Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Ειναι μια καλη εξηγηση. Αν σκάσουν πολλα πως θα προλαβουν.

Γράφουν άνθρωποι που πήγαν να κάνουν το τεστ. Περιμένουν με τις ώρες και δειγματοληπτικά κάνουν κάποιους ελέγχους.

Τι 80 και 100 κρούσματα, ούτε το 1% δεν είναι αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Δε βλεπω νεα κρουσματα οπως ιταλια που εχουν θεμα. Δειχνει σταθεροποιηση

Χθες "δηλωσαμε" +5 ολη μερα απο το πρωι κιολας... Θα δειξει με τα σημερινα τι εγινε. Γιατι αν βρηκαν +300% χθες ετοιμαζουν μετρα χωρις να δηλωνουν νουμερα για να μην γινει χειροτερος πανικουλης. (worst case senario)
Σε τοσο μικρο δειγμα δεν μπορεις νa βγαλεις συμπερασμα. Αν καθε μερα εξεταζαν το 100% του πληθυσμου τοτε ναι. Αλλα τωρα ειναι εντελως random η φαση. Νοτια κορεα εχουν κανει κοντα 200,000 ελενχους και ιταλια κοντα 50,000 (αν ισχυει το chart που κυκλοφορει) και η ιταλια εχει περισσοτερα κρουσματα και απειρως περισσοτερους θανατους. Ποιος εναι χειροτερα? 
Σε αλλα νεα το mymarket που ειναι στον δρομο μου, 9.00 ηταν το παρκινγκ φουλ ΠΑΛΙ ενω συνηθως βαρανε μυγες. :-) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Φίλος πριν λίγο μήνυμα:

"Μλκ γελάει το σύμπαν. Πάω στη δουλειά και μας περιμένουν με ύφος 10 καρδιναρίων και μας αρχίζει ο προισταμενος οτι δε τους νοιάζει τι λέει η κυβέρνηση, εσείς θα έρθετε κανονικά και αφήστε τα κόλπα με τα παιδιά σας. Όποιος δε μπορεί η πόρτα της εξόδου είναι εκεί. Και μην έρθει καμιά καταγγελία, 3-4 έχετε παιδιά". 

Ναι, δεν υπάρχει ελπίδα.

Άλλη μία, quoted for emphasis.

Να το πάρουμε λίγο από την αρχή, ως γενικό μέτρο αντιμετώπισης της διασποράς του ιού, το κλείσιμο των σχολείων είναι σωστό. Τα σχολεία είναι από τα μεγαλύτερα εκκολαπτήρια ιώσεων οπότε κλείνοντάς τα ελπίζεις ότι θα μειώσεις το ρυθμό μετάδοσης του ιού και θα οδηγηθείς σιγά σιγά στη σταθεροποίησή του.

Άλλη μία για να γίνει λιανά μιας και υπάρχουν διάχυτα συμπτώματα "μανούλα του facebook", τα παιδιά σας κατά πάσα πιθανότητα δε θα νοσήσουν βαριά, αν όμως είναι άρρωστα παίζει να μεταδόσουν την ασθένεια σε πιο ευπαθείς ομάδες. Οπότε, αν το παιδί έχει βηχαλάκι και πυρετό μη φύγετε από το σπίτι να αφήσετε τη μάνα σας να το προσέχει.

Και πάμε στο τι γίνεται σε πολλές οικογένειες με παιδιά που έχουν να αντιμετωπίσουν και τον εργασιακό μεσαίωνα της Ελλάδας (το πώς και το γιατί υπάρχει είναι άλλη κουβέντα που δε θα γίνει στο insomnia). Φοβάμαι ότι γονείς με part-time δουλειές, αυτοαπασχολούμενοι, με αβέβαιο εργασιακό μέλλον δεν μπορούν να πουν απλά ότι δεν πατάνε στη δουλειά, ότι τρικ και να σκαρφιστεί η κυβέρνηση. Γιατί για τρικ θα πρόκειται, δεν γίνεται με μια απόφαση να εξομαλύνεις εργασιακές καταστάσεις.

