Προς το περιεχόμενο

Horizon Zero Dawn Complete Edition [PC]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Μηπως ειναι βαρυ το παιχνιδι στο ultra?εδω βλεπω οτι οι διαφορες ειναι βαρβατες.μηπως ειναι νορμαλ οπως τρεχει;

ΣΤΟ 4:25 στο βιντεο.

ναι μπορει και να ειναι βαρυ σε ultra, και πράγματι έχει διαφορά η οποια απο κοντά θα ειναι πολύ μεγαλύτερη και ευδιακριτη, σε youtube video χάνει πολύ  η εικονα, οι διαφορές δεν γινονται σε ολη την έκταση τους αντιληπτές.

Επεξ/σία από Anuminas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 738
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι μερικά πολύ συγκεκριμένα settings που κάνουν τη διαφορά. Άλλα πάλι, όχι και τόσο.

Πχ οι σκιές (που είναι βαρύ setting) είναι απλά πιο sharp σε ultra. Δεν προστίθενται πουθενά νέες.

Το ambient occlusion σε ultra φαίνεται πιο "άδειο" σε σχέση με medium.

 

Σύμφωνα με το DF τα settings που αξίζουν σε ultra είναι μόνο το Model Quality (LOD), και τα σύννεφα τα οποία όμως είναι αρκετά βαρύ setting. 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mε βλέπω μαλλον να στρέφομαι τελικά σε Death Stranding, που ειναι μια εξαιρετική και αψεγάδιαστη εκδοση για το pc και πράγματι αξιζει τα λεφτά της.  Horizon ισως αργοτερα οταν και διορθωθούν οτι προβληματα εχει, εάν δεν τα διορθώσουν πολύ απλά δεν θα το αγοράσω. Kατι πράγματα που διαβάζω πως τρέχει καλά μονο σε amd, δεν εχει anisotropic filtering εν έτη 2020 (what ?!) ή πως έχει animations κλειδωμένα στα 30fps ειναι απαράδεκτα πράματα απο τη στιγμή που ζητάνε 50αρι.

Επεξ/σία από Anuminas
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Anuminas είπε

Mε βλέπω μαλλον να στρέφομαι τελικά σε Death Stranding, που ειναι μια εξαιρετική και αψεγάδιαστη εκδοση για το pc.

Τι είναι;;;; 🤣 Πέρνα μια βόλτα από τα Steam forums και ψάξε και λίγο στο Reddit να δεις πόσο αψεγάδιαστο είναι. Εγώ τα παίζω αυτή τη στιγμή και έχω προβλήματα με το διπλό input και τα μειωμένα fps στα cutscenes. Ακόμα να βγάλουν σοβαρό patch μετά από σχεδόν ένα μήνα κυκλοφορίας του game. Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις και για το Death Stranding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο offtopic εδώ, επειδή το έπαιξα μια 50αριά ώρες, Είχε 2 θέματα το DS. Το ένα και αρκετά σοβαρό που ταλαιπωρεί αρκετό κόσμο, είναι κάποια random crashes (Access Violation) και το double input. Εγώ τα έλυσα τα crashes μετά από κάποιες υποδείξεις , τα double input στο χειριστήριο εσκαγαν περιστασιακά μύτη που και που. Από αυτά που διαβάζω, το DS φαίνεται να είναι αρκετά καλύτερο port από το ΗΖD, το οποίο προπαρήγγειλα με τον ενθουσιασμό που είχα από το DS, ίσως κακώς. Περιμένουμε να δούμε μέσα στο ΣΚ τι θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα το death stranding  ετρεχε τελεια χωρις κανενα προβλημα η κολλημα .. ουτε crash  .. απο τα καλυτερα port  που εχω παιξει σε pc  εδω και παρα πολυ καιρο.. Ξεκλειδωνει σε λιγες ωρες το horizons  οποτε θα δουμε.. περιεργο παντως με την ιδια μηχανη γραφικων να τα εχουν κανει τοσο χαλια... Θα δειξει ομως γιατι το παιχνιδι το περιμενα πως και πως  και πολυ παραπανω απο το death stranding ( το οποιο εγινε απο τα αγαπημενα μου εβερ μολις το επαιξα ) ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο DS έβαλαν τουλάχιστον και το DLSS, έκαναν έναν κόπο δηλαδή να προσθέσουν πράγματα. Και τρέχει και πολύ καλύτερα γενικά, είναι πολύ πιο προσεγμένο port..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετώπισα με το DS ήταν το περιστασιακό double input όπως αναφέρθηκε ήδη. Να ξεκαθαρίσουμε όμως ότι αυτό συμβαίνει μόνο με controller. Όσοι παίξουν με keyboard/mouse δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα με double inputs.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, maniacos93 είπε

