πού να υπήρχε δηλαδή και καμμία πιο εκτεταμένη δισσπορά του ιού... Θα έβλεπες γέρους με 2-3 χρόνια ζωής το πολύ να πατάνε στο λαιμό μωρά για να τους πάρουν το γάλα.

Προσεχώς ρύζι καρολίνα και μακαρονάκι κοφτό στις αγγελίες του insomnia στην εξαιρετική τιμή των 120€ το πακέτο.

Οι πιο πολλοί προ-αγοράζουν τρόφιμα με το σκεπτικό ότι η ζώνη που κατοικούν ενδέχεται να μπει σε καραντίνα στην περίπτωση που τα επιβεβαιωμένα κρούσματα ξεπεράσουν έναν κρίσιμο αριθμό.

Ναι σίγουρα κάποιοι θα προ-αγοράσουμε με αυτό το σκεπτικό και το γεγονός ότι κάποιοι από εμάς θα πανικοβληθούμε και θα μας πιάσει καταναλωτική μανία από φόβο.
Δεν είναι κακό να πανικοβληθεί κανείς. Ως πρώτη αντίδραση είναι ανθρώπινο να καταβληθεί κανείς από πανικό μπροστά σε μία, πρωτόγνωρη και απειλητική για τη ζωή του και τη ζωή των παιδιών του, κατάσταση. Το πρόβλημα δεν είναι ο πανικός αλλά η εκλογικευμένη διαχείρισή του όταν συμβαίνει.

Διασπορά του ιού υπάρχει, όπως και στην περίπτωση της εποχικής γρίπης. Απλά με τον κορωνοϊό γίνεται επίσημη καταγραφή όλων περιστατικών, ενώ με την γρίπη δεν γίνεται πλέον.

Μακάρι να βγει γρήγορα ένα ασφαλές εμβόλιο που να βοηθήσει στον έλεγχο της μετάδοσης του ιού, παρέχοντας σε κάποιο βαθμό ανοσία (όπως ακριβώς συμβαίνει και με τη γρίπη με το αντίστοιχο εμβόλιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ψωνίσω λίγα περισσότερα πράγματα απ'ό,τι συνήθως πάντως, ειδικά αυτά που δεν χαλάνε.

Αν σε κάποιους αυτό φαίνεται γελοίο ή δείγμα πανικού δεν με απασχολεί και τόσο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας περα από τις υπερβολές, είναι πως ακόμη και να αρρωστήσουμε από τον ιό δεν θα μας συμβεί κάτι διαφορετικό από το αν κολλούσαμε γρίπη!
 

Αυτοί που πρέπει να προσέχουν και να ανησυχούν περισσότερο είναι όσοι ήδη έχουν και κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας που θα έκανε τα πράγματα χειρότερα εξαιτίας των επιπλοκών! 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αυτό που πρέπει να έχουμε στο μυαλό μας περα από τις υπερβολές, είναι πως ακόμη και να αρρωστήσουμε από τον ιό δεν θα μας συμβεί κάτι διαφορετικό από το αν κολλούσαμε γρίπη!
 

Αυτοί που πρέπει να προσέχουν και να ανησυχούν περισσότερο είναι όσοι ήδη έχουν και κάποιο άλλο πρόβλημα υγείας που θα έκανε τα πράγματα χειρότερα εξαιτίας των επιπλοκών! 

+1

 

Για τον μέσο νέο προς μεσήλικα και χωρίς υποκείμενες παθήσεις άνθρωπο περισσότερο νόημα έχει από τη στιγμή που θα νοσήσει να προσέξει να μην το "δώσει" και σε άλλους γενικότερα και σε ευπαθείς ομάδες ειδικότερα παρά να κυριευτεί από πανικό για τη ζωή του. Χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι δε θα φροντίσει και τον εαυτό του όπως θα έκανε και στην περίπτωση της γρίπης (ξεκούραση, ενυδάτωση, παρακολούθηση του πυρετού και των λοιπών συμπτωμάτων του, αντιπυρετικά, αντιμετώπιση των συμπτωμάτων, τήρηση κανόνων υγιεινής, κτλ).

