Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

 

4 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Πάντως η MS έπαιξε μεγάλη μπάλα που άφησε να διαρεύσει και μετά επιβεβαίωσε την τιμή μόνο του Series S. Ψυχολογικά έθεσε όριο τα 300 ευρώ στους καταναλωτές για next gen console και όσο καθυστερεί η Sony να ανακοινώσει τιμή, τόσο εμπεδώνει ο καταναλωτής τα 300 ευρώ. H MS τώρα μπορεί να περιμένει και να ανακοινώσει ότι τιμή θέλει για το SeX μετά τη Sony.

 

Εγώ πάντως βλέπω ότι στη Sony, δεν ιδρώνει το αυτί τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
17 minutes ago, Darthvader said:

Εγώ πάντως βλέπω ότι στη Sony, δεν ιδρώνει το αυτί τους...

Εχώ θεωρώ ότι ιδρώνει και παραϊδρώνει. Δεν το διαχειρίστηκαν σωστά το θέμα της τιμής στην Sony και αυτή τη στιγμή βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο. Από την στιγμή που αντιλήφθηκαν ότι η MS εχει σκοπό να κυκλοφορήσει «κομμένο» SKU, έπρεπε να ανακοινώσουν κατευθείαν τιμές, τα είχα πει και παλιότερα. Τώρα είναι αργά, ότι και να ανακοινώσουν θα είναι ακριβό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Εχώ θεωρώ ότι ιδρώνει και παραϊδρώνει. Δεν το διαχειρίστηκαν σωστά το θέμα της τιμής στην Sony και αυτή τη στιγμή βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο. Από την στιγμή που αντιλήφθηκαν ότι η MS εχει σκοπό να κυκλοφορήσει «κομμένο» SKU, έπρεπε να ανακοινώσουν κατευθείαν τιμές, τα είχα πει και παλιότερα. Τώρα είναι αργά, ότι και να ανακοινώσουν θα είναι ακριβό.

αν είναι όμως 299 κ 399? (δεν το πίστευα αλλά μετά τα 500ε για την 3070 ίσως και να μπορεί...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Just now, Daredevil said:

αν είναι όμως 299 κ 399? (δεν το πίστευα αλλά μετά τα 500ε για την 3070 ίσως και να μπορεί...)

Να πουλήσει με χασούρα και τα δύο SKU's; Μακάρι, αλλά δεν το βλέπω, αν βάλει αυτά τα price points που αναφέρεις, τότε κερδίζει από τώρα την γενιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Daredevil είπε

αν είναι όμως 299 κ 399? (δεν το πίστευα αλλά μετά τα 500ε για την 3070 ίσως και να μπορεί...)

Ε τότε θα πάρω κι εγώ ένα PS5 να βρίσκεται! Φαντάσου όμως το 500/600 πόσο εξωπραγματικό θα ακουστεί πλέον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Daredevil είπε

αν είναι όμως 299 κ 399? (δεν το πίστευα αλλά μετά τα 500ε για την 3070 ίσως και να μπορεί...)

Αν ήταν έτσι θα το είχε κάνει εδώ και καιρό και όχι να παίζουν παιχνιδάκι με τις τιμές.... Και δεν πιστεύω ότι θα έχει 100$ διάφορα το πολύ 50$ δηλ. 450 - 500.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Ε τότε θα πάρω κι εγώ ένα PS5 να βρίσκεται! Φαντάσου όμως το 500/600 πόσο εξωπραγματικό θα ακουστεί πλέον;

δε καταλαβαίνω γτ να είναι εξωπραγματικο το 500αρι, είναι άμεσα συγκρίσιμο το s των 300κοσιων με το ps5 έστω κ το discless?

αυτό που παρατηρώ είναι οτι τώρα με την ανακοίνωση του s συνεχίζουν να ασχολουντε πάλι με τη σονυ και το τι θα απαντήσει και βοηθάνε στο hype του ps5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Malthador είπε

Εχώ θεωρώ ότι ιδρώνει και παραϊδρώνει. Δεν το διαχειρίστηκαν σωστά το θέμα της τιμής στην Sony και αυτή τη στιγμή βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο. Από την στιγμή που αντιλήφθηκαν ότι η MS εχει σκοπό να κυκλοφορήσει «κομμένο» SKU, έπρεπε να ανακοινώσουν κατευθείαν τιμές, τα είχα πει και παλιότερα. Τώρα είναι αργά, ότι και να ανακοινώσουν θα είναι ακριβό.

Το αν ένα προιόν είναι "ακριβό", σε τιμές με διαφορά 50-100 ευρώ, είναι κάτι το σχετικό... Είναι πολυπαραγοντικό το ζήτημα. Προφανώς και η Sony, αυτή τη στιγμή, δεν απευθύνεται σε αγοραστές που είναι price sensitive αλλά σε αυτούς που είναι διατεθειμένοι να τα σκάσουν για Next Gen software. Επίσης απευθύνεται και στην ήδη εγκατεστημένη βάση της.

Αν παρουσιάσει το PS5 digital στα 399, το series S θα είναι doa. Δεν θα έχουν επαφή τα 2 μηχανήματα.

2 λεπτά πριν, nyne είπε

θα το ξαναπώ μόνο ένα μπαμ μπορεί να κάνει 350 και 450,αλλά δεν πιστεύω λογικά θα πάει 399-499 ...

