Προς το περιεχόμενο

Ρώμη και κορωνοϊός


giannisag17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, OneWaySystem είπε

Μιλάμε για βαγόνια τίγκα στον κόσμο πάνω από 100 άτομο συνωστισμένα σε όσα βαγόνια πρόλαβα να δω και ούτε ένας με μάσκα!  Απίστευτο..στα @@ τους όλοι?

Ούτε εγώ φοράω μάσκα στα ΜΜΜ. Δεν έχω προμηθευτεί καν για να σου πω την αλήθεια.

Από την στιγμή που στην Ελλάδα δεν υπάρχει καν κρούσμα, είναι παράνοια να αρχίσουμε να κυκλοφορούμε με μάσκες παντού. Όταν έρθει στα μέρη μας ο ιος, το βλέπουμε. Για τα ζώα που βήχουν στα ΜΜΜ συμφωνώ, ασχέτως κορωναιου πρέπει να μάθει ο Έλληνας να βήχει είτε στον αγκώνα του είτε σε ένα χαρτομάντιλο και όχι σαν ζώο δεξιά και αριστερά.

  • Like 6
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ πάντως έχω μια μάσκα 3Μ για εξαιρετικά λεπτά σωματίδια. Σουβενίρ από την παλιά δουλειά και την έχω κρατήσει σφραγισμένη στο σελοφάν. Θα έχει πλάκα να χρειαστεί τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην υπερεκτιμούμε την προστασία που παρέχει η μάσκα πάντως. Χρήσιμη σαν συμπλήρωμα, ναι. Απαραίτητη και "υποχρεωτική"; Debatable. Προσωπικό θα έλεγα όχι και τόσο για το μέσο ανοσοεπαρκές μη ηλικιωμένο άτομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Ούτε εγώ φοράω μάσκα στα ΜΜΜ. Δεν έχω προμηθευτεί καν για να σου πω την αλήθεια.

Από την στιγμή που στην Ελλάδα δεν υπάρχει καν κρούσμα, είναι παράνοια να αρχίσουμε να κυκλοφορούμε με μάσκες παντού. Όταν έρθει στα μέρη μας ο ιος, το βλέπουμε. Για τα ζώα που βήχουν στα ΜΜΜ συμφωνώ, ασχέτως κορωναιου πρέπει να μάθει ο Έλληνας να βήχει είτε στον αγκώνα του είτε σε ένα χαρτομάντιλο και όχι σαν ζώο δεξιά και αριστερά.

Δεν εννοούσα να φοράει όλο το βαγόνι μάσκες όμως με βάση την σοβαρότητα της κατάστασης και με το ότι έχουν εξαντληθεί οι μάσκες, λογικά θα περίμενες να δεις και κάνα δυο ανθρώπους να φοράνε ρε παιδί μου,  όχι κανέναν! Επίσης ο ιός έχει έρθει αλλά δεν το ξέρουμε ακόμη, εδώ θα είναι το μήνυμα μου τσέκαρε την ώρα που το έστειλα.

Ps Όταν βλέπετε  οτι ένα μήνυμα έχει πάνω από 150 likes αναλογιστείτε  πόσοι πολλοί διαβάζουν και περιορίστε όσο μπορείτε τις γραφικότητες, μετά παραπονιέστε για bullying!

Επεξ/σία από OneWaySystem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, OneWaySystem είπε

Δεν εννοούσα να φοράει όλο το βαγόνι μάσκες όμως με βάση την σοβαρότητα της κατάστασης με λογικό θα ήταν να δεις και κάνα δυο ανθρώπους να φοράνε ρε παιδί μου,  όχι κανέναν! Επίσης το ότι ο ιός έχει έρθει αλλά δεν το ξέρουμε ακόμη είναι κάτι παραπάνω από σίγουρο, ώρες μετράμε μέχρι να ανακοινωθεί εδώ θα είναι το μήνυμα μου τσέκαρε την ώρα που το έστειλα.

Kαι να έχει έρθει, οι πιθανότητες να βρεθείς με κάποιον που έχει κολλήσει στην ίδια περιοχή, πόσο μάλλον βαγόνι, είναι απειροελάχιστες για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paiktaras69 είπε

6) Η απλή χειρουργική μάσκα ΔΕΝ προστατεύει εσάς απο τις χλέπες του απέναντι, προστατεύει τον απέναντι απο τις χλέπες τις δικές σας - πράγμα που και 200 φορές να σας το πούν, εσείς στα παπάρια σας, οπότε με απλά λόγια: ΔΕΝ είμαστε ασφαλείς επειδή βάλαμε μια μάσκα. Μάσκα φοράμε αν έχουμε συμπτώματα αναπνευστικού η αν πάμε στον γιατρό.

