Προς το περιεχόμενο

Ρώμη και κορωνοϊός


giannisag17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζοντας το ωραίο αυτό θρεντ με τις τόσες αποψεις, σκάει τηλ από την κοπέλα μου που έτυχε ένας σημερινός τους βραδινός πελάτης ο οποίος έχει φάρμακο βιομηχανία και  είπε σε όλους εκεί πως έχει ήδη κρούσμα και δεν θέλουν να το βγάλουν προς τα έξω. Επίσης έφεραν λέει απέξω 5000 μάσκες οι οποίος εξαντλήθηκαν εντός λίγων ωρων και πως σε μια βδομάδα θα είναι όλα τα καταστήματα κλειστά λόγω ιού.  Ο τύπος "μάρκετινγκ" έκανε από ότι μπορώ με τα δικά μου μάτια να δω.  Δεν θα έχει και μικρό κέρδος αν πουλάει κάθε μέρα 5 και 10κ μάσκες σπειροντας τον τρόμο  αρχικά σε αυτά τα 10-15 άτομα της βάρδιας, ο οποίος τρόμος μεταδίδεται χειρότερα από τον ιό τον ίδιο. 

Επεξ/σία από greekbusters
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παντως διαβαζοντας κατι τετοιο σιγουρα η ανησυχια μεγαλωνει

Κορωνοϊός: Στον «αέρα» οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο;

https://www.protothema.gr/sports/article/978610/koronoios-ston-aera-oi-olubiakoi-agones-tou-tokio/

Και ενα λινκ live ενημερωσης με νουμερα

https://www.worldometers.info/coronavirus/

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, OneWaySystem είπε

Δραματική πρόβλεψη ΠΟΥ για κοροναϊό: Ερχεται πανδημία, δεν είμαστε έτοιμοι

https://www.ethnos.gr/kosmos/90588_dramatiki-problepsi-poy-gia-koronaio-erhetai-pandimia-den-eimaste-etoimoi

Οσοι λέτε οτι κινδυνεύουμε από τον πανικό κ όχι από τον ιο ούτε που φανταζόσαστε τι μας ξημερώνει!  Απαξ και νοσήσεις απλά αφήνεσαι στις ορέξεις του ιού και περιμένεις να δεις πως θα σου συμπεριφερθεί, δεν υπάρχουν φάρμακα , δεν υπάρχουν αντιβιώσεις, θεραπείες, προς το παρόν  δεν υπάρχει τίποτα,  δεν υπάρχει καμία αντιμετώπιση  γι αυτό και η ανθρωπότητα δίνει αγώνα δρόμου να περιορίσει όσο μπορεί την εξάπλωση και να κερδισει χρόνο! Κλείνουν γήπεδα, θέατρα, μουσεία, αεροδρόμια,  αναβάλλονται επαγγελματικοί αγώνες τεράστιας εμπορικής βιομηχανικής και οικονομικής σημασίας, τα πράγματα ίσως ειναι λιγάκι πιο σοβαρά από οτι φαντάζεστε παίδες ..

Κλασσικός τίτλος Ελληνικού μέσου ενημέρωσης. Οι τύποι δεν θα σταματήσουν ποτέ να μας αποδεικνύουν τι σκουπίδια είναι. Τρομοκρατώντας τον κόσμο σε κάθε ευκαιρία για να κάνουν την δουλειά τους. Διαβάστε τίτλο, διαβάστε και το άρθρο και θα καταλάβετε τι λέω.

Anyway, θεραπείες, αντιβιώσεις και γενικά τίποτα δεν υπάρχουν για πολύ πιο σοβαρούς ιούς αυτήν την στιγμή. Έλεος, βρείτε κάπου την μέση. Δεν πρέπει να είμαστε χαλαροί και ωραίοι, αλλά το να πάμε στο εντελώς άλλο άκρο να κατεβάζουμε τα σουπερ μαρκετ για να ετοιμαστούμε για την αποκάλυψη που έρχεται. Είναι αστείο.

  • Like 6
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τεράστιο πρόβλημα διαχείρισης πληροφορίας και η κρατική μηχανή κοιμάται όρθια. Εκτός απο τα άπειρα clickbait + fake news που τουλάχιστον τώρα έπρεπε κάποιος να τα μαζέψει, δεν υπάρχει και ενημέρωση για τον ίδιο τον ιο. Σαχλαμάρες μονο για μαντηλάκια και αντισηπτικά. Να πούνε στον κόσμο επίσημα οτι οι υγιείς -πριν τον ιο- ασθενείς χωρίς χρόνια νοσήματα κτλ ΔΕΝ έχουν κινδυνέψει απο τον ιο στην ευρώπη.  Είναι γελοίο να αφήνεις τον κόσμο να πανικοβάλλεται με την κάθε μ#$!^@ που διαβάζει στο facebook. Είναι ένας σοβαρός ιός απο τον οποίο τελικά λόγω βλακείας δεν θα καταφέρουμε να προστατέψουμε τους ανθρώπους που πραγματικά κινδυνεύουν. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, ASFE είπε

