Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Και αυτό σχετίζεται με ένα από τα υπόλοιπα κρούσματα οπότε φαίνεται πως η ιχνηλασιμότητα εξακολουθεί να λειτουργεί σωστά. 

Απλα, ή επρεπε να τον έχουν ελεγξει εδω και καιρο. Η του πηρε καιρο μεχρι να 'θετικοποιηθει'. Στο μεταξυ μπορει να διεσπειρε  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

https://www.cnbc.com/2020/03/03/who-says-coronavirus-death-rate-is-3point4percent-globally-higher-than-previously-thought.html

 

WHO says coronavirus death rate is 3.4% globally, higher than previously thought.

 

Για ξαναπιάστε τα κουμπιουτεράκια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, satsok2 said:

Απλα, ή επρεπε να τον έχουν ελεγξει εδω και καιρο. Η του πηρε καιρο μεχρι να 'θετικοποιηθει'. Στο μεταξυ μπορει να διεσπειρε  

Μη νομίζεις πως είναι το εύκολο να καταγράψεις όλους τους ανθρώπους με τους οποίους ήρθε κάποιος σε επαφή...

2 minutes ago, telis said:

https://www.cnbc.com/2020/03/03/who-says-coronavirus-death-rate-is-3point4percent-globally-higher-than-previously-thought.html

WHO says coronavirus death rate is 3.4% globally, higher than previously thought.

Για ξαναπιάστε τα κουμπιουτεράκια 

Το ποσοστό είναι μικρότερο γιατί οι άνθρωποι που κολλάνε τον ιό αλλά είτε δεν έχουν συμπτώματα είτε το περνάνε σαν απλή γρίπη, δεν καταγράφονται πουθενά και είναι πολλοί περισσότεροι από τα επιβεβαιωμένα κρούσματα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μη νομίζεις πως είναι το εύκολο να καταγράψεις όλους τους ανθρώπους με τους οποίους ήρθε κάποιος σε επαφή...

Το ποσοστό είναι μικρότερο γιατί οι άνθρωποι που κολλάνε τον ιό αλλά είτε δεν έχουν συμπτώματα είτε το περνάνε σαν απλή γρίπη, δεν καταγράφονται πουθενά και είναι πολλοί περισσότεροι από τα επιβεβαιωμένα κρούσματα. 

τι μικρότερο; μεγαλύτερο είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, telis είπε

τι μικρότερο; μεγαλύτερο είναι 

μάλλον εννοεί το πραγματικό ποσοστό

 

αν καταγράφονται μόνο τα σοβαρά τα όποια άσχημα ποσοστά θα είναι πολύ πιο φουσκωμένα από τα πραγματικά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

μάλλον εννοεί το πραγματικό ποσοστό

αν καταγράφονται μόνο τα σοβαρά τα όποια άσχημα ποσοστά θα είναι πολύ πιο φουσκωμένα από τα πραγματικά 

Μα δεν είναι λογική αυτή. Τα πραγματικά πως θα τα εκτιμήσουμε; με μαγική σφαίρα; Εδώ γράφουμε για το τι λέει ο ΠΟΥ που αναφέρει επίσημα ότι τα ποσοστά είναι 3,4% , μεγαλύτερα από όσο υπολόγιζαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, billdanos said:

Και αυτό σχετίζεται με ένα από τα υπόλοιπα κρούσματα οπότε φαίνεται πως η ιχνηλασιμότητα εξακολουθεί να λειτουργεί σωστά. 

 

23 minutes ago, billdanos said:

Μη νομίζεις πως είναι το εύκολο να καταγράψεις όλους τους ανθρώπους με τους οποίους ήρθε κάποιος σε επαφή...

Το ποσοστό είναι μικρότερο γιατί οι άνθρωποι που κολλάνε τον ιό αλλά είτε δεν έχουν συμπτώματα είτε το περνάνε σαν απλή γρίπη, δεν καταγράφονται πουθενά και είναι πολλοί περισσότεροι από τα επιβεβαιωμένα κρούσματα. 

