Προς το περιεχόμενο

Μηνυματα απο το 112


Zerg13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, zernex201 είπε

Μα αν είναι να μπλέξεις με το registry δεν είναι πιο εύκολο να κάνεις factory reset ? μέσα απο τις ρυθμίσεις, σε 5-7 λεπτά θα έχεις πεντακάθαρο το κινητό :)

και θα δουλευει σιγουρα μετα (λογικά πάντα) και γλιτώνεις απο τυχόν σκουπίδια που έχει μεσα το κινητό.

Αν κάνεις επαναφορά εργοστασιακών, κράτα και ένα backup κάπου με επαφές,σημειώσεις,sms,μηνύματα viber/whatsapp,φωτογραφίες

Πως κανω το back up εχει καμια εφαρμογη η xiaomi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για εφαρμογή θα σε γελάσω.. δε ξέρω. 

Εγώ τα κάνω χειροκίνητα παντως. Παω πχ στις επαφές , και κανω εξαγωγη ως vcard. 

Μετα backup τα μηνυματα του viber / whatsapp στο drive. Εχουν οι ιδιες εφαρμογες τετοια επιλογη.

Σύνδεσε το κινητο στον υπολογιστη σου με usb και επετρεψε την μεταφορα αρχειων. Βρες το vcard αρχειο που ειναι για τις επαφες , και αντεγραψε το στον υπολογιστη, μετα πας στο φακελο DCIM και αντεγραψε ολες τις φωτογραφιες απο το κινητο σε ενα φακελο στον υπολογιστη.

Για σημειώσεις δυστυχως πρεπει να τις γραψεις σε ενα χαρτι και να τις ξαναπερασεις χειροκινητα. 

Για SMS δεν θυμαμαι αν γινεται εξαγωγη. Αλλιώς κάνε αντιγραφη τα sms στην καρτα σιμ (μεσα απο τις ρυθμισεις sms).

Αυτά ;) 

Τωρα στάνταρ θα υπαρχει και ευκολοτερος τροπος, αλλα δεν ασχοληθηκα ποτε, και πλεον απο συνηθεια τα κανω χειροκινητα με τον τροπο που σου ειπα.

Α, αν εχεις καρτα sd μεσα στο κινητο, και την εχεις κρυπτογραφημενη. Καντην αποκρυπτογραφηση πρωτα, γιατι μετα το φορματ θα ειναι αχρηστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις σημειώσεις υπάρχουν τρόποι να τις σώσεις χωρίς να τις γράψεις σε χαρτί. Ένας τρόπος είναι να τις δημοσιεύσεις στο fb σου μία μία έχοντας την επιλογή του ποστ "μόνο εγώ ".  Από την άλλη αν έχουν την δυνατότητα κοινοποίησης, ίσως υπάρχει η δυνατότητα να τις ανεβάσεις σε κάποιο cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 ώρες πριν, GeorgeR1_700 είπε

Τις σημειώσεις υπάρχουν τρόποι να τις σώσεις χωρίς να τις γράψεις σε χαρτί. Ένας τρόπος είναι να τις δημοσιεύσεις στο fb σου μία μία έχοντας την επιλογή του ποστ "μόνο εγώ ".  Από την άλλη αν έχουν την δυνατότητα κοινοποίησης, ίσως υπάρχει η δυνατότητα να τις ανεβάσεις σε κάποιο cloud.

Οχι στο facebook προς θεού :D  , το "Μόνο για μένα" είναι στην πραγματικότητα "Μόνο για μένα, το facebook , τις 3ες εταιρειες, τον πιθανο χακερ που θα βρει exploit αργοτερα κλπ"

Για cloud το σκεφτηκα και εγω να του το προτεινω, αλλά η εργοστασιακη εφαρμογη για σημειωσεις νομιζω δεν δινει επιλογη για κοινοποιηση. 😕 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zernex201 είπε

Οχι στο facebook προς θεού :D  , το "Μόνο για μένα" είναι στην πραγματικότητα "Μόνο για μένα, το facebook , τις 3ες εταιρειες, τον πιθανο χακερ που θα βρει exploit αργοτερα κλπ"

Για cloud το σκεφτηκα και εγω να του το προτεινω, αλλά η εργοστασιακη εφαρμογη για σημειωσεις νομιζω δεν δινει επιλογη για κοινοποιηση. 😕 

Ναι έχεις δίκιο, αν είναι σημαντικές δεν τις ανεβάζεις εκεί, εγώ δεν έχω κάτι πολύ σημαντικό στις δικές μου οπότε για αυτό ξεχάστηκα 😏. Εγώ έχω το Google Keep, μπορείς να περάσεις εκεί μέσα τις σημειώσεις με copy + paste μία μία και να τις ανεβάσεις σε κάποιο cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2020 στις 10:36 ΜΜ, tazos87 είπε

Κι εμένα δεν μου ήρθαν ούτε τη πρώτη φορά ούτε σήμερα... 

Πάω ρυθμίσεις, δεν μου έχει "περισσότερα" ή κάτι έκτακτης ανάγκης. 

Ούτε στα μηνύματα - Ρυθμίσεις έχει επιλογή για εκπομπή κυψέλης. 

Έχω xperia Xz1 compact σε Android 9

Και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το ίδιο κινητό. Κανείς καμιά ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/3/2020 στις 6:31 ΜΜ, stark είπε

Κάνε αυτό και μετά υπομονή να δούμε αν θα δεχτούμε το επόμενο alarm από το 112

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7989718#post7989718

Μου ήρθε μήνυμα κανονικά.  Αλλά όχι φωνητικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fogeo93 είπε

Μου ήρθε μήνυμα κανονικά.  Αλλά όχι φωνητικό 

Εμένα στο S7 και πάλι δεν ήρθε.
Οπότε πήγα στο 112.gr και εκανα εγγραφή να μου έρχεται με SMS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stark είπε

Εμένα στο S7 και πάλι δεν ήρθε.
Οπότε πήγα στο 112.gr και εκανα εγγραφή να μου έρχεται με SMS.

Και σε ενός γνωστού μου το s7 δεν ηρθε .. τραγικό πια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα... Και σε εμενα δεν εχει  ερθει καποιο μηνυμα απο το 112...Μαλιστα σε δυο διαφορετικες συσκευες... Γιατι αυτο γινεται;  Τι μπορει να φταιει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

Σε Samsung S7 όταν ενεργοποίησα τα Broadcast channels το σημερινό μύνημα για κίνδυνο πυρκαγιάς ήρθε κανονικά.

Συγκεκριμένα άνοιξα την εφαρμογή Messages, πάτησα πάνω δεξιά στις 3 τελίτσες, μετά Settings, More settings και ενεργοποίησα τα Broadcast channels.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Το ξεθάβω γιατί σήμερα ήρθε μήνυμα από το 112 στη γυναίκα μου ενώ σε εμένα όχι. Έχω το S21.  Έτυχε σε κανέναν άλλο;

Διάβασα το μήνυμά του @sonic13 και άνοιξα και εγώ το broadcast channels. Ελπίζω να διορθωθεί από εδώ και πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...