Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
3 minutes ago, ParhsG said:

Ναι αλλα οχι βορειο ανατολικα. 

Για να κλεισουν τα σχολεια μαλλον υπαρχουν κρουσματα που δε γνωρίζουμε.  Στη γερμανια αν δε κανω λαθος πανε κανονικα με τοσα κρουσματα

Σίγουρα υπήρξαν κρούσματα σε σχολεία που τα απέκρυψαν.

Σε εμάς έβγαλε ανακοίνωση ο δήμος που διαρρηγνύει τα ιμάτιά του ότι δεν υπάρχει κρούσμα σε σχολείο και πως κλείνουν προληπτικά, αλλά γνωρίζουμε όλοι ότι υπάρχει κρούσμα σε μαθητή λυκείου της περιοχής. Πολύ κακή προσπάθεια συγκάλυψης.

----------------------------------

Τα σχολεία έπρεπε να κλείσουν και για άλλον ένα σημαντικό λόγο. Έχουν παρατηρηθεί (όχι μεμονωμένα) περιστατικά bullying σε παιδιά που ταξίδεψαν στο εξωτερικό ή που έχουν γνωστό με τον ιό και είναι απολύτως υγιή (όχι ότι και να μην ήταν υγιή δικαιολογεί κάτι). Σε φάση «γύρισες από Αγγλία, φύγε μακριά αρρωστιάρη μη μας κολλήσεις». Αυτό θα συνέχιζε να επιδεινώνεται τις επόμενες μέρες, οπότε έπρεπε να καταλαγιάσει λίγο το πράγμα με τον ιό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εντάξει, εσείς οι πιο πάνω τσακωθείτε, κάνει καλό στο ανοσοποιητικό.

In other news, οι φήμες που κυκλοφορούν είναι απίστευτες. π.χ. Έκλεισε η τάδε ψησταριά (ξέρω από πρώτο χέρι πως είναι ανοιχτή), Έκλεισε το τάδε SM (Περνάω κάθε μέρα και το βλέπω ανοιχτό), έκλεισε το Βάρα, το Ντρέσκα κλπ (έχουμε ανθρώπους που δουλεύουν εκεί και ξέρουμε πως πάνε ακόμη για δουλειά.)
Με κάλεσε πελάτης μου και μου είπε πως ετοιμάζουν να κλείσουν πόλεις και μόνο ότι οχήματα με τρόφιμα θα κυκλοφορούν και θέλει να τιμολογεί από το σπίτι. (Έχει αντιπροσωπεία με τρόφιμα).

Άσχετα το πόσο σοβαρό είναι το θέμα (θα δείξει σύντομα), η διασπορά ψευδών ειδήσεων και η τρομολαγνεία, περνάει το θέμα σε άλλο επίπεδο.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα χρησιμη η ψυχραιμια ειδικα στις ΗΠΑ που γινεται το the last of us ....Αλλα αυτα τα επιχειρηματα λεγαμε το φεβρουάριο στην αρχη που ο ΠΟΥ δεν το ειχε για πανδημια που εκατσε πανω στο ηδη στραβο κλιμα  . Πλεον εχουν αλλαξει τα πραγματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 minutes ago, Highlander said:

Εντάξει, εσείς οι πιο πάνω τσακωθείτε, κάνει καλό στο ανοσοποιητικό.

In other news, οι φήμες που κυκλοφορούν είναι απίστευτες. π.χ. Έκλεισε η τάδε ψησταριά (ξέρω από πρώτο χέρι πως είναι ανοιχτή), Έκλεισε το τάδε SM (Περνάω κάθε μέρα και το βλέπω ανοιχτό), έκλεισε το Βάρα, το Ντρέσκα κλπ (έχουμε ανθρώπους που δουλεύουν εκεί και ξέρουμε πως πάνε ακόμη για δουλειά.)
Με κάλεσε πελάτης μου και μου είπε πως ετοιμάζουν να κλείσουν πόλεις και μόνο ότι οχήματα με τρόφιμα θα κυκλοφορούν και θέλει να τιμολογεί από το σπίτι. (Έχει αντιπροσωπεία με τρόφιμα).

Άσχετα το πόσο σοβαρό είναι το θέμα (θα δείξει σύντομα), η διασπορά ψευδών ειδήσεων και η τρομολαγνεία, περνάει το θέμα σε άλλο επίπεδο.

Για ποια περιοχή μιλάς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην ξεχναμε οτι εκτος των αλλων , στην Ιταλια (και οχι μονο) ειχαν και αυτα τα νεοφιλελευθερα καμαρια , που εκαναν περικοπες στην υγεια για να αυξησουν την...ανταγωνιστικοτητα 

https://www.neakriti.gr/article/kosmos-nea/1254469/italia-perikopes-10-dis-stin-ygeia-etoimazei-o-rentsi/

Τωρα θα αρχισουν να λενε, το ''συστημα εφθασε στα ορια του'' , οι γιατροι επιλεγουν ποιος θα σωθει και αυτο ειναι, οχι κρατικος κυνισμος αλλα ''ρεαλισμος''

Και δωστοι καποιοι αποβλακωμενοι  πολιτες  να αγχωνονται για την παγκοσμια αναπτυξη , τα δημοσιονομικα ελλειματα και αν επεσε ο νταου τζοουνς

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..εν τω μεταξύ, σε κάποιο μακρινό γαλαξία...

 

https://www.thebest.gr/article/572463-chairetismous-ston-agio-andrea-pou-chora-4-000-atoma-kanei-o-mitropolitis-patron

 

καμία σωτηρία. σκοταδισμός και το συμφέρον über alles...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, greekfragma said:

κάτι τυπάκια σαν και σένα που εύχονται αρρώστιες και θανάτους σε οικογένεια και λοιπά, άπαξ και γίνει η στραβή και σας βρει κάποιος από κοντά κλαίτε στα 4 εκλιπαρώντας να σας λυπηθούν.