Εγώ θα σου έλεγα να περιμένεις και για το Death Stranding.

Δεν βιάζομαι για κανέναν τιτλο εκτος και αν ειναι κατι του βεληνεκους Witcher 3, Cyberpunk 2077 ή Baldur's Gate 3 ας πούμε, παιχνιδια εχω να παιξω, μόνο στο steam έχω 302. Aπλώς απ οτι βλεπω τα πράματα πρωτα θα αποκτήσω το Death Stranding και μετά το Horizon ZD αφού το στρώσουν, και οπως ειπα περιμενω steam reviews και beanchmarks στο youtube.

btw lol

"Sadly, this hasn’t been the case for everyone over the last couple of days. Numerous reports have emerged since Wednesday that Horizon Zero Dawn has been nigh on unplayable for lots of members of the press, and our friends at Digital Foundry even went as far as saying it’s a “deeply disappointing” port. This hasn’t been my experience of the game, and I must admit I was slightly baffled by the sheer number of fixes Sony said would be included in the Day One patch (which has since arrived). Even worse, there have been numerous reports that the patch hasn’t actually fixed these issues at all. Here’s what’s been going wrong."

"I must stress, I have not had these issues. My GTX 1060 rig was perfectly capable of hitting 1080p60 in-game on its High ‘Favour Quality’ settings, and at no point did I see it jumping all over the shop, either. I’ve also been testing the game on higher end cards since I did my initial performance review on Wednesday, and my RTX 2080 Ti / Intel Core i5-8600K combo has been equally trouble-free"

https://www.rockpapershotgun.com/2020/08/07/horizon-zero-dawn-pc-bugs-crashes-patch/?fbclid=IwAR3lAq1ZznzkQLxN9z7ojX-NLWp9O5KN-SEM6G-yq0unui105R5P4PmkjLY

 

Επεξ/σία από Anuminas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pirmen56 είπε

Από άποψη gameplay mechanics σε τι φέρνει περισσότερο και πόσο open θεωρείται;

Θα το έλεγα ranged combat focused. Κάθε εχθρός έχει τα δικά του αδύναμα σημεία και απαιτεί διαφορετική προσέγγιση καθώς και λίγο stealth. Ο χαρακτήρας όσο έπαιξα (τελείωσα μόνο το Frozen Wilds dlc) δεν φτάνει σε σημείο να θεωρείται overpowered. Γενικά απαιτεί τακτική από τη μεριά του παίκτη όχι όμως σε επίπεδα souls...

Έμφαση δίνεται στον εξοπλισμό, κυρίως σε διαφορετικά τόξα και βέλη.

Γενικά σου δίνεται η εντύπωση ότι "κυνηγάς" παρά επιβιώνεις. 

Τώρα για το open δεν ξέρω ακριβώς τι εννοείς. Ο κόσμος του είναι μια ενιαία μεγάλη έκταση με περιοχές διαφορετικές μεταξύ τους και μικρές πόλεις/καταβλισμούς. Υπάρχουν και μερικά "dungeons". Επίσης υπάρχει day/night cycle καθώς και διάφορα καιρικά φαινόμενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...