Σε αυτό έβλεπα προχτες ένα ρεπορταζ στην ιρλανδική τηλεόραση, στο RTE. Η Ιρλανδία όπως και η Ελλάδα έχει αρκετά μαγαζάκια και επιχειρήσεις με λίγους υπαλλήλους. Σε παρόμοια κουβέντα για το τι θα γίνει αν κλείσουν τα σχολεία, ηταν λοιπόν ο Μήτσος O'Sullivan που έλεγε ότι αύριο το μαγαζί θα το ανοίξει, όποιος δεν έρθει μπορεί να ψάχνει για δουλειά από μεθαύριο. Κάντε άφοβα τις συγκρίσεις με την Ελλάδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, papageord είπε

Χθες "δηλωσαμε" +5 ολη μερα απο το πρωι κιολας... Θα δειξει με τα σημερινα τι εγινε. Γιατι αν βρηκαν +300% χθες ετοιμαζουν μετρα χωρις να δηλωνουν νουμερα για να μην γινει χειροτερος πανικουλης. (worst case senario)
Σε τοσο μικρο δειγμα δεν μπορεις νa βγαλεις συμπερασμα. Αν καθε μερα εξεταζαν το 100% του πληθυσμου τοτε ναι. Αλλα τωρα ειναι εντελως random η φαση. Νοτια κορεα εχουν κανει κοντα 200,000 ελενχους και ιταλια κοντα 50,000 (αν ισχυει το chart που κυκλοφορει) και η ιταλια εχει περισσοτερα κρουσματα και απειρως περισσοτερους θανατους. Ποιος εναι χειροτερα? 
Σε αλλα νεα το mymarket που ειναι στον δρομο μου, 9.00 ηταν το παρκινγκ φουλ ΠΑΛΙ ενω συνηθως βαρανε μυγες. :-)

Και εγώ θεωρω πιθανο να μη το δηλώνουν γιατι αν ηταν μονο 5 οκ κλαιν. Μερικοι εδω τα πιστευουν οτι αυτα ειναι μονο και τα υπολοιπα οτι ειναι ραδιο αρβυλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Malthador είπε

601aa8d339e3056ce685151a58d7262d.png

Αδελφε τα ιδια μετρα πηραν στην Ελλαδα οτι ηρθε το κρουαζιεροπλοιο και κραζατε.Απο το πρωτοκρουσμα φωναζες να κλεισουν τα σχολεια,οποτε με αυτη τη λογικη γιατι θαυμαζεις τη Σλοβακια που δεν κλεινει τα σχολεια.Εδω βεβαια σε ενοχλησε το email που ηρθε οποτε τινα πει κανεις ..

ΥΓ Στο ευρυτερο οικογενειακο μου περιβαλλον υπηρχαν 6 ιατροι,οποτε ασε εμενα να ξερω αν ειμαι στο point !!

Επεξ/σία από cumulus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, theoritikos said:

Το σαββατοκύριακο πρέπει να πάω Θεσσαλονίκη για μια υποχρέωση. Πως είναι η κατάσταση στην πόλη?

Φυσάει Βαρδάρης! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από εκεί που δίναμε στοιχεία κάθε μεσημέρι, χθες για άγνωστο λόγο, δώσαμε 5 κρούσματα πρωί πρωί και λίγες ώρες μετά ανακοινώνεται πως κλείνουν τα σχολεία. Είμαι ο μόνος που φοβάται πως σήμερα, αύριο, θα ακούσουμε κανένα τρελό νούμερο το οποίο φοβόντουσαν να ανακοινώσουν και προετοιμάζονται;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Και εγώ θεωρω πιθανο να μη το δηλώνουν γιατι αν ηταν μονο 5 οκ κλαιν. Μερικοι εδω τα πιστευουν οτι αυτα ειναι μονο και τα υπολοιπα οτι ειναι ραδιο αρβυλα

Δεν ξερω ακριβως ποιο τεστ κανουν εδω αλλα στην κινα εκαναν μεχρι και 7 τεστ που έβγαιναν αρνητικα και μετα το όγδοο θετικο 

