Προς το περιεχόμενο

Το ελληνικό υπεραυτοκίνητο CHAOS των 3.000 ίππων


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, LongTom είπε

Οι επαγγελματίες βγάζουν (με δικά του μέσα - φωτογράφο) φωτογραφίες τα μηχανήματα στο χώρο τους για να δείξουν ότι έχουν σοβαρές εγκαταστάσεις και σωστή οργάνωση, όχι από στοκ φωτογραφίες ή από τις έτοιμες που βρήκαν σε αλλουνού σάιτ (που είναι και παράνομο σε κάποιες χώρες/αγορές).

Αυτό δείχνει ερασιτεχνισμό και κακό PR, σε μια υπαρκτή εταιρεία πάντα. 

Στον χαοτικό φυσικά δεν ισχύει αυτό, διότι πολύ απλά δεν φαίνεται να έχει τίποτα από αυτά στο χώρο του. 

Από την άλλη, οι φωτό από gaming καρέκλες και μόνιτορ δεν πείθουν για μηχανουργείο και έπρεπε να ανεβάσει κάτι και αυτός... 

Συμφωνώ. Θα έπρεπε να είχε δικές του φωτογραφίες από επαγγελματία φωτογράφο. Αλλά αν ήθελε να χρησιμοποιήσει από αλλού θα έπρεπε να έχει πάρει άδεια, να τις πληρώσει και να αναφέρει και την πηγή ίσως. Τέλος πάντων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 437
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω   πιστευω  πως   ως   γνησιος   παπατζης   εχει   ξαμολησει   εναν   ματρακα   με   4  ροδες   και  φωτακια   λεντ   με  αλκαλικες  μπαταριες   που   τον

σκεπασε   με  σεντονι   μπας   και  βρεθει   ο  μαλακιδης   και  χρηματοδοτησει  τις   φαντασιωσεις   του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, KoreanW είπε

...

 

«Το εσωτερικό εκεί πάλι θα είναι η καινοτομία η δικιά μας, δεν θα έχει όργανα όπως όλα τα αυτοκίνητα, είναι διαδραστικό το περιβάλλον δηλαδή μπορεί ο χρήστης... στο παρμπρίζ όλες οι ενδείξεις μπροστά του, μπορεί να επιλέγει ό,τι θέλει με κινήσεις του χεριού και όχι με κουμπιά ο,τιδήποτε, η μπορεί να φοράει και γυαλιά εικονικής πραγματικότητας και να οδηγάει.»

...

Α ναι. Μια άγνωστη VW προσπαθεί να φτιάξει ένα ηλεκτρικό αμάξι, id3 ; κάπως έτσι, και έχουν τρελά προβλήματα λέει με το software. Εδώ, θα έχουμε VR, κινήσεις χεριού, διαδραστικό περιβάλλον κ.τ.λ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αν τα έχει δοκιμάσει όλα αυτά σε άλλους κινητήρες (όπως γράφεται) θεωρείς εσύ δηλαδή εντελώς απίθανο να φτιάξει έναν παραπλήσιο στα δικά του μέτρα;

Πάλι πρέπει να πούμε για τις τάπες βαλβίδων made in greece;

Βλέπουμε το δέντρο, χάνουμε το δάσος...

Όχι παραπλήσιο δεν μπορεί να κάνει, αλλά ούτε σωστή αντιγραφή! Δηλαδή σου φαίνεται εύκολο να πάρεις έναν 4κύλινδρο (δεν μιλάμε για V10) και να τον αντιγράψεις, να δουλέψει και να κρατήσει στο χρόνο όπως ο γνήσιος; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Να μιλήσουμε. Το αν θα φτιάξει το απόλυτο υπερόχημα είναι θέμα wishful thinking ή μήπως είπε ο συγκεκριμένος ότι φτιάχνει τάπες βαλβίδων αντί για το χάος;

Λοιπόν το ερώτημα που αφορά το τόπικ δεν είναι η αποβιομηχάνιση της χώρας, αλλά εν πρώτοις ποιά πιθανότητα δίνεις να ανταποκριθεί το αποτέλεσμα στα λεγόμενα :
Το καλοκαίρι λέει θα έχει έτοιμο το απόλυτο υπερόχημα που πατάει όλα τα άλλα και οδηγείται με γυαλιά εικονικής πραγματικότητας,
φτιαγμένο από ημιαξόνια μέχρι εγκεφάλους στην Ελλάδα.