Διαφωνώ. Το ξύλο δεν θεραπεύει αυτές τις συμπεριφορές. Φροντίζει ο ίδιος ο χρόνος που φέρνει τα άτομα αυτά μπροστά στις καταστάσεις που εύχονται για τους άλλους και τότε, αν και αργά, καταλαβαίνουν κάποια πραγματάκια. Όταν είσαι νέος είναι λογικό να μην σου περνάει από το μυαλό ότι θα έρθει η ώρα να αποχαιρετήσεις γονείς, συγγενείς, φίλους & ...σκύλους, είτε το θέλεις είτε δεν το θέλεις. 

Μεχρι να έρθει αυτή η ώρα όμως, επειδή μπαίνουν στη μέση και κάποια πραγματάκια νομικής φύσεως, μπορώ να το φτάσω στα άκρα και να διασκεδάσουμε όλοι μαζί! :) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Malthador είπε

Σίγουρα υπήρξαν κρούσματα σε σχολεία που τα απέκρυψαν.

Σε εμάς έβγαλε ανακοίνωση ο δήμος που διαρρηγνύει τα ιμάτιά του ότι δεν υπάρχει κρούσμα σε σχολείο και πως κλείνουν προληπτικά, αλλά γνωρίζουμε όλοι ότι υπάρχει κρούσμα σε μαθητή λυκείου της περιοχής. Πολύ κακή προσπάθεια συγκάλυψης.

----------------------------------

Τα σχολεία έπρεπε να κλείσουν και για άλλον ένα σημαντικό λόγο. Έχουν παρατηρηθεί (όχι μεμονωμένα) περιστατικά bullying σε παιδιά που ταξίδεψαν στο εξωτερικό ή που έχουν γνωστό με τον ιό και είναι απολύτως υγιή (όχι ότι και να μην ήταν υγιή δικαιολογεί κάτι). Σε φάση «γύρισες από Αγγλία, φύγε μακριά αρρωστιάρη μη μας κολλήσεις». Αυτό θα συνέχιζε να επιδεινώνεται τις επόμενες μέρες, οπότε έπρεπε να καταλαγιάσει λίγο το πράγμα με τον ιό.

+1000 αφού μόνο έτσι μπορείς να διαφυλάξεις κάπως το σύστημα υγείας από την υπερφόρτωσή του (που μαζί με τις "οικονομίες" των τελευταίων ετών δεν είναι ούτως ή άλλως στα καλύτερά του. 

29 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Μην ξεχναμε οτι εκτος των αλλων , στην Ιταλια (και οχι μονο) ειχαν και αυτα τα νεοφιλελευθερα καμαρια , που εκαναν περικοπες στην υγεια για να αυξησουν την...ανταγωνιστικοτητα 

https://www.neakriti.gr/article/kosmos-nea/1254469/italia-perikopes-10-dis-stin-ygeia-etoimazei-o-rentsi/

Τωρα θα αρχισουν να λενε, το ''συστημα εφθασε στα ορια του'' , οι γιατροι επιλεγουν ποιος θα σωθει και αυτο ειναι, οχι κρατικος κυνισμος αλλα ''ρεαλισμος''

Και δωστοι καποιοι αποβλακωμενοι  πολιτες  να αγχωνονται για την παγκοσμια αναπτυξη , τα δημοσιονομικα ελλειματα και αν επεσε ο νταου τζοουνς

τα καλά του ανήθικου καπιταλισμού ... [θα μου πεις καπτιαλισμός και ηθική στην ίδια πρόταση; ]

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tommy^ είπε

Αν γινεται γυρνας Ελλαδα asap να μεινεις εσυ με τα παιδια.

Αν οχι, η συζυγος που ειναι ελ. επαγγελματιας, ισως εχει τη δυνατοτητα-ευελιξια να τα εχει μαζι της.

Αν οχι, οι γονεις σας που εχουν φυγει, καλεστε τους να γυρισουν πισω να βοηθησουν.

Δεν προσπαθω να στο παιξω μαγκας (μην παρεξηγηθω), απλα πες μου ΑΝ στην παρουσα φαση τα παιδια σου (χτυπα ξυλο) κολλουσαν ιωση και επρεπε να μεινουν σπιτι για αναρρωση καποιες μερες, τι θα κανατε σαν οικογενεια;

Με το προσωπικό πρόβλημα που έχω εγώ εκφράζω έναν προβληματισμό που έχω . Στην Ελλάδα έχουμε το μεγαλύτερο ποσοστό αυτοαπασχολουμενων στην Ευρώπη και για αυτή την ομάδα δεν έλαβαν πρόβλεψη . Η προσπάθεια να λύσουν ένα πρόβλημα έχουμε ένα άλλο και δεν πιστεύω ότι η κοινωνική συνοχή έχει γενικότερα αντοχές . Εδώ μέσα που είναι μία " κοινωνία" βλέπω τίς απόψεις που υπάρχουν και με τρομάζουν ποιο πολύ από οποιαδήποτε ιό...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, gbsam είπε

.... κοινωνική συνοχή (; ) έχει γενικότερα αντοχές . Εδώ μέσα που είναι μία " κοινωνία" βλέπω τίς απόψεις που υπάρχουν και με τρομάζουν ποιο πολύ από οποιαδήποτε ιό...

Μην ανησυχείς.... Είναι απομεινάρια του εμφυλίου.... 😉

Επεξ/σία από xx1100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...