Είτε η ιχνηλασιμότητα λειτουργεί σωστά και άρα ξέρουμε με σχετική ακρίβεια πόσοι έχουν τον ιό (και άρα ισχύει το ποσοστό θνησιμότητας), είτε δεν ξέρουμε πόσοι έχουν τον ιό για να βγάλουμε συμπέρασμα (και άρα η ιχνηλασιμότητα δεν λειτουργεί). 

Και τα δύο ταυτόχρονα δεν γίνονται. 

Επεξ/σία από Malthador
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, telis είπε

Μα δεν είναι λογική αυτή. Τα πραγματικά πως θα τα εκτιμήσουμε; με μαγική σφαίρα; Εδώ γράφουμε για το τι λέει ο ΠΟΥ που αναφέρει επίσημα ότι τα ποσοστά είναι 3,4% , μεγαλύτερα από όσο υπολόγιζαν 

τα πραγματικά ποσοστά αφορούν όσους έχουν έρθει σε επαφή με τον ιο, αυτά πιθανολογώ ότι δεν γίνεται να τα ξέρεις ειδικά σε όσους η φάση πέρασε σαν απλή γρίπη και δεν απευθύνθηκαν σε κανένα γιατρό

από και και πέρα υπάρχουν διάφοροι τρόποι να κάνεις εκτιμήσεις, αλλά σε κάθε περίπτωση θα είναι εκτιμήσεις με κάποιο περιθώριο λάθους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, FilipposMD είπε

 

@pontez2 ποιοί είναι "όλοι οι άλλοι" που λένε ότι είναι μια απλή γρίπη; Ο Μπάμπης ο Σουγιάς; Κανένας σοβαρός επιστήμονας ή κυβερνητικός παράγοντας με ευθύνη δεν έχει πει κάτι τέτοιο.

Ασφαλώς και αναφέρομαι στον Σουγιά και τον Κατσαβίδα αλλά και στη κυρά Σούλα τη δημοσιογράφο που έχει μεγαλύτερη επιρροή απ΄ότι εγώ κι εσύ στον κόσμο.

Άλλωστε όταν σε ένα κανάλι η πλειοψηφία αναφέρεται σε μέτρα "υπερβολή", βάσει των εως τώρα δεδομένων, πιθανότατα μιλάνε εκ του ασφαλούς. Δεν έχω ευθύνη. Ποιος θα τους κατηγορήσει άλλωστε;

Διάβαζα σήμερα πως τη πραγματικότητα θα τη δούμε λέει 2 με 3 εβδομάδες μετά την επιστροφή όσων έχουν πάει σε μέρη που ο ιός είχε εξαπλωθεί.

Για την ωρα έχουμε το 8ο κρούσμα

Επεξ/σία από pontez2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, Malthador said:

Είτε η ιχνηλασιμότητα λειτουργεί σωστά και άρα ξέρουμε με σχετική ακρίβεια πόσοι έχουν τον ιό (και άρα ισχύει το ποσοστό θνησιμότητας), είτε δεν ξέρουμε πόσοι έχουν τον ιό για να βγάλουμε συμπέρασμα (και άρα η ιχνηλασιμότητα δεν λειτουργεί). 

Και τα δύο ταυτόχρονα δεν γίνονται. 

Η ιχνηλασιμότητα έχει να κάνει με τον έλεγχο και την καταγραφή των κρουσμάτων. Το ότι όλοι στην Ελλάδα μέχρι τώρα συνδέονται μεταξύ τους, μας επιτρέπει να γνωρίζουμε την πηγή της μόλυνσης. Ενώ αν ας πούμε εγώ βγω αύριο θετικός ενώ δεν πήγα Ιταλία, ούτε έχω σχέση με άτομα που πήγαν κλπ, θα είναι ανησυχητικό γιατί θα σημαίνει πως ο ιός εξαπλώνεται... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οσους απο εδω μεσα ανησυχουσαν για την υγεια μου,δηλαδη κανενας 😀,να γραψω οτι οικογενειακως ειμαστε οκ.Θα ζησω λιγο ακομη ....