Θέλω να το δω.

Μάγκες τον αδικούμε τον ψωνισμένο. Δεν ανέφερε ποιανού ΕΤΟΥΣ το καλοκαίρι.....διπλωμάτης γαρ εκτός από ψωνάρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, NTC Labs said:

Μάγκες τον αδικούμε τον ψωνισμένο. Δεν ανέφερε ποιανού ΕΤΟΥΣ το καλοκαίρι.....διπλωμάτης γαρ εκτός από ψωνάρα.

εντάξει φέτος θα είναι κι η καραντίνα και δεν μπόρεσε να το κυκλοφορήσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω παρακολουθήσει ενδελεχώς το θέμα αλλά διαπιστώνω την κλασική ελληνική νοοτροπία. Μου φαίνεται ότι σας ενοχλεί που είναι Έλληνας. Αν το έκανε κάποιος ξένος θα ήταν σούπερουάου. 

Πως μπορεί να κάνετε κριτική σε κάτι που δεν έχετε δει? 

Υποθέτω ότι ο τύπος βγάζει τις ιδέες του προς τα έξω ψάχνοντας πιθανόν κάποιον χρηματοδότη για να υλοποιήσει το έργο του, όπως κάνουν όλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, thanasisxask είπε

Όχι παραπλήσιο δεν μπορεί να κάνει, αλλά ούτε σωστή αντιγραφή! Δηλαδή σου φαίνεται εύκολο να πάρεις έναν 4κύλινδρο (δεν μιλάμε για V10) και να τον αντιγράψεις, να δουλέψει και να κρατήσει στο χρόνο όπως ο γνήσιος; 

Δεν νομίζω οτι έγραψα κάπου οτι είναι εύκολο, αντιθέτως αν είναι απίθανο ρώτησα...

Το να κρατήσει στο χρόνο είναι μεγάλη κουβέντα!

Αλλά δεν νομίζω οτι έχει σκοπό να χτυπήσει ούτε το corolla ούτε το sunny...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ritchie77 είπε

Δεν το έχω παρακολουθήσει ενδελεχώς το θέμα αλλά διαπιστώνω την κλασική ελληνική νοοτροπία. Μου φαίνεται ότι σας ενοχλεί που είναι Έλληνας. Αν το έκανε κάποιος ξένος θα ήταν σούπερουάου. 

Πως μπορεί να κάνετε κριτική σε κάτι που δεν έχετε δει? 

Υποθέτω ότι ο τύπος βγάζει τις ιδέες του προς τα έξω ψάχνοντας πιθανόν κάποιον χρηματοδότη για να υλοποιήσει το έργο του, όπως κάνουν όλοι

Δεν ενοχλέι κανέναν που είναι Έλληνας. Ενοχλεί το υφάκι- λες και ο επενδυτής είναι παιδάκι του δημοτικού να ακούσει αυτά που λέει και να ανοίγει το στόμα σαν τον σαρικαρναβαλίδη-  του καιο λόγω αυτού δεν πείθει τι να κάνωμε. Επειδή ακριβώς ΔΕΝ το έχουμε δει - αφού στην ουσία ΔΕΝ ΄έχει τίποτα να δείξει παρά μπαρουφολογία και άκρατο δον κιχωτισμό και μόνο- ΔΕΝ βγάζει ιδέες , ισχυρίζεται.......

