Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, billdanos είπε

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html

Στο νοσοκομείο του Ρίου έχει σημάνει υγειονομικός συναγερμός, καθώς ο 66χρονος νοσηλεύεται εκεί από το απόγευμα της Καθαράς Δευτέρας και η αρχική διάγνωση ήταν λοίμωξη του αναπνευστικού....  Στα δύο εικοσιτετράωρα της νοσηλείας του στην Παθολογική έχει έρθει σε επαφή με άγνωστο αριθμό ατόμων (ασθενείς, ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό και συνοδοί)...

Spoiler

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

O αδερφός μου είναι ιατρικός επισκέπτης κ σήμερα τον εστειλαν για ραντεβου με γιατρους στο αχεπα. Δεν ξέρω αν ημουν εγω προϊσταμενος του δε θα τον εστελνα "στο στομα του λυκου" , γιατι αν νοσησει μετα θα τον χασω για 15 μερες το λιγοτερο. Εξαλλου ειναι τετοια η φυση της δουλειας που οκ μπορεις να μιλησεις στο τηλ , με skype κλπ δεν ειναι σουπερ μαρκετ που απαιτει φυσικη παρουσια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά αναβολή/ματαίωση ενεργειών λόγο του ιού, υπάρχει μια αναβολή έκθεσης στην Ελλάδα, της Foodexpo, που θα γινόταν το Σ/Κ εξαιτίας ματαιώσεων συμμετοχής εκθετών. Προφανώς πρόκειται για ιδιωτική πρωτοβουλία και όχι κρατική ενέργεια, ωστόσο, κάτι σημαίνει σημιολογικά και μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panman76 είπε

Όσον αφορά αναβολή/ματαίωση ενεργειών λόγο του ιού, υπάρχει μια αναβολή έκθεσης στην Ελλάδα, της Foodexpo, που θα γινόταν το Σ/Κ εξαιτίας ματαιώσεων συμμετοχής εκθετών. Προφανώς πρόκειται για ιδιωτική πρωτοβουλία και όχι κρατική ενέργεια, ωστόσο, κάτι σημαίνει σημιολογικά και μόνο.

Υπάρχουν και άλλες εκδηλώσεις που αναβάλλονται. Για παράδειγμα, το Οικονομικό Φόρουμ των Δελφών και το Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, james9tito είπε

O αδερφός μου είναι ιατρικός επισκέπτης κ σήμερα τον εστειλαν για ραντεβου με γιατρους στο αχεπα. Δεν ξέρω αν ημουν εγω προϊσταμενος του δε θα τον εστελνα "στο στομα του λυκου" , γιατι αν νοσησει μετα θα τον χασω για 15 μερες το λιγοτερο. Εξαλλου ειναι τετοια η φυση της δουλειας που οκ μπορεις να μιλησεις στο τηλ , με skype κλπ δεν ειναι σουπερ μαρκετ που απαιτει φυσικη παρουσια. 

Αν και καταλαβαίνω την αγωνία σου... θα πρέπει να είσαι πιο ψύχραιμος! Δηλαδή αν ο αδελφός σου πρέπει να πάει στο Συγγρός, τι νομίζεις ότι θα γυρίσει με όλα τα ΣΜΝ του κόσμου στο σπίτι???

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, AtiX said:

Αν και καταλαβαίνω την αγωνία σου... θα πρέπει να είσαι πιο ψύχραιμος! Δηλαδή αν ο αδελφός σου πρέπει να πάει στο Συγγρός, τι νομίζεις ότι θα γυρίσει με όλα τα ΣΜΝ του κόσμου στο σπίτι???

Σωστά, γιατί τα χλαμύδια κολλάνε με το βήχα. 

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πρέπει να επισκευτω αναγκαστικά συγγενή μου σε νοσοκομείο, αν τυχόν ξέρει κανένας, άραγε να προτιμήσω την δική τους μασκα την νοσοκομειακή; λόγω δουλειάς μου, έχω απόθεμα σε μάσκα ffp2 που είναι για την σκόνη κυρίως, με φιλτρακι μπροστά. Είναι καλύτερη άραγε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Malthador είπε

Ιατρικός επισκέπτης είπε ότι είναι, όχι stripper. 

Οπότε τι δουλειά έχει με τους αρρώστους αφού είναι ιατρικός επισκέπτης...

Ήλπιζα θα "επιανες" το νόημα της υπερβολής, πάμε παρακάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, AtiX said:

Οπότε τι δουλειά έχει με τους αρρώστους αφού είναι ιατρικός επισκέπτης...

Ήλπιζα θα "επιανες" το νόημα της υπερβολής, πάμε παρακάτω...

Δεν έχει σημασία αν θα έρθει σε επαφή με αρρώστους, μιλάμε για έναν ιό που ίσως υπάρχει στον αέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, ThReSh said:

Έκλεισαν όλα τα σχολεία + πανεπιστήμια στην Ιταλία μέχρι τα μέσα του μήνα.

Σαχλαμάρες, ούτε 100k κρούσματα δεν έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν έχει σημασία αν θα έρθει σε επαφή με αρρώστους, μιλάμε για έναν ιό που ίσως υπάρχει στον αέρα. 

Με αυτή τι λογική δεν πρέπει να πηγαίνει κανένας στα νοσοκομεία... πχ προμηθευτές, συνοδοί, προσωπικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...