Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Dannie είπε

Καταρχας κοινη λογικη χρειαζεται απο το κρατος και τους αρμοδιους εγω εδω και μερες δεν το βλεπω.Επρεπε ηδη να εχει βγει καποιος τηλεφωνικος αριθμος για οσους εχουν ερθει απο ιταλια και οχι ρωτηστε καποιο γιατρο κ.τ.λ.

Κοινη λογική είναι ότι αν νομίζεις ότι είσαι άρρωστος να μείνεις σπίτι και να μην κόβεις βολτες για να πας στο νοσοκομείο.

Μην κάνουμε λες και ζούμε το walking dead.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

H απορια η δικη μου σχετικα με αυτον τον ιο ειναι η εξης.

Λενε οτι εχει ιδια συμπτωματα με αυτα μιας κοινης ιωσης και οτι ουσιαστικα δν συντρεχει λογος ανησυχιας, μονο αν καποιος που εχει και αλλα προβληματα υγειας μπορει να κινδυνεψει απο αυτη την ιωση( οπως και απο καθε ιωση). Αφου λοιπον λενε πως ειναι ουσιαστικα μια απλη ιωση και δν συντρεχει λογος ανησυχιας, ποιος ειναι ο λογος που παιρνουν τοσο αυστηρα μετρα? Διαβασα παραδειγμα οτι στην Ιταλια κλεισανε σχολεια, θεατρα κτλ. Διαβαζω οτι στην Ελλαδα θα ακυρωθουν τα καρναβαλια. Αφου ειναι απλη ιωση γιατι αυτα τα μετρα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Jts είπε

Βλακείες λέει ο καθένας εδώ μέσα, έχω διαβάσει εδώ από ώρες μέχρι μήνα. Τσέκαρε αυτό! Μπορεί να υπάρχουν και νεότερη μιας και υπάρχει πολύ πληροφορία αλλά αυτό είχα βρει πριν λίγες μέρες.

*Από λαθος η παράθεση, ήθελα να επεξεργαστώ το κείμενο. Πως διαγράφω αυτή την δημοσίευση;

Επεξ/σία από Jts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Pwpwpw said:

H απορια η δικη μου σχετικα με αυτον τον ιο ειναι η εξης.

Λενε οτι εχει ιδια συμπτωματα με αυτα μιας κοινης ιωσης και οτι ουσιαστικα δν συντρεχει λογος ανησυχιας, μονο αν καποιος που εχει και αλλα προβληματα υγειας μπορει να κινδυνεψει απο αυτη την ιωση( οπως και απο καθε ιωση). Αφου λοιπον λενε πως ειναι ουσιαστικα μια απλη ιωση και δν συντρεχει λογος ανησυχιας, ποιος ειναι ο λογος που παιρνουν τοσο αυστηρα μετρα? Διαβασα παραδειγμα οτι στην Ιταλια κλεισανε σχολεια, θεατρα κτλ. Διαβαζω οτι στην Ελλαδα θα ακυρωθουν τα καρναβαλια. Αφου ειναι απλη ιωση γιατι αυτα τα μετρα? 

Πάμε πάλι: γιατί υπάρχουν ανάμεσα μας χιλιάδες άνθρωποι με προβλήματα υγείας που κινδυνέουν να πεθάνουν ακόμη και από μια απλή ίωση... 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, tsarouc είπε

Να ρωτήσω ρε παιδιά και εγώ κάτι μάλλον άσχετο, να απαντήσει κάποιος που γνωρίζει.

Υπόθεση ότι κόλλησα τον ιο. Τι κάνω? Πάω γιατρό. Μου κάνει την διάγνωση και μου λέει έχεις αυτόν τον ιο. Με βάζουν καραντίνα λοιπόν. Και? Θα μου δώσουν αντιβίωση? Θα μου δώσουν αντιπυρετικά? Θα μου δώσουν για τον βήχα? Ορούς? Τι ακριβώς. Ξέρει κανείς? Αντιβίωση δεν το νομίζω. Για τους πόνους και τον πυρετό υποθέτω μόνο. Και έτσι λοιπόν αν αντέξει ο οργανισμός μου απλά θα περάσει? Τι γίνεται μετά (και πόσο ακριβώς) από κάποιο χρονικό διάστημα. Ξέρουμε η δεν ξέρουμε πόσο διαρκεί? Το ποσοστό θνησιμότητας διαβάζω είναι μικρό. Με λίγα λόγια και απλά υπάρχουν κάποιοι από αυτούς που νόσησαν και έχουν γίνει καλά? Πόσος καιρός πρέπει να περάσει για να πούμε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος? 