Οχι δεν έχουν όλοι την υπεροψία του.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Δεν ενοχλέι κανέναν που είναι Έλληνας. Ενοχλεί το υφάκι του καιο λόγω αυτού δεν πείθει τι να κάνωμε. Επειδή ακριβώς ΔΕΝ το έχουμε δει - αφού στην ουσία ΔΕΝ ΄έχει τίποτα να δείξει παρά μπαρουφολογία και άκρατο δον κιχωτισμό και μόνο- ΔΕΝ βγάζει ιδέες , ισχυρίζεται.......

Οχι δεν έχουν όλοι την υπεροψία του.

Νταξει ο τύπος μιλάει με τουπέ και υφάκι αλλά ούτε με ενδιαφέρει. Εμένα με ενδιαφέρουν τα τεχνικά στοιχεία που λέει ότι θα πραγματοποιήσει, από κινητήρα μέχρι ένα όχημα που θα φτάνει τα 500km/h, αυτά δεν μπορώ εγώ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, ritchie77 said:

Δεν το έχω παρακολουθήσει ενδελεχώς το θέμα αλλά διαπιστώνω την κλασική ελληνική νοοτροπία. Μου φαίνεται ότι σας ενοχλεί που είναι Έλληνας. Αν το έκανε κάποιος ξένος θα ήταν σούπερουάου. 

Πως μπορεί να κάνετε κριτική σε κάτι που δεν έχετε δει? 

Υποθέτω ότι ο τύπος βγάζει τις ιδέες του προς τα έξω ψάχνοντας πιθανόν κάποιον χρηματοδότη για να υλοποιήσει το έργο του, όπως κάνουν όλοι

κάνεις λάθος
και δεν είναι ούτε η υπεροψία του ούτε η απειρία του στο να φτιάχνει ολόκληρο αυτοκίνητο

είναι όσα υπόσχεται (από την εικονική πραγματικότητα μέχρι τα 3000 άλογα),
ότι 9 άτομα συνδυάζουν την απόλυτη τεχνογνωσία από κάθε βιομηχανικό πεδίο της αυτοκίνησης,
ότι επικαλείται θεωρητικές επιδόσεις προτού δοκιμάσει το έργο του στο δρόμο
ότι έχει ζορίσει τη λογική παραιτούμενος από έννοιες (όπως ο χρόνος) που αντικειμενικά είναι απαραίτητες,
και ότι λέει πως τα φτιάχνει όλα Ελλάδα μέχρι τελευταίου ανταλλακτικού

αν σου φαίνεται ελληνική νοοτροπία να κρατάς αμφιβολία στο παράλογο, ΟΚ

κι επειδή δεν το έχεις παρακολουθήσει, ο τύπος δε βγάζει ιδέες απλώς αλλά λέει οτι έχει υλοποιήσει το έργο του σε μεγάλο βαθμό (εκτός από το εσωτερικό του ΙΧ)
θα το έχει έτοιμο το καλοκαίρι και θα έχει χρόνο επιπλέον προετοιμασιας μέχρι του χρόνου στη Γενεύη
 

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Ενοχλεί το υφάκι

Καλώς. Εγώ κρατάω πάντα μια μετριοπαθή στάση και κρίνω εκ του αποτελέσματος. 

Το αν είναι υπερόπτης ή ψωνισμένος ή το ένα ή το άλλο δε με απασχολεί. Κρίνω μόνο το αποτέλεσμα.

Ξέρεις πόσοι από αυτούς που έχουν σχεδιάσει ή κατασκευάσει πολλά από τα προιόντα που χρησιμοποιείς είναι μ@λ@κες, σκατοχαρακτήρες, υπερόπτες, ψώνια κλπ? Όχι και ούτε σε νοιάζει

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα καλα κάνει και είναι υπερόπτης.Στην συγκεκριμένη δουλειά πρέπει να είναι.

