Προς το περιεχόμενο

[Θερμποπομπός] NOBO NTL4T 2000W @e-shop.gr 137€


Jason15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά για τα ηλεκτρικά θερμαντικά, οτιδήποτε κάτω από 2000w είναι για πολύ μικρούς χώρους και τα 2000-3000w για "σκέτο" μικρούς χώρους.

Η δε κατανάλωση στο θεό. Φαντάσου τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα (3000w) να λειτουργεί σχεδόν διαρκώς, να μην "κόβει" δηλαδή λόγω θερμοστάτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μόνη "οικονομία" που μπορεί να γίνει σε αυτά τα σώματα είναι ένας καλός θερμοστάτης για να κλείνει το σώμα όταν πιάνει τη θερμοκρασία που θες. Πέραν αυτού, προφανώς ουδέν.

Για ένα μέρος που πας για λίγες μέρες το χρόνο πάντως είναι μια χαρά αν δεν έχεις εναλλακτική, καθώς η αίσθηση ζέστης που προσφέρουν είναι πολύ κοντά σε αυτή των κανονικών καλοριφέρ.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, drade είπε

Για την ατμόσφαιρα του δωματίου το κλιματιστικό είναι εξίσου υγιεινό με έναν θερμοπομπό;

επειδη εχω θερμοπομπους δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι τοσο υγειες το περιβαλλον με αυτους...

αρρωστος και εγω και η γυναικα σχεδον ολο τον χειμωνα-ισως χρειαζονται ενα καλο σερβις-καθαρισμα δεν ξερω,παντως βγαζουν τρομερη ζεστη αλλα του χρονου πρωτα ο Θεος θ παρω ενα καλο κλιμα- και θα συμφερει και θα βγαζει καθαρο αερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο και οικονομικο το a/c αλλα με το που εκλεισε τερμα η ζεστη μας χαιρεταει, καθως τα σπιτια ειναι τρυπητηρια + ειναι ανθυγιεινο αν δεν συντηρειται πολυ τακτικα + δεν μπορει ο εσωτερικος αερας να εχει τοση μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας απο τις εσωτερικες επιφανειες, καθως δεν δημιουργει αισθηση θερμικης ανεσης.

Για μια προσωρινη λυση πηρα πριν κανα μηνα απο leroy να δοκιμασω ενα πανελ mica 1500w κοντα στα 22€, για ενα χωρο 12τ τμ ρυθμισμενο στους 17-18 c και με εντυπωσιασε. 

Ψηφιακο θερμοστατη, 2 σκαλες, προστασια απο ανατροπη, πανελ μεγαλης επιφανειας και ποιοτητα αναλογη της τιμης. Δεν το μετρησα μιας και δεν με απασχολει η καταναλωση, αλλα η αισθηση που αφηνει στο χωρο ειναι πολυ ευχαριστη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vairass είπε

επειδη εχω θερμοπομπους δεν ειμαι σιγουρος οτι ειναι τοσο υγειες το περιβαλλον με αυτους...

αρρωστος και εγω και η γυναικα σχεδον ολο τον χειμωνα-ισως χρειαζονται ενα καλο σερβις-καθαρισμα δεν ξερω,παντως βγαζουν τρομερη ζεστη αλλα του χρονου πρωτα ο Θεος θ παρω ενα καλο κλιμα- και θα συμφερει και θα βγαζει καθαρο αερα.

Οι θερμοπομποί δημιουργούν το  περιβάλλον που δημιουργούν τα κλασσικά καλοριφέρ. Τα air condition μια φορά είναι σίγουρα χειρότερα για το κλίμα στο σπίτι. Συν το θόρυβο, την χειρότερη αίσθηση ζέστης κλπ. Άλλο το "είναι οικονομικά" και άλλο το "κάνουν ποιοτική ζέστη".

Αν είστε άρρωστοι όλο το χειμώνα, κοίτα μη γίνετε τρισ-χειρότερα με το air condition από του χρόνου. Αν και πολύ αμφιβάλλω ότι τα δύο θέματα σχετίζονται.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Οι θερμοπομποί δημιουργούν το  περιβάλλον που δημιουργούν τα κλασσικά καλοριφέρ. Τα air condition μια φορά είναι σίγουρα χειρότερα για το κλίμα στο σπίτι. Συν το θόρυβο, την χειρότερη αίσθηση ζέστης κλπ. Άλλο το "είναι οικονομικά" και άλλο το "κάνουν ποιοτική ζέστη".

Αν είστε άρρωστοι όλο το χειμώνα, κοίτα μη γίνετε τρισ-χειρότερα με το air condition από του χρόνου. Αν και πολύ αμφιβάλλω ότι τα δύο θέματα σχετίζονται.

Δεν ξέρω πρώτη φορά τόσο χάλια ρε συ. 

Θα το δούμε του χρόνου όπως κ να έχει έρχεται καλοκαίρι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dionysg είπε

Για μια προσωρινη λυση πηρα πριν κανα μηνα απο leroy να δοκιμασω ενα πανελ mica 1500w κοντα στα 22€, για ενα χωρο 12τ τμ ρυθμισμενο στους 17-18 c και με εντυπωσιασε. 

Ψηφιακο θερμοστατη, 2 σκαλες, προστασια απο ανατροπη, πανελ μεγαλης επιφανειας και ποιοτητα αναλογη της τιμης. Δεν το μετρησα μιας και δεν με απασχολει η καταναλωση, αλλα η αισθηση που αφηνει στο χωρο ειναι πολυ ευχαριστη.

17-18 βαθμοί δεν θεωρείται θέρμανση και δεν γνωρίζουμε τι μόνωση έχει ο χώρος, εξωτερικές θερμοκρασίες κλπ κλπ.

Τέλος πάντων, είτε μίκα είχε, είτε μαντέμι είτε βολφράμιο, ένα και το αυτό. Επίσης είτε θερμοπομπός, είτε υπέρυθρο πάνελ, είτε θερμοσυσσωρευτής, είτε κουμτέλ αλογόνου, 1500 βατ δίνεις, 1500 παίρνεις. Αν σε καλύπτει και η κατανάλωση είναι αδιάφορη τότε γιατί όχι;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...