Εγώ σκέφτομαι ότι παίζει και το 449-549...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, lepaterious είπε

Αν ήταν έτσι θα το είχε κάνει εδώ και καιρό και όχι να παίζουν παιχνιδάκι με τις τιμές.... Και δεν πιστεύω ότι θα έχει 100$ διάφορα το πολύ 50$ δηλ. 450 - 500.

δες το αντίστροφα, έχει πάει συνειδητά σε λιγότερα cu και μεγαλύτερα clocks  για να κρατήσει την τιμή στα 399 κι έχει διαβάσει σωστά ότι η Ms θα βγάλει το Lockheart (υπάρχουν αναφορές από όταν βγήκε το S digital)  οπότε περιμένει να πατήσει την μπανανόφλουδα η ms  τιμολογιακά...... Ίσως και να μην ισχύει αλλά πχ δεν περίμενα ποτέ να βγει η nvidia 3070 στα 500,

Επίσης να τονίσω ότι ποτέ η sony δεν έχει βγάλει κονσόλα με price match με τον ανταγωνισμό

το ps1 ήταν 100$ φθηνότερο από το saturn

το ps2  ήταν 100$ πιο ακριβό από το dreamcast 

το ps3 ήταν 200$ πιο ακριβό από το χ360 ( βασικά μοντέλα)

το ps4 ήταν 100$ φθηνότερο από το Χ1

Επεξ/σία από Daredevil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, sndev είπε

δε καταλαβαίνω γτ να είναι εξωπραγματικο το 500αρι, είναι άμεσα συγκρίσιμο το s των 300κοσιων με το ps5 έστω κ το discless?

αυτό που παρατηρώ είναι οτι τώρα με την ανακοίνωση του s συνεχίζουν να ασχολουντε πάλι με τη σονυ και το τι θα απαντήσει και βοηθάνε στο hype του ps5

Είναι λογικό που ασχολούνται όλοι με τη sony γιατί καλώς ή κακώς αυτός είναι ο market leader ο οποίος διαμορφώνει τις τιμές, όπως γίνεται σε κάθε προϊόν.

Επεξ/σία από Darthvader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jokul7 είπε

Ε τότε θα πάρω κι εγώ ένα PS5 να βρίσκεται! Φαντάσου όμως το 500/600 πόσο εξωπραγματικό θα ακουστεί πλέον;

Τα 499€ δεν είναι παράλογη τιμή , δηλαδή να κοστίζει όσο το μεγάλο XBOX, παράλογο θα είναι να κοστίζει περισσότερο.

Δεν πρόκειται το player base της να την πουλήσει  επειδή έχει 1.5 Tflop διαφορά με τον ανταγωνιστή.

Αλλά ακόμα και αν ορίσει την τιμή της κονσόλας βάση του ανταγωνιστή της  και του χαμηλότερου performance , τι τιμολογιακή πολιτική πιστεύεις ότι πρέπει να ακολουθήσει ένα 50ρικό κάτω ;

Παρακάτω εγώ δεν την έδινα... και μιλάμε τώρα για μια διαφορά(αν υπάρξει) που για εμένα δεν θα ήταν deal breaker για το πια κονσόλα θα αγοράσω , υπάρχουν πιο σημαντικοί παράγοντες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

450ε δεν ειναι το κοστος παραγωγης για το PS5 με βαση τις φημες; αν ισχυει αυτο, η Σονυ θα πρεπει να πουλησει κατω του κοστος για να ανταγωνιστει την MS στην lite εκδοση τουλαχιστον. αλλα η ιδια εχει πει οτι θελει να βγαλει κερδος απο την κονσολα. οποτε η  ΜΣ την εχει στριμωξει σιγουρα αυτη την στιγμη  με τα 300e. Kαι ισως κανει εδω το μεγαλο λαθος της η Σονυ, επειδη θα νιωθει σιγουρια λογω του τεραστιου momentum που εχει απο την προηγουμενη γενια και οτι η δικια της lite εκδοση δεν θα υπολείπεται teraflops. αρα μαλλον θα δωσει την lite κονσολα στα 400e, και οχι στα 300e για να ανταγωνιστει αμεσα την ΜΣ σε αυτο το κομματι αγορας. και αυτο μαλλον θα της στοιχισει.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 minutes ago, Darthvader said:

Αν παρουσιάσει το PS5 digital στα 399, το series S θα είναι doa. Δεν θα έχουν επαφή τα 2 μηχανήματα.

Όχι, είναι μεγάλη διαφορά το 33% επάνω. Με τη λογική σου πάντα: αν βγουν και οι δύο μεγάλες κονσόλες στο 500αρικο, το PS5 θα είναι DoA;

5 minutes ago, Rizas said:

Παρακάτω εγώ δεν την έδινα... και μιλάμε τώρα για μια διαφορά(αν υπάρξει) που για εμένα δεν θα ήταν deal breaker για το πια κονσόλα θα αγοράσω , υπάρχουν πιο σημαντικοί παράγοντες. 

Δεν πρόκειται να παίξει το σενάριο €399/€449, καθώς έτσι πάει στον κουβά το digital edition. Θα πρέπει η διαφορά μεταξύ τους να είναι τουλάχιστον €100, γνώμη μου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...