Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
14 minutes ago, QuitLife said:

Δεν βλεπω κανεναν να βολταρει το Μαρουσι.

Τοσο ησυχια εχει, που χθες το βραδυ στις 1 που βγηκα να περπατησω με τα ακουστικα μου, ηταν μια κοπελα μπροστα μου και ολο κοιταγε πισω της (εμενα). Προφανως απο φοβο λογω τρομακτικης ησυχιας στους δρομους και απο πεζους και απο αυτοκινητητα.

Μα τωρα ειλικρινα ενας επιστημονας ενημερωνεται απο τον WHO και μονο.

Τι μας λες φιλε, τι μας ποσταρεις; Ελεος. Δεν κανουμε ΚΑΜΙΑ πολιτικη αναφορα, λαθος κανεις. Αντιδραση στην ΑΓΙΟΠΟΙΗΣΗ κανουμε.

Ο Τσιοδρας δεν ελεγε οχι μασκες; Μαζι με τις αλλες ανακριβειες. Αστα. Μην να ξαναλεμε, τα εχουμε πει εδω μεσα δεκαδες φορες.

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

28 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Δεν ξέρω αν αρμόζει στο παρών θέμα αλλά θα ρωτήσω εγώ και αν δεν επιτρέπεται ας διαγραφεί. 

Είμαι από Αθήνα και από αύριο στενός μου άνθρωπος θα πάρει άδεια μιας και θα κλείσει η εταιρία του και πρώτου δεν ξαναβγεί από το σπίτι θέλει να είναι σίγουρος γτ έχουμε 4 παπουδια εδώ και φοβόμαστε . Έχω ακούσει πως μπορεί να γίνει το τεστ ιδιωτικά με 100-150€, που πας στο παρκιν και απλά σ παίρνουν δείγμα και σε ενημερώνουν . Μέχρι εκεί καλά είναι και δεν θα τα λυπηθώ να τα δώσω. Ξέρουμε ποια είναι; μπορείτε να μ στείλετε σε πμ; 

Δεν χρειάζεται σε πμ καθώς έχει ανέβει εδώ. Μπορείς να ψάξεις για Πορτοσάλτε σε αυτό το θέμα. Βιοιατρική είναι το διαγνωστικό κέντρο, με 120 ευρώ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kirileman είπε

Κι όμως, εδώ μέσα υπάρχουν μέλη που... ΔΙΑΦΩΝΟΥΝ με τους γιατρούς. Δηλαδή, είμαι εγώ σπίτι μου αραχτός και διαφωνώ με τον γιατρό που δίνει μάχη μέχρι εσχάτων, κατηγορώντας τον ότι κάνει πολιτική, προωθεί κλαδικά!!! αιτήματα (λες και ζητούν αυξήσεις) κ.α. Και μην ξεχνάτε, στις 9 το βράδυ χειροκρότημα.

Ποιοί είναι ακριβώς οι γιατροί που διαφωνούμε??? Πες έναν αριθμό σε παρακαλώ...

Ένας μιλάει και για να καταλάβεις δεν είναι καν εκπρόσωπος των γιατρών του Σωτηρία... αλλά ο τίτλος μας ενημερώνει ότι μιλάει εκ στόματος όλων !!! Ντροπή και ο ορισμός της παραπληροφόρησης είναι και το πιστεύετε κιόλας... πραγματικά αναρωτιέμαι διαβάζετε τι γράφει ή μένετε σε οτι σας συμφέρει???

Για το bold διάβασε την τελευταία της απάντηση... 

Μ'αρέσει που λέει ότι την λογοκρίνουν κιόλας...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Προσωπικά εκτιμώ πως η απόλυτη απαγόρευση θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα από αυτά που καλείται να λύσει...

Αυτή τη στιγμή έχουν ληφθει πολύ αυστηρά μετρά που τηρουνται από την πλειοψηφία του κόσμου. Αντί λοιπόν να την πληρώσουν οι πολλοί επειδή κάποιοι λίγοι είναι ζώα, ας επιβληθουν αυστηρες ποινές και πρόστιμα στους παραβάτες! 