Nope. Προστατεύει - όσο προστατεύει και υπό την προϋπόθεση της σωστής χρήσης και εφαρμογής - και τους δύο. Το φίλτρο είναι το μεσαίο στρώμα της απλής χειρουργικής μάσκας τριών στρωμάτων και είναι αμφίδρομο. Δεν κάνει βέβαια θαύματα και το σημαντικότερο είναι οι κανόνες σωστής υγιεινής και το... μακριά και αγαπημένοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναγερμός στην Ισπανία, αφού τέσσερις οπαδοί της Βαλένθια που βρέθηκαν στο Μιλάνο για το Champions League επέστρεψαν με συμπτώματα κορωνοϊού. Ο Αναπληρωτής Γενικός Διευθυντής Επιδημιολογίας στο Πανεπιστήμιο της Βαλένθια έχει αναφέρει ότι οι τέσσερις οπαδοί κάλεσαν τον γιατρό τους σύμφωνα με το πρωτόκολλο και παραμένουν στα σπίτια τους. Ειδικότερα, ανέφερε σε συνέντευξη Τύπου ότι εκκρεμεί να αξιολογήσουν τις περιπτώσεις τεσσάρων οπαδών της Βαλένθια που ταξίδεψαν την περασμένη εβδομάδα στο Μιλάνο για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι κόντρα στην Αταλάντα στο Μιλάνο και τις τελευταίες ημέρες παρουσιάζουν συμπτώματα παρόμοια με αυτά του κορωνοϊού. Αξίζει να σημειωθεί, πως 2500 οπαδοί της Βαλένθια βρέθηκαν στην Ιταλία για την αναμέτρηση του Champions League.

http://www.aek365.org/a-706080/me-sumptwmata-korwnoiou-opadoi-th-balenthia-pou-brethhkan-sto-san-siro.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα (not) είναι ότι κινδυνεύουμε σοβαρά από τον πιθανό πανικό που θα προκαλέσει η παρουσία του κορονοιου στην Ελλάδα παρά από τον ίδιο τον ιό.

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν το κοριτσάκι που θα το πάς ταξίδι είναι τόσο καλό....μπορεί να σου βγεί και σε καλό, θα σε γουστάρει που δε μασάς και είσαι τολμηρός ακόμα και μέσα στον ΙΟ πάς για παρτη της.Σκέψου το έτσι και βάλτα όλα πάνω απο την υγείας σου, όπως λεφτά, γυναίκες, ταξίδια και καλή τύχη.   

Δηλαδή αφου έχει βουίξει το σύμπαν για Ιταλία, αλήθεια τώρα έχει δεύτερες σκέψεις??? Εννοείτε πως δεν πάς..!!!Αν σου κάτσει??? Τι θα κάνεις??  δε παίζουμε με τέτοια!

Πήγαινε λίμνη πλαστήρα καλύτερα και κοντά είναι και το κοριτσάκι θα γουστάρει μέσα στη φύση και στην ασφάλεια, προσοχή τις αρκούδες και τους λύκους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ελληνάρες λένε στα δελτία ειδήσεων πηγαίνουν σε καταστήματα με μπογιές, εργαλεία κτλ για να πάρουν μάσκες εργασίας. Μιλάμε για τραγικότητες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς αυτούς που θέλουν να ταξιδέψουν στην Ιταλία:

Η πιθανότητα να πας στην Ιταλία και να πεθάνεις από Κοροναιό, είναι πολύ μικρότερη από το να μείνεις στην Ελλάδα και να πεθάνεις από γρίπη.

Δηλαδή είναι πιθανότερο να πεθάνεις στην Ελλάδα, από γρίπη, παρά από Κοροναιό στην Ιταλία. 

 

Επεξ/σία από Bermudakias33
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω κλεισει για 20 του μηνα και δε ξερω τι να κανω,αν δεν παω απο rayn θα παρω τιποτα πισω? επισης με τα airbnb τι παιζει περνω πισω τπτ?

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, eidikos33 είπε

εχω κλεισει για 20 του μηνα και δε ξερω τι να κανω,αν δεν παω απο rayn θα παρω τιποτα πισω? επισης με τα airbnb τι παιζει περνω πισω τπτ?

Αν προχωρήσει η κατάσταση λογικά θα έχει παντού δωρεάν ακυρώσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, eliasjuve είπε

Οι ελληνάρες λένε στα δελτία ειδήσεων πηγαίνουν σε καταστήματα με μπογιές, εργαλεία κτλ για να πάρουν μάσκες εργασίας. Μιλάμε για τραγικότητες.

Περίμενε να δεις τι θα γίνει μετά το 1ο κρούσμα.  Ο πανικός είναι πιο επικίνδυνος από τον συγκεκριμένο κοροναιό. Ειδικά για την χώρα μας με την ιδιοσυγκρασία που κουβαλά. Δεν σας πρήζω τυχαία!

Αυτή τη στιγμή κανένας σοβαρός αξιωματούχος, από οποιονδήποτε κλάδο, ιατρικό, οικονομικό, διοικητικό κτλ δεν φοβάται τον ιό. Τρέμουν όμως όλοι τον πανικό που θα σπείρει. Αυτός θα δημιουργήσει τα προβλήματα. Αυτόν θα κληθούμε να «πολεμήσουμε» και όχι τον ιό.

Επεξ/σία από Bermudakias33
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...