Προς το περιεχόμενο

Νοθευμενη Βενζινη προκαλεσε 800€ ζημια...


dimos15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Μόνο αν συνδυαστεί η ζημιά από νοθεύμενο καύσιμο με την ταυτοποίηση νοθευμένου καυσίμου στο πρατήριο μπορεί να γίνει κάτι...

Αλλά αν δεν θέλει να το κυνηγήσει δεν μπορεί να ελπίζει σε πολλά!

Οκ η φιλη μου δεν θελει να το κυνηγησει...

Δεν γινεται να παει καποιος απο δικια μου καταγγελια και να ελεγξει τα καυσιμα του πρατηριου?

Δηλαδη θα συνεχιζει να πουλαει νοθευμενο χωρις να τρεχει τπτ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, dimos15 είπε

Εβαλε φιλη μου νοθευμενη βενζινη απο πρατηριο στην αγια παρασκευη και της προκαλεσε 800€ ζημια στο αμαξι (χαλασε η αντλια βενζινης και κατι αλλα..)

Πηγε στο πρατηριο να τους τα ψαλλει και ο βενζινας την απειλησε και της ειπε οτι θα βρουνε που μενει και οτι εχει δικηγορο τον βοριδη κλπ..

Η φιλη μου φοβηθηκε και αποφασισε να μην του κανει μηνυση...

Θελω να ρωτησω αν μπορει να γινει καπου ανωνυμη καταγγελια? Η με καποιο τροπο να παει το κρατος(εδω γελαμε) να κανει ελεγχο?

Να αναφέρω ότι αν κατά τύχη είναι ασφαλισμένη στην AIG, έχει κάλυψη από ακατάλληλο καύσιμο (είναι στο βασικό πακέτο).

Αν δεν είναι ή αν θεωρείται διαφήμιση το ποστ μου, ας σβηστεί, εναλλακτικά μπορώ να σου στείλω λεπτομέρειες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Ε κάνε καταγγελία...

Εκανα στον συνηγορο του καταναλωτη...

Αλλα δεν το βλεπω...

Απο τα pm που μου εχουν στειλει μαλλον δεν γινεται τπτ για να πουλανε ακομα τοσα πρατηρια νοθευμενα καυσιμα..

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ασχολούνται τα  Κλιμάκια Ελέγχου Διακίνησης και Αποθήκευσης Καυσίμων (ΚΕΔΑΚ) του ΥΠΕΚΑ με τα θέματα νοθείας καυσίμων.
Είναι  επίσης και παράβαση της φορολογικής νομοθεσίας και της νομοθεσίας περί ανταγωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dimos15 είπε

συμφωνω αλλα εμεινε 5 λεπτα αφοτου εβαλε βενζινη απο το συγκεκριμενο πρατηριο..

Ηταν άδειο το ρεζερβουάρ;Γιατι σε 5 λεπτά ποτε να προλάβει να κάνει ζημιά.Και η αντλία τι ακριβως έπαθε;Και νερό να είχε το καυσιμο μέσα δεν θα έμενε αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ηταν άδειο το ρεζερβουάρ;Γιατι σε 5 λεπτά ποτε να προλάβει να κάνει ζημιά.Και η αντλία τι ακριβως έπαθε;Και νερό να είχε το καυσιμο μέσα δεν θα έμενε αμέσως.

ηταν αδειο

 

Επισης μου ειπε η φιλη μου οτι ο ασφαλιστης της επικοινωνησε με τον ασφαλιστη του πρατηριου και ο δευτερος του ειπε οτι εχουν γινει και αλλα κρουσματα νοθειας στο συγκεκριμενο πρατηριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimos15 είπε

ηταν αδειο

Επισης μου ειπε η φιλη μου οτι ο ασφαλιστης της επικοινωνησε με τον ασφαλιστη του πρατηριου και ο δευτερος του ειπε οτι εχουν γινει και αλλα κρουσματα νοθειας στο συγκεκριμενο πρατηριο...

Σκίστε τον τότε,και μόνο ο τρόπος του πάντως βρωμάει ότι είναι ένοχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθότι κάτοχος βανκελ παρασπονδίες στην βενζινη μπορει να σημάνουν το τελος του μοτερ και αρα η αναγκη για καθαρη βενζινη ειναι επιτακτική.

Οποτε κανεις λιστα σε εξελοφυλλο απο ολα τα βενζινάδικα της περιοχης που σε ενδιαφέρει (απο παρατηρητήριο τιμων), διαλέγεις τους πρώτους 15 με βαση το κόστος, και μετα με βαση την διεύθυνση ψαχνεις εαν εχουν φαει πρόστιμα (εχει δουλίτσα εδω γιατι δεν ειναι καπου μαζεμένα ολα). Για οποιοδήποτε πρόστιμο αποκλείονται μόνιμα.