Τα υπερβολικά μέτρα για μεγάλο χρονικό διάστημα, θα εξαγριώσουν σταδιακά ακόμη και τους πιο ψύχραιμους...

Ασε που αν ο άλλος είναι βούρλο, δεν θα τον σταματήσουν τα αυστηρά μέτρα... 😊

Έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ στον υπέρτατο βαθμό με όλα αυτά. Αλλά αυτών των λίγων ζώων θα την πληρώσουμε όλοι δυστυχώς. Αυτοί οι λίγοι αρκούν για να γίνει ακόμα χειρότερη η κατάσταση.

Δεν λέω τι άκουσα από ΑΤ κεντρικότατο ( επειδή δουλεύω δίπλα και σήμερα όλοι οι αστυνομικοί μας έλεγαν διάφορα  για τις ερχόμενες μέρες) γτ ίσως είναι φήμες και μακάρι να είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Moody_AL είπε

''Φίλε'' ποστάρω την άποψη μου, υπάρχει θέμα με αυτό? 

Εσύ πως ξέρεις αν ενημερώνεται μόνο από ΠΟΥ? Είσαι μέσα στα ιατρικά κανάλια επικοινωνίας?

Σε τελική ανάλυση όσοι τον κράζετε,  ποιόν αντιπροτείνετε για την θέση του?

Οχι αλλοιμονο, ποσταρε οτι θελεις.

Ετσι μου απαντησαν εδω μεσα, οτι ο Κος Τσιοδρας ελεγε οτι ελεγε τον Ιανουαριο επειδη ο WHO τα ελεγε.

Το που ειμαι και τι ειμαι, ειναι ασχετο με το θεμα.

Δεν ειμαστε σε θεση να προτεινουμε ουτε να διορισουμε κανενα Δημοσιο Υπαλληλο δυστυχως. Εμεις μονο πλερωνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Krusty said:

Δεν χρειάζεται σε πμ καθώς έχει ανέβει εδώ. Μπορείς να ψάξεις για Πορτοσάλτε σε αυτό το θέμα. Βιοιατρική είναι το διαγνωστικό κέντρο, με 120 ευρώ.

Δεν έχει και πολύ νόημα το τεστ μιας και αν υποθέσουμε πως σήμερα μολυνθηκα από τον ιό και παω σε 2-3 ημέρες να κανω το τεστ, κατά πασα πιθανότητα θα βγει αρνητικό και όσο εγώ θα είμαι ήσυχος, θα το μεταδίδω αβέρτα...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Krusty είπε

Δεν χρειάζεται σε πμ καθώς έχει ανέβει εδώ. Μπορείς να ψάξεις για Πορτοσάλτε σε αυτό το θέμα. Βιοιατρική είναι το διαγνωστικό κέντρο, με 120 ευρώ.

Σε ευχαριστώ, έχω χαθεί μέσα στο παρών θρεντ κ δεν τα έχω διαβάσει όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν έχει και πολύ νόημα το τεστ μιας και αν υποθέσουμε πως σήμερα μολυνθηκα από τον ιό και παω σε 2-3 ημέρες να κανω το τεστ, κατά πασα πιθανότητα θα βγει αρνητικό και όσο εγώ θα είμαι ήσυχος, θα το μεταδίδω αβέρτα...

ΒΑσικα εχει νοημα το τεστ με βαση την απολυτως σωστη θεωρια: Οσο περισσοτερα τεστ τοσο περισσοτερα ξερουμε για την τρεχουσα κατασταση.
Ποτέ δεν μπορουμε να ξερουμε τα παντα φυσικα και ενας απο τους λογους ειναι και αυτος που αναφερες.

Επεξ/σία από PostHelper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Krusty είπε

Δεν χρειάζεται σε πμ καθώς έχει ανέβει εδώ. Μπορείς να ψάξεις για Πορτοσάλτε σε αυτό το θέμα. Βιοιατρική είναι το διαγνωστικό κέντρο, με 120 ευρώ.

