Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Apoll είπε

60% στα 10μύρια Έλληνες είναι 6μύρια στο 4,3% είναι 258 χιλιάδες νεκροί σε διάστημα 18 μηνών.

Δεν είναι το ίδιο στις πόλεις εξαπλώνεται ένας ιός πολύ πιο εύκολα απότι σε ολόκληρη την επικράτεια. 

10 εκατομμύρια Έλληνες δεν είναι όλοι σε ένα σημείο είναι διάσπαρτοι βέβαια η Αθήνα ειναι πυκνοκατοικημένη το ίδιο και η Θεσσαλονίκη.

Στις μικρότερες πόλεις και χωριά είναι πολύ πιο εύκολα να ελέγξεις την μετάδοση του ιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Δεν είναι το ίδιο στις πόλεις εξαπλώνεται ένας ιός πολύ πιο εύκολα απότι σε ολόκληρη την επικράτεια. 

10 εκατομμύρια Έλληνες δεν είναι όλοι σε ένα σημείο είναι διάσπαρτοι βέβαια η Αθήνα ειναι πυκνοκατοικημένη το ίδιο και η Θεσσαλονίκη.

Στις μικρότερες πόλεις και χωριά είναι πολύ πιο εύκολα να ελέγξεις την μετάδοση του ιού. 

Αθήνα - Θεσσαλονίκη είναι 50% του πληθυσμού της Ελλάδας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Apoll είπε

To WHO έχει πει ότι στους επόμενους 18 μήνες ο ιός μπορεί έχει μεταδοθεί 60% επί του πληθυσμού και προσπαθούν να το περιορίσουν. Αυτό που φοβούνται είναι εξάπλωση επί του 100% του πληθυσμού μιας και σε χώρες της Αφρικής η θνησιμότητα θα είναι άνω του 4,3%.

60% στα 10μύρια Έλληνες είναι 6μύρια στο 4,3% είναι 258 χιλιάδες νεκροί σε διάστημα 18 μηνών. Το ΕΣΥ δεν μπορεί να αντέξει πάνω από 600-800 στην ΜΕΘ ανά πάσα στιγμή και για 1 μήνα. Για την ίδια περίοδο. Και πριν κατακρίνει την κυβέρνηση γιατί δεν μπορούν να βάλουν στα νοσοκομεία 258 χιλιάδες, Αμερική και Βρετανία δεν μπορούν να χώσουν ούτε το ένα τέταρτο από αυτό το νούμερο στις ΜΕΘ τους. Χώρες που διαθέτουν δεκάδες δις αυτές τις μέρες. 

Κόφτε την βλακεία το ότι είναι άλλη μια ίωση ή από την γρίπη πέθαναν 60-77 άτομα. Γιατί αυτός ο κοροναϊός είναι ακόμα νέος και βλέπουμε ότι μπορεί να χτυπά δεύτερη φορά αμέσως ενώ δεν υπάρχει φάρμακο ακόμα. (ίσως σε 14 μήνες) 

Και αν καταντήσει σαν την γρίπη και είναι εποχικός, μέχρι να βρεθεί μαζικό εμβόλιο και φάρμακα θα σκοτώνει χιλιάδες άτομα κάθε χρόνο. Πόσο μάλλον αν τσιμπήσει και κανένα mutation όπως έχει η γρίπη (που είναι κορονοϊός επίσης) και καταντήσουμε να έχουμε καμιά 20άριά από δαύτους όπως με την γρίπη. Και τα εμβόλια προστατεύουν μόνο από συγκεκριμένα 4-5 στοιχεία γρίπης και αυτοί υπολογίζονται με βάση του ποια στοιχεία ήταν τα ποιο συνήθη την περασμένη χρονιά. 

https://www.theguardian.com/world/2020/feb/11/coronavirus-expert-warns-infection-could-reach-60-of-worlds-population

εγώ τα βρίσκω σωστά αυτά που λες

αλλά σου διαφεύγει κάτι σημαντικό

αν η κατάσταση ξεφύγει όπως έγινε στην Ιταλία με ευθύνη της εκεί κυβέρνησης

και η Αθήνα γίνει σαν τις Ιταλικές πόλεις για να μην πω σαν τις πόλεις στην Κίνα

η οικονομία της Ελλάδας δεν θα αντέξει πάνω από μια εβδομάδα να είναι κλειστά τα πάντα (στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα)

απλά έχουμε τελειώσει οικονομικά σαν κράτος (ότι δεν κατάφερε το χρέος/δάνεια/μνημόνια/οικονομική κρίση) θα το καταφέρει ένας ιός και συγκεκριμένα ο "Corona Virus"

δεν μπορώ να κρίνω ούτε είμαι αρμόδιος ούτε ειδικός σε θέματα υγείας

εγώ θα πω απλά πόσοι πέθαναν όταν πρωτοεμφανίστηκε ο H1N1 σε όλο τον κόσμο θυμάστε...??