Και γω ανησυχω δεν μπορω να πω το αντιθετο. Αλλα δεν μπορει να μη με τρομαζει και ο ενδεχομενος πανικος που θα δημιουργηθει. Αλλωστε εμεις φημιζομαστε για αυτο. Θυμηθειτε απεργιες τα βυτιοφορα τι γινοταν στα βενζιναδικα, αναγγελια CC και αναμονη στα ATMS για τα 60ευρα κλπ. Παντως και γω που περασα απο Μασουτη το απογευμα η απολυτη ηρεμια . Νορμαλ ολα.

Στο σκλαβενητη που παω εγω κάθε τριτη επειδή υπάρχει λαϊκή δίπλα, το ΣΜ ειναι άδειο, σήμερα γινόταν ενα τσίρκο, τα ραφια με το μαντιλάκια και τα αντισηπτικά ήταν αδεια, επίσης τσίρκο στους διαδρόμους με τα ρυζια και τα ζυμαρικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσγειώθηκε γνωστός μου απο μιλανο, ενα αεροπλάνο μεγάλο όλο γεμάτο , 0 έλεγχοι ακόμα. 

Κοιμουνται και θα ξυπνήσουν με τα πρώτα κρούσματα. Τότε που κάθε μερα θα νοσουν κι άλλοι, κρεβάτια δε θα υπάρχουν και θα γίνει της ποπης. 

Κλαιν 

Μόλις τώρα, OneWaySystem είπε

Βαριέμαι να ανεβάσω βίντεο σημερινό που μου στείλε φίλος από μιλάνο να δεις μια πόλη φάντασμα που δεν κυκλοφορεί ψυχή έξω, με τους βλάκες τους ανθρώπους των σπηλαίων σε ολο τον πλανήτη που έχουν τρομοκρατηθεί  και δεν ακούνε τον BlueBlade που του τα είπανε καλύτερα στο σχολείο!  Αντε καληνύχτα λέμε τώρα 11 η ωρα. 

Ειναι τρομερό οτι κάποιοι επιμένουν ακόμα να προσπαθούν να υποβαθμίσουν το πρόβλημα. Λένε για τρομολαγνεία (καλα πολυ in λέξη) κι αλλα τέτοια θεωρητικά τη στιγμη που όλος ο πλανήτης ειναι όχι απλά σε συναγερμό, αλλα βλεπουμε πρωτοφανή μέτρα ακύρωσης αγώνων, πόλεων φαντασμάτων, ακύρωσης εκθέσεων, κλεισίματα μουσείων κλπ κλπ. 

Σα να μην γνωρίζουν οι ειδικοί παγκοσμίως που παίρνουν τις αποφάσεις, αλλα οι ειδικοί του Ινσομνια,

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Προσγειώθηκε γνωστός μου απο μιλανο, ενα αεροπλάνο μεγάλο όλο γεμάτο , 0 έλεγχοι ακόμα. 

Κοιμουνται και θα ξυπνήσουν με τα πρώτα κρούσματα. Τότε που κάθε μερα θα νοσουν κι άλλοι, κρεβάτια δε θα υπάρχουν και θα γίνει της ποπης. 

Κλαιν 

Ειναι τρομερό οτι κάποιοι επιμένουν ακόμα να προσπαθούν να υποβαθμίσουν το πρόβλημα. Λένε για τρομολαγνεία (καλα πολυ in λέξη) κι αλλα τέτοια θεωρητικά τη στιγμη που όλος ο πλανήτης ειναι όχι απλά σε συναγερμό, αλλα βλεπουμε πρωτοφανή μέτρα ακύρωσης αγώνων, πόλεων φαντασμάτων, ακύρωσης εκθέσεων, κλεισίματα μουσείων κλπ κλπ. 

Σα να μην γνωρίζουν οι ειδικοί παγκοσμίως που παίρνουν τις αποφάσεις, αλλα οι ειδικοί του Ινσομνια,

 Ε, στην τελική αν κολλήσουν μερικοί ειδικοί δεν θα τους χαλάσει και καθόλου σαν γριπουλα θα το περάσουν  😁😁

 

Επεξ/σία από OneWaySystem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, OneWaySystem said:

 Ε, στην τελική αν κολλήσουν μερικοί ειδικοί δεν θα τους χαλάσει και καθόλου σαν γριπουλα θα το περάσουν  😁😁

Βασικά αυτό θα γίνει! Αντε μπας και κάνουμε και αντισώματα μιας και δεν έχουμε ακόμη για αυτόν! :) 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stormrain είπε

Προσωπικα δεν θα το προτεινα.

