Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τώρα που μας τέλειωσε το teardown, τα προβλήματα θερμοκρασίας και ψύξης, το BC, τα saves του PS4(εν μέρη), το RDNA 1.5, τα 6-8teraflops και έχει μείνει μόνο το Spiderman Remaster των 20€ υποθέτω είναι μια καλή ευκαιρία να προσθέσουμε στη καθημερινότητά μας την Ιαπωνική κουλτούρα που έχει αποδείξει στο παρελθόν έμπρακτα πόσο τη νοιάζει το BC.

Άλλωστε όλη η Ιαπωνία είναι γεμάτη XBOXone που είχε BC και πουλήθηκαν μερικές 10άδες Switch και PS4 συνολικά που δε το είχαν. Τι όχι?

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρελός ειδικός στην ιαπωνική κουλτούρα που είναι έτοιμοι κάνουν χαρακίρι από ντροπή , έκανε τον λογαριασμό του πριν λίγα λεπτά. Τόση είναι η ειδίκευση του που δεν μπόρεσε να αντισταθεί να μας προειδοποιήσει. Έπεσε το κάστρο της Ιαπωνίας, έφυγαν όλοι για Xbox. Οι Ιάπωνες. Που ακούν αμερικανική εταιρεία και τρέχουν πέρα. Τι άλλο ακόμα θα σκαρφιστείτε ρε σατανάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, kostiger είπε

Αυτες τις μερες παιζω πολυ το παιχνιδι και για το ποσο ανοικτο ειναι οι χρονοι Loading μου φαινονται αστεια μικροι, σκεψου τι θα γινει μετα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω τωρα το παιζω το ghost, μολις εφτασα act 2 και λεω να περιμενω αν και παιζει αψογα και σαν frame rate και loading. Το μονο που θα ηθελα πραγματικα να κανω replay αμεσα θα ηταν bloodborne με 60fps οπως καταλαβα ομως δεν παιζει, αν το παιχνιδι εχει action mode παει 60fps αν οχι μενει ως εχει. 😕  Ελπιζω να βγαλουν patch τι να πω απο τοτε που βγηκε το ps4pro ολο το community αυτο θέλει και δεν μας το δίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, chncynic είπε

Τώρα δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό αλλά επιτέλους έγινε ένα βήμα! Μασ βγάλανε την πίστη

20201009_203119.jpg

 

 

Τι κρατω απο το κειμενο.

1- Η "συντριπτικη πλειοψηφεια" θα παιζει στο PS5.(οχι ολα)
2- Kαποια παιχνιδια θα επωφεληθουν(;) απο το game boost.(Το gta χαχα)
3- Kαποιες λειτουργιες των παιχνιδιων του PS4 ισως να μην ειναι
      διαθεσιμες στο 5.(Λογω χειριστηριου;)
4- Το καλυτερο το κραταγανε για το τελος. Δοκιμαστε να δειτε αν του 4 δουλευουν στο 5.
    Ετσι για να ειμαστε και καλυμενοι.

Δεν ειμαι αρνητικος ουτε μηδενιστης,αλλα εγω καταλαβαινω οτι απο τα παιχνιδια
που θα "παιζουν", ΙΣΩΣ οσα εχουν λειτουργιες οπως να πρεπει να κουνας το μοχλο πανω κατω η κατι
παρομοιο, μπορει να εχουν προβλημα(δικη μου θεωρια). Μιλαμε για πολλα παιχνιδια.
Επισης τι παει να πει απροβλεπτη συμπεριφορα. Η παιζουν η οχι. Δεν υπαρχει ολιγον εγγυος.

Thn αποψη μου λεω, δεν προσπαθω να πεισω κανεναν. Mακαρι οι σκεψεις μου να ειναι λαθος. Ειναι ομως καποια πραγματα που δεν ξεκαθαριζονται απο τη sony.

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ADHD είπε

Και εγω τωρα το παιζω το ghost, μολις εφτασα act 2 και λεω να περιμενω αν και παιζει αψογα και σαν frame rate και loading. Το μονο που θα ηθελα πραγματικα να κανω replay αμεσα θα ηταν bloodborne με 60fps οπως καταλαβα ομως δεν παιζει, αν το παιχνιδι εχει action mode παει 60fps αν οχι μενει ως εχει. 😕  Ελπιζω να βγαλουν patch τι να πω απο τοτε που βγηκε το ps4pro ολο το community αυτο θέλει και δεν μας το δίνουν.

ακουγεται για remaster απο bluepoint γι αυτο δε το κανουν, με σκοπο να το βγαλουν και στο pc μετα απο 2 χρονια. Φημες ομως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Αυτες τις μερες παιζω πολυ το παιχνιδι και για το ποσο ανοικτο ειναι οι χρονοι Loading μου φαινονται αστεια μικροι, σκεψου τι θα γινει μετα...

Οπως φαινεται το ps5 θα ειναι ο go to προορισμος για το Ghost...