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, mic2mic είπε

Φίλη που έψαχνε βρεφικό γάλα πήγε σε 5 σούπερμάρκετ Σκλαβενίτης και μου είπε ότι είχαν τελειώσει όλα και είχαν μείνει μόνο κρέμες και ρυζάλευρα. Νομίζω το καλύτερο για την ανθρωπότητα θα ήταν να ξεπαστρέψει ο ιός τουλάχιστον τα 9/10.

Σκέφτηκε να δοκιμάσει άλλη αλυσίδα μήπως ο Σκλαβενίτης είχε προσωρίνη έλλειψη; Λέω εγώ τώρα...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

«Κορονό-πανικοβλημένοι» άδειασαν τα φαρμακεία από μάσκες και το πρόβλημα είναι μεγάλο διότι υπάρχουν συνάνθρωποι μας που κάνουν χημειοθεραπεία και απαιτείται να κυκλοφορούν με μάσκα... Ακόμη και οι οδοντίατροι θα έχουν δυσκολία να προμηθευτούν τα απαραίτητα.

Οι πρώτες συνέπιες της τρομολαγνείας και της ανευθυνότητας είναι ήδη εδώ. 

Ευτυχώς, όποιος επιστήμονας βγαίνει στα κανάλια προσπαθεί να καθησυχάσει. Το ίδιο πρέπει να κάνει και κάθε άτομο που διαθέτει οποιοδήποτε ιατρικό ή παραϊατρικό πόστο στη χώρα. Έχει σημασία ώστε να το εμπεδώσει ο πληθυσμός.

Ο πολίτης λοιπόν, καλείται να κάνει ότι έκανε και για την γρίπη, χωρίς να πανικοβάλλεται για κάτι άλλο.

Ο Κοροναιός σε καμία περίπτωση δεν θα προκαλέσει στη χώρα μας περισσότερα δεινά από ότι η γρίπη. Η μόνη πραγματική ζημιά που μπορεί να προκαλέσει, είναι μέσω του πανικού.

Επεξ/σία από Bermudakias33
  • Like 6
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, FilipposMD είπε

Πρώτον, όταν προετοιμάζεσαι να αντιμετωπίσεις έναν κίνδυνο, πρέπει να σκέφτεσαι ποιο είναι το χειρότερο σενάριο. Π.χ. η Ελλάδα έχει σχέδια για να αντιμετωπίσει τρομοκρατικές επιθέσεις, βιολογικό πόλεμο και πυρηνική επίθεση. Πιστεύεις ότι οι άνθρωποι που τα ετοιμάζουν λένε "είναι απίθανο να μας επιτεθούν με βιολογικά όπλα, οπότε άραξε" ή "αν γίνει επίθεση με βιολογικά όπλα, μπορεί να συμβεί το Χ και το Ψ, οπότε ας πάρουμε τα μέτρα μας για να μην γίνει τέτοια επίθεση"; Ελπίζω ότι απευθύνομαι σε ανθρώπους που ξέρουν να διαβάζουν, οπότε και καταλαβαίνουν ότι δεν έγραψα πως θα πεθάνουν 130 χιλιάδες άνθρωποι, αλλά ότι το χειρότερο σενάριο είναι ότι θα υπάρχουν χιλιάδες θύματα, οπότε και καλώς παίρνουμε μέτρα, ώστε να αποφύγουμε αυτό το σενάριο. Εξάλλου έγραψα ξεκάθαρα ότι αυτό το νούμερο βασίζεται στη θνητότητα που παρουσιάζεται τώρα, χωρίς να ξέρουμε αν είναι η πραγματική.

Το 99.9999% που αναφέρεις είναι μια δική σου γνώμη και φυσικά δεν μπορείς να την υποστηρίξεις, οπότε δεν το σχολιάζω.

