Προς το περιεχόμενο

PlayStation 5 Topic v2


JohnVani18
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 ώρες πριν, Cariolanoc είπε

Το ιδιο ειχα κανει και εγω με public τον Δεκεμβρη οταν για λιγο ηταν διαθεσιμο το disc στο site. Για να μην πολυλογω... δεν ηρθε ποτε και στο τηλ μου ελεγαν προχωραει κανονικα και αλλες αρλουμπες. Το συμπερασμα μου ειναι οτι ηταν λαθος του συστηματος, υποθετω οτι οταν φερνουν αποθεμα και μπαινει αποθηκη μπορει για λιγο να φαινεται διαθεσιμο online απο λαθος.

Με ολες αυτες τις τεχνικες που υπαρχουν τωρα περιμενω να δω πως θα ειναι ενα true next gen game απο playstation studio. Ακομα και τα "φρεσκα" ps5 games οπως ratchet, returnal, demon's φαινονται εξαιρετικα... δεν μπορω να φανταστω τι θα ερθει αργοτερα μεσα στην γενια.

Οντως... Μου ριξαν ακυρο και θα μου επιστρεψουν τα χρηματα λεει :( :( :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σε όλους!

Πρώτη φορά γράφω στο topic, οπότε να με συγχωρήσετε αν έχει απαντηθεί το ερώτημα:  Υπάρχει περίπτωση να βρούμε κάπου καινούριο PS5 με Bluray σε μια λίγο πιο λογική τιμή και όχι στα 760 € που βλέπω σε διάφορα λίγα καταστήματα;;  Ακόμη και από εξωτερικό.

Ευχαριστώ!!  :)

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες μην τρελένεστε... από τη στιγμή που οι next gen consoles ειναι x86 ήταν σίγουρο οτι τα games θα ήταν cross gen για όσο τραβάει. Ολοι αυτοί οι τύποι είναι υπάλληλοι-μανατζερς-πωλητές και η θέση τους εξαρτάται από το πόσο χρήμα θα μπεί στα ταμεία της εταιρείας κατά το οικονομικό έτος.

Το μόνο πρόβλημα, κατά τη γνώμη μου, είναι ότι ο τζιμάκος είναι μέγας παπατζής και λίγος για τη θέση που κατέχει. Ότι όμως και να λέμε αν γεμίζει τα ταμεία της sony τότε δεν τον κουνάει κανείς και η συγκεκριμένη στρατηγική θα συνεχίσει όπως έχει.

Επεξ/σία από Darthvader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, Malthador είπε

 

Επειδή έχω επαφή εκ των έσω με κάμποσες πολυεθνικές (γερμανικές κατά βάση, που ασχολούνται με βαριά βιομηχανία, όχι με παιχνιδάκια) η γραμμή που έχει δοθεί σε όλες είναι της λογικής «η πανδημία δεν αποτελεί δικαιολογία, είναι για όλους και οι στόχοι παραμένουν ως έχουν και πρέπει να πιαστούν».

Οπότε, αυτά τα «φταίει η πανδημία» και λοιπά είναι απλά στάχτη στα μάτια. Για developing μιλάμε εδώ, ο ορισμός του προϊόντος που μπορεί να παραχθεί με τηλεργασία, έλεος κάπου ρε devs.

Εννοείται ότι δεν θα έβγαιναν μέσα στο 2021 τέτοιοι τίτλοι, το είχα γράψει από την παρουσίαση του Σεπτεμβρίου. Πόσω δε μάλλον όταν υπάρχει τεράστιο κενό στο ράφι.

Έχοντας προσωπική εμπειρία πάνω στο θέμα το work at home, μια και το έκανα για μεγάλα διαστήματα και προ πανδημίας, δεν ισχύει απαραίτητα το θεωρητικό "η τηλεργασία είναι εξίσου αποδοτική".

Βασικά μετά από μερικές μέρες (ίσως εβδομάδες) συνειδητοποιείς πόσο χειρότερα είναι τα πράγματα -- ίσως βέβαια και είναι θέμα χαρακτήρα ή/και συνδυασμός με το πόσα πληρώνεσαι για να κάνεις τη δουλειά σου. Αλλά. Χάνεις την καθημερινή σου έξοδο, τη μικροκουβέντα στο γραφείο/στο διάλλεμα, την άμεση ανταλλαγή ιδεών και το real life hands on σε playtesting, debugging που ένα remote call/remote desktop δεν αντκαθιστά. Και επιπρόσθετα έχεις όσους αντιπερισπασμους υπάρχουν στο σπίτι -- ειδικά αν είσαι με οικογένεια, εκεί μπορεί να ξεφύγει πολύ το πράγμα. Οπότε (τυπικά) η αποδοτικότητα, μαζί με ενθουσιασμό, διάθεση για δουλειά πέφτουν κατακόρυφα.

Τώρα βάλε μέσα ότι η πανδημία έφερε και πρόσθετες δυσκολίες (περιορισμένες εξόδους, κόψιμο πολλών δραστηριοτήτων, περιορισμένη επαφή με τους δικούς σου (ειδικά τους γονείς, και ειδικά αν είναι με θέματα υγείας), έλλειψη σε κάποια υλικά / ύλες / testing equipment που είτε θα είχες διαθέσιμα στο γραφείο (είτε θα είχες και εκεί θέμα, λόγω των προβλημάτων των μεταφορικών κλπ), έκτακτες μεγάλες αλλαγές (πχ μετακομίσεις).

Και τέλος εγώ θα έβαζα μέσα και την άθλια περίοδο που διανύει η βιομηχανία αυτή τα τελευταία χρόνια λόγω διαφόρων "περίεργων" πολιτικών που έχουν κάνει take-over τα... πάντα. Μια κατάσταση που έγινε δυστυχώς τρισχειρότερη μέσα στην πανδημία (...) και έχει επηρεάσει και ακόμα επηρεάζει άσχημα πολλούς από τους πρόσφατους και επερχόμενους τίτλους -- το σταματώ εδώ αυτό γιατί είναι μεγάλη κουβέντα, που θα γίνει καλύτερα μόλις (hopefully) περάσει αυτό το ρεύμα και δούμε πιο νηφάλια τις επιπτώσεις του (και σε άλλο topic βεβαίως :D )

Αυτά τα γράφω περισσότερο για να υπάρχει και η εναλλακτική άποψη για κάτι που το έχω περάσει -- και κλείνω την παρένθεση.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, gtsoui είπε

Βαζοντας σημερα το days gone μου εβγαλε το μηνυμα που δειχνω..το ελυσα ενεργοποιωντας το sharing and offline play. Γιατι το βγαλε ομως ετσι ξαφνικα?

IMG_20210603_133411.jpg

Μπορεί να είχες ένα μικρό drop-out στο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, xavier said:

τα παιχνιδια της sony εξαλλου ειτε στο ps4 ειτε στο ps5, next gen δειχνουν...

Δεν χρειαζόταν καν το PS5 εδώ που τα λέμε. 

Έπρεπε να κρατήσει το 4 για ακόμα 7 χρόνια. 

6 hours ago, Malthador said:

Επειδή έχω επαφή εκ των έσω με κάμποσες πολυεθνικές (γερμανικές κατά βάση, που ασχολούνται με βαριά βιομηχανία, όχι με παιχνιδάκια) η γραμμή που έχει δοθεί σε όλες είναι της λογικής «η πανδημία δεν αποτελεί δικαιολογία, είναι για όλους και οι στόχοι παραμένουν ως έχουν και πρέπει να πιαστούν».

Να σου στείλω ένα mail να το πεις στη Siemens που ακόμα μας γράφει ότι ενδέχεται να υπάρχουν καθυστερήσεις λόγω Covid? :P

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Gran Turismo ήμουν σίγουρος πως θα κυκλοφορήσει και στο PS4. Η Sony παραδοσιακά κυκλοφορεί 2 τίτλους Gran Turismo σε κάθε γενιά π.χ. στο PS1 τα GT και GT2, στο PS2 τα GT3 και GT4, στο PS3 τα GT5 και GT6 και τώρα στο PS4 τα GT Sport και GT7. Η λογική λέει πως και  για το PS5 θα δούμε ακόμη ένα Gran Turismo πέρα από το GT7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουμε και εμεις που απο ps3 , πηγαμε στο 5 με 399 ευρω και με ps plus + κατι 6ευρα , 3ευρα , 9ευρα απο προσφορες (dark souls , witcher κτλπ), έχουμε βρεθεί με 80+ τίτλους , με τους μισούς παιχνιδάρες και 3 χρόνια μπροστά για να τα τελειώσουμε.

Έχουμε και το xbox με ultimate για ένα έτος αλλά προς το παρόν και εγω και γιος το έχουμε και σκονίζεται. Αντε 2-3 παιχνιδια έχουμε βρει να μας ενδιαφερουν αλλά μας έχει γλυτώσει λεφτά απο τις αγορές παιχνιδιων που δεν θα μας άρεσαν τελικά. Θα αξιοποιηθεί μελλοντικά πιστευω όμως.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, Praetorian said:

Έχοντας προσωπική εμπειρία πάνω στο θέμα το work at home, μια και το έκανα για μεγάλα διαστήματα και προ πανδημίας, δεν ισχύει απαραίτητα το θεωρητικό "η τηλεργασία είναι εξίσου αποδοτική".

