Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
23 minutes ago, markoliaz said:

επειδη βλεπω αρκετους να λενε για γραφικα οτι δεν ειδαν κατι νεο...δεν θα δειτε ποτε κατι νεο οσοι εχετε οθονες FHD, για να δειτε αγοραστε 4κ οθονη και βαλτε τα βιντεο στο youtube σε αυτην την ποιοτητα, αλλα και παλι ειναι συμπιεσμενο βιντεο, οταν το δειτε μπροστα στα ματια σας κατευθειαν απο το ps5 θα δειτε την πραγματικη διαφορα...υπαρχει διαφορα, ναι οχι τεραστια οπως εποχες ps2 σε ps3, αλλα υπαρχει, πιστευω τουλαχιστον 40% καλυτερη οπτικη στα παντα.

Γιατί να χρειάζεται 4Κ οθόνη για να δούμε την διαφορά;

Το next-gen ορίζεται από την ανάλυση; Δηλαδή παίζω στο πισί μου σε next-gen γραφικά εδώ και 10 χρόνια;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, Fotis13 είπε

H κονσολα σχεδιαστικα ειναι πανεμορφη  .Το καλυτερο design που εχει βγει ποτε και φυσικα δεν ειναι θεμα γουστου ,ειναι οτι μερικοι δεν εχετε γουστο  κατι που εχετε καταλαβει αλλωστε απο τον περιγυρο σας , τοσα χρονια καποιος κατι θα σας εχει πει  :)

 

Απλα δεν βολευει εμας που θελουμε να διακοσμησουμε την κονσολα μας με ενα σεμεδακι. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
34 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Για αρχή το επι τόπου φόρτωμα νέων περιοχών με τα rifts. Αυτό κανονικά θα απαιτούσε loading screen σήμερα.

Λυσάξατε βρε παιδιά με τον ssd :P Ωραίο αυτό που εκμεταλλεύεται τον ssd αλλά για image quality μιλάω και νέες τεχνικές γραφικών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Λυσάξατε βρε παιδιά με τον ssd :P Ωραίο αυτό που εκμεταλλεύεται τον ssd αλλά για image quality μιλάω και νέες τεχνικές γραφικών..

Στο είπα τέτοια λεπτομέρεια και polygon count δεν έχουμε δει στα PC/ps4 επίσης και τα particle effect ήταν πολύ υψηλής ποιότητας αν τώρα αυτά δεν σου φτάνουν είχε και rt relfections ,γενικά τι παραπάνω καινούριες τεχνικές θέλεις? ,γραφικά βλέπεις😃 δεν υπάρχει και κάτι καινούριο η επαναστατικό να σου βάλουν στις τεχνικές επεξεργασίας γραφικών ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Γιατί να χρειάζεται 4Κ οθόνη για να δούμε την διαφορά;

Το next-gen ορίζεται από την ανάλυση; Δηλαδή παίζω στο πισί μου σε next-gen γραφικά εδώ και 10 χρόνια;

Πολύ σωστός . 

Όπως είπα και χτες το ratchet and clank και ίσως το ρεζι 8 ( η σκηνή μέσα στη καλύβα με τον γέρο ήταν εντυπωσιακή από πλευράς ανιματιον) και το horizon 2  στη σκηνή με το λόφο και το foliage που αν ήταν gameplay ήταν όντως φοβερή , ήταν τα μόνα που έδειξαν να έχουν κάτι το advanced στα γραφικά και πάλι όμως όχι κάτι που δε μπορεί να κάνει ένα πισι σήμερα. Βέβαια για να τα κάνει αυτά το πιςι θες δίπλα η και τριπλά λεφτά αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. 

Δυστυχώς η παρουσίαση έδειξε το μοιραία αναμενωμενο . Καμία ουσιαστική εξέλιξη στο κομμάτι του gameplay με εξαιρεση τα καλύτερα γραφικά . Να θυμίσω ότι πριν δέκα χρόνια είχαμε ,έστω και τελικά αποτυχημένες , προσπαθειες   όπως τα motion controls ,το 3d στο 3ds, το asynchronous gameplay  στο wiiu και στη τελική και το vr .Υπήρχε ένα ενδιαφέρον .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος πιο "ειδικός" να μας αναλύσει και εμάς τους άσχετους από τεχνικής άποψης τι λέει η κονσόλα?και τι να περιμένουμε από fps κτλ κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nyne είπε

Μια χαρα παρουσιαση ηταν κ αναλυω :

1)Design περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ,εμενα δε με χαλαει δεν το θεωρω αντιαισθητικο οπως του xbox(σαν να μου εφερες Mini tower mid 00's),σιγουρα θα ηθελα κατι μικροτερο σε ογκο.

2)Παρουσιαση παιχνιδιων μια χαρα ,αρκετα αποκλειστικα και γνωστα franchise της σονυ(ειχε κατι για ολους).

