Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, mathewgx είπε

Αν ονειρεύομαι;

Στο σχολείο μόνο πρόσθεση και αφαίρεση σου μάθανε;

Για πες μας λοιπόν , αφού παραθέτεις και τα ημερήσια κρούσματα...

Ποιος είναι ο ρυθμός ημερήσιας αύξησης τις τελευταίες 7 μέρες;

Με το 75% των κρουσμάτων στην Λομβαρδία που αποτελεί το 1/5 του πληθυσμού της Ιταλίας και χωρίς να έχει επεκταθεί σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα στο Μιλάνο την πρωτεύουσα της περιοχής.

Και φυσικά σε αυτά δεν συνυπολογιζει κάποιος το underreporting που γίνεται λόγω περιπτώσεων που δεν έχουν έντονα συμπτώματα ή/και δεν έχουν ταυτοποιηθεί.

Οι αισιόδοξοι, ας κοπανησουν λίγο το κεφάλι τους στον τοίχο, γιατί η αίσθηση την πραγματικότητας τους έχει διαφύγει εντελως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

«Κανείς, εκτός από τους 19 συμπολίτες μας που έχουν πάρει εξιτήριο έως σήμερα, δεν έχει ακόμα ανοσία. », λέει χαρακτηριστικά ο κ. Τσιόδρας. 

Εγω πχ που κολλησα τον ιο, εμεινα σπιτι με ηπια συμπτωματα γιατι να μην εχω πλεον ανοσια, επρεπε να ειχα παει στο νοσοκομειο?

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 4saken είπε

«Κανείς, εκτός από τους 19 συμπολίτες μας που έχουν πάρει εξιτήριο έως σήμερα, δεν έχει ακόμα ανοσία. », λέει χαρακτηριστικά ο κ. Τσιόδρας. 

Εγω πχ που κολλησα τον ιο, εμεινα σπιτι με ηπια συμπτωματα γιατι να μην εχω πλεον ανοσια, επρεπε να ειχα παει στο νοσοκομειο?

Τώρα εσυ όντως κόλλησες η απλά το λες σαν παράδειγμα ; Γιατί αν κόλλησες και σου πέρασε, δεν σημαίνει ότι είσαι ελεύθερος να βγαίνεις έξω και να έχεις καθημερινές επαφές με τον κόσμο. Έχεις ακόμα τον ιό και μπορείς να τον μεταδώσεις σε άλλους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, 4saken είπε

«Κανείς, εκτός από τους 19 συμπολίτες μας που έχουν πάρει εξιτήριο έως σήμερα, δεν έχει ακόμα ανοσία. », λέει χαρακτηριστικά ο κ. Τσιόδρας. 

Εγω πχ που κολλησα τον ιο, εμεινα σπιτι με ηπια συμπτωματα γιατι να μην εχω πλεον ανοσια, επρεπε να ειχα παει στο νοσοκομειο?

Σε μια τέτοια περίπτωση, εννοείται πως έχεις πια αντισώματα για τον ιό.

Ο Τσιόδρας είπε μόνο για αυτούς τους 19, γιατί μόνο για αυτούς έχει επίσημα μετρήσιμα στοιχεία (και για over-dramatization).

Στην Ελλάδα πολλοί περισσότεροι από αυτούς τους 19 έχουν ανοσία, αλλά δεν ξέρουν ποιοι είναι όλοι αυτοί οι υπόλοιποι και πόσοι ακριβώς (ούτε στο περίπου καλά-καλά δεν ξέρουν).

Και δεν μπορούν να πουν κάτι για όλους αυτούς, γιατί μετά ένα σωρό κόσμος που είχε/έχει διάφορα συμπτώματα, θα αρχίσει να υποθέτει αυθαίρετα ότι κόλλησε τον ιό (που μπορεί να έχεις τα ίδια συμπτώματα για ένα σωρό άλλες αρρώστιες) και να σκέφτεται "εγώ είχα τα τάδε συμπτώματα, άρα πέρασα κορονοϊό, άλλα είμαι οκ πια και δεν αποτελώ κίνδυνο για τους άλλους, οπότε δεν χρειάζεται εγώ να είμαι σε καραντίνα».

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, Aurumnus said:

Σε μια τέτοια περίπτωση, εννοείται πως έχεις πια αντισώματα για τον ιό.

Πώς εννοείται; 

Έχεις λινκ γι' αυτό;

Μην παραπληροφορείτε αν δεν έχετε πηγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Malthador είπε

Πώς εννοείται; 

Έχεις λινκ γι' αυτό;

Μην παραπληροφορείτε αν δεν έχετε πηγές.

Οπως λογικα εννοειται οτι 19/19 που πηραν εξιτηριο εχουν ανοσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Praetorian είπε

α) Πόσοι από αυτούς τους θανάτους οφείλονται σε νέο ιό για τον οποίο δεν υπήρχε γνωστή θεραπεία και

β) Πόσα κράτη βρέθηκαν απροετοίμαστα να χειριστούν τον αριθμό των ασθενών σε σημείο να υπερφορτωθεί το σύστημα υγείας και χρειαστεί να λαμβάνονται αποφάσεις για το ποιος έχει προτεραιότητα να λάβει θεραπεία και ποιος όχι;

Αυτοί είναι νεκροί σε νορμάλ συνθήκες που υποτίθεται ότι υπάρχουν οι θεραπείες και ότι το σύστημα υγείας υπότίθεται μπορεί να θεραπεύσει.

Το έβαλα για κάποιους που τρομάζουν με τον αριθμό των νεκρών από cov 2 και επίσης οι θάνατοι που αναφέρονται για το 2017 δε σταμάτησαν ,εννοείται ότι συνεχίζονται εως σήμερα δηλαδή με συντηρητικούς υπολογισμούς το 2018 και 2019 πέθαναν άλλα 100.000.000 και στο 2020 άλλα 12.000.000 περίπου.

Αυτά για τη τρομολαγνεία των αριθμών των νεκρών και για τα δάκρυα που δεν κύλισαν για εκατομμύρια νεκρούς.

 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 4saken είπε

Παραδειγμα ηταν, που κανω λαθος?

Εάν δεν έχεις εξιτήριο - aka πιστοποιημένο από ιατρικό προσωπικό & τεστ, τότε απλά μπορεί να νομίζεις ότι "έγιανες", αλλά η αρρώστια να πήγε σε φάση ασυμπτωματική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LongTom είπε

Εάν δεν έχεις εξιτήριο - aka πιστοποιημένο από ιατρικό προσωπικό & τεστ, τότε απλά μπορεί να νομίζεις ότι "έγιανες", αλλά η αρρώστια να πήγε σε φάση ασυμπτωματική...

Δεν ειναι αυτο το θεμα μας, σε 1 μηνα δεν θα εχω πλεον ανοσια/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, 4saken said:

Οπως λογικα εννοειται οτι 19/19 που πηραν εξιτηριο εχουν ανοσια.

Γιατί να εννοείται αυτό;

Μπορεί να είναι σαν την ανεμοβλογιά που κολλάς μια φορά σε όλη σου τη ζωή and that's all, μπορεί να είναι σαν τη γρίπη που έχει ένα κάρο στελέχη και μπορεί να κολλήσεις 3 φορές μέσα στον ίδιο χρόνο.

Τίποτα δεν εννοείται, δεν υπάρχουν αρκετές μελέτες ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα πες στα στον τυπο που ειπε οτι μονο αυτοι που βγαινουν απο το νοσοκομειο εχει ανοσια.

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Γιατί να εννοείται αυτό;

Μπορεί να είναι σαν την ανεμοβλογιά που κολλάς μια φορά σε όλη σου τη ζωή and that's all, μπορεί να είναι σαν τη γρίπη που έχει ένα κάρο στελέχη και μπορεί να κολλήσεις 3 φορές μέσα στον ίδιο χρόνο.

Τίποτα δεν εννοείται, δεν υπάρχουν αρκετές μελέτες ακόμα.

Αυτα πες στα στον τυπο που ειπε οτι μονο αυτοι που βγαινουν απο το νοσοκομειο εχει ανοσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 4saken είπε

Δεν ειναι αυτο το θεμα μας, σε 1 μηνα δεν θα εχω πλεον ανοσια/

Δεν ξέρεις. 

Εφόσον δεν υπάρχει τεστ και "μόνιτορινγκ"(ξέχασα πως είναι στα ελλήνικος) δεν ξέρεις εάν έχεις "τελειώσει" με την αρρώστια == δεν ξέρεις εάν έχεις ανοσία.

Επίσης κάποιες αναφορές από Κίνα έδειξαν ότι άτομα που βγήκαν από το νοσοκομείο ξαναρώστησαν. Αυτό δείχνει ότι ίσως ο ιός (ή κάποια μετάλλαξη) δεν δίνει ανοσία μετά την αρρώστια.

Δεν ξέρουμε σίγουρα τι ισχύει ακόμη. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 minute ago, 4saken said:

Αυτα πες στα στον τυπο που ειπε οτι μονο αυτοι που βγαινουν απο το νοσοκομειο εχει ανοσια.

Για ποιόν τύπο μιλάς; Ο Τσιόδρας είπε την επίσημη θέση του ΠΟΥ, ότι όσοι βγαίνουν από το νοσοκομείο ΔΕΝ έχουν ανοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, narta είπε

Με το 75% των κρουσμάτων στην Λομβαρδία που αποτελεί το 1/5 του πληθυσμού της Ιταλίας και χωρίς να έχει επεκταθεί σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα στο Μιλάνο την πρωτεύουσα της περιοχής.

Και φυσικά σε αυτά δεν συνυπολογιζει κάποιος το underreporting που γίνεται λόγω περιπτώσεων που δεν έχουν έντονα συμπτώματα ή/και δεν έχουν ταυτοποιηθεί.

Οι αισιόδοξοι, ας κοπανησουν λίγο το κεφάλι τους στον τοίχο, γιατί η αίσθηση την πραγματικότητας τους έχει διαφύγει εντελως

Δεν θα κάθομαι να απαντώ στον καθένα που σχολιάζει κείμενα μου , χωρίς να καταλαβαίνει τι διαβάζει...

Είπα εγώ ότι θα σταματήσουν τα νέα κρούσματα;

Μίλησα για αύξηση με μειούμενο ρυθμό και στη συνέχεια επιπέδωση.

Είναι τόσο δύσκολο για μερικούς να καταλάβουν;

Και σχολιάζουν και από πάνω.

Δεν καταλαβαίνεις ότι το πρόβλημα είναι αυτό ακριβώς;

Ότι το 75% κρουσμάτων είναι συγκεντρωμένο σε μία μόνο περιοχή;

Και φυσικά θα υπάρξουν κρούσματα και στο Μιλάνο σε σε όλες τις άλλες Ιταλικές πόλεις.

Αλλά...

Με το lockdown εδώ και 2 εβδομάδες η διασπορά δεν θα είναι τόσο γρήγορη όση η αρχική.

Είναι θέμα αισιοδοξίας ή απαισιοδοξίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...