Για ποιο λόγο πρέπει εν μέσω πανδημίας, με κλειστά τα πάντα και με την απαγόρευση κυκλοφορίας προ των πυλών να τα πληρώνουμε, ενώ ο Τσιόδρας μας λέει ότι δεν υπάρχουν αντιδραστήρια; Ήρεμα ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που συμβαίνει είναι πρωτόγνωρο για όλο τον πλανήτη!

Κανείς δεν ήταν προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο και καμιά χώρα δεν είχε και δεν γινόταν να έχει τεράστια αποθέματα σε εξοπλισμό και ανθρώπινο δυναμικό για μια πανδημία με έναν άγνωστο ιό!

Παντού προχωράνε με βάση τα τρέχοντα δεδομένα και προσπαθούν με ό,τι έχουν να αντιμετωπίσουν τα σοβαρά προβλήματα που έχει προκαλέσει ο ιός!

Οι χώρες η μία μετά την άλλη κλείνουν υποδομές και επιβάλλουν απαγόρευση κυκλοφορίας, ελπίζοντας να περιορίσουν/καθυστερήσουν τα κρούσματα!

Και σε όλες τις χώρες υπάρχουν οι λαμακηδες που θεωρούν ότι είναι απρόσβλητοι, ότι πρόκειται για συνωμοσία και δεν υπακούουν στις απαγορεύεσεις και στα μέτρα που επιβάλλονται.

Δεν είμαστε ούτε χειρότεροι ούτε καλύτεροι από κανέναν. Είμαστε όπως όλοι οι άνθρωποι στον πλανήτη. Έχουμε τους συνειδητοποιημένους και υπεύθυνους, έχουμε και τους παρτάκηδες και ηλίθιους!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, PostHelper said:

ΒΑσικα εχει νοημα το τεστ με βαση την απολυτως σωστη θεωρια: Οσο περισσοτερα τεστ τοσο περισσοτερο ξερουμε για την τρεχουσα κατασταση.
Ποτέ δεν μπορουμε να ξερουμε τα παντα φυσικα και ενας απο τους λογους ειναι και αυτος που αναφερες.

Η τρέχουσα κατάσταση φαίνεται και από τα τεστ που ήδη γίνονται. Αν ήταν πλασματικά, ψεύτικα ή ανεπαρκή, θα το είχαμε καταλάβει μιας και τα νοσοκομεία μας και οι εντατικές θα είχαν κλατάρει αν τα κρουσματα είχαν επεκταθεί στο σύνολο του πληθυσμού. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kirileman είπε

Για ποιο λόγο πρέπει εν μέσω πανδημίας, με κλειστά τα πάντα και με την απαγόρευση κυκλοφορίας προ των πυλών να τα πληρώνουμε, ενώ ο Τσιόδρας μας λέει ότι δεν υπάρχουν αντιδραστήρια; Ήρεμα ρωτάω.

Εφοσον η επισημη γραμμη ειναι οτι δε χρειάζονται τεστ γιατι να μη πληρώνει οποιος θελει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, PostHelper είπε

ΒΑσικα εχει νοημα το τεστ με βαση την απολυτως σωστη θεωρια: Οσο περισσοτερα τεστ τοσο περισσοτερο ξερουμε για την τρεχουσα κατασταση.
Ποτέ δεν μπορουμε να ξερουμε τα παντα φυσικα και ενας απο τους λογους ειναι και αυτος που αναφερες.

Υπάρχουν δύο βασικές θεωρίες πάνω στο θέμα ποσότητας των τεστ, ή κάνεις πολλά ή κάνεις μόνο τα απαραίτητα... επιδημιολογικά το πρώτο σου προσφέρει γνώση και ακριβή στατιστικά δεδομένα το δεύτερο σου προσφέρει μια απλή εικόνα...  στην αντιμετώπιση της επιδημίας και οι δύο μέθοδοι δεν προσφέρουν τίποτα από την στιγμή που ακόμα και να γνωρίζεις ότι είσαι φορέας βγεις έξω και έρθεις σε επαφή με κόσμο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...