Προς το περιεχόμενο

Τι ? Που? Ποιός? Πότε? και άλλα FAQ...


KaizerSoze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ups! Thnx guys ... (paredwse έχεις ένα μήνυμαααααα μου ακόμα!!!) αλλά τότε λέτε αποκλείεται να είναι έργο στα προσεχώς έτσι? Χμμμμμ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 752
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ψάχνω τον τίτλο μιας ταινίας στην υπόθεση ψιλοθυμίζει το ''σε βλέπω''.η υπόθεση είναι ότι κλείνει ένας μες στο σπίτι γύρω στα δέκα άτομα με ξεχωριστές ιδιότητες ο καθένας (παπας,μια πλούσια,πρεζόνι κλπ).κ τους λεεί όποιος μείνει στο τέλος ζωντανός θα κερδίσει ένα σάκο με λεφτά.στο τέλος μένει ζωντανή μια κοπελιά η οποιά βρίσκει το σάκο με τα λεφτά και την έξοδο.μπαίνει στην πόρτα κ τελικά βρίσκετε σε ένα δωμάτιο με άλλους δέκα τύπους που ο καθένας κρατούσε ένα σάκο με λεφτά.ξέρει κανείς πως λέγετε:::

 

Δεν ξερω για πιο λες, αλλα ξερω ενα παρομιο. Λεγεται "Το σπιτι στο στοιχιωμενο λοφο" και εχει σχεση με εναν εκκεντρικο πλουσιο που κλεινει στην επαυλη του μερικα ατομα και οποιος επιζησει κερδιζει καμποσα εκατομμυρια. Ειναι ψιλοπαλια αν θυμαμαι καλα λιγο πριν το 2000 ('98-'99 -?-) Δεν μοιαζει ομως καθολου με Saw.

Αν μαθεις παντως πως λεγεται η ταινια που λες, ενδιαφερομαι κι εγω.

 

edit: Α, ναι το Stay Alive δεν εχει σχεση μ'αυτο, αλλα αν δεν το εχεις δει, δες το. Αξιζει. Εχει να κανει με gamers που πεθαινουν στην πραγματικοτητα οπως ακριβως πεθαναν στο παιχνιδι.

 

edit2: Μερικες πληροφοριες για το "Σπιτι στο στοιχιωμενο λοφο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Ψάχνω τίτλους απο δύο παλιές ελληνικές ταινίες για τις οποίες θα σας δώσω περιγραφή.

 

Α) Πρωταγωνιστεί ο Θανάσγης Βέγγος και διατηρεί καφενείο στην Αθήνα στέλνει τον μονάκριβο γίο του να σπουδάσει στην Χιτλερική Γερμανιά και ο γιός του επιστρέφει ως νεοναζί.

Β) Πρωταγωνιστεί ο Κωστας Βουτσάς και η γυναίκα του μαζί με μια φίλη της τον παρατάνε μαζι με τον ανδρα της φίλης της και τους αφήνουν την επιτήρηση των μικρών παιδιών τους. (Χαρακτηρηστική φράση: Κούλα παντόφλες!!)

 

Ευχαριστώ Προκαταβολικά.

 

Δεν σπουδάζει στην Γερμανία αλλά στην Ιταλία και πρέπει να είναι

 

Τρελός και πάσης Ελλάδος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ταινία που ο γείτονας του πρωταγωνιστή είναι η κακοποιος η διεφθαρμε΄νος πράκτορας (δεν θυμαμαι) και ενώ αυτός προσπαθεί να τον πείσει ότι δεν τρέχει τπτ αυτός κάτι υποπτευεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδιά! θα ήθελα την βοήθειά σας για την ανεύρεση μιας ταινίας !!!

Την έχω δει σε δορυφόρο (ισπανικό κανάλι) ,και μάλιστα όχι ολόκληρη.

Έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά :

1) Πρόκειται για ταινία όχι παλαιότερη του 2000.

2) Είναι στυλ γουέστερν αλλά και θρίλερ συγχρόνως !!!

3) Υπόθεση : Μία συμμορία μετά από μια ληστεία πάει για να κρυφτεί σε ένα έρημο σπίτι, όπου σκοτώνουν ένα παράξενο πλάσμα σε ένα παρακείμενο χωράφι .Έχει σκοτεινιάσει πλέον και μέσα στο σπίτι η ορατότητα είναι μηδαμινή εφόσον τα πλάνα φωτίζονται μόνο με γκαζόλαμπες ( πράμα που κάνει το σκηνικό πολύ ρεαλιστικό και φρικιαστικό ). Εκεί αρχίζει και το κυρίως πιάτο όπου κάποιος βρίσκει στο σκονισμένο δάπεδο του σπιτιού, πατημασιές ανθρώπου που σε μια φάση γίνονται λύκου……….

 

Αυτά θυμάμαι μόνο….Ξέρει κανένας τίποτα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω τον τίτλο μιας ταινίας στην υπόθεση ψιλοθυμίζει το ''σε βλέπω''.η υπόθεση είναι ότι κλείνει ένας μες στο σπίτι γύρω στα δέκα άτομα με ξεχωριστές ιδιότητες ο καθένας (παπας,μια πλούσια,πρεζόνι κλπ).κ τους λεεί όποιος μείνει στο τέλος ζωντανός θα κερδίσει ένα σάκο με λεφτά.στο τέλος μένει ζωντανή μια κοπελιά η οποιά βρίσκει το σάκο με τα λεφτά και την έξοδο.μπαίνει στην πόρτα κ τελικά βρίσκετε σε ένα δωμάτιο με άλλους δέκα τύπους που ο καθένας κρατούσε ένα σάκο με λεφτά.ξέρει κανείς πως λέγετε:::

House of 9

 

 

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους!