από τότε έχουμε διάφορες παραλλαγές που απλά τα εμβόλια που υπάρχουν βοηθούν να περάσουν ήπια την γρίπη οι ευάλωτες ομάδες δεν σκοτώνουν τον ιό

ακόμα και το γνωστό Tamiflu να πάρεις δεν υπάρχει περίπτωση να σκοτώσεις ούτε τον Η1Ν1 ούτε κανένα στέλεχος της γρίπης

πόσο εμείς οι έλληνες που είμαστε πρωταθλητές στις αντιβιώσεις (σε όποιο σπίτι και να ψάξεις θα βρεις γεμάτο το φαρμακείο από αντιβιοτικά - αντιπυρετικά - αντιγριπικά κτλ.. φάρμακα) χωρίς λόγο.

δεν έχω να σχολιάσω κάτι άλλο

καλή συνέχεια

καλό κουράγιο

εύχομαι σε όλους υγεία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mic2mic είπε

Από την άλλη λέει ότι όλοι οι αγώνες σε κλειστά γήπεδα θα διεξαχθούν κανονικά και με κόσμο. Δηλαδή πειράζουν τα ανοιχτά καρναβάλια αλλά δεν πειράζουν τα κλειστά γήπεδα... Μάλιστα.

Χτες το Λυών Γιουβέντους διεξήχθει κανονικά, με μετακίνηση 3000 Ιταλών στη Γαλλία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.in.gr/2020/02/27/greece/koronaios-kampanaki-apo-oenge-anoxyroti-ellada/

 

 αν και δεν συντάσσομαι με τις θέσεις τους, ειναι λίγο αστείο οτι για τα εξάρχεια κάναμε προσλήψεις αστυνομικών(!) και για το τσιγάρο έχουμε το 1142 ενω για τον ιο ακόμα ουτε προσληψη άκουσα ουτε τηλεφωνάκι. 

 

EDIT:

Στο τηλέφωνο 210-5212054 του ΕΟΔΥ πρέπει να καλούν όσοι θεωρούν ότι μπορεί να έχουν προσβληθεί

Επεξ/σία από basilis_k6
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

εγώ τα βρίσκω σωστά αυτά που λες

αλλά σου διαφεύγει κάτι σημαντικό

αν η κατάσταση ξεφύγει όπως έγινε στην Ιταλία με ευθύνη της εκεί κυβέρνησης

και η Αθήνα γίνει σαν τις Ιταλικές πόλεις για να μην πω σαν τις πόλεις στην Κίνα

η οικονομία της Ελλάδας δεν θα αντέξει πάνω από μια εβδομάδα να είναι κλειστά τα πάντα (στο δημόσιο και ιδιωτικό τομέα)

απλά έχουμε τελειώσει οικονομικά σαν κράτος (ότι δεν κατάφερε το χρέος/δάνεια/μνημόνια/οικονομική κρίση) θα το καταφέρει ένας ιός και συγκεκριμένα ο "Corona Virus"

δεν μπορώ να κρίνω ούτε είμαι αρμόδιος ούτε ειδικός σε θέματα υγείας

εγώ θα πω απλά πόσοι πέθαναν όταν πρωτοεμφανίστηκε ο H1N1 σε όλο τον κόσμο θυμάστε...??

από τότε έχουμε διάφορες παραλλαγές που απλά τα εμβόλια που υπάρχουν βοηθούν να περάσουν ήπια την γρίπη οι ευάλωτες ομάδες δεν σκοτώνουν τον ιό

ακόμα και το γνωστό Tamiflu να πάρεις δεν υπάρχει περίπτωση να σκοτώσεις ούτε τον Η1Ν1 ούτε κανένα στέλεχος της γρίπης

πόσο εμείς οι έλληνες που είμαστε πρωταθλητές στις αντιβιώσεις (σε όποιο σπίτι και να ψάξεις θα βρεις γεμάτο το φαρμακείο από αντιβιοτικά - αντιπυρετικά - αντιγριπικά κτλ.. φάρμακα) χωρίς λόγο.

δεν έχω να σχολιάσω κάτι άλλο

καλή συνέχεια

καλό κουράγιο

εύχομαι σε όλους υγεία.

