Προς το περιεχόμενο

Xbox - Συνδρομές: Ultimate / Game Pass / Gold / Core


sphinxgr
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από sphinxgr,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, elpenor είπε

Δοκίμασα και το VPN.lat, ίδιο πρόβλημα. Αγόρασα και ένα 12μηνο για δοκιμή και δεν το δέχεται (geoRestricted) παρά το VPN.lat στο κινητό.

Πιθανότατα επειδή το account μου παρόλο που δεν έχω ποτέ ασχοληθεί με xbox/gamepass έχει 365 συνδρομή, θα δοκιμάσω να φτιάξω ένα καινούργιο account.

Άλλαξα την χώρα του account μου και τώρα όταν πηγαίνω στο redeem.microsoft.com μου γράφει στην παρένθεση (Turkiye) αντί για Ελλάδα που έγραφε πριν αλλά πάλι δεν δέχεται τον κωδικό (GeoRestricted) sigh.

Και το δικό μου έχει office 365 συνδρομή αλλά μου πέρασε κανονικά. 

Υποθέτω ότι το κάνεις μέσω vpn ξανά και ας άλλαξες region, σωστά; Μπες στο what is my ip να δεις αν παίρνεις τουρκική ip. 

Επίσης πριν το μπεις με vpn κάνε logout από τον λογαριασμό. 

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@Bourdoulas To ip σίγουρα είναι σωστό όταν μπαίνω με VPN.

Τελικά τα έχω κάνει εντελώς σκ@τ@.....

Πέρασα στο MS account μου και τούρκικη διεύθυνση, έβγαλα τις κάρτες μου από το λογαριασμό και κατάφερα να περάσω τους 36 μήνες Gold.

Αυτή τη στιγμή μέσα στο account μου φαίνονται οι αγορές του 365 με την Ελληνική διεύθυνση και τα 3 redeem του xbox με τούρκικη διεύθυνση.

Πάω τώρα να το κάνω upgrade σε ultimate:

a. Βάζω σαν βασική διεύθυνση την Ελληνική, δοκιμάζω χωρίς VPN και μου λέει

Αλλάξετε την περιοχή του Microsoft Store

Αυτήν τη στιγμή, η συνδρομή σας είναι από διαφορετική περιοχή. Αν εξακολουθεί να μην λειτουργεί, επικοινωνήστε με την υποστήριξη πελατών.

Μπαίνω στην αντίστοιχη τούρκικη σελίδα και μου γράφει

Change the region for the Microsoft Store. You currently have a subscription from another region. If the problem continues, please contact customer support.

b. Μπαίνω με το VPN και πάω στην τούρκικη σελίδα να κάνω upgrade σε Ultimate και πλέον δεν υπάρχει η έκπτωση, δοκιμάζω να το κάνω upgrade χωρίς την έκπτωση και περνάω κανονικά την κάρτα μου και στο τέλος μου γράφει

Change your Store area

Your payment option is organized and your Store area must match.

Άρα θα πρέπει λογικά να δοκιμάσω να πληρώσω με κάποιο τούρκικο τρόπο πληρωμής.... πφφφ έχω κουραστεί απίστευτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τη χώρα του account και δεν πειράζει αν λέει "Ελλάδα" στη σελίδα που ανοίγει. Αρκεί η σύνδεση να έχει γίνει από VPN μέσω Τουρκίας (αλλά να είναι σίγουρο αυτό, γιατί πολλά VPN δε λειτουργούν σωστά)

 

edit: Μίλα με το Support της Microsoft και πες να σου γυρίσουν το λογαριασμό σε Ελλάδα γιατί έκανες λάθος. Ελπίζω να βρεις άκρη. Είναι πολύ απλές οι οδηγίες ρε παιδιά, πουθενά δε λέει ότι πρέπει να αλλάξεις χώρα στο λογαριασμό σου, γιατί το κάνετε απορώ.

Επεξ/σία από thagkol
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, thagkol είπε

Δεν χρειάζεται να αλλάξεις τη χώρα του account και δεν πειράζει αν λέει "Ελλάδα" στη σελίδα που ανοίγει. Αρκεί η σύνδεση να έχει γίνει από VPN μέσω Τουρκίας (αλλά να είναι σίγουρο αυτό, γιατί πολλά VPN δε λειτουργούν σωστά)

Δοκίμασα 4 VPN..... ιδίως όσο αφορά το NordVPN μου δουλεύει σωστά 100%. Οι περασμένες κάρτες μου πρέπει να έκαναν την ζημιά.

