Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, lepaterious είπε

Χμμμ όχι, και αυτό ακριβώς έγινε τώρα έδειξε οτι δεν είναι.. 

Πάλι οχι, ο προμηθευτής δεν θα δεί ποιός πουλάει αλλά ποιός έχει χρήμα για να αγοράσει, αν η ms πάει και αγοράσει και δώσει όλο το ποσό μπροστά γιατι μπορεί και η Sony πάει και αγοράσει με δόσεις τότε η ms έχει καλύτερη διαπραγμάτευση, απλη λογική. Και πίστεψέ με όλοι οι προμηθευτές θα προτιμήσουν ms γιατί ξέρουν οτι δεν θα τους κρεμάσει.

Γιατι εχει κρεμασει η σονυ ποτε προμηθευτη για να το κανει και τωρα;

Απο την αλλη ,στην τιμη παιζει ρολο και η ποσοτητα. Υποθεση ειναι αυτο που θα γραψω, δεν εχω ιδεα για το τι ποσοτητες θα αγορασουν αυτοι οι δυο, αλλα η sony δεν θα αγορασει πιο "μαζικα"; Αφενος γιατι και οι δυο της κονσολες εχουν ιδια χαρακτηριστικα, αρα ιδια ακριβως εξαρτηματα και αφετερου επειδη εχει περισσοτερη ζητηση (τουλαχιστον αυτη τη στιγμη) λογω της φορας απο το ps4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Πολυ πιθανο να κερδισει την γενια η microsoft. Μπορει να παρουσιασει το series x 100 πιο κατω, να βγαλει παιχνιδαρες και να το πατησει κατω το ps5.

Αλλα αυτη τη στιγμη, επειδη ανακοινωσε μια φθηνοτατη μεν, αλλα πετσοκομμενη κονσολα, οχι ρε παιδια, αρνουμαι να το πιστεψω.

Μια καλη επιλογη για τον καταναλωτη εδωσε, που "σχεδον" δεν εχει σχεση με τη νεα γενια, μην τρελαθουμε.

Το θεμα ξέρεις πιο είναι; Ότι το software γράφεται με βάση την πιο αδύναμη κονσόλα. Εκεί που όλοι θεωρούσαμε ότι ήταν το PS5 τώρα βλεπουμε ότι θα είναι το series S.

Θεωρώ ότι το series S στα Multi θα κρατήσει πισω  όχι μόνο το series X  αλλά και ολόκληρη τη βιομηχανία του gaming.

Και να μου το θυμηθείς ότι εκεί θα πατήσει η Sony και θα βγεί από πάνω σε ότι αφορά τον τεχνικό τομέα των PS exclusives games.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Brazhlias είπε

Γιατι εχει κρεμασει η σονυ ποτε προμηθευτη για να το κανει και τωρα;

Απο την αλλη ,στην τιμη παιζει ρολο και η ποσοτητα. Υποθεση ειναι αυτο που θα γραψω, δεν εχω ιδεα για το τι ποσοτητες θα αγορασουν αυτοι οι δυο, αλλα η sony δεν θα αγορασει πιο "μαζικα"; Αφενος γιατι και οι δυο της κονσολες εχουν ιδια χαρακτηριστικα, αρα ιδια ακριβως εξαρτηματα και αφετερου επειδη εχει περισσοτερη ζητηση (τουλαχιστον αυτη τη στιγμη) λογω της φορας απο το ps4;

Με την διαφορά όμως ότι η ms έχει το Azure που σημαίνει παράλληλα αγοράζει και για την server φαρμα της που τώρα που μιλάμε ανοίγει και άλλες 2 στην Ευρώπη, η μια είναι Σουηδία η άλλη δεν ξέρω.

3 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Σε περιμένω στο εαρινό εξάμηνο! 😁

Δεν μου λέει κάτι τι πωλήσεις θα κάνει αυτό δεν την κάνει leader όταν ο άλλος έχει αξία σχεδον 2 τρις πλέον και όταν έχει χρήμα. Και μάντεψε ο leader που λες που αποφάσισε να στηρίξει το psnetwork όποτε όσο καλά και να πάει το ps μάντεψε ποιος άλλος έχει κέρδος. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lepaterious είπε

Με την διαφορά όμως ότι η ms έχει το Azure που σημαίνει παράλληλα αγοράζει και για την server φαρμα της που τώρα που μιλάμε ανοίγει και άλλες 2 στην Ευρώπη, η μια είναι Σουηδία η άλλη δεν ξέρω.