Οχι δηλαδή επρεπε να έβγαινε με παλιό φόρμες μουτζουρομενος με γράσα και με ένα συνεργείο της γειτονιάς με τα αδέσποτα , και να είχε το ύφος το κακομοιρικο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 minutes ago, ritchie77 said:

Δεν το έχω παρακολουθήσει ενδελεχώς το θέμα αλλά διαπιστώνω την κλασική ελληνική νοοτροπία. Μου φαίνεται ότι σας ενοχλεί που είναι Έλληνας. Αν το έκανε κάποιος ξένος θα ήταν σούπερουάου. 

Πως μπορεί να κάνετε κριτική σε κάτι που δεν έχετε δει? 

Υποθέτω ότι ο τύπος βγάζει τις ιδέες του προς τα έξω ψάχνοντας πιθανόν κάποιον χρηματοδότη για να υλοποιήσει το έργο του, όπως κάνουν όλοι

 

20 minutes ago, ritchie77 said:

Καλώς. Εγώ κρατάω πάντα μια μετριοπαθή στάση και κρίνω εκ του αποτελέσματος. 

Το αν είναι υπερόπτης ή ψωνισμένος ή το ένα ή το άλλο δε με απασχολεί. Κρίνω μόνο το αποτέλεσμα.

Ξέρεις πόσοι από αυτούς που έχουν σχεδιάσει ή κατασκευάσει πολλά από τα προιόντα που χρησιμοποιείς είναι μ@λ@κες, σκατοχαρακτήρες, υπερόπτες, ψώνια κλπ? Όχι και ούτε σε νοιάζει

αν προτρέχουν οι άλλοι, μήπως προτρέχεις κι εσύ που «διαπιστώνεις» την «κλασική ελληνική νοοτροπία»;
δεν έχεις παρακολουθήσει καν το θέμα είπες

και στο τέλος τί είναι αυτό στο οποίο προτρέχουν οι άλλοι που τους κατηγορείς;
το ότι ο ίδιος ο Πανόπουλος σπεύδει να μιλήσει για κάτι που δεν αποδεικνύει;

και εσύ που κρίνεις εκ του αποτελέσματος λες,
ποιό ακριβώς αποτέλεσμα έχεις απτό και σε αυτό ήδη «διαπιστώνεις» την «κλασική ελληνική νοοτροπία»...
λες ότι δεν το έχεις καν παρακολουθήσει το θέμα

λοιπόν με λίγο από το wishful thinking και λίγο από πατριωτικό συναίσθημα
δυστυχώς δε χτίζονται παλάτια...

υγ: και πιο πάνω το έγραψα:

δεν είναι ούτε η υπεροψία του ούτε η απειρία του στο να φτιάχνει ολόκληρο αυτοκίνητο
όχι βέβαια δεν είναι καθόλου το υφάκι και μόνο

είναι όσα υπόσχεται (από την εικονική πραγματικότητα μέχρι τα 3000 άλογα),
ότι 9 άτομα συνδυάζουν την απόλυτη τεχνογνωσία από κάθε βιομηχανικό πεδίο της αυτοκίνησης,
ότι επικαλείται θεωρητικές επιδόσεις προτού δοκιμάσει το έργο του στο δρόμο
ότι έχει ζορίσει τη λογική παραιτούμενος από έννοιες (όπως ο χρόνος) που αντικειμενικά είναι απαραίτητες,
και ότι λέει πως τα φτιάχνει όλα Ελλάδα μέχρι τελευταίου ανταλλακτικού

αν σου φαίνεται ελληνική νοοτροπία να κρατάς αμφιβολία στο παράλογο, ΟΚ

ο τύπος δε βγάζει ιδέες απλώς αλλά λέει οτι έχει υλοποιήσει το έργο του σε μεγάλο βαθμό (εκτός από το εσωτερικό του ΙΧ)
θα το έχει έτοιμο το καλοκαίρι και θα έχει χρόνο επιπλέον προετοιμασιας μέχρι του χρόνου στη Γενεύη
λαχταρούμε την ώρα και τη στιγμή που θα φέρει την επανάσταση στην αυτοκίνηση

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...