Βασικά μετά από μερικές μέρες (ίσως εβδομάδες) συνειδητοποιείς πόσο χειρότερα είναι τα πράγματα -- ίσως βέβαια και είναι θέμα χαρακτήρα ή/και συνδυασμός με το πόσα πληρώνεσαι για να κάνεις τη δουλειά σου. Αλλά. Χάνεις την καθημερινή σου έξοδο, τη μικροκουβέντα στο γραφείο/στο διάλλεμα, την άμεση ανταλλαγή ιδεών και το real life hands on σε playtesting, debugging που ένα remote call/remote desktop δεν αντκαθιστά. Και επιπρόσθετα έχεις όσους αντιπερισπασμους υπάρχουν στο σπίτι -- ειδικά αν είσαι με οικογένεια, εκεί μπορεί να ξεφύγει πολύ το πράγμα. Οπότε (τυπικά) η αποδοτικότητα, μαζί με ενθουσιασμό, διάθεση για δουλειά πέφτουν κατακόρυφα.

Τώρα βάλε μέσα ότι η πανδημία έφερε και πρόσθετες δυσκολίες (περιορισμένες εξόδους, κόψιμο πολλών δραστηριοτήτων, περιορισμένη επαφή με τους δικούς σου (ειδικά τους γονείς, και ειδικά αν είναι με θέματα υγείας), έλλειψη σε κάποια υλικά / ύλες / testing equipment που είτε θα είχες διαθέσιμα στο γραφείο (είτε θα είχες και εκεί θέμα, λόγω των προβλημάτων των μεταφορικών κλπ), έκτακτες μεγάλες αλλαγές (πχ μετακομίσεις).

Και τέλος εγώ θα έβαζα μέσα και την άθλια περίοδο που διανύει η βιομηχανία αυτή τα τελευταία χρόνια λόγω διαφόρων "περίεργων" πολιτικών που έχουν κάνει take-over τα... πάντα. Μια κατάσταση που έγινε δυστυχώς τρισχειρότερη μέσα στην πανδημία (...) και έχει επηρεάσει και ακόμα επηρεάζει άσχημα πολλούς από τους πρόσφατους και επερχόμενους τίτλους -- το σταματώ εδώ αυτό γιατί είναι μεγάλη κουβέντα, που θα γίνει καλύτερα μόλις (hopefully) περάσει αυτό το ρεύμα και δούμε πιο νηφάλια τις επιπτώσεις του (και σε άλλο topic βεβαίως :D )

Αυτά τα γράφω περισσότερο για να υπάρχει και η εναλλακτική άποψη για κάτι που το έχω περάσει -- και κλείνω την παρένθεση.

Ναι, δεν αναφερόμουν τόσο στην οπτική του εργαζομένου, τη δυσκολία της οποίας τη συμμερίζομαι απόλυτα. Αν και η δουλειά μου δεν σηκώνει εργασία από το σπίτι, η γυναίκα έφαγε γερό μανίκι όντας σε τηλεργασία και μάλιστα με δύο παιδιά στο σπίτι, αφού τα σχολεία ήταν κλειστά.

Αναφέρομαι στην οπτική της εταιρείας. Δεν μπορεί η αυτοκινητοβιομηχανία να σου λέει «η πανδημία ισχύει για όλους, άρα οι στόχοι παραμένουν ως έχουν» (πράγμα με το οποίο συμφωνώ, τα έξοδα συνεχίζουν να τρέχουν όπως και πριν την πανδημία, επομένως θα πρέπει τα έσοδα να παραμείνουν ως έχουν στον βαθμό του εφικτού) και ο developer να βγαίνει με μια άνεση σα να μην τρέχει τίποτα και να σου λέει «ουπς, covid-19, τα λέμε σε κανά δυο χρόνια πάλι». Στα μάτια μου η δικαιολογία της πανδημίας είναι προσχηματική, δεν μπορεί να υπάρχει τέτοια τεράστια διαφορά οπτικής μεταξύ του management των εταιρειών. Πράγμα που σημαίνει ότι εξαρχής δεν υπήρχε πλάνο για 2021 launch.

Οι κινηματογραφικές ταινίες που αναφέρθηκαν πιο πάνω δεν καθυστερούν επειδή άργησαν τα γυρίσματα ή το μοντάζ, λόγω πανδημίας. Πάνε παραπίσω για να προλάβουν να ανοίξουν οι αίθουσες ώστε να μπορέσουν να προβληθούν και να κόψουν εισιτήρια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...