Η εγώ δεν ξέρω να ψάχνω η δεν έχω καταλάβει αυτά που διαβάζω η δεν γράφουν λεπτομέρειες γιατί δεν γνωρίζουν ούτε οι ίδιοι? 

Δεν έχω καταλάβει πραγματικά τίποτε. Για να μας πει κάποιος που το κατέχει.

Ευχαριστώ

Αν έχεις υποψία πως μπορεί να έχεις τον ιο, κάθεσαι σπίτι σου και καλείς  (24 ώρες το 24ωρο) στο κέντρο επιχειρήσεων του ΕΟΔΥ, στον τηλεφωνικό αριθμό 210-5212504. Θα σε παραλάβει ειδικό ασθενοφόρο και ανάλογα την περιοχή σου θα σε πάει σε κάποιο απο τα νοσοκομεία που έχουν έτοιμες υποδομές υποδοχής ασθενών από κορωναϊο. Θα σε βάλουν σε προληπτική καραντίνα και θα σου πάρουν δείγμα αίματος και επίχρισμα για να το στείλουν στο ινστιτούτο παστερ . Αν το δείγμα σου βγει θετικό θα σε βάλουν σε δωμάτιο αρνητικής πίεσης και θα σε παρακολουθούν . Η θεραπεία είναι συμπτωματική. Δηλαδή θα αντιμετωπίσουν μόνο τα συμπτώματα και οχι την αιτια γιατι δεν υπάρχει φαρμακο εγκεκριμένο που να σκοτωνει τον ιο. Οι αντιβιώσεις δεν κάνουν τίποτα στους ιούς και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα σου δώσουν. Υπάρχει περίπτωση πάντως ο ιός να προκαλέσει δευτερογενή προβλήματα με περικαρδιτιδα και πνευμονία και να σου δώσουν αντιβίωση προληπτικά. Θα κρατηθείς μέχρι να περάσουν τα συμπτώματα και να είναι μη ανιχνεύσιμος ο ιός στο σώμα σου. Έχουν γίνει πολλοί άνθρωποι που νόσησαν καλά αλλα αν ξανακολλήσουν κινδυνεύουν ακόμα περισσότερο λένε οι γιατροί γιατί δεν αποκτούν πλήρη ανοσία. Αν κάποιος νοσηλευτεί σε νοσοκομείο  δεν σημαίνει πως είναι του θανατά, απλά μπαίνει σε καραντίνα για να μην κολλήσει και άλλους. Να τηρείς τα μέτρα ασφαλείας που λένε οι ειδικοί με συχνό πλύσιμο χεριών και αποφυγή επαφής χεριών με μάτια στόμα μύτη..   

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

H απορια η δικη μου σχετικα με αυτον τον ιο ειναι η εξης.

Λενε οτι εχει ιδια συμπτωματα με αυτα μιας κοινης ιωσης και οτι ουσιαστικα δν συντρεχει λογος ανησυχιας, μονο αν καποιος που εχει και αλλα προβληματα υγειας μπορει να κινδυνεψει απο αυτη την ιωση( οπως και απο καθε ιωση). Αφου λοιπον λενε πως ειναι ουσιαστικα μια απλη ιωση και δν συντρεχει λογος ανησυχιας, ποιος ειναι ο λογος που παιρνουν τοσο αυστηρα μετρα? Διαβασα παραδειγμα οτι στην Ιταλια κλεισανε σχολεια, θεατρα κτλ. Διαβαζω οτι στην Ελλαδα θα ακυρωθουν τα καρναβαλια. Αφου ειναι απλη ιωση γιατι αυτα τα μετρα? 