Ψάχνω τίτλους απο δύο παλιές ελληνικές ταινίες για τις οποίες θα σας δώσω περιγραφή.

 

Α) Πρωταγωνιστεί ο Θανάσγης Βέγγος και διατηρεί καφενείο στην Αθήνα στέλνει τον μονάκριβο γίο του να σπουδάσει στην Χιτλερική Γερμανιά και ο γιός του επιστρέφει ως νεοναζί.

Β) Πρωταγωνιστεί ο Κωστας Βουτσάς και η γυναίκα του μαζί με μια φίλη της τον παρατάνε μαζι με τον ανδρα της φίλης της και τους αφήνουν την επιτήρηση των μικρών παιδιών τους. (Χαρακτηρηστική φράση: Κούλα παντόφλες!!)

 

Ευχαριστώ Προκαταβολικά.

 

Α. "Τρελός και πάσης Ελλάδος", ο Βέγγος έχει καφενείο και ο γιος του σπουδάζει Ιταλία

"Το μεγάλο κανόνι", ο Βέγγος είναι μασέρ και ο γιος του σπουδάζει Γερμανία και επιστρέφει νεοναζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνω τον τίτλο μιας ταινίας

Είναι κοινωνικό-δραματική

Είναι ένας δάσκαλος, που πάει να διδάξει σε ένα ίδρυμα, η διοίκηση του οποίου είναι παπαδαριό, που βασανίζει/βιάζει τα αγοράκια που είναι εκεί

 

.και αυτός ο δάσκαλος, βρίσκει τα ταλέντα των παιδιών, διοργανώνει γιορτή για τα Χριστούγεννα και γενικώς να τα κάνει να αποκτήσουν ενδιαφέρον προς τη μόρφωση

 

Στο τέλος, ενώ έχει έρθει πιο κοντά με ένα παιδάκι, αυτό πεθαίνει, οπότε αποφασίζει να φύγει. γίνονται όμως κάτι σκηνικά και τελικά αποφασίζει να μείνει και να βοηθήσει τα υπόλοιπα

 

(ότι μου είπαν, σας λέω. θα εκτιμήσω πολύ οποιαδήποτε βοήθεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, εχετε δει μια μλκ πρωτης ταξεως που λεγεται "The Underground Comedy Movie"?

Ντροπη ρε παιδια, πώς καταφεραμε και το ειδαμε ολοκληρο, ειναι ενα μεγαλο ερωτημα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Exorcist το μυαλό μου πήγε στα "παιδιά της χορωδίας" (Choristes, Les) αλλά δεν ταιριάζει τέλεια η περιγραφή (κάπου 75% ταιριάζει). Παρ' όλα αυτά αν θέλεις να δεις τέτοιου τύπου ταινία, σου την προτείνω έτσι κι αλλιώς ;). Πολύ ωραία μουσική, όμορφη ατμόσφαιρα κτλ

 

http://www.imdb.com/title/tt0372824/

 

Επίσης μου θύμισε το The Ron Clark Story που έχει αντίστοιχη υπόθεση και γυρίστηκε κατ' ευθείαν για την τηλεόραση, με τον Matthew Perry. Ίσως αυτή να ταιριάζει καλύτερα στην περιγραφή τώρα που το σκέφτομαι. Ωραία ταινία κι αυτή, όχι τόσο όσο η πρώτη κατά τη γνώμη μου (επειδή είναι και για τηλεόραση δεν είναι πολύ καλογυρισμένη), αλλά σίγουρα έχει δικό της ενδιαφέρον επειδή είναι βασισμένο σε αληθινή ιστορία. Ο Ron Clark θεωρείται πρότυπο εκπαιδευτικού και έχει γράψει βιβλίο που έγινε best seller με συμβουλές για να διδάξεις σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Exorcist το μυαλό μου πήγε στα "παιδιά της χορωδίας" (Choristes, Les) αλλά δεν ταιριάζει τέλεια η περιγραφή (κάπου 75% ταιριάζει). Παρ' όλα αυτά αν θέλεις να δεις τέτοιου τύπου ταινία, σου την προτείνω έτσι κι αλλιώς ;). Πολύ ωραία μουσική, όμορφη ατμόσφαιρα κτλ

 

http://www.imdb.com/title/tt0372824/

 

Επίσης μου θύμισε το The Ron Clark Story που έχει αντίστοιχη υπόθεση και γυρίστηκε κατ' ευθείαν για την τηλεόραση, με τον Matthew Perry. Ίσως αυτή να ταιριάζει καλύτερα στην περιγραφή τώρα που το σκέφτομαι. Ωραία ταινία κι αυτή, όχι τόσο όσο η πρώτη κατά τη γνώμη μου (επειδή είναι και για τηλεόραση δεν είναι πολύ καλογυρισμένη), αλλά σίγουρα έχει δικό της ενδιαφέρον επειδή είναι βασισμένο σε αληθινή ιστορία. Ο Ron Clark θεωρείται πρότυπο εκπαιδευτικού και έχει γράψει βιβλίο που έγινε best seller με συμβουλές για να διδάξεις σωστά.

Σ' ευχαριστώ Manuel :)

 

EDIT: Τελικά δεν είναι καμία από τις δύο ... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...