Όσο για τι αστειότητες περί ποινικής δίωξης και τρομολαγνείας, σου δίνω ένα παράδειγμα επιστημόνων που έκαναν ένα αντίστοιχο σενάριο για τις ΗΠΑ και έναν άλλο ιό (avian influenza). Εκτίμησαν λοιπόν τι θα γίνει σε ενδεχόμενο πανδημίας από εκείνο τον ιό. Ξέρεις τι βρήκαν; Ότι ο πιθανός αριθμός νεκρών θα ήταν πάνω από 30 εκατομμύρια μόνο στις ΗΠΑ. Ξέρεις τι τους συνέβη; Απλώς δημοσίευσαν τη δουλειά τους σε ένα επιστημονικό περιοδικό (εδώ) και είμαι βέβαιος ότι οι αρχές της χώρας το έλαβαν υπόψη στον σχεδιασμό τους. Δεν διώχθηκαν. Πριν λίγες μέρες, ένας από τους κορυφαίους ειδικούς του Harvard είπε ότι υπάρχει πιθανότητα να κολλήσει το 40-70% του παγκόσμιου πληθυσμού (εδώ). Ούτε αυτός διώχθηκε. Πριν κάποια χρόνια ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας προέβλεψε ότι χωρίς δραστικά μέτρα, το κάπνισμα θα σκοτώσει 1 δισεκατομμύριο ανθρώπους τον αιώνα που ζούμε (εδώ). Ούτε ο ΠΟΥ διώχθηκε. Ξέρεις γιατί; Γιατί έτσι λειτουργεί η επιστήμη και ειδικά η δημόσια υγεία.

@FilipposMD Θα σου λεγα να μην ασχοληθείς καν να απαντάς σε τέτοια σχόλια και σε...απειλές για παραπομπή στις αρχές, στο υπουργείο, στην Ιερά Εξέταση και στην επιτροπή της ΕΠΟ...

..........αλλά οι απαντήσεις σου είναι εκ νέου πολύ ενδιαφέρουσες 🙂

Εκτιμώ πολύ τις ΑΠΟΨΕΙΣ σου αλλά και τα ΣΤΟΙΧΕΙΑ που παραθέτεις (ευχομαι να είναι διακριτά αυτά τα δυο και στους υπόλοιπους αναγνώστες)...

με γλιτώνουν απο αρκετό googlaρισμα και πιθανότητα απο αρκετο κακής ποιότητας προσωπικό φιλτράρισμα της πληροφορίας που θα βρώ στο Internet (λόγω μη ειδικευσης στον τομέα - εγω ασχολούμαι με ταβανοπροκες 😛  )

Επεξ/σία από scorpion8283
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προμηθεύτηκα 10 μάσκες σήμερα για μένα και τους γονείς μου και μπορώ να πω ότι υπάρχει σημαντική έλλειψη σε μάσκες τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη. Και αυτά που έχουν μείνει πουλιούνται σε απίστευτες τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε να προλάβω πριν κλειδωθεί το ένα και μοναδικό σοβαρό νήμα που υπάρχει 

Το λοιπόν, επειδή λόγο εργασίας  μετακινούμαι σε περιοχές που δεν βρίσκεις με τίποτα να παρκάρεις, αφήνω το αμάξι και μπαίνω αρκετά συχνά στο μετρό θα πω κάτι που μου έκανε αρκετά μεγάλη εντύπωση σήμερα! 

Το ποσοστό εκείνων που φορούσαν μάρκες ήταν 1'/, !!! Μόνο εγώ δηλαδή.. Μιλάμε για βαγόνια τίγκα στον κόσμο πάνω από 100 άτομο συνωστισμένα σε όσα βαγόνια πρόλαβα να δω και ούτε ένας με μάσκα!  Απίστευτο..στα @@ τους όλοι? Η μήπως δεν βρίσκουν μάσκα πουθενά?  Και που πήγαν οι μάσκες εφόσον εξαντλήθηκαν? Ποιος τις πήρε?  Ο κόσμος πάντως που είδα εγώ όχι.. Επίσης σε συνδυασμό με το γεγονός ότι κάποια ζώα βήχανε αρκετά κι όλας, αυτό θα με κάνει να μην ξανά μπω στο μετρό θα προτιμώ να το δίνω σε πάρκινγκ όπου έχει ή να ψάχνω 1 ώρα να παρκάρω όπου δεν έχει,  πάρα να ξανά περάσω το σημερινό! 

Φίλιππος συγχαρητήρια για τα μηνύματα σου φίλος..  

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Moody_AL είπε

Πάντως εγώ μόλις γύρισα από σούπερ (Σκλάβεν), δεν παρατήρησα καμιά έλλειψη. Εκτός από την lacta cheesecake :P :P

Αυτες τις εχω παρει εγω.Δεν παιζει να κλειστουμε σπιτια μας και να μην εχω lacta

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...