Ετσι εχω καταλήξει σε δυο βενζινάδικα κοντα στο σπιτι και σε αλλα δυο στην δουλεια και κανω την δουλεια μου. Εφοσον γεμιζω παντα οταν αδειασουν τα 3/4 του ντεπόζιτου τσεκάρω και την ποσότητα που εβαλαν εαν βγάλει αντίστοιχα χιλιόμετρα. 

Εαν βγαλει καποιος app που να σου λεει εαν εχει φαει πρόστιμο το πρατήριο, η να γινει κατι σε google maps θα σωσει κοσμος.

 

my 2 cents

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apostoleas είπε

καθότι κάτοχος βανκελ παρασπονδίες στην βενζινη μπορει να σημάνουν το τελος του μοτερ και αρα η αναγκη για καθαρη βενζινη ειναι επιτακτική.

Οποτε κανεις λιστα σε εξελοφυλλο απο ολα τα βενζινάδικα της περιοχης που σε ενδιαφέρει (απο παρατηρητήριο τιμων), διαλέγεις τους πρώτους 15 με βαση το κόστος, και μετα με βαση την διεύθυνση ψαχνεις εαν εχουν φαει πρόστιμα (εχει δουλίτσα εδω γιατι δεν ειναι καπου μαζεμένα ολα). Για οποιοδήποτε πρόστιμο αποκλείονται μόνιμα.

Ετσι εχω καταλήξει σε δυο βενζινάδικα κοντα στο σπιτι και σε αλλα δυο στην δουλεια και κανω την δουλεια μου. Εφοσον γεμιζω παντα οταν αδειασουν τα 3/4 του ντεπόζιτου τσεκάρω και την ποσότητα που εβαλαν εαν βγάλει αντίστοιχα χιλιόμετρα. 

Εαν βγαλει καποιος app που να σου λεει εαν εχει φαει πρόστιμο το πρατήριο, η να γινει κατι σε google maps θα σωσει κοσμος.

my 2 cents

Οταν πέσει πρόστιμο αμέσως αλλάζει  ο ιδιοκτήτης ως όνομα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, apostoleas είπε

καθότι κάτοχος βανκελ παρασπονδίες στην βενζινη μπορει να σημάνουν το τελος του μοτερ και αρα η αναγκη για καθαρη βενζινη ειναι επιτακτική.

Οποτε κανεις λιστα σε εξελοφυλλο απο ολα τα βενζινάδικα της περιοχης που σε ενδιαφέρει (απο παρατηρητήριο τιμων), διαλέγεις τους πρώτους 15 με βαση το κόστος, και μετα με βαση την διεύθυνση ψαχνεις εαν εχουν φαει πρόστιμα (εχει δουλίτσα εδω γιατι δεν ειναι καπου μαζεμένα ολα). Για οποιοδήποτε πρόστιμο αποκλείονται μόνιμα.

Ετσι εχω καταλήξει σε δυο βενζινάδικα κοντα στο σπιτι και σε αλλα δυο στην δουλεια και κανω την δουλεια μου. Εφοσον γεμιζω παντα οταν αδειασουν τα 3/4 του ντεπόζιτου τσεκάρω και την ποσότητα που εβαλαν εαν βγάλει αντίστοιχα χιλιόμετρα. 

Εαν βγαλει καποιος app που να σου λεει εαν εχει φαει πρόστιμο το πρατήριο, η να γινει κατι σε google maps θα σωσει κοσμος.

my 2 cents

Το οτι ειναι χαμηλα σε τιμη στο παρατηριο τιμων δεν σημαινει οτι θα ειναι για παντα ή οτι για παντα δεν θα νοθευει αν δεν νοθευει. Ακομη και αν λογω συχνοτητας εχεις βρει οτι ειναι οκ σε ποιοτητα, η καλη τιμη δεν ειναι εγγυημενη για μεγαλο διαστημα, ειδικα αν αλλαζει ο κατοχος.

παντως λογω της συχνης επαφης εχεις μια εικονα το τι γινεται. Αυτο ειναι θετικο.

Επεξ/σία από bjj-p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια εφαρμογή στο playstore με τα ελληνικά βενζινάδικα. Τουλάχιστον ας αφήσει βαθμολογία εκεί. 
Σε όσα έχω πάει με καλή βαθμολογία δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα..

Και αν μπορείς σε παρακαλώ στείλε μου και σε εμένα την διεύθυνση σε pm.
Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...