Οκ προφανως χανεις το ταξιδι αν το ακυρωσεις, αλλα μπορεις να πας στο μελλον. Τα χρηματα απ'ο,τι διαβαζω στις περισσοτερες περιπτωσεις επιστρεφονται. Και παμε στην εμπειρια. Ειδικα για Ιταλια, δεν θεωρω πως θα ειναι μοναδικη εμπειρια να τριγυριζεις στο αδειο Duomo και να σκεφτεσαι μη βηξει κανεις πανω σου, μην μπεις σε κλειστα μερη κλπ. 

Πιστευω πως δεν θα ευχαριστηθεις το ταξιδι με τιποτα. ΔΕΝ θεωρω πως θα κολλησεις κατι απαραιτητα, αλλα μονο στην ιδεα οτι μπορει να σου κατσει η στραβη, ε δεν το λες και ξενοιαστες διακοπες...

ΕΝΤΙΤ: Και φυσικα θεωρω πως το μεγαλο προβλημα ειναι ο πανικος που μπορει να δημιουργηθει και ολα τα σχετικα που αναφερθηκαν. Αλλα αναμεσα στη γιαγια που στοκαρει γαλα και μακαρονια και τον τυπο που παει yolo backpacking στην Ιταλια στην παρουσα χρονικη στιγμη, ε υπαρχουν και ενδιαμεσες διαβαθμισεις για να διαλεξει κανεις τροπους προσεγγισης της υποθεσης.

Που ακριβώς διαβάζεις ότι τα χρήματα επιστρέφονται στις περισσότερες περιπτώσεις; Εδώ στο φόρουμ; Σώθηκες… Μόνο η Aegean επιστρέφει - αλλάζει εισιτήρια, επειδή είναι η καλύτερη εταιρία και αυτό μόνο στα δρομολόγια της Ιταλίας.

Οι άλλες αεροπορικές, ούτε για αστείο. Επίσης χάνεις τα χρήματα που έχεις δώσει για οποιοδήποτε οίκημα, ξενοδοχείο η μη. Οπότε χάνεις τα χρήματα και μαζί χάνεις και την αντίστοιχη εμπειρία… Η εμπειρία από άλλο ταξίδι ,σε άλλο χρόνο, που θα πληρώσεις με άλλα χρήματα, και όχι με αυτά που έχασες, είναι άσχετη και ασυνάρτητη.

2ον, αν ο ταξιδιώτης έχει την ιδέα ότι θα κολλήσει, ανήκει στην κατηγορία των Κορονο-πανικοβλημένων. Δεν χρειάζεται ταξίδι, αλλά γιατρό και μάλιστα ψυχολόγο και όχι πνευμονολόγο ή παθολόγο, για να του εξηγήσει ότι είναι πιθανότερο να πεθάνει από γρίπη στην Ελλάδα, παρά από Κοροναιό στην Ιταλία και για αυτό το λόγο δεν χρειάζεται να ανησυχεί. Ειδικά αν είναι κάτω από 85 χρονών!

3ον. Ο άνθρωπος που θα πάει στην Ιταλία δεν ο yolo - χαζός που αψηφά τον υποτιθέμενο κίνδυνο, αλλά ο νοήμων άνθρωπος που έχει την στοιχειώδη αντίληψη να ζυγίσει τα πράγματα και να καταλάβει ότι δεν κινδυνεύει...

Σε αντίθεση, η γιαγιά με το κατοχικό σύνδρομο, είναι άκρως επικίνδυνη για την υγεία σου (διότι εξάντλησε τις μάσκες) και άκρως επικίνδυνη για την σίτιση σου (διότι θα σηκώσει το σουπερ μάρκετ).

Το πρόβλημα όμως δεν είναι η γιαγιά… αλλά ο υπόλοιπος μέσος πληθυσμός που εξακολουθεί να έχει την ίδια αντίδραση – νοοτροπία με αυτήν.  Το ακόμη μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι ο μέσος είναι ανεπίδεκτος μαθήσεως. Όσες προσπάθειες και να καταβάλει η πολιτεία, αυτός θα πανικοβληθεί σαν ΟΡΚ και θα κάνει ζημιά τόσο στον ίδιο όσο και στους υπόλοιπους.

Επεξ/σία από Bermudakias33
  • Like 3
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bermudakias33 είπε

Δεν χρειάζεται ταξίδι, αλλά γιατρό και μάλιστα ψυχολόγο και όχι πνευμονολόγο ή παθολόγο, για να του εξηγήσει ότι είναι πιθανότερο να πεθάνει από γρίπη στην Ελλάδα, παρά από Κοροναιό στην Ιταλία και για αυτό το λόγο δεν χρειάζεται να ανησυχεί. Ειδικά αν είναι κάτω από 85 χρονών!