Επεξ/σία από cumulus
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Η ιχνηλασιμότητα έχει να κάνει με τον έλεγχο και την καταγραφή των κρουσμάτων. Το ότι όλοι στην Ελλάδα μέχρι τώρα συνδέονται μεταξύ τους, μας επιτρέπει να γνωρίζουμε την πηγή της μόλυνσης. Ενώ αν ας πούμε εγώ βγω αύριο θετικός ενώ δεν πήγα Ιταλία, ούτε έχω σχέση με άτομα που πήγαν κλπ, θα είναι ανησυχητικό γιατί θα σημαίνει πως ο ιός εξαπλώνεται... 

Απλα, με το δεδομενο οτι κανουν το τεστ κυρίως σε οσους εχουν κανει ταξιδι σε Ιταλια/χωρα με τον ιο ή εχουν ερθει σε επαφη με επιβεβαιωμενο κρουσμα, πρεπει να εισαι πολυ σοβαρα για να πας στο γιατρο/να σε ελεγξουν. Στο μεταξυ διασπειρεις.

Επεξ/σία από satsok2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, billdanos said:

Η ιχνηλασιμότητα έχει να κάνει με τον έλεγχο και την καταγραφή των κρουσμάτων. 

Αυτό λέω κι εγώ. Μην το περιορίζεις στην Ελλάδα, παντού στον κόσμο ιχνηλατούν αυτή τη στιγμή. 

Το ότι η ιχνηλασιμότητα λειτουργεί σωστά σημαίνει ότι μέσω αυτής βρίσκονται 100 ασθενείς, ενώ οι πραγματικοί είναι 110 ξέρω γω (τυχαία νούμερα). Αν καταγραφούν μέσω αυτής 100 ασθενείς, ενώ οι πραγματικοί είναι 500, τότε προφανώς δεν λειτουργεί σωστά. 

15 minutes ago, billdanos said:

Το ότι όλοι στην Ελλάδα μέχρι τώρα συνδέονται μεταξύ τους, μας επιτρέπει να γνωρίζουμε την πηγή της μόλυνσης. Ενώ αν ας πούμε εγώ βγω αύριο θετικός ενώ δεν πήγα Ιταλία, ούτε έχω σχέση με άτομα που πήγαν κλπ, θα είναι ανησυχητικό γιατί θα σημαίνει πως ο ιός εξαπλώνεται... 

Το 8ο κρούσμα πάντως δεν είχε έρθει σε επαφή με άτομο που πήγε στην Ιταλία. Ήρθε σε επαφή με άτομο που είχε έρθει σε επαφή με άτομο που πήγε στην Ιταλία. Έγινε εσωτερική διακίνηση του ιού. 

BTW, γιατί σβήστηκε το ποστ μου που έγραψα τι κάνουν στην εκκλησία της Ρουμανίας; Δεν χρειάζεται να μαθαίνουμε τι κάνουν οι άλλες χώρες στους χώρους που συναθροίζεται λαός, όταν εδώ πιστεύουν στην θεϊκή παρέμβαση και παρακινούν τον κόσμο να μην προστατεύεται; 

 

12 minutes ago, cumulus said:

Για οσους απο εδω μεσα ανησυχουσαν για την υγεια μου,δηλαδη κανενας 😀,να γραψω οτι οικογενειακως ειμαστε οκ.Θα ζησω λιγο ακομη ....

Τεσταριστήκατε;

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Malthador said:

 

BTW, γιατί σβήστηκε το ποστ μου που έγραψα τι κάνουν στην εκκλησία της Ρουμανίας; Δεν χρειάζεται να μαθαίνουμε τι κάνουν οι άλλες χώρες στους χώρους που συναθροιζεται λαός, όταν εδώ πιστεύουν στην θεϊκή παρέμβαση; 

 

Αν παρακολουθείς το τοπικ από την αρχή, είχαμε ξανά αναλύσεις για θέματα εκκλησίας, πίστης, κλπ κλπ με τα γνωστά αποτελέσματα. Αυτές οι συζητήσεις δεν έχουν ποτέ καλό τέλος και θα καταλήξουμε να συζητάμε για το αν υπάρχει Θεός αντί για τον ιό... :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...