Προς το περιεχόμενο

Τι ? Που? Ποιός? Πότε? και άλλα FAQ...


KaizerSoze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 753
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Exw dei tous Stavrous sto metwpo pou einai H FOVERH KAI DIAFORETIKH antipolemiki tainia me ena fovero Michael Douglas.Ton karioli stratiwtiko tha pethena na ton evlepa apo Peter Sellers alla kai o ithopoios pou ton kanei kalos einai.Desto opwsdipote

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! θελω βοηθεια για να βρω τους τιτλους δυο σχετικα παλιων ταινιων:

 

1) ειναι μια ταινια επιστημονικης φαντασιας που ενας τυπος βρισκει κατι γυαλια ηλιου που οταν τα φοραει βλεπει τηλεορασεις, γιγαντοαφισες, ραδιοφωνα να εχουν υποσυνειδητα μυνηματα απο εξωγηινους. και μετα ανακαλυπτει οτι οι εξωγηινοι εχουν σχεδον κυριαρχησει στην γη και οτι υπαρχουν αρκετοι σαν και αυτον που τους βλεπουν με τα γυαλια.

 

2)ειναι παλιο manga, γενιας καπαμαρου. Δυο βασιλεια, ενα στην θαλασσα ειρηνικο και ενα στο βουνο πολεμοχαρες. Στο ενα μητραρχεια, στο αλλο πατριαρχεια. Ερωτευεται ο πριγκηπας και η πριγκιπησσα απο τα δυο βασιλεια και μετα ξεσπα πολεμος μεταξυ τους. Αναμεσα στα δυο βασιλεια ειναι ενα στοιχειωμενο δασος.

 

Ευχαριστω απο τωρα οποιον μπορει να βοηθησει. Τα ψαχνω καιρο και δεν εχω βρει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Χμμμ... μάλλον είναι πολύ δύσκολο να βρεις ταινίες του Κολλάτου. Ίσως να υπάρχουν σε βιντεοκασέτες αλλά για dvd αμφιβάλω. Από τίτλους ταινιών του θυμάμαι μόνο τον άγιο Πρεβέζης, που όταν προβλήθηκε είχε γίνει νομίζω ένας ψιλοπανικός με τους παπάδες και την ζωή με τον Άλκη, την οποία είχα δει πριν αρκετά χρόνια στην τηλεόραση και είναι αν δεν κάνω λάθος αυτοβιογραφική (ο Κολλάτος έχει έναν γιο που λέγεται Άλκης και είναι αυτιστικός. Τον ρόλο του στην ταινία τον έπαιζε ο άλλος γιος του σκηνοθέτη). Υπάρχει νομίζω και μια άλλη ταινία που λέγεται Αλέξανδρος και Αϊσέ και αναφέρεται στον έρωτα ενός Έλληνα με μια μουσουλμάνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης

Θυμάται κανείς από που είναι η εξής σκηνή:

 

Είναι ο Χίτλερ (αν δεν κάνω λάθος) και έχει καλέσει κάποιον σπίτι του. Ο άλλος μπαίνει μέσα και βλέπει μερικά από τα διάσημα αρχαία ελληνικά αγάλματα να κάνουν τον ναζιστικό χαιρετισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάται κανείς από που είναι η εξής σκηνή:

 

Είναι ο Χίτλερ (αν δεν κάνω λάθος) και έχει καλέσει κάποιον σπίτι του. Ο άλλος μπαίνει μέσα και βλέπει μερικά από τα διάσημα αρχαία ελληνικά αγάλματα να κάνουν τον ναζιστικό χαιρετισμό.

 

 

 

...νομίζω -με κάθε επιφύλαξη- στο SOS πεντάγωνο καλεί Μόσχα ή σε κάποια παρόμοια ταινία-σάτιρα....δεν θυμάμαι καλά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...