Σημαντικού βαθμού μεταδοτικότητα με τα μέχρι τώρα δεδομένα να δείχνουν ότι 2% των νοσούντων "καταλήγουν" (η συντριπτική πλειοψηφία είναι ευπαθή άτομα, αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να πανηγυρίσουμε κιόλας για αυτό) σε σύγκριση με τη γρίπη που το ποσοστό είναι περίπου 0,1%, γρήγορη εξάπλωση, απουσία εμβολίου ή θεραπευτικής αγωγής, άγνωστες παράμετροι (μεταδοτικότητα, επώαση, διάρκεια νόσησης, πιθανότητα υποτροπής ή επανεμφάνισης, κτλ), σημαντική πίεση σε οικονομία και ιατροφαρμακευτικές και νοσοκομειακές υποδομές λόγω της ταχείας εξάπλωσης και της σοβαρότητας της νόσησης έστω στα ευπαθή άτομα, κτλ. Νομίζω ότι αυτοί είναι λίγο πολύ οι λόγοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, FCastor είπε

Σημαντικού βαθμού μεταδοτικότητα με τα μέχρι τώρα δεδομένα να δείχνουν ότι 2% των νοσούντων "καταλήγουν" (η συντριπτική πλειοψηφία είναι ευπαθή άτομα, αλλά δεν σημαίνει ότι πρέπει να πανηγυρίσουμε κιόλας για αυτό) σε σύγκριση με τη γρίπη που το ποσοστό είναι περίπου 0,1%, γρήγορη εξάπλωση, απουσία εμβολίου ή θεραπευτικής αγωγής, άγνωστες παράμετροι (μεταδοτικότητα, επώαση, διάρκεια νόσησης, πιθανότητα υποτροπής ή επανεμφάνισης, κτλ), σημαντική πίεση σε οικονομία και ιατροφαρμακευτικές και νοσοκομειακές υποδομές λόγω της ταχείας εξάπλωσης και της σοβαρότητας της νόσησης έστω στα ευπαθή άτομα, κτλ. Νομίζω ότι αυτοί είναι λίγο πολύ οι λόγοι.

Ακριβώς, δεν σημαίνει ότι τα συμπτώματα είναι βαριά σε όλους, αλλά καθώς εμφανίζει περισσότερες επιπλοκές σε μεγάλες ηλικίες ειδικά, πρέπει να είμαστε ποιο προσεχτικοί.

Εδώ για την εποχιακή γρίπη που οι περισσότεροι παράγοντες είναι γνωστοί και υπάρχει και εμβόλιο και έχουμε 77 νεκρούς (https://www.iefimerida.gr/ellada/stoys-77-oi-nekroi-apo-tin-epohiki-gripi)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πάμε πάλι: γιατί υπάρχουν ανάμεσα μας χιλιάδες άνθρωποι με προβλήματα υγείας που κινδυνέουν να πεθάνουν ακόμη και από μια απλή ίωση... 

Οποτε με την ιδια λογικη, σχεδον καθε χρονο ως γνωστον εχουμε εξαρση ιωσεων κυριως τους μηνες Γεναρη-Φλεβαρη-μαρτη, αρα σχεδον καθε χρονο θα επρπε να βλεπουμε τετοια μετρα. Προσωπικα ειμαι 34 ετων, θυμαμαι κατι Η1Ν1, κατι γριπες των πουλερικων κτλ, πρωτη φορα βλεπω ομως να παιρνονται τετοια μετρα για μια ιωση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

H απορια η δικη μου σχετικα με αυτον τον ιο ειναι η εξης.

Λενε οτι εχει ιδια συμπτωματα με αυτα μιας κοινης ιωσης και οτι ουσιαστικα δν συντρεχει λογος ανησυχιας, μονο αν καποιος που εχει και αλλα προβληματα υγειας μπορει να κινδυνεψει απο αυτη την ιωση( οπως και απο καθε ιωση). Αφου λοιπον λενε πως ειναι ουσιαστικα μια απλη ιωση και δν συντρεχει λογος ανησυχιας, ποιος ειναι ο λογος που παιρνουν τοσο αυστηρα μετρα? Διαβασα παραδειγμα οτι στην Ιταλια κλεισανε σχολεια, θεατρα κτλ. Διαβαζω οτι στην Ελλαδα θα ακυρωθουν τα καρναβαλια. Αφου ειναι απλη ιωση γιατι αυτα τα μετρα? 

Γιατι εαν ο παππους στα επειγοντα, που εχει παθει εγκεφαλικο ή ειναι καρκινοπαθης με ανοσοκαταστολη, φορτωθει και μια λοιμωξη αναπνευστικου, θα καταληξει.

Επιπλεον, υπαρχει παντα η πιθανοτητα ανασυνδυασμου με τον ιο της γριπης σε περιπτωσεις που ατομα εχουν και τους 2 ιους ταυτοχρονα στο σωμα τους.

Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εργαζόμενος της Τράπεζας Πειραιώς, στο κτήριο Αμερικής 4, διαγνώσθηκε με τον κοροναϊό (τον ιό COVID-19), όπως ανακοινώνει η τράπεζα, μετά από ενημέρωση από τον Εθνικό Οργανισμό Δημόσιας Υγείας (Ε.Ο.Δ.Υ.).

Σύμφωνα με πληροφορίες του insider.gr, η υπάλληλος της Τράπεζας Πειραιώς είναι η 40χρονη γυναίκα που έχει μεταφερθεί στο Αττικό και συνιστά το πρώτο κρούσμα στην Αθήνα και το τρίτο πανελλαδικά. 

 

Όπως ξεκαθαρίζει η Τράπεζα Πειραιώς, αμεσα ενεργοποιήθηκε το σχετικό σχέδιο που είχε ήδη καταρτισθεί από την Τράπεζα για το θέμα σε συνεργασία με τον Ε.Ο.Δ.Υ.

Τι μέτρα λαμβάνονται

Εφαρμόζοντας το σχετικό πρωτόκολλο, συγκλήθηκε σύσκεψη με κλιμάκιο του Ε.Ο.Δ.Υ. και υλοποιούνται τα ακόλουθα μέτρα για καθαρά προληπτικούς λόγους:

•          απολύμανση στο κτήριο Αμερικής 4 την Παρασκευή 28/02/2020

•          εκκένωση του ορόφου του κτηρίου, στο οποίο εμφανίσθηκε το κρούσμα του ιού για τις επόμενες 14 ημέρες.

•          εργασία από το σπίτι για το διάστημα των 14 ημερών για τους εργαζομένους στον όροφο όπου εμφανίσθηκε το κρούσμα

•          εφαρμογή των οδηγιών του Ε.Ο.Δ.Υ. www.eody.gov.gr.

Η Τράπεζα Πειραιώς δρα με σταθερό γνώμονα την ασφάλεια των εργαζομένων της, ενώ με την εφαρμογή του σχεδίου επιχειρηματικής λειτουργικής συνέχειας, διασφαλίζει την απρόσκοπτη λειτουργία της. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

H απορια η δικη μου σχετικα με αυτον τον ιο ειναι η εξης.

Λενε οτι εχει ιδια συμπτωματα με αυτα μιας κοινης ιωσης και οτι ουσιαστικα δν συντρεχει λογος ανησυχιας, μονο αν καποιος που εχει και αλλα προβληματα υγειας μπορει να κινδυνεψει απο αυτη την ιωση( οπως και απο καθε ιωση). Αφου λοιπον λενε πως ειναι ουσιαστικα μια απλη ιωση και δν συντρεχει λογος ανησυχιας, ποιος ειναι ο λογος που παιρνουν τοσο αυστηρα μετρα? Διαβασα παραδειγμα οτι στην Ιταλια κλεισανε σχολεια, θεατρα κτλ. Διαβαζω οτι στην Ελλαδα θα ακυρωθουν τα καρναβαλια. Αφου ειναι απλη ιωση γιατι αυτα τα μετρα? 

Γιατί εσένα μπορεί να έχει συμπτώματα ίωσης, τον διπλανό με διαβήτη ή καρδιά τον έχει στείλει στην ΜΕΘ. Και η Ελλάδα δεν έχει πολλές ΜΕΘ. Και αν γεμίσουν οι ΜΕΘ ο κόσμος θα πεθαίνει στους δρόμους από όλα τα υπόλοιπα. Εμφράγματα, εγκεφαλικά, ατυχήματα.  Δεν υπάρχει εμβόλιο ή κάποιο φάρμακο για τον ιό. Η καλύτερη προτροπή είναι το κλείσιμο στο σπίτι. Ιος με θνησιμότητα 14% στους άνω τον 70 και 15% στους καρδιοπαθείς δεν είναι ούτε ίωση ούτε γρίπη που έχει θνησιμότητα 0,05%. 

Επίσης βλέπουμε ότι ο ιός χτυπά δεύτερη φορά, και όσοι τον αρπάξανε πέθαναν γιατί δεν άντεξε η καρδιά. Είναι ένας άγνωστος ιος που θα πρέπει να περιμένουμε μερικούς μήνες ακόμα να δούμε τι παίζει. Εδώ οι άλλοι στην Ινδία βγάλανε μελέτη ότι έχει 4 εισαγωγές από HIV-1 στους receptors και όλοι ξύνουν τα κεφάλια τους. 

Και επειδή δεν παίζουν οι κυβερνήσεις, γι αυτό έχουν προβλέψει σε Ελλάδα και Ιταλία, όποιος βρεθεί υπεύθυνος ότι δεν υπάκουσε σε καραντίνα, τρώει 2 χρόνια φυλάκιση. Δες το ΦΕΚ. Όπως επίσης στο ίδιο ΦΕΚ θα δεις ότι δίδεται στην κυβέρνηση η δυνατότητα να επιτάξει όλους τους δημόσιους και ιδιωτικούς χώρους (μνεία σε ξενοδοχεία) για την δημιουργία νοσοκομείων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβετε ποσο ανευθυνοι ειμαστε σαν λαος...

Η 40χρονη που επιβεβαιωθηκε οτι προσβλήθηκε απο τον ιο μετα το ταξιδι στην  Ιταλια πηγε κανονικα στην δουλεια της..

Και που δουλευε ? Σε τραπεζα στο κεντρο της Αθηνας ..

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Pwpwpw said:

αρα σχεδον καθε χρονο θα επρπε να βλεπουμε τετοια μετρα.

Οχι, γιατι για τις ιωσεις υπαρχει φαρμακευτικη αντιμετωπιση, δν χρειαζονται καραντινες. Γι αυτον τον ιο δεν υπαρχει τιποτα. Ουτε φαρμακα ουτε εμβολια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

Οποτε με την ιδια λογικη, σχεδον καθε χρονο ως γνωστον εχουμε εξαρση ιωσεων κυριως τους μηνες Γεναρη-Φλεβαρη-μαρτη, αρα σχεδον καθε χρονο θα επρπε να βλεπουμε τετοια μετρα. Προσωπικα ειμαι 34 ετων, θυμαμαι κατι Η1Ν1, κατι γριπες των πουλερικων κτλ, πρωτη φορα βλεπω ομως να παιρνονται τετοια μετρα για μια ιωση.

Τί δεν καταλαβαίνεις; Άλλο μία αρρώστια με δείκτη μεταδοτικότητας 0,8 (οποιαδήποτε γρίπη) και άλλο αρρώστια μεταδοτικότητας 6 (κοροναϊός). Άλλο η γρίπη με το 10% να έχει επιπλοκές και 0,05% να πεθαίνουν και άλλο μία αρρώστια που καθαρίσει 14% των άνω τον 70, 15% όσων έχουν καρδιά, και 8% όσων έχουν διαβήτη. 

Απλά μαθηματικά. Ο κοροναϊός έχει 8 φορές μεγαλύτερη μεταδοτικότητα και 100 φορές μεγαλύτερη θνησιμότητα. Ήτοι από εκεί που η γρίπη είναι 14,7 άτομα ανά 100000 με 0,05% θνητότητα (ήτοι 75 νεκροί από γρίπη) ο άλλος έχει 118 άτομα ανά 100000 με 5% θνητότητα φτάνει του 6000 σχεδόν. Ίσως και παραπάνω λόγο του γηρασμένου πληθυσμού της χώρας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...