Προς το περιεχόμενο

Κορωνοϊός στην Ελλάδα


billdanos
Μήνυμα προστέθηκε από Snoob

Τηρείτε τα παρακάτω, παρακαλώ:

1. Βάζετε πηγές στις ειδήσεις που μεταφέρετε. Ειδικά αν είναι κάτι αρνητικό, που ενδεχομένως να προκαλέσει ανησυχία σε όσους το διαβάσουν.

2. Μην αναπαράγετε γιατροσόφια, μαντζούνια και αυτοσχέδια "μέτρα προστασίας". 

3. Γράφετε κόσμια.

4. Αν εντοπίσετε μήνυμα  που κρίνετε πως χρειάζεται παρέμβαση συντονιστή, στείλτε αναφορά και αποφύγετε κάθε σχολιασμό, παράθεση κτλ.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, kOzanitisV είπε

αυτο το Post Γραφτηκε πριν 20 μερες...διαβαστε την τελευταια προταση.

Απίστευτο τι μπορεί να αλλάξει σε 20 μέρες.. Και μάλλον η χαλαρότητα που έδειξαν στην αρχή τους έφερε σε αυτό το σημείο. 

Ελπίζω για όλους το καλύτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, mathewgx είπε

Μίλησα για αύξηση με μειούμενο ρυθμό και στη συνέχεια επιπέδωση.

Είναι τόσο δύσκολο για μερικούς να καταλάβουν;

Και σχολιάζουν και από πάνω.

Για κοίτα την λογαριθμική καμπύλη νέων κρουσμάτων. Όταν γίνει ευθεία δεν θα έχεις αυξουμενο αριθμών κρουσμάτων καθημερινά. 

 

Μέχρι τότε τσίχλα.

Screenshot_20200322-104632_Edge~2.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@PostHelper
Στο description του youtube καναλιου αναφερει τις πηγες.
Εχει 2 για την Γερμανια.
https://twitter.com/risklayer
https://interaktiv.morgenpost.de/corona-virus-karte-infektionen-deutschland-weltweit/

Επεξ/σία από sistah
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Edit: Εσυ μαλλον μιλας για τον ρυθμο του ρυθμου αυξησης οτι μειωνεται κατι που φυσικα ειναι ανουσιο. Το θεμα ειναι οτι η καμπυλη παραμενει εκθετικη.
 

Σου πήρε τόση ώρα να το καταλάβεις;

Έχω πει "αύξηση με μειούμενο ρυθμό".

Αν θεωρείς ότι είναι ανούσιο , τι να πω;

Υπάρχει άλλος τρόπος να φτάσεις σε επιπέδωση , αν πρώτα δεν μειωθεί ο ρυθμός;

Και εκεί είναι η Ιταλία τώρα.

Δηλαδή , τα κρούσματα συνεχίζουν να αυξάνονται , αλλά όχι με τον ίδιο ρυθμό όπως πριν.

Ανούσιο....

Δες και εδώ μήπως και καταλάβεις covid-eu.png

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Στο τέλος, όταν βγει το τελικό ποσοστό θάνατοι/κρούσματα θα φανούν πολλά. Όπως έχουν γράψει πολλοί, οι επόμενες 2 εβδομάδες θα είναι κρίσιμες. Εκεί θα φανεί αν χάσαμε την μπάλα ή αν αντέχουμε ως χώρα.

Δεν νομιζω οτι μπορουμε να βασιστουμε στα στοιχεια ουτε του αριθμου κρουσματων ουτε του αριθμου ατομων που τα αναφερουν ως critical κλπ.
Εκτός του οτι γινεται προφανως διαφορετικος αριθμος τεστ ανα χωρα ανα ημερα ανα πληθυσμο της χωρας, αλλά πρεπει να εχουν και διαφορετικα κριτηρια για τι εννοουν θανατος απο κορωνοιο και τι ειναι serious/critical ασθενης.
Δεν μπορω να δεχτω πχ το:
Χωρα: κρουσματα / θανατοι / serious,critical
Αυστρια 3024 / 8 / 15
Βελγιο 2815 / 67 / 288

Τι ειναι οι Αυστριακοι σε σχεση με τους Βελγους? Πολυ πιο γερα σκαρια?
Και ειναι και μεγαλο το δειγμα για να ειναι στατισιτκο λαθος, αρα απλως οριζουνε μερικα πραγματα διαφορετικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χτυπάω κανέναν Τσιόδρα, αν αναφέρεσαι σε μένα (θεωρώ πώς όχι, ποιος ειμαι γω άλλωστε παρά ένας τυχάρπαστος χλάπερ)

όμως - αν θέλουμε να μιλήσουμε στεγνά χωρίς καμία πρόθεση πολιτικοποίησης της συζήτησης εδώ μέσα που ούτως ή άλλως απαγορεύεται από τον σεβαστό κανονισμό του insomnia- δεν μπορούμε παρά να έστω αναφέρουμε την είδηση εκφράζοντας συνάμα ένα έστω κάποιο πενιχρό αποσβόλωμα.

λέμε δεν ξεμυτίζουμε από το σπίτι και παρ’ ολ΄ αυτά η κεφαλή της προσπάθειας κατά του κορωναϊού να ψέλλει και τουλάχιστον 10 άτομα μαζεμένα έξω από την εκκλησία να έχουν σπεύσει, ε είναι ένα σοκ.

αυτά

 

  • Like 10
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, censOred είπε

Τι διάολο εκδρομείς είναι αυτοί που επέλεξαν τον Πυργο Ηλείας για τόπο αναψυχής?

Ναι μαλλον κακως το ειπα "εκδρομεις", αλλά μαλλον επιστρεφουν στον τοπο γεννησης τους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mathewgx είπε

Σου πήρε τόση ώρα να το καταλάβεις;

Έχω πει "αύξηση με μειούμενο ρυθμό".

Αν θεωρείς ότι είναι ανούσιο , τι να πω;

 

 

Μα και παλι λαθος το λες.
Η αυξηση των κρουσματων γινεται με αυξανομενο ρυθμο! Αφου μιλαμε για εκθετικη και αφου τα ΝΕΑ κρουσματα(δηλαδη ο ρυθμος αυξησης δηλαδη η 1η παραγωγος) αυξανει καθε μερα εως τωρα!
Και ο ρυθμος αυξησης των κρουσματων δηλαδη αυξανεται.

Αυτο που θα ηταν σωστο να πεις ειναι οτι ο ρυθμος του ρυθμου αυξησης των κρουσματων ανα ημερα μειωνεται. Δηλαδη μειωνεται η 2η παραγωγος κατι που δειχνει οτι συντομα θα μηδενιστει αρα μετα απο αυτο θα σταματησει να αυξανεται ο ρυθμος αυξησης, αρα πολυ συντομα μετα και απο αυτο θα εχουμε γραμμικη αυξηση των κρουσματων οποτε θα εχουμε παει στο 2ο μερος της σιγμοειδους καμπυλης αν θεωρησουμε την ολη εξελιξη ως σιγμοειδη καμπυλη, κατι που ειναι εξαλλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2020 στις 8:43 ΠΜ, Torch21 είπε

Βασικά νομίζω οτι απλά κοροιδεύομαστε μεταξύ μας... Όλο το σαββατοκύριακο μένουμε στο σπίτι και τώρα ήρθαμε δουλειά σα να μη συμβαίνει τίποτα... οι μισοί βήχουν... 🤣

αυτο πιστευω και εγω, δεν δουλευεω αλλα δεν βλεπω και πολλους ανθρωπους να προσεχουν, πριν λιγο πηγα σε μικρο μαναβικο ολοι διπλα μου στεκονταν, ουτε φοβουνται αυτοι εμενα ουτε φοβουνται μηπως κολησουν εμενα.....

δεν εχω ενημερωση αλλα 1/3 των γειτονων μου εφυγαν πριν 2 μερες περιπου και δεν ξαναγυρισαν ,κυριως οικογενεις με μικρα παιδια. Εχουν μεινει εδω μονο γεροι/γριες/αλλοδαποι και εγω.

Οποτε η μεγαλη φυγη δεν ειναι δημιουργημα των δημοσιογραφων, συνεβη.

Το θεμα ειναι ολοι αυτοι που εφυγαν δεν εχουν τον ιο; Εγω σου λεω ΜΑΚΑΡΙ να μην το εχουν. 

Το αλλο θεμα ειναι οτι οι γειτονιες γινονται απομερες και υσηχες και ισως εχουμε κρρουσματα κλοπων ή βιας. Οσοι εχουν μεινει πισω πρεπει να λαμβανουμε καποια μετρα εξτρα αυτοπροστασιας. 

Το να περπατω στο πεζοδρομιο σε αδεια πολη παλι δεν με προστατευει οταν πλησιαζω στον προπορευομενο ή με πλησιαζει ατομο και βηχουν ή οπως συνεβη εχτες εξω απο το ανοικτο παραθυρο μου καποιος ΜΑΛΑΚΑΣ εκανε 2  φταρνισματα ενω περπατουσε και δεν ειδα να εβαζε χερι στο στομα ή τον αγκωνα.

Τελικα ακολουθεια κανεις τις οδηγιες που λεει η τηλεοραση; Αν κρινω απο οσα βλεπω γυρω μου μονο ενα μικρο μερος ακολουθει πιστα τις οδηγιες ασφαλειας. Οποτε 

αν τελικα εχουμε φαινομενο Ιταλιας θα φταινε οι ανευθυνοι που απαρτιζουν την πλειψηφια των ''πολιτων'' οι οποιοι εχουν αναγαγει την επιδεικτικη ανυπακοη στη κυβερνηση ακομα 

και σε θεματα υγειας σε υπερτατη εκδηλωση προσωπικης ελευθεριας...  (ατομικισμου μαλλον)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν πιστεύω ότι θα σταματήσει όλο αυτό ακόμα και με περιορισμό της κυκλοφορίας. 

Ο απλός κόσμος, ο μη εκπαιδευμένος κατάλληλα δεν μπορεί να τηρήσει σωστά τα μέτρα και τους κανόνες. Δεν μπορεί ο ταμίας του σούπερ μάρκετ να κάνει σωστή απολύμανση, ούτε ο κούριερ, ούτε ο οδηγός φορτηγού ή ο ντελιβεράς.

Εδώ κολλάνε γιατροί και εκπαιδευμένο προσωπικό, όχι ο απλός κόσμος...

Δυστυχώς έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η σύγχρονη ζωή μας ακόμα και με τα ελάχιστα να λειτουργούν ο ιός θα συνεχίσει να μεταδίδεται. 

Από την άλλη δεν μπορείς να τα σταματήσεις και όλα γιατί θα καταρρεύσουν τα πάντα και θα είναι ακόμα χειρότερα. Γενικά η κατάσταση είναι φοβερά δύσκολη και θα χειροτερέψει κι άλλο σε όλους τους τομείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Εγώ δεν πιστεύω ότι θα σταματήσει όλο αυτό ακόμα και με περιορισμό της κυκλοφορίας. 

Ο απλός κόσμος, ο μη εκπαιδευμένος κατάλληλα δεν μπορεί να τηρήσει σωστά τα μέτρα και τους κανόνες. Δεν μπορεί ο ταμίας του σούπερ μάρκετ να κάνει σωστή απολύμανση, ούτε ο κούριερ, ούτε ο οδηγός φορτηγού ή ο ντελιβεράς.

Εδώ κολλάνε γιατροί και εκπαιδευμένο προσωπικό, όχι ο απλός κόσμος...

Δυστυχώς έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η σύγχρονη ζωή μας ακόμα και με τα ελάχιστα να λειτουργούν ο ιός θα συνεχίσει να μεταδίδεται. 

Από την άλλη δεν μπορείς να τα σταματήσεις και όλα γιατί θα καταρρεύσουν τα πάντα και θα είναι ακόμα χειρότερα. Γενικά η κατάσταση είναι φοβερά δύσκολη και θα χειροτερέψει κι άλλο σε όλους τους τομείς.

Στην ουσία τωρα δίνεις χρόνο για να βρεθεί το φάρμακο.υπαρχουν αρκετά υποσχόμενες θεραπείες.υπομονη λίγους μήνες τι να κάνουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ προτείνω οι ΜΕΘ της επαρχίας να χρησιμοποιούνται μόνο για μόνιμους κατοικους. Οι covid-19 travelers ας επιστρέψουν από εκεί που ήρθαν για νοσηλεία.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, PostHelper είπε

Μα και παλι λαθος το λες.
Η αυξηση των κρουσματων γινεται με αυξανομενο ρυθμο! Αφου μιλαμε για εκθετικη και αφου τα ΝΕΑ κρουσματα(δηλαδη ο ρυθμος αυξησης δηλαδη η 1η παραγωγος) αυξανει καθε μερα εως τωρα!
Και ο ρυθμος αυξησης των κρουσματων δηλαδη αυξανεται.

Αυτο που θα ηταν σωστο να πεις ειναι οτι ο ρυθμος του ρυθμου αυξησης των κρουσματων ανα ημερα μειωνεται. Δηλαδη μειωνεται η 2η παραγωγος κατι που δειχνει οτι συντομα θα μηδενιστει αρα μετα απο αυτο θα σταματησει να αυξανεται ο ρυθμος αυξησης, αρα πολυ συντομα μετα και απο αυτο θα εχουμε γραμμικη αυξηση των κρουσματων οποτε θα εχουμε παει στο 2ο μερος της σιγμοειδους καμπυλης αν θεωρησουμε την ολη εξελιξη ως σιγμοειδη καμπυλη, κατι που ειναι εξαλλου.

Με κούρασες ...

Τα σχόλια για την Ίταλία είναι προ 2ημερών.

Screen Shot 2020-03-22 at 11.13.56.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Giannis9700 είπε

Για εκατονταδες χιλιαδες χρονια οι ιοί μεταφέρονται μεταξυ ειδων, τι κολλημα εχουν μερικοι με τις συνομωσιολογιες δεν το καταλαβαινω

Μα εδώ υπάρχει το θεμελιώδες ερώτημα της Βιολογίας αν πρώτα προέκυψαν οι ιοί ή τα κύτταρα.

Είναι από την βιολογική τους κατασκευή να μεταφέρονται ανάμεσα στα είδη.

Και είναι γνωστό ότι αυτή την στιγμή που μιλάμε υπάρχουν ιοί των πουλερικών που είναι 1-2 εξελικτικά βήματα από το να περάσουν στον άνθρωπο και οι οποίοι είναι εν δυνάμει περισσότερο φονικοί από τον Covid-19. Αυτά είναι γνωστά και σε αυτό ακριβώς αναφέρονταν ο Bill Gates.

Επίσης υπάρχουν τα βακτήρια που έχουν γίνει ανθεκτικά στα αντιβιοτικά. Γιατί, δεν θερίζουν οι ενδονοσοκομιακές λοιμώξεις;

Άτιμο πράγμα η Εξέλιξη τελικά ........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...