Και θα ανταμειφθει η υπομονη μου, με το συγκεριμενο οπως και με καποια αλλα τελευταιας εσοδειας αποκλειστικα που τα εχω φυλαξει για τη μαουνα, την κονσολα ηθελα να πω της Σονυ. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο αυτό που φαίνεται το bc θα είναι συνέχεια σε beta μορφή, απλά το βάλανε για να υπάρχει και περιμένει απο τους χρήστες να κάνουν feedback τα errors, γενικά πέρα απο τα γνωστά ονόματα που θα τα έχουν προσέξει όλα τα υπόλοιπα μπορεί να κρεμάνε μέχρι να τα φτιάξει η sony. 

https://twitter.com/jefferson_2049_/status/1314672791589916672?s=19

Επεξ/σία από lepaterious
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, najinblue3 είπε

ακουγεται για remaster απο bluepoint γι αυτο δε το κανουν, με σκοπο να το βγαλουν και στο pc μετα απο 2 χρονια. Φημες ομως 

Μακαρι αν και ας δουμε πως θα τα παει η bluepoint στο DeS remake, παντως οπως και να εχει απο τη στιγμη που fans εχουν κανει framerate unlock δεν καταλαβαινω γιατι δεν μας δινουν επισημα ενα action mode και ας ειναι ps5 exclusive, νομιζω μονο θετικο θα ηταν για την κονσολα και αυτο με minimal effort.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, lepaterious είπε

Απο αυτό που φαίνεται το bc θα είναι συνέχεια σε beta μορφή, απλά το βάλανε για να υπάρχει και περιμένει απο τους χρήστες να κάνουν feedback τα errors, γενικά πέρα απο τα γνωστά ονόματα που θα τα έχουν προσέξει όλα τα υπόλοιπα μπορεί να κρεμάνε μέχρι να τα φτιάξει η sony. 

Μπορεί βέβαια να καλύπτουν και απλά τον κωλο τους μην φάνε μηνύσεις. Φαίνεται λίγο περίεργο παντως - τουλάχιστον είναι εκεί τα games και σιγά σιγά θα στρώσουν λογικά όπως λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, zlave είπε

Τα saves του PS4 θα παίζουν στο PS5, μέσω backwards compatibility. Ακόμα και το ps cloud αν τα κατεβάσετε θα παίζουν, αλλιώς μεταφορά με εξωτερικό μέσω ή ασύρματα. 
Τα saves για CROSS GENERATION εκδόσεις είναι στο χέρι  των developers. 
Enhanced θα είναι οποία παιχνίδια έχουν ξεκλείδωτο frame rate και dynamic αναλύσεις όπου θα κλειδώνουν πιο ψηλά. Ήδη επίσημα είπαν το Ghost of Tsushima πάει στα 60fps με το game boost και στιγμιαία loading times.

Με τα saves αποσαφηνίστηκε το πράγμα και είναι έτσι ακριβώς όπως τα γράφεις.

Το πρόβλημα δημιουργείται σε όσα games γίνουν upgrade στην ps5 έκδοση (free ή επί πληρωμή).

https://support.playstation.com/s/article/upgrade-ps4-games?language=en_US

Αυτό μετά εναπόκειται στην διάθεση του developer αν θα υπάρξεί λειτουργία για transfer + convert από ps4 saves.

Κάτι άλλο που ίσως πέρασε στα ψιλά είναι ότι αλλάξαν μάλλον την λειτουργία του game recording (δε θα υπάρχει δηλαδή το ειδικό hardware που υπήρχε στο ps4) και είναι κρίμα. Εμένα προσωπικά με είχε βολέψει αρκετά και είχα ανεβάσει με αυτόν τρόπο πολύ υλικό στο youtube. Για όσους δε γνωρίζουν το ps4 έχει buffer πάντα και κρατάει τα τελευταία 15 λεπτά του gameplay. Έτσι αν συνέβαινε κάτι εντυπωσιακό που δε περίμενες και ήθελες να το κάνεις grab, πάταγες κατόπιν εορτής το share έσωζες το buffer και μετά έκανες crop το συγκεκριμένο σκηνικό σαν κλιπ από την ίδια την κονσόλα! Τώρα όπως το βλέπω απλά ξεκινάς να γράφεις/σβήνεις από πριν, όπως κάνεις και στα pc δηλαδή με double click στο create button.

Αναφορά σε κείμενο
  • The SHARE menu cannot be displayed during PS4 gameplay on PS5 consoles. You can take screenshots and images by pressing the create button on your DualSense wireless controller to show the create menu. Additionally, you can use the button shortcuts to start/stop video recording or to save screenshots as follows:
    • Single press the create (DualSense) or SHARE button (DUALSHOCK4) to show the create menu
    • Press and hold the create (DualSense) or SHARE button (DUALSHOCK4)  to take a screenshot
    • Double press the create (DualSense) or SHARE button (DUALSHOCK4) to start and stop video recording manually.

 

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...