Μόλις πάρω κουράγιο θα δοκιμάσω να κάνω το upgrade με revolut/curve/paypal.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, elpenor είπε

Δοκίμασα 4 VPN..... ιδίως όσο αφορά το NordVPN μου δουλεύει σωστά 100%.

Είπες ότι πλέον τους πέρασες τους 36 μήνες gold άρα πάει αυτό.

Τώρα πρέπει να γυρίσεις το λογαριασμό σου πίσω σε "Ελλάδα", πάρε τηλ τη Microsoft και ζήτα να στο κάνουν αυτοί, δεν ξέρω πώς αλλιώς θα βγάλεις άκρη. 

Και είπαμε, το VPN αρκεί, δεν αλλάζουμε χώρα στο λογαριασμό μας (για το μέλλον να ξέρεις).

Επεξ/σία από thagkol
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2022 στις 11:31 ΠΜ, Bourdoulas είπε

Αγόρασα τούρκικη xbox gold μέσω vpn. Αποσυνδεομαι και όταν πάω να αγοράσω, χωρίς vpn, την προσφορά του 1 ευρω του Gamepass Ultimate μου γράφει "Αυτήν τη στιγμή, η συνδρομή σας είναι από διαφορετική περιοχή. Αν εξακολουθεί να μην λειτουργεί, επικοινωνήστε με την υποστήριξη πελατών." 

Μήπως θα πρέπει να κανω και την τελευταία αγορά με vpn; 

 

Edit: Πωωω παίζει να φταίει που ο λογαριασμός μου έχει region UK;

Edit 2: Για όποιον αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα το έλυσα πηγαίνοντας στην ιστοσελίδα του Microsoft account μου, εκεί στο κάτω μέρος έχει ένα link για το xbox account μου. Πάμε εκεί. Και από εκεί έκανα την αγορά κανονικά. 

Μόνο απο το συγκεκριμένο link με άφηνε στο uk store. Σε κάθε άλλη περίπτωση με γυρνούσε στο ελληνικό. 

 

3 λεπτά πριν, elpenor είπε

@Bourdoulas To ip σίγουρα είναι σωστό όταν μπαίνω με VPN.

Τελικά τα έχω κάνει εντελώς σκ@τ@.....

Πέρασα στο MS account μου και τούρκικη διεύθυνση, έβγαλα τις κάρτες μου από το λογαριασμό και κατάφερα να περάσω τους 36 μήνες Gold.

Αυτή τη στιγμή μέσα στο account μου φαίνονται οι αγορές του 365 με την Ελληνική διεύθυνση και τα 3 redeem του xbox με τούρκικη διεύθυνση.

Πάω τώρα να το κάνω upgrade σε ultimate:

a. Βάζω σαν βασική διεύθυνση την Ελληνική, δοκιμάζω χωρίς VPN και μου λέει

Αλλάξετε την περιοχή του Microsoft Store

Αυτήν τη στιγμή, η συνδρομή σας είναι από διαφορετική περιοχή. Αν εξακολουθεί να μην λειτουργεί, επικοινωνήστε με την υποστήριξη πελατών.

Μπαίνω στην αντίστοιχη τούρκικη σελίδα και μου γράφει

Change the region for the Microsoft Store. You currently have a subscription from another region. If the problem continues, please contact customer support.

b. Μπαίνω με το VPN και πάω στην τούρκικη σελίδα να κάνω upgrade σε Ultimate και πλέον δεν υπάρχει η έκπτωση, δοκιμάζω να το κάνω upgrade χωρίς την έκπτωση και περνάω κανονικά την κάρτα μου και στο τέλος μου γράφει

Change your Store area

Your payment option is organized and your Store area must match.

Άρα θα πρέπει λογικά να δοκιμάσω να πληρώσω με κάποιο τούρκικο τρόπο πληρωμής.... πφφφ έχω κουραστεί απίστευτα

Δοκίμασε αυτό που έκανα στο edit 2 της παράθεσης

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Bourdoulas Αυτό το link με πάει στο τούρκικο store, η έκπτωση του Ultimate εξαφανίζεται, περνάω κανονικά την κάρτα μου και στο τέλος γράφει Your payment option is organized and your Store area must match.

11 λεπτά πριν, thagkol είπε

Είναι πολύ απλές οι οδηγίες ρε παιδιά, πουθενά δε λέει ότι πρέπει να αλλάξεις χώρα στο λογαριασμό σου, γιατί το κάνετε απορώ.

Γιατί έκανα δοκιμές επί 2 ώρες με διαφορετικά VPN/συσκευές και δεν δεχόταν τους redeem codes..... Μόλις πρόσθεσα μία τούρκικη διεύθυνση τους δέχτηκε.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, elpenor είπε

@Bourdoulas Αυτό το link με πάει στο τούρκικο store, η έκπτωση του Ultimate εξαφανίζεται, περνάω κανονικά την κάρτα μου και στο τέλος γράφει Your payment option is organized and your Store area must match.