Δεν μου λέει κάτι τι πωλήσεις θα κάνει αυτό δεν την κάνει leader όταν ο άλλος έχει αξία σχεδον 2 τρις πλέον και όταν έχει χρήμα. Και μάντεψε ο leader που λες που αποφάσισε να στηρίξει το psnetwork όποτε όσο καλά και να πάει το ps μάντεψε ποιος άλλος έχει κέρδος. 

Ενταξει με το σκεπτικό σου μπορεί αυτός που έχει αξία 2 τρις και βγάζει ψίχουλα από το xbox division (σε σχέση με τις λοιπές prosumer δραστηριότητες), να θεωρήσει ότι είναι αρκετά τα χρήματα από τον μεγάλο και καλό πελάτη του (Sony) και για να μην τον δυσαρεστήσει να κάνει και λίγο τον μ@λάκα σε ότι συμβαίνει και να ξαναβγεί τρίτος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, lepaterious είπε

Με την διαφορά όμως ότι η ms έχει το Azure που σημαίνει παράλληλα αγοράζει και για την server φαρμα της που τώρα που μιλάμε ανοίγει και άλλες 2 στην Ευρώπη, η μια είναι Σουηδία η άλλη δεν ξέρω.

Δεν μου λέει κάτι τι πωλήσεις θα κάνει αυτό δεν την κάνει leader όταν ο άλλος έχει αξία σχεδον 2 τρις πλέον και όταν έχει χρήμα. Και μάντεψε ο leader που λες που αποφάσισε να στηρίξει το psnetwork όποτε όσο καλά και να πάει το ps μάντεψε ποιος άλλος έχει κέρδος. 

Συγνωμη αλλα για τι πραγμα συζηταμε; Για το μεγεθος της microsoft ως εταιρεια και αν ειναι ανωτερη απο τη sony; 

Στο gamepass και στις online υπηρεσιες επισης υπερτερει της σονυ. Συνολικα ομως στην προηγουμενη γενια εχασε κατα κρατος.

Δηλαδη εκτος απο οτι την βγαλαμε ηδη κερδισμενη στην γενια που ερχεται θα την βγαλουμε και στην προηγουμενη, γιατι οι πωλησεις δεν λενε κατι;

υ.γ. Σορυ αν εχω καταλαβει κατι λαθος σε αυτα που γραφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Ενταξει με το σκεπτικό σου μπορεί αυτός που έχει αξία 2 τρις και βγάζει ψίχουλα από το xbox division (σε σχέση με τις λοιπές prosumer δραστηριότητες), να θεωρήσει ότι είναι αρκετά τα χρήματα από τον μεγάλο και καλό πελάτη του (Sony) και για να μην τον δυσαρεστήσει να κάνει και λίγο τον μ@λάκα σε ότι συμβαίνει και να ξαναβγεί τρίτος....

Ψίχουλα δεν βγάζει σίγουρα, αλλά η μεγαλύτερη επένδυση είναι το Azure που εκεί είναι το χρήμα τραβάει και "ανταγωνιστες" είναι win win κατάσταση. Η Σόνυ έχει ανάγκη να κρατήσει το παραδοσιακό μοντέλο έτσι πουλάει η ms οχι. 

Η ms σίγουρα γνωρίζει καλύτερα γιατί είναι απο τους players που καθορίζουν την αγορά. Τώρα αν κάνει η όχι τον μαλακά δεν το ξέρω και δεν με νοιάζει. Πάντως κάνοντας τον μαλακά τράβηξε την Sony να μην πάει σε παρόμοιες λύσεις οπως της amazon ή google.

1 λεπτό πριν, Brazhlias είπε

Συγνωμη αλλα για τι πραγμα συζηταμε; Για το μεγεθος της microsoft ως εταιρεια και αν ειναι ανωτερη απο τη sony; 

Στο gamepass και στις online υπηρεσιες επισης υπερτερει της σονυ. Συνολικα ομως στην προηγουμενη γενια εχασε κατα κρατος.

Δηλαδη εκτος απο οτι την βγαλαμε ηδη κερδισμενη στην γενια που ερχεται θα την βγαλουμε και στην προηγουμενη, γιατι οι πωλησεις δεν λενε κατι;

υ.γ. Σορυ αν εχω καταλαβει κατι λαθος σε αυτα που γραφεις.

