Προς το περιεχόμενο

Horizon Zero Dawn Complete Edition [PC]


aekoupoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, KilliK είπε

λογικο. το Horizon βγηκε πριν τρια χρονια με παλιοτερη εκδοση της engine και ηταν φτιαγμενο εξολοκληρου για κονσολα. το DS ειναι πιο προσφατο ενω φτιαχτηκε εξαρχης με προθεση να βγει και στο PC. μην ξεχναμε επισης οτι ο Κοτζιμα και η ομαδα του εχουν εμπειρια στους multi-platform τιτλους.

αυτο βεβαια δεν δικαιολογει τα οποια προβληματα αυτου του port.

Στο Death Stranding έγινε σοβαρή δουλειά στο pc port την οποία και προστάτεψαν με Denuvo. Εδώ το έριξαν όπως να 'ναι και ό,τι πιάσουν. Βέβαια δεν αποκλείεται να το βελτιώσουν. Παρόμοια φάση με το RDR 2, μόνο που η Rockstar είναι παρανοϊκή με το DRM.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 738
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην ξεχνατε οτι το Death Stranding εχει μετρημενους χαρακτηρες στην οθονη (αν και τα μοντελα ειναι πολυ καλυτερα απο αυτα του Horizon), με αισθητα λιγοτερο foliage. Λογικοτατο να ειναι πιο απαιτητικο το Horizon. Επισης, τα Medium settings (τα οποια ειναι τα settings του PS4) ειναι τα αντιστοιχα High settings των περισσοτερων παιχνιδιων.

Προσωπικά, με εξαίρεση τα 30fps στα animations, δεν εχω θεμα σε 1440p/Ultimate Ultra settings με μια RTX2080Ti (minimum 70fps). Το παιχνιδι τρεχει μεταξυ 70-90fps. Συγκριτικα (χωρις DLSS 2.0) το Death Stranding τρεχει με 95/104fps σε 1440p/Ultra. Το minimum framerate θα μπορουσε να ηταν καλυτερο, αλλα ειναι λογικη η διαφορα των 10fps στο average. Δεν ειναι ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΟ το port οπως παρουσιαζουν.

Επεξ/σία από john2gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

OFFTOPIC: Παιδια μιας που πλεον εχουν βγει και τα τρια, αν ηταν να αγορασω ενα απο Steam.. HZD, RDR2 ή DS? θα παιξω με το συστημα της υπογραφης. Θελω κατι να με τραβηξει ο μαγικος του κοσμος και το story και να μην το βαρεθω.

Δεν εχω παιξει κανενα στο ps4, μονο για το TLOU2 πηρα την κονσολα και αμεσως μετα το τερματισμο πουληθηκε.. :)

Επεξ/σία από Warlord1981
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν story, ξεκαθαρα Death Stranding. Απο τα καλυτερα σεναρια (ειδικα αν σου αρεσει το sci-fi) και στο τελος το παιχνιδι τα εξηγει ολα, χωρις να αφηνει κενα η cliffhangers για sequel ή DLC (κοινως παιρνεις μια ολοκληρωμενη εμπειρια). Σαν gameplay πασχει ομως - αφου εισαι στην ουσια ντελιβερας - και παιζει να το βαρεθεις. 

Επεξ/σία από john2gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το RDR2 έχει φοβερο story το single αλλα το multi ειναι ΧΑΛΙΑ βαρετο μεχρι αηδιας , πολύ όμορφα γραφικά και άνετα θα σου περάσει η ώρα με το single και θα έχεις το χρόνο σου μπας και στρώσει σε λίγο καιρό το online.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τα reflections στη σπηλιά προκαλούσαν το πρόβλημα. Μόλις βγήκα σε ανοιχτή περιοχή το frame rate έστρωσε αρκετά. 

Πρέπει όμως να διορθώσουν οπωσδήποτε το stuttering. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Warlord1981 είπε

Σας ευχαριστω και τους 2 και για να κλεισει το offtopic, οι πιο φθηνες τιμες ειναι τα κλειδαδικα απο allkeyshop ή έχουμε και κατι πιο φτηνο?

