Προς το περιεχόμενο

Huawei Matebook D15 ή D14


bromiaris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Giuseppe Busso είπε

Μεγάλο μειονέκτημα η μπαταρία στο 13άρι. 

Για αυτό και εξακολουθώ να πιστεύω ότι το D14 είναι η χρυσή τομή!

Η μπαταρία του 13 με μια φόρτιση/άδειασμα μου φαίνεται να είναι αρκετά καλύτερη από του D15,αλλά ασφαλή συμπεράσματα θα βγάλω στις επόμενες ημέρες. Το D14 έχω καταλάβει πως έχει τη καλύτερη μπαταρία,αλλά στο 13 παίρνεις ως feedback κατά τη χρήση εντελώς άλλη αίσθηση.

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 579
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Η μπαταρία του 13 με μια φόρτιση/άδειασμα μου φαίνεται να είναι αρκετά καλύτερη από του D15,αλλά ασφαλή συμπεράσματα θα βγάλω στις επόμενες ημέρες. Το D14 έχω καταλάβει πως έχει τη καλύτερη μπαταρία,αλλά στο 13 παίρνεις ως feedback κατά τη χρήση εντελώς άλλη αίσθηση.

Στο 14άρι βγάζεις από 6-11 ώρες ανάλογα τη χρήση και τη φωτεινότητα. Μιλάμε για τρομερά πράγματα. 56Wh είναι αυτές.

Δυστυχώς στο 13άρι δεν χωρούσε τόσο μεγάλη; 

Αυτό με το feedback χρήσης θα ήθελα να το εξηγήσεις λίγο;

Σε ρωτάω γιατί το έψαχνα και για το 13άρι πριν λίγες μέρες. Δεν το έχω δει ακόμη από κοντά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Giuseppe Busso είπε

Στο 14άρι βγάζεις από 6-11 ώρες ανάλογα τη χρήση και τη φωτεινότητα. Μιλάμε για τρομερά πράγματα. 56Wh είναι αυτές.

Δυστυχώς στο 13άρι δεν χωρούσε τόσο μεγάλη; 

Αυτό με το feedback χρήσης θα ήθελα να το εξηγήσεις λίγο;

Σε ρωτάω γιατί το έψαχνα και για το 13άρι πριν λίγες μέρες. Δεν το έχω δει ακόμη από κοντά όμως.

Ναι ευχαρίστως να στο εξηγήσω. Καταρχάς να πω πως και τα 3 είναι αξιόλογα λαπτοπς.

Το 13 σε σχέση με το D15 ανεβαίνει πολλά επίπεδα πάνω όσον αφορά την αίσθηση πολυτέλειας κατά την χρήση(ναι,δεν είναι αναγκαία),την σχεδίαση αλλά και εν μέρη το hardware του.

Η οθόνη είναι ανώτερη κατά πολύ. 2Κ σε 13αρα=pixels δε βλέπεις σε κανένα σενάριο. Μου αρέσει η διαφορετική της αναλογία (είναι τετράγωνη). Η γυαλάδα της επίσης μου αρέσει και η παραπάνω φωτεινότητα της (300nits) αντισταθμίζει το φαινόμενο με τις αντανακλάσεις. Είναι πιο ζωντανή η οθόνη και στα χρώματα. Έχει γυαλί και όχι αυτό το ματ (σαν) πλαστικό του D15.

Στα θετικά για κάποιους και αρνητικά για άλλους είναι πως είναι πιο κίτρινα τα λευκά της (την έχουν φτιάξει έτσι ώστε να ελαττώσουν δραματικά την μπλε ακτινοβολία). Εγώ που έχω θέμα με τον ύπνο μου είναι μια χαρά αυτό.

 

Γενικά έχει σχεδιαστικά σε όλες τις γωνίες του λαπτοπ κάτι διακριτικές αντανακλάσεις ασημί,σαν νίκελ,πχ στο trackpad αλλά και περιμετρικά που δε χορταίνω να τις βλέπω.

Είναι ΠΑΡΑ πολύ λεπτό,μικρό και ελαφρύ. Δίνει αίσθηση τάμπλετ με χορταστική οθόνη και πληκτρολόγιο. Η μηχανική στο μεγαλείο της. 

Σε σχέση με το D15 έχει μεγαλύτερο ssd αλλά και ένα υπέροχο φωτεινό πληκτρολόγιο (με πιο ωραία αίσθηση να γράφεις) που δεν χορταίνω να βλέπω. Απλά αυτά τα έχει και το D14 (όχι την ίδια αίσθηση φαντάζομαι).

Η κάμερα πάνω και σε βλέπουν φυσιολογικά.

Μείον;;; θα ήθελα οθόνη αφής! Aλλά στο γραφείο με ένα καλό ποντίκι (mx master 2s-με τις κατάλληλες ρυθμίσεις) τα κάνεις όλα πανεύκολα.