Λέγαμε για την αγοραστική δύναμη και πάνω σε αυτο σου απάντησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την αγορά κονσόλας που θα προτιμήσει ένας μη σχετικός χρήστης με βάση την τιμή το πήγατε στο ποιος την έχει μεγαλύτερη..την χρηματιστηριακή αξία 😂 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gRim είπε

Από την αγορά κονσόλας που θα προτιμήσει ένας μη σχετικός χρήστης με βάση την τιμή το πήγατε στο ποιος την έχει μεγαλύτερη..την χρηματιστηριακή αξία 😂 

Έτσι πάει! Ξεφεύγουν οι συζητήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποψιν οτι την προηγουμενη γενια η ΜΣ την εχασε με δικες της λανθασμενες αποφασεις. τωρα φαινεται οτι εχει μια πιο καλοδουλεμενη και ορθη στρατηγικη, οποτε η Σονυ δεν θα παιξει μπαλα μονη της σε αυτην την γενια. ο ανταγωνισμος θαναι δυνατος, και ο τελικος νικητης θα κριθει απο τα λιγοτερα λαθη που θα εχει κανει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το κακο ξερεις ποιο ειναι ; Εγω εχω ενα παιδι 9 χρονων κοριτσάκι κιόλας το οποιο παρόλο που ειμια games 35 χρονια και μεσα στο σπιτι ειμαστε της τεχνολογιας ανεκαθεν και λογω κα**ας και λογω δουλειας γυρναει στο ακουσμα της λεξης playstation . Ετσι εμαθε η σημερινη γενια και η ανερχομενη γενια . Το Playstation . Το βλεπω σε συζητησεις με μπαμπαδες τον τελευταιο καιρο για το που θα παμε και τι θα παρουμε και ολοι λενε αααα εμενα ο δικος μου μονο Playstation . Τι ειναι το XBOX . Ποιο XBOX ενας ειναι ο παιχτης το Playstation που εχει παιχνιδαρες . Αυτο το προκαλεσε η Microsoft απο μονη της στην προηγουμενη γενια με τα τεραστια της λαθη και τωρα ειναι δυσκολο να αλλαξεις γνωμη ειδικα μικρων ηλικιων . Ολο αυτο ειναι κακο για τον τελικο χρηστη γιατι ακομα και η Sony να βγει και να πει 549 € το PS5 ο μπαμπας θα τα δωσει γιατι θα παρει Playstation θα παρει το no1 brand 

Επεξ/σία από GaGaS_Thess
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gRim είπε

Από την αγορά κονσόλας που θα προτιμήσει ένας μη σχετικός χρήστης με βάση την τιμή το πήγατε στο ποιος την έχει μεγαλύτερη..την χρηματιστηριακή αξία 😂 

Στην Ελλαδα που ειμαστε,ξερεις λιγο πολυ τι θα προτιμησει και ο ασχετος χρηστης και ο σχετικος, οπως και σε αλλες χωρες (πχ Ιαπωνια),ειδικα δε για παραπανω υποστηριξη των Ελληνικων σε μελλοντικους τιτλους.

Και για την υπολοιπη Ευρωπη,δεν προκειται να αλλαξει η κατασταση και στις πωλησεις κονσολων,και στις πωλησεις παιχνιδιων(ακομα και multiplatform)υπερ της Sony πολυ λογω αρχικης τιμης,πιθανως και στην Ασια γενικα. 

Στην Αμερικη κυριως ειναι που θα πεσει ολο το σπρωξιμο για το Xbox κλασσικα.

Ο casual που θελει Fortnite,Call of duty,GTA V και Fall Guys θα κατσει στις τωρινες κονσολες,δεν θα χρυσοπληρωσει τις νεες κονσολες για τα παιζει κυριως αυτα.

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

το κακο ξερεις ποιο ειναι ; Εγω εχω ενα παιδι 9 χρονων κοριτσάκι κιόλας το οποιο παρόλο που ειμια games 35 χρονια και μεσα στο σπιτι ειμαστε της τεχνολογιας ανεκαθεν και λογω κα**ας και λογω δουλειας γυρναει στο ακουσμα της λεξης playstation . Ετσι εμαθε η σημερινη γενια και η ανερχομενη γενια . Το Playstation . Το βλεπω σε συζητησεις με μπαμπαδες τον τελευταιο καιρο για το που θα παμε και τι θα παρουμε και ολοι λενε αααα εμενα ο δικος μου μονο Playstation . Τι ειναι το XBOX . Ποιο XBOX ενας ειναι ο παιχτης το Playstation που εχει παιχνιδαρες . Αυτο το προκαλεσε η Microsoft απο μονη της στην προηγουμενη γενια με τα τεραστια της λαθη και τωρα ειναι δυσκολο να αλλαξεις γνωμη ειδικα μικρων ηλικιων . Ολο αυτο ειναι κακο για τον τελικο χρηστη γιατι ακομα και η Sony να βγει και να πει 549 € το PS5 ο μπαμπας θα τα δωσει γιατι θα παρει Playstation θα παρει το no1 brand 