 

Είπε ο άνθρωπος που λεει τον ψυχολόγο γιατρό......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
35 λεπτά πριν, Bermudakias33 είπε

 

2ον, αν ο ταξιδιώτης έχει την ιδέα ότι θα κολλήσει, ανήκει στην κατηγορία τον Κορονο-πανικοβλημένων. Δεν χρειάζεται ταξίδι, αλλά γιατρό και μάλιστα ψυχολόγο και όχι πνευμονολόγο ή παθολόγο, για να του εξηγήσει ότι είναι πιθανότερο να πεθάνει από γρίπη στην Ελλάδα, παρά από Κοροναιό στην Ιταλία και για αυτό το λόγο δεν χρειάζεται να ανησυχεί. Ειδικά αν είναι κάτω από 85 χρονών!

3ον. Ο άνθρωπος που θα πάει στην Ιταλία δεν ο yolo - χαζός που αψηφά τον υποτιθέμενο κίνδυνο, αλλά ο νοήμων άνθρωπος που έχει την στοιχειώδη αντίληψη να ζυγίσει τα πράγματα και να καταλάβει ότι δεν κινδυνεύει...

2) Δεν χρειαζεται να πεθανεις, εδω λεμε να ειναι αβολη μια κατασταση. Αν σε βαλουν σε καραντινα πχ, ειναι αβολο. Αν πας να περασεις καλα και καταληξεις να σκεφτεσαι τι και πως ειναι αβολο. Αν πας και βρεις τα μουσεια κλειστα ή να υπολειτουργουν, ειναι αβολο.

 

Δεν ξερω που ειδες να αναφερω οτι το προβλημα ειναι πως "μπορει να πεθανεις απο κορονοιο στην Ιταλια", ισα ισα ανεφερα πως δεν θεωρω οτι θα κολλησεις καν, αλλα θα σου χαλασει τις διακοπες.

3) Ο ανθρωπος που θα παει στην Ιταλια αυτην τη στιγμη, διχως να εχει καποια δουλεια που να του επιτασσει να παει εκει, κατα τη γνωμη μου ρισκαρει με το να μην περασει καθολου καλα. Εδω διαβαζω πως ακυρωνονται εκθεσεις στο Μιλανο και κατι πηρε το ματι μου για το καρναβαλι της Βενετιας και περιμενει κανεις να του προταθει η Ιταλια ως ο must go προορισμος για το 3ημερο ξερωγω? :lol:

Eπισης για να αποσαφηνισουμε καποια πραγματα, καταλαβαινουμε ολα τα παιδακια τη διαφορα του "ρισκαρω να μου βγει ξινο το ταξιδι" με το "κινδυνευω"?  

35 λεπτά πριν, Bermudakias33 είπε

Σε αντίθεση, η γιαγιά με το κατοχικό σύνδρομο, είναι άκρως επικίνδυνη για την υγεία σου (διότι εξάντλησε τις μάσκες) και άκρως επικίνδυνη για την σίτιση σου (διότι θα σηκώσει το σουπερ μάρκετ).

Δεν ξερω τι παιζει με τις μασκες και δεν το αγγιζω, αλλα θεωρεις πως η γιαγια  και η παρεα της θα σηκωσουν το σουπερ μαρκετ και αυτο δεν θα προμηθευτει εξτρα προιοντα? Γιατι, θα υπαρχει τοση μεγαλυτερη ζητηση απο την προσφορα? Θα κλεισουν οι μοναδες παραγωγης? Αν θεωρεις πως ναι, τοτε πραγματικα πιστευεις πως το προβλημα ειναι υπαρκτο. Αν θεωρεις πως οχι, τοτε δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννοεις με το "επικινδυνη για τη σιτιση μου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες έχω περάσει από 5 αεροδρόμια το τελευταίο 20ημερο.....μερικά έχουν μετρητή θερμοκρασίας αλλά από μάσκες στους 100 έχουν 5

δεν ξέρω τι να υποθέσω........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, kostasbm είπε

παίδες έχω περάσει από 5 αεροδρόμια το τελευταίο 20ημερο.....

 

Επεξ/σία από ObeyWario!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kostasbm είπε

παίδες έχω περάσει από 5 αεροδρόμια το τελευταίο 20ημερο.....μερικά έχουν μετρητή θερμοκρασίας αλλά από μάσκες στους 100 έχουν 5

δεν ξέρω τι να υποθέσω........

πες μου που είσαι τώρα και τι κάνεις!  TELOC

Spiders GIF by memecandy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

πες μου που είσαι τώρα και τι κάνεις!  TELOC

Spiders GIF by memecandy

ντουμπαι Σιγκαπούρη Κουάλα λαμπουρ συδνευ μελβουρνη....τώρα ακομη Αυστραλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...