Γιατί έκανα δοκιμές επί 2 ώρες με διαφορετικά VPN/συσκευές και δεν δεχόταν τους redeem codes..... Μόλις πρόσθεσα μία τούρκικη διεύθυνση τους δέχτηκε.

Κάτι κάπου έκανες λάθος ή δε δούλευε σωστά το VPN. Πάρα πολύς κόσμος (κι εγώ μαζί) έχει κάνει τη διαδικασία χωρίς αλλαγή διεύθυνσης και δούλεψε μια χαρά. Πριν ένα μήνα έβαλα τελευταία φορά κωδικό Τουρκίας χωρίς πρόβλημα, διεύθυνση στο λογαριασμό μου δεν έχω αλλάξει ποτέ.

Επεξ/σία από thagkol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thagkol είπε

Κάτι κάπου έκανες λάθος ή δε δούλευε σωστά το VPN. Πάρα πολύς κόσμος (κι εγώ μαζί) έχει κάνει τη διαδικασία χωρίς αλλαγή διεύθυνσης και δούλεψε μια χαρά. Πριν ένα μήνα έβαλα τελευταία φορά κωδικό Τουρκίας χωρίς πρόβλημα, διεύθυνση στο λογαριασμό μου δεν έχω αλλάξει ποτέ.

Δεν αμφιβάλω καθόλου ότι σου δούλεψε μία χαρά όμως για να ήμαστε ρεαλιστές δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί να έκανα λάθος....

Δοκίμασα με NordVPN το οποίο δουλεύει 100% από το κινητό μου και μετά από το PC, μετά δοκίμασα express VPN, PIA και με το VPN.lat από το κινητό και από 2 ακόμα PC....

Σε καθαρό browser πάντα πήγαινα στο redeem.microsoft.com.....

Τι λάθος μπορεί να έγινε; Εσύ όταν έκανες το redeem είχες περασμένες κάρτες στο account σου;

-----------

Με curve δεν δούλεψε, paypal δεν δέχεται το τούρκικο ms store.

Τελικά αγόρασα 1 μήνα Ultimate Turkey και κατάφερα να το περάσω, ελπίζω ότι δεν θα συναντήσω κάποιο πρόβλημα από εδώ και πέρα.... sigh

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Δεν αμφιβάλω καθόλου ότι σου δούλεψε μία χαρά όμως για να ήμαστε ρεαλιστές δεν υπάρχει κάτι που να μπορεί να έκανα λάθος....

Δοκίμασα με NordVPN το οποίο δουλεύει 100% από το κινητό μου και μετά από το PC, μετά δοκίμασα express VPN, PIA και με το VPN.lat από το κινητό και από 2 ακόμα PC....

Σε καθαρό browser πάντα πήγαινα στο redeem.microsoft.com.....

Τι λάθος μπορεί να έγινε; Εσύ όταν έκανες το redeem είχες περασμένες κάρτες στο account σου;

-----------

Με curve δεν δούλεψε, paypal δεν δέχεται το τούρκικο ms store.

Τελικά αγόρασα 1 μήνα Ultimate Turkey και κατάφερα να το περάσω, ελπίζω ότι δεν θα συναντήσω κάποιο πρόβλημα από εδώ και πέρα.... sigh

Εγώ την αγορά την είχα κάνει με Curve 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bourdoulas είπε

Εγώ την αγορά την είχα κάνει με Curve 

Εγώ όταν προσπαθούσα στο τούρκικο ms store να αγοράσω το ultimate ώστε να γίνει upgrade μου έβγαζε ένα περίεργο μήνυμα ότι ο τρόπος πληρωμής δεν αντιστοιχεί στο subscription μου (έχω δει σήμερα όλα τα διαφορετικά μηνύματα που μπορεί να εμφανίσει το ms store).

Anyway τέλος καλό όλα καλά, ευχαριστώ για τη βοήθεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο Τουρκία και PC εμένα πάντως μου δούλευε υποδειγματικά το Windscribe.

Κάποιος το είχε γράψει εδώ μέσα, το δοκίμασα και πραγματικά είναι εξαιρετικό και δωρεάν. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Απο Τουρκία και PC εμένα πάντως μου δούλευε υποδειγματικά το Windscribe.

Κάποιος το είχε γράψει εδώ μέσα, το δοκίμασα και πραγματικά είναι εξαιρετικό και δωρεάν. 

Επιβεβαιώνω και εγω με το free windscribe έκανα τη δουλειά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...