Ποια είναι η "ευθύνη της Ιταλικής κυβέρνησης"; Δράσανε όσο γρήγορα μπορούσαν μόλις βρέθηκαν επιβεβαιωμένα κρούσματα. Το ίδιο κάνει και η Ελλάδα και όλες οι χώρες του κόσμου που δεν είναι Κίνα. 

Δεν μπορείς να σταματήσεις την εξάπλωση του ιού, μόνο να την περιορίσεις ενεργά. 

Και ανέφερα την Κίνα, γιατί σε όποια πολυκατοικία βρέθηκε κρούσμα, κάλυψαν όλες τις εξόδους με ατσάλι με τους κατοίκους μέσα. (τους ταΐζουν από παράθυρα). Αυτό θες να κάνει και η Ελληνική κυβέρνηση;

Και ο συγκεκριμένος είναι ΙΟΣ. Τα αντιβιοτικά είναι για ΒΑΚΤΗΡΙΑ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

 αν και δεν συντάσσομαι με τις θέσεις τους, ειναι λίγο αστείο οτι για τα εξάρχεια κάναμε προσλήψεις αστυνομικών(!) και για το τσιγάρο έχουμε το 1142 ενω για τον ιο ακόμα ουτε προσληψη άκουσα ουτε τηλεφωνάκι. 

Φαντάζεσαι τί θα άκουγαν οι τηλεφωνητές αν υπήρχε τηλεφωνάκι;

"Γειά σας, μήπως ξέρετε σε ποιό φαρμακείο θα βρω μάσκες;"

"Μήπως μπορείτε να μου βρείτε αντισηπτικά για τον παππού μου που είναι πολύ άρρωστος;"

"Η κόρη μου βήχει και έχει δέκατα, μήπως είναι κορωνοϊός;"

"Αυτή που αρρώστησε μήπως ξέρετε πού ακριβώς μένει, επειδή νομίζω ότι είναι η διπλανή μας;"

"Το καλοκαίρι έχω προγραμματίσει να πάω στην αδελφή μου στην Ιταλία, λέτε να το ακυρώσω;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, Apoll είπε

Αθήνα - Θεσσαλονίκη είναι 50% του πληθυσμού της Ελλάδας.  

Ε δεν πάει έτσι ακριβώς αυτή ειναι η επαρχία της wuan  (κόκκινη γραμμή) πληθυσμός περίπου 870,000 κάτοικοι 

 

1582828010306

 

και η πόλη είναι μέσα σε στον πράσινο κύκλο (υπόψιν δεν απλώνεται σε όλη την επιφάνεια του κύκλου ειναι γύρο γύρο απο το όνομα η έκταση της

 

εδώ μια κάτοψη από πιο κοντά για να δεις ποσο πυκνοκατοικημένη είναι 

 

1582828327292

 

εδώ μια κάτοψη (απο το ίδιο ύψος) της Θεσσαλονίκης πόλης δηλαδή με παρόμοιο πληθυσμό με την wu'an. 

 

1582828763373

 

Όπως βλέπεις ούτε η μισή δεν χωράει.... 

αυτό σημαίνει ότι ειναι αρκετά πιο αραιοκατοικημένη περιοχή που σημαίνει αρκετά πιο δύσκολα εξαπλώνεται σε σύγκριση με την wu'an. 

 

 

Υ.Γ εντωμεταξύ δες πόσο πιο μπροστά ειναι το "Χωριό" wu'an στην κίνα που έχει μηδενική σημασία ως προορισμός και σε μια χώρα που έχει απεμπολήσει την google πόσα highlighted σημεία έχει και δες εμείς στην Συμπρωτεύουσα που είναι ντεμεκ τουριστική κτλ και είμαστε προχωρημένοι σε σχέση με αυτούς τι λιγοστά highlighted σημεία που έχουμε... :P τσομπάνιδες κανένας δεν ασχολείται :P 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Μα δεν ενδιαφέρετε κανείς να μάθει? Αυτό μου κινεί την περιέργεια..

Τι να μάθουμε;Τι φάρμακα θα μας δώσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Τι λέει συνοπτικά το άρθρο; 

Άρθρο από το 2017 το οποίο λέει πως στη πόλη Γουχαν της Κίνας ανοίγει εργαστήρι όπου θα μελετάει τους επικινδυνότερους ιούς...

Και πως υπήρξαν αντιδράσεις λόγο φόβου κάποιων ότι είναι πολύ επικίνδυνο και μπορεί να "ξεφύγει" κανένας ιός.

Επεξ/σία από Stavros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...