Μην κρινεις μονο απο την δικια μας χωρα.Εδω ειμαστε μονο Playstation και τιποτα αλλο.Ακομα και την εποχη 360-ps3 που η microsoft τα εκανε ολα σωστα παλι ps3 ειχαν σχεδον ολοι.Εδω ρε συ που το switch παει τραινο παγκοσμιως,στην χωρα μας σκονιζουν τα ραφια των καταστηματων.Γενικα αν δεν ειναι playstation δεν......

Οποτε και στην επομενη γενια εδω παλι το ps5 θα κυριαρχησει λογικα.Εκτος και αν το Xbox series S κανει την εκπληξη.

Οπως λεει ο fulgore πιο πανω η microsoft θα κανει τα παντα να βγει πρωτη στην Αμερικη.Και με το series s που ανακοινωσε εχει τερασταιο προβαδισμα εκει για μενα.Next gen κονσολα για να παιξεις τα επομενα cod,nba,madden κτλπ στην μιση σχεδον τιμη.Ιαπωνια ειναι ξεγραμμενη και το ξερει.Μετα παει για να ανεβασει τα ποσοστα της στην Ευρωπη.

Τωρα εγω ημουν σχεδον σιγουρος οτι θα επαιρνα ps5 για τα multiplatform παιχνιδια.Τα exclusives της sony,με εξαιρεση τον spiderman ,δεν με ενθουσιαζουν.Oποτε θελω next gen κονσολα για τα multi platform.Σε αυτο παραγοντας ειναι η τιμη,η εμφανιση αλλα και ο θορυβος της κονσολας.

Στα 2 απο αυτα μεχρι στιγμης με καλυπτει,το series S .Αρα εγω περιμενω να δω τι θα πει και η sony και θα αποφασισω.

Παντως το εχω αναφερει ξανα οτι η microsoft ειναι πολυ διαβασμενη αυτην την φορα και δεν ειμαι σιγουρος ποσο ¨ετοιμη " ειναι η sony.To μονο σιγουρο ειναι οτι και με τους 3 μεγαλους  να ειναι υγειες μονο θετικο για εμας τους καταναλωτες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 χρόνια κλείνει σήμερα το PlayStation ως brand, από την πρώτη παρουσίαση του.

Το μόνο που ελπίζω είναι καθώς γερνάμε, τα input methods να κάνουν adapt στις μειωμένες δυνατότητες μας. Κάτι άλλο που είμαι σχεδόν σίγουρος οτι θα συμβεί και το λέω πολλά χρόνια τώρα, είναι οτι κάποια στιγμή θα υπάρξει segmentation στο matchmaking των multiplayer παιχνιδιών βασισμένα στην ηλικία.

Χθες πριν κοιμηθώ έβλεπα στο YouTube gameplay από το πρώτο crash bandicoot και άκουγα τα sound effects του. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος αντιδρά πιο έντονα στους ήχους (αλλά και στις μυρωδιές) όσον αφορά αναζήτηση μοτίβων στις μνήμες του. Το replay του "feeling" που είχα τότε που ήμουν 8-9 χρονών ήταν άμεσο. Όταν σκάγανε τα sound effects από το spin του Crash, το άνοιγμα κουτιών, το μάζεμα των μήλων και το "BOUBLEGAN" του Aku Aku, για διακεκομμένες στιγμές ο εγκεφαλός μου ένιωθε όπως τότε, σαν να μην υπήρχε καμία δουλειά και υποχρεώσεις, μόνο immersion στο universe του εκάστοτε game και μοναδική σκοτούρα το πόσοι μήνες μένουν για να έρθουν διακοπές. Είμαι / είμαστε πολύ τυχεροί που ζούμε αυτή την εποχή και έχουμε τη δυνατότητα να χρησιμοποιούμε αυτό το μέσο διασκέδασης.

Εγώ λέω οτι οφείλουν να τιμήσουν το anniversary και να κάνουν ένα reveal σήμερα.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...