Επεξ/σία από Perseus1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, logistoulis said:

Χθες πρωί μετρό που πήγαινε δουλειά η αδερφή μου έλεγε ότι τα βαγόνια ήταν άδεια 

Το Μετρό έχει μειωμένη κίνηση από την προηγούμενη εβδομάδα, κάτι που δεν με χαλάει καθόλου μιας και έβριζα κάθε μέρα! 😛 

Επίσης παρατηρώ πως όταν έρχεται συρμός που πάει στο αεροδρόμιο, πολλοί δικοί μας που περιμένουν στις αποβάθρες δεν επιβιβάζονται σε αυτό και περιμένουν το επόμενο... :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, afragorn είπε

Από εκεί που δίναμε στοιχεία κάθε μεσημέρι, χθες για άγνωστο λόγο, δώσαμε 5 κρούσματα πρωί πρωί και λίγες ώρες μετά ανακοινώνεται πως κλείνουν τα σχολεία. Είμαι ο μόνος που φοβάται πως σήμερα, αύριο, θα ακούσουμε κανένα τρελό νούμερο το οποίο φοβόντουσαν να ανακοινώσουν και προετοιμάζονται;

Όσα και να ανακοινώσουν πάλι ενδεικτικό θα είναι το νούμερο. Δεν πρέπει να στεκόμαστε τόσο στα νούμερα όσο στην κατάσταση την ίδια και πως μπορεί να εξελιχθεί.

Σήμερα θα ανακοινώσουν κι άλλα μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, theoritikos είπε

Το σαββατοκύριακο πρέπει να πάω Θεσσαλονίκη για μια υποχρέωση. Πως είναι η κατάσταση στην πόλη?

Νομίζω το μετρό Θεσσαλονίκης είναι το πλέον ασφαλές για τις μετακινήσεις σου.

Από κεί και πέρα, ψυχραιμία και τήρηση των κανόνων υγιεινής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Και εγώ θεωρω πιθανο να μη το δηλώνουν γιατι αν ηταν μονο 5 οκ κλαιν. Μερικοι εδω τα πιστευουν οτι αυτα ειναι μονο και τα υπολοιπα οτι ειναι ραδιο αρβυλα

Αστους να το πιστευουν Πιστευε και εσυ οτι θελεις. Οι αποψεις ειναι καλο πραμα, αρκει να μην παλευουμε με το ζορι να αποδειξουμε οτι ΕΜΕΙΣ εχουμε δικιο.
Θελει προσοχη με την ραδιο αρβυλα ομως και το ξερεις. Η χαρα του clickbait ειναι τετοιες αναμπουμπουλες !
Σεναρια κανουμε ολοι φιλε μου και πλανα για την επομενη μερα. Εργαζομενοι , γονεις, αρρωστοι που πρεπει να επισκεπτονται νοσοκομεια και εχει γ@μηθει ο διας εκει μεσα.
Μπες παρε κατι ΤΩΡΑ απο σουπερμαρκετ και αν δεν φας ουρα μια ωρα ελα πες το μου. Σε κανενα δεν ειναι ευκολο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το Μετρό έχει μειωμένη κίνηση από την προηγούμενη εβδομάδα, κάτι που δεν με χαλάει καθόλου μιας και έβριζα κάθε μέρα! 😛 

Επίσης παρατηρώ πως όταν έρχεται συρμός που πάει στο αεροδρόμιο, πολλοί δικοί μας που περιμένουν στις αποβάθρες δεν επιβιβάζονται σε αυτό και περιμένουν το επόμενο... :ph34r:

ναι αλλά προς σύνταγμα ευαγγελισμό να μην παίζει ψυχή 8-9 το πρωί; πώς διάολο πάνε όλοι αυτοί στις δουλειές τους; δεν είναι και μέρη που παίρνεις αυτοκίνητο , ή έχουμε βαρέσει διάλυση; 

 

πάντως με κλειστά σχολεία έχει μειωμένη κίνηση στους δρόμους 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...