δεν εχει τεραστιες  διαφορες τιμων σε κλειδαδικα  στα συγκεκριμενα, αν εισαι σε διλλημα  ποιο να παρεις  δοκιμασε απο steam αμεσα  που μπορεις  να κανεις και refund  αν δε σ αρεσει  το game

15 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Τελικά τα reflections στη σπηλιά προκαλούσαν το πρόβλημα. Μόλις βγήκα σε ανοιχτή περιοχή το frame rate έστρωσε αρκετά. 

Πρέπει όμως να διορθώσουν οπωσδήποτε το stuttering. 

stutteirng δεν ειδα εγω φιλε , μια ωρα ασχοληθηκα  .. 

εκτος αν λυνεται με το gsync που εχω ενεργο 

Επεξ/σία από xrit86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, xrit86 είπε

stutteirng δεν ειδα εγω φιλε , μια ωρα ασχοληθηκα  .. 

εκτος αν λυνεται με το gsync που εχω ενεργο 

Εγώ είχα κυρίως όταν εμφανιζόντουσαν ενημερώσεις για τις αποστολές στο UI. Έχω παρόμοιο σύστημα με το δικό σου. i9 9900K, 2080 Ti, 16Gb ddr4 3600Mhz, 850 Evo SSD.

Δεν έχω ανοιχτό το G-Sync σε κανένα game λόγω κάποιου άλλου θέματος που δεν έχει σχέση με το PC. Μπορεί όντως να διορθώνει αρκετά προβλήματα. 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παιξω  και χωρις gsync , να το τσεκαρω  ..

παντως  οτι ναναι performance δινει 

δοκιμσσα 3 αναλυσεις -- ολα ultra ( τερμα)   

https://imgur.com/a/B1MxxD1

7 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Εγώ είχα κυρίως όταν εμφανιζόντουσαν ενημερώσεις για τις αποστολές στο UI. Έχω παρόμοιο σύστημα με το δικό σου. i9 9900K, 2080 Ti, 16Gb ddr4 3600Mhz, 850 Evo SSD.

Δεν έχω ανοιχτό το G-Sync σε κανένα game λόγω κάποιου άλλου θέματος που δεν έχει σχέση με το PC. Μπορεί όντως να διορθώνει αρκετά προβλήματα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, aekoupoli είπε

Βαλε και τους πειρατες,γιατι μολις εσπασε,λογικα επίτηδες δεν εβαλαν denuvo για να το παιξουν πιο πολλοι για να ψηθουν για ps5 και horizon 2

Horizon Zero (day) Dawn.😁

3n3qxofsr.gif

6 ώρες πριν, noFEARgr είπε

Παντως με τετοιο port κοσμο δεν τραβανε στο ps5...

Ή μήπως θα συμβεί το opposite?😁 Με 200 ευρώ άνετα θα το βρεις το game bundle καμιά BF μαζί με ps4 slim.

3 ώρες πριν, john2gr είπε

Μην ξεχνατε οτι το Death Stranding εχει μετρημενους χαρακτηρες στην οθονη (αν και τα μοντελα ειναι πολυ καλυτερα απο αυτα του Horizon), με αισθητα λιγοτερο foliage. Λογικοτατο να ειναι πιο απαιτητικο το Horizon. Επισης, τα Medium settings (τα οποια ειναι τα settings του PS4) ειναι τα αντιστοιχα High settings των περισσοτερων παιχνιδιων.

Προσωπικά, με εξαίρεση τα 30fps στα animations, δεν εχω θεμα σε 1440p/Ultimate Ultra settings με μια RTX2080Ti (minimum 70fps). Το παιχνιδι τρεχει μεταξυ 70-90fps. Συγκριτικα (χωρις DLSS 2.0) το Death Stranding τρεχει με 95/104fps σε 1440p/Ultra. Το minimum framerate θα μπορουσε να ηταν καλυτερο, αλλα ειναι λογικη η διαφορα των 10fps στο average. Δεν ειναι ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΟ το port οπως παρουσιαζουν.

Σύμφωνοι αλλά από την 1060 εώς την 2080ti υπάρχει μια μικρή διαφορά.😁

Επεξ/σία από ilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με AMD τρέχει καλύτερα από ότι λένε. Ελπίζω να πέσει γρήγορα η τιμή του μιας και έσπασε. Μέχρι να το πάρουμε θα έχουν διορθωθεί τα όποια θέματα. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...