Σχετικά με την μπαταρία θα επανέλθω.

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου βγαλανε αντικατασταση στο 14αρι καθως υπηρχε θεμα . Να παω παλι στο 14αρι ή να δωσω τα 100 ευρω επιπλεον και να παω στο 13αρι. Αν μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Μου βγαλανε αντικατασταση στο 14αρι καθως υπηρχε θεμα . Να παω παλι στο 14αρι ή να δωσω τα 100 ευρω επιπλεον και να παω στο 13αρι. Αν μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας. Ευχαριστω.

Τι θέμα είχε;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Τι θέμα είχε;;;

Ηταν σταβο  και εκανε εντονο θορυβο το κατω το καπακι. Κατι εγινε οταν το εστειλα την πρωτη φορα στο service για λογους software. Ισως να προεκυψε κατα την μεταφορα δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chris_g92 είπε

Ηταν σταβο  και εκανε εντονο θορυβο το κατω το καπακι. Κατι εγινε οταν το εστειλα την πρωτη φορα στο service για λογους software. Ισως να προεκυψε κατα την μεταφορα δεν ξερω.

13αρι χωρίς σκέψη. Το D14 είναι notebook, ενώ το 13αρι είναι ultrabook. Άλλη κατηγορία δηλαδή. Πήγαινε να το δεις από κοντά και θα καταλάβεις. 

Βρήκα λίγο χρόνο να γράψω κάτι παραπάνω.

Αυτό με την κιτρινίλα στην οθόνη φτιάχνει με δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας, όπου επιλέγεις cold colors και γίνεται σαν του D15 που έχω, απλά πιο φωτεινή και φεύγα αναλυση/χρώματα. 

Επισης η μπαταρία πάρα πολύ ικανοποιητική. Αυτό που δεν θα βρείτε αλλού σαν πληροφορία είναι ότι αν πας την οθόνη μια-δυο σκάλες κάτω (να γίνει match με D14-D15 στην φωτεινότητα, μιας και βγάζει πιο πολλά nits του 13ου στο φουλ της),τοτε αυξάνεται δραματικά πολύ η διάρκεια της - ίσως και διπλάσια του D15.

Την φοβήθηκα αρχικά, αλλά όλα καλά όσο το δουλεύω. Νύχτα δεν γίνεται να το δουλέψεις με φουλ φωτισμό γιατί στραβωνεσαι και δεν θα κοιμηθείς ποτέ. Μόνο μέρα μπορείς να το πας φουλ αν πχ είσαι δίπλα σε παράθυρο ή έχεις συνηθησει σε φωτεινές οθόνες όπως εγώ. Του D15 τη μέρα μου έμοιαζε σκοτεινή ενώ αυτή με ικανοποιεί τσίμα τσίμα, αλλά ξαναλέω είμαι απαιτητικός λόγω συνήθειας από το desktop. 

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ίων Δραγούμης είπε

13αρι χωρίς σκέψη. Το D14 είναι notebook, ενώ το 13αρι είναι ultrabook. Άλλη κατηγορία δηλαδή. Πήγαινε να το δεις από κοντά και θα καταλάβεις. 

Βρήκα λίγο χρόνο να γράψω κάτι παραπάνω.

Αυτό με την κιτρινίλα στην οθόνη φτιάχνει με δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας, όπου επιλέγεις cold colors και γίνεται σαν του D15 που έχω, απλά πιο φωτεινή και φεύγα αναλυση/χρώματα. 

Επισης η μπαταρία πάρα πολύ ικανοποιητική. Αυτό που δεν θα βρείτε αλλού σαν πληροφορία είναι ότι αν πας την οθόνη μια-δυο σκάλες κάτω (να γίνει match με D14-D15 στην φωτεινότητα, μιας και βγάζει πιο πολλά nits του 13ου στο φουλ της),τοτε αυξάνεται δραματικά πολύ η διάρκεια της - ίσως και διπλάσια του D15.

Την φοβήθηκα αρχικά, αλλά όλα καλά όσο το δουλεύω. Νύχτα δεν γίνεται να το δουλέψεις με φουλ φωτισμό γιατί στραβωνεσαι και δεν θα κοιμηθείς ποτέ. Μόνο μέρα μπορείς να το πας φουλ αν πχ είσαι δίπλα σε παράθυρο ή έχεις συνηθησει σε φωτεινές οθόνες όπως εγώ. Του D15 τη μέρα μου έμοιαζε σκοτεινή ενώ αυτή με ικανοποιεί τσίμα τσίμα, αλλά ξαναλέω είμαι απαιτητικός λόγω συνήθειας από το desktop. 

Η yellowish οθόνες είναι για εμένα καλύτερες άρα θα μου αρέσει λογικά out of the box . Μπαταρία με 70-80% φωτεινότητα μπορεί να βγει ένα 5 Ώρο κανονικής χρήσης ? Αν ναι τότε είναