Προς το περιεχόμενο

[Θερμποπομπός] NOBO NTL4T 2000W @e-shop.gr 137€


Jason15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.e-shop.gr/thermopompos-nobo-ntl4t-2000w-p-HAP.002175

με δωρεάν μεταφορικά  

Σκρουτζ από 163:

https://www.skroutz.gr/s/16081588/Nobo-NTL4T-20.html

Περιορισμένο απόθεμα.

Η προσφορά ισχύει μέχρι 15/3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

2020-03-08_1935

 

10 λεπτά πριν, oletiras είπε

Χαζή ερώτηση αλλα ας μου επιτραπει. 2000watt και 2000watt ενας convector των 40 ευρω. Και τα 2 με αντιστάσεις. Την ιδια αποδοση δεν θα έχουν πανω κάτω?

Ολοιδια. Σχεδον 100% αποδοση εχουν και οι δυο. Ο,τι παιρνουν το μετατρεπουν σε θερμοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, oletiras είπε

Χαζή ερώτηση αλλα ας μου επιτραπει. 2000watt και 2000watt ενας convector των 40 ευρω. Και τα 2 με αντιστάσεις. Την ιδια αποδοση δεν θα έχουν πανω κάτω?

αλλα πραγματα μπορει να εχει ο πιο ακριβος

προστασια, χρονομετρα, θερμοστατες κτλ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα με εναν θερμοπομπό των 40 ευρω ειναι η ποιοτητα των υλικων, ο πολύ καλύτερος θερμοστάτης και η μεγαλύτερη εγγύηση.

Απο εκει και περα οποιος θελει να εξοικονομήσει χρήματα μπορει να παρει εναν φθηνο και με καποιο συστημα αυτοματισμού (π.χ απο τη sonoff) να πετυχει ακομη και καλυτερο αποτελεσμα(σε θερμοκρασια-οικονομία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

από Lidl που έχω, και το άφησα στην άκρη, όποτε έκλεινε ή άνοιγε ο θερμοστάτης ( το εκνευριστικό κλικ), ξύπναγε όποιος κοιμόταν στο ίδιο ή σε διπλανό δωμάτιο. Για ημέρα ήταν οκ.

Επεξ/σία από Konstantin77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη συγκρίνετε το θερμοπομπό από τη Νορβηγία με «θερμοπομπό από τα LIDL»
Ο ΝΟΒΟ θεωρείται κορυφαίος.

Επεξ/σία από aristarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγνώμη για το οφ τόπικ, αλλά κάτι σχετικό με την τεχνολογία  θερμαντικών πάνελ:

Εδώ και μερικά χρόνια αγοράστηκαν 3 πανάκριβα πάνελ παρόμοιας τεχνολογίας Redwell (Αυστρίας) που είναι θερμοπομποί υπέρυθρης ακτινοβολίας (έχουν τεχνολογία θέρμανσης παρόμοια των ΝΟΒΟ). Είναι η χειρότερη αγορά που έχουμε κάνει. Αγοράστηκαν και έχουν μείνει κρεμασμένα και σβηστά στον τοίχο. Δεν ζεσταίνουν και καίνε το σύμπαν. Είναι σαν καλοριφέρ λαδιού αλλά  με 10 φορές ακριβότερα πάνελ. Για ένα ζεστό σπίτι πρέπει να μένουν αναμμένα συνέχεια, (αρχικά να πιάσουν θερμοκρασία και μετά να συντηρούν την επιθυμητή). Η τεχνολογία αυτή συστήνεται μόνο έχετε δωρεάν ρεύμα ή αν σας ενοχλούν τα καλοριφέρ λαδιού ή/και τα κλιματιστικά. Ούτε στον -κρυουλιάρη- εχθρό μου... 

Επεξ/σία από dess
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dess είπε

Συγνώμη για το οφ τόπικ, αλλά κάτι σχετικό με την τεχνολογία  θερμαντικών πάνελ:

Εδώ και μερικά χρόνια αγοράστηκαν 3 πανάκριβα πάνελ παρόμοιας τεχνολογίας Redwell (Αυστρίας) που είναι θερμοπομποί υπέρυθρης ακτινοβολίας (έχουν τεχνολογία θέρμανσης παρόμοια των ΝΟΒΟ). Είναι η χειρότερη αγορά που έχουμε κάνει. Αγοράστηκαν και έχουν μείνει κρεμασμένα και σβηστά στον τοίχο. Δεν ζεσταίνουν και καίνε το σύμπαν. Είναι σαν καλοριφέρ λαδιού αλλά  με 10 φορές ακριβότερα πάνελ. Για ένα ζεστό σπίτι πρέπει να μένουν αναμμένα συνέχεια, (αρχικά να πιάσουν θερμοκρασία και μετά να συντηρούν την επιθυμητή). Η τεχνολογία αυτή συστήνεται μόνο έχετε δωρεάν ρεύμα ή αν σας ενοχλούν τα καλοριφέρ λαδιού ή/και τα κλιματιστικά. Ούτε στον -κρυουλιάρη- εχθρό μου... 

Έτσι ακριβώς είναι με μια ένσταση. Καμία σχέση τα κλιματιστικά με τα καλοριφέρ λαδιού.

Όποιος ξέρει, δεν επηρεάζεται από μάρκετινγκ και θέλει την απόλυτη οικονομία πάει σε A/C, όλα τα άλλα είναι "απλές οδοντόκρεμες".

*Δεν μιλάμε για άλλο καύσιμο πλην ρεύματος και δεν μιλάμε για αντλία θερμότητας που έχει την ίδια αρχή λειτουργίας με το A/C  (αλλά κοστίζει πολλαπλάσια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, dess είπε

Συγνώμη για το οφ τόπικ, αλλά κάτι σχετικό με την τεχνολογία θερμαντικών πάνελ:

Εδώ και μερικά χρόνια αγοράστηκαν 3 πανάκριβα πάνελ παρόμοιας τεχνολογίας Redwell (Αυστρίας) που είναι θερμοπομποί υπέρυθρης ακτινοβολίας (έχουν τεχνολογία θέρμανσης παρόμοια των ΝΟΒΟ).

Τί σχέση έχουν τα υπέρυθρα πάνελ με τους θερμοπομπούς; Ποιά είναι η "παρόμοια τεχνολογία";;; Όχι τίποτε άλλο, αλλά θα μπερδέψεις κόσμο εδώ που τα γράφεις.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Τί σχέση έχουν τα υπέρυθρα πάνελ με τους θερμοπομπούς; Ποιά είναι η "παρόμοια τεχνολογία";;; Όχι τίποτε άλλο, αλλά θα μπερδέψεις κόσμο εδώ που τα γράφεις.

Αν εννοείς θερμοσυσσωρευτές, τα ίδια ισχύουν κι εκεί.

https://el.wikipedia.org/wiki/Υπέρυθρη_ακτινοβολία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Doubt Σόρρυ αλλά μου ποστάρεις ένα τόπικ 37 σελίδων να συμπεράνω τί;

Εγώ ξέρω ότι οι θερμοπομποί είναι "ελατήρια/σούστες που θερμαίνονται" να το πω απλά. Κυκλοφορεί ο αέρας περνώντας από μέσα τους και τον ζεσταίνουν. Δεν είναι κάτι σύνθετο.

Πως ακριβώς είναι μέσα τα υπέρυθρα πάνελ δε γνωρίζω, αλλά διαβάζω να γράφεται κατά κόρον ότι μεταφέρουν τη θερμότητα σε επιφάνειες και όχι στον αέρα. Συν τοις άλλοις είναι κλειστά, οπότε ΛΟΓΙΚΑ δεν περνάει αέρας από μέσα τους για να τον ζεστάνουν.

Εκτός αν κάτι έχει πάει πολύ στραβά με την κατανόησή μου περί του τι γράφεται, συνεχίζω να μη βλέπω καμμία σύνδεση θερμοπομπών με πάνελ υπερύθρων.

Μιλάμε για
https://www.skroutz.gr/c/1501/thermopompoi-convectors.html
vs
https://www.skroutz.gr/c/1500/Panel-Yperythris-THermansis.html
Ναι;

Edit

Με βάλατε και έκατσα να ψάξω, γιατί άρχισα να αμφιβάλλω για τη διανοητική μου ικανότητα:

https://thermansipress.gr/thermansi/θερμοπομποί-πώς-λειτουργούν-και-πόσο/

Αναφορά σε κείμενο

Οι θερμοπομποί αποτελούνται από ένα θερμαντικό στοιχείο (ηλεκτρική αντίσταση), ένα όργανο ελέγχου (μηχανικό ή ηλεκτρονικό θερμοστάτη) και ένα περίβλημα, που αποτελεί το σώμα του θερμοπομπού.

Η λειτουργία τους βασίζεται κυρίως στο φαινόμενο της μεταφοράς και πολύ λιγότερο στο φαινόμενο της ακτινοβολίας.

Συγκεκριμένα, ο ψυχρός αέρας του χώρου, που βρίσκεται στα χαμηλότερα στρώματα του δωματίου, εισέρχεται στο κάτω μέρος του θερμοπομπού και θερμαίνεται από το ειδικό θερμαντικό στοιχείο που βρίσκεται στον θερμοπομπό.

Ο θερμός πια αέρας ανυψώνεται και εξέρχεται από τον θερμοπομπό προς το δωμάτιο με φυσική κυκλοφορία, ανεβάζοντας γρήγορα την θερμοκρασία του χώρου. Η φυσική αυτή κίνηση του αέρα είναι αποτέλεσμα των ανωστικών δυνάμεων που δημιουργούνται λόγω διαφοράς πυκνότητας η οποία οφείλεται στην αύξηση της θερμοκρασίας του.

Η έξοδος του αέρα γίνεται από ειδικά σχεδιασμένα πτερύγια, τα οποία καλό είναι να έχουν μια μικρή κλίση προς τα κάτω, για αποδοτική και ομοιόμορφη διάχυση του αέρα στον χώρο και για να εμποδίζεται η εισροή σκόνης στη συσκευή.

 

https://thermansipress.gr/thermansi/πώς-λειτουργούν-τα-θερμαντικά-πάνελ/

Αναφορά σε κείμενο

Τα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης αποτελούν ίσως τη μέθοδο θέρμανσης για την οποία υπάρχει η μεγαλύτερη άγνοια από την πλευρά των καταναλωτών, κυρίως ως προς τον τρόπο με τον οποίο λειτουργούν, δεδομένου ότι ούτε καίνε κάποιο καύσιμο, ούτε παράγουν θερμό αέρα. Τα θερμαντικά πάνελ θα μπορούσαμε να πούμε ότι αποτελούν τις συσκευές εκείνες που λειτουργούν με τον πλέον φυσικό τρόπο, συγκριτικά με τους υπόλοιπους τρόπους θέρμανσης και αυτό διότι ουσιαστικά μας ζεσταίνουν όπως και ο ήλιος.

Ειδικότερα, μέσω των θερμαντικών πάνελ, δεν θερμαίνεται ο αέρας αλλά η θερμότητα μεταδίδεται μέσω ακτινοβολίας στα σώματα και τα αντικείμενα, τα οποία με αυτό τον τρόπο παραμένουν στεγνά και μεταδίδουν θερμότητα. Ο συγκεκριμένος τρόπος λειτουργίας προσφέρει, μεταξύ άλλων, το πλεονέκτημα, ότι, αφού ο αέρας δεν στροβιλίζεται, δεν υπάρχει αιώρηση σκόνης, με αποτέλεσμα ο χώρος ο οποίος θερμαίνεται να είναι πιο «καθαρός» και υγιεινός, και βέβαια ο εισπνεόμενος αέρας να είναι δροσερότερος.

 

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Σόρρυ αλλά μου ποστάρεις ένα τόπικ 37 σελίδων να συμπεράνω τί;

Πατάς στο "15 Νοεμβρίου 2012" και βλέπεις μόνο την απάντηση.

Το "τυπωμένο φιλμ που θερμαίνεται" τι είναι δηλαδή;; Τρανζίστορ;;:P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πατάς στο "15 Νοεμβρίου 2012" και βλέπεις μόνο την απάντηση.

Το "τυπωμένο φιλμ που θερμαίνεται" τι είναι δηλαδή;; Τρανζίστορ;;:P

Α οκ, thanks.

Ναι μπορεί σαν "τεχνολογική αρχή" -ας το πω έτσι- να είναι τα ίδια (δεν το γνωρίζω, αλλά δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω, ακόμα και για την ευκολία της κουβέντας). Το πως υλοποιείται όμως σε μια παραγωγική κατασκευή μάλλον διαφέρει πολύ. Δε νομίζω να διαβάζει κάποιος τα κείμενα που παρέθεσα παραπάνω άλλωστε και να συμπεραίνει ότι έχουν κάποια σχέση στην τελική/πρακτική λειτουργία τους τα δύο προϊόντα. Συν του γεγονότος ότι για τους θερμοπομπούς (τους καλούς έστω) συνήθως δεν υπάρχουν σοβαρά παράπονα για το αν ζεσταίνουν, ενώ για τα υπέρυθρα πάνελ υπάρχει ουκ ολίγη αμφισβήτηση σύμφωνα με όσα έχω δει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...