3)Τεχνολογικα φαινεται να ειναι οκ με μεγαλο στοιχημα το δισκο μαζι με τον controller κτλ και κατα το ποσο θα αξιοποιηθει κ απο αλλους και οχι μονο απο τα αποκλειστικα παιχνιδια της sony.

4)Δυο επιλογες για κονσολα με drive κ χωρις,οπου αμφιταλαντευομαι στο ποια θα παρω ,θα εξαρτηθει απο τη τιμη και απο αν εχουν κ διαφορα στο δισκο.

Τα ερωτηματα ειναι τα εξης:

1)Τιμες και για τα δυο μοντελα.

2)Συμβατοτητα με τις προηγουμενες γενεες(με σημαντικοτερο το Ps4) και αν θα απολαυσω κατι παραπανω παιζοντας τα παιχνιδια που εχω για ps4 στο ps5.Επισης τι παιζει εαν παρω ενα παιχνιδι για ps4 πχ τον Αυγουστο?Θα παιξει στην αντιστοιχη εκδοση για το ps5(αν υπαρχει κ οταν βγει) η απλα σε ενα εξτρα σουπερ ντουπερ μοντ πχ σαν να ειχα ps4 pro?

3)Εξτρα κινητρο για χρηστες ps4 που θα μεταβουν στο ps5 αμεσα.

4)Παιχνιδια που θα ειναι διαθεσιμα κατα την ημερομηνια που θα βγει και σε διαστημα 6 μηνων με 1 χρονο.

Αυτα προς το παρον ελπιζω να μην σας κουρασα.

να δούμε και σχετικά με το vr κι αν με κάποιο τρόπο είναι συμβατό με το τωρινό psvr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετος 2020, διαβαζω για "παιδικα" παιχνιδια και πως για να ειναι κατι next gen πρεπει να ειναι 8Κ τουλαχιστον. Για fortnite και Pugb ειστε μερικοι φευγω γιατι θα μου ανεβει η πιεση 🤐

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Τι next gen μωρέ; Με τα παιδικά γραφικά; Το μόνο next gen που έχει είναι το RT Reflections αλλά και αυτό είναι κάτι που το έχουμε στο PC (έστω και σε ελάχιστα games) εδώ και ένα χρόνο. Απ' ότι δείξανε χθες τίποτα δεν ήταν καλύτερο του RDR2 σε γραφικά..

μαλλον τρολαρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Daredevil είπε

να δούμε και σχετικά με το vr κι αν με κάποιο τρόπο είναι συμβατό με το τωρινό psvr

Εχουν πει οτι θα ειναι κ φυσικα ως κατοχος psvr με ενδιαφερει εαν θα δουμε καλυτερα γραφικα(με το υπαρχον headset) ,οπως επισης τι θα παιξει με τη νεα καμερα,ελπιζω να μην χρειαστει να αλλαξουμε εξοπλισμο...Επισης θα ηταν ενδιαφερων εαν θα  βγαλουν νεο Move και αν αυτο θα δουλευει με τη παλια καμερα η αν υποχρεωτικα θα πρεπει να παμε σε νεο bundle.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18-20 σελιδες συζητηση μετα το event και κανεις δεν ανεφερε Oddworld. Περιεργο.

Σε αλλα νεα δεν αρεσει σε πολλους το design της κονσολας. Περιεργο. Κι ολα αυτα μετα τον αφυγραντηρα των αλλων. 

Κατα τ'αλλα

maxresdefault-4.jpg.d854673f55921e4be869c2a440563ec4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Καμία σχέση. Το Hellblade 2 ακόμα και στο monitor της δουλειάς να το δω που είναι 23άρι 1080P, κάνει μπαμ ότι είναι πάνω από οτιδήποτε έδειξε η Sony χτες. Το Resident Evil 8 ίσως ξέφυγε λίγο οπτικά για μένα, το Horizon έχει ένα μικρό visual upgrade σε σχέση με το τωρινό, σίγουρα δεν εκμεταλλεύεται πλήρως τα specs του PS5.

Ε καλα σε ''In engine'' ή ''target render''(δεν υπηρχε πουθενα αυτη η ενδειξη στην χθεσινη παρουσιαση νομιζω) θα δεις παπαδες. Ξεχασες μηπως το πρωτο περιφημο trailer του Killzone 2 για το PS3? Η το deep down στην παρουσιαση του Ps4?

Πιστευω οτι εισαι εμπειρο μελος και μου κανει εντυπωση το σχολιο σου. Κανεις δεν συζηταει για το hellblade 2 και υπαρχει λογος που δεν. To οποιο ηταν πανεμορφο οπτικα και ανωτερο απο οτιδηποτε αλλα απο την αλλη in engine ή target render.

Aν κατι δινω στην sony σε αυτη τη παρουσιαση ειναι οτι εξαφανισε μια και καλη απο παρουσιασεις της υλικο που δεν μπορει να τρεξει το νεο hardware σε κανονικες playable συνθηκες. H εκτιμηση μου ειναι οτι για πρωτη φορα, οταν θα γυριζουμε πισω να δουμε ξανα την χθεσινη παρουσιαση, δεν θα βρισκουμε ουτε ενα ντεμο-βιντεο που θα δειχνει καλυτερο απο οτι πραγματικα θα παρουμε απο τα παιχνιδια της κονσολας.

Κατ'εμε θα δουμε καλυτερα πραγματα απο οτι εδειξαν χθες. Ηταν πολυ τιμιος ο τροπος που το προσεγγισε αυτη τη φορα. Με την χειροτερη στιγμη της να ειναι το 2005-6. Οχι τοσο για τα ''target render''(τα περισσοτερα παιχνιδια ειχαν παντα τετοια), οσο για το οτι αφησαν να εννοηθει οτι δεν ηταν target render.

18 λεπτά πριν, nyne είπε

Εχουν πει οτι θα ειναι κ φυσικα ως κατοχος psvr με ενδιαφερει εαν θα δουμε καλυτερα γραφικα(με το υπαρχον headset) ,οπως επισης τι θα παιξει με τη νεα καμερα,ελπιζω να μην χρειαστει να αλλαξουμε εξοπλισμο...Επισης θα ηταν ενδιαφερων εαν θα  βγαλουν νεο Move και αν αυτο θα δουλευει με τη παλια καμερα η αν υποχρεωτικα θα πρεπει να παμε σε νεο bundle.

Θα δεις καλυτερα γραφικα με το PSVR2 γιατι θα εχει και foveated rendering φαινεται. Θα πλησιαζει την ποιοτητα των γραφικων του PS5(στην χειροτερη). Nεο Move θα βγει σιγουρα και δεν νομιζω οτι η καμερα εχει να κανει με το tracking του νεου VR. Μαλλον θα πανε σε αλλη λυση.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχε προχθές το df retro ένα video για το ps3 event, δεν νομίζω να το ξανάκανε ποτέ αυτό καμιά εταιρεία... το 80% ήταν fake σε επίπεδο που οι τωρινές κονσόλες δεν θα μπορούσαν να δώσουν τέτοια γραφικά ή physics 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά την παρουσίαση που παρακολούθησα, οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι θετικές.

Για τα παιχνίδια τα έχετε πει ήδη όλα.

Για το σχεδιασμό της κονσόλας, σίγουρα δεν είναι κάτι που κρύβεται σε ένα σαλόνι. Αντιθέτως κάνει μπαμ. Αν η κονσόλα έρχεται μόνο όρθια, δεν μπορείς να την καμουφλάρεις και σε κανένα ράφι. 
Επίσης δεν καταλαβαίνω την χρωματική επιλογή. Γιατί τόσο άσπρο? Αν ήταν αντίστροφα τα χρώματα, δηλαδή μαύρο με άσπρο θα έδειχνε πιο ωραία. Θέλω all black έκδοση.
Τέλος, όλα αυτά για μένα δεν έχουν σημασία αν η κονσόλα είναι αθόρυβη. Αν το έχουν κάνει αθόρυβο και δροσερό, ας βγει και μόνο ροζ. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να ακούγεται όπως το ps4 προ (την πρώτη έκδοση).

Κλείνοντας, ας πω κι εγώ το μακρύ μου και το κοντό μου:
Προβλέπω τιμή ελληνικής αντιπροσωπείας στα 539 με το blue ray και 479 digital. Που σε αυτήν την περίπτωση πάω για digital αν και γνωρίζω ότι θα πληρώνω 70αρια στα νέα παιχνίδια και ότι επίσης δεν θα μπορώ να τα ανταλλάζω κερδίζοντας έτσι χρήματα. Αν οι τιμές είναι διαφορετικές κατά 20-30€, εννοείται πάμε για blueray.

Επεξ/σία από petran91
ορθογραφία
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Daredevil είπε

είχε προχθές το df retro ένα video για το ps3 event, δεν νομίζω να το ξανάκανε ποτέ αυτό καμιά εταιρεία... το 80% ήταν fake σε επίπεδο που οι τωρινές κονσόλες δεν θα μπορούσαν να δώσουν τέτοια γραφικά ή physics 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Οπως εγραψα και στο προηγουμενο ποστ μου, δεν ειναι κακο να εχεις target renders η CGI σε μια παρουσιαση(αν και το βρισκω λαθος επιλογη σε ενα πρωτο event). Το φαουλ τους ηταν οτι βγηκε ο Τρεντον ,αν θυμαμαι σωστα, και ειπε για το killzone 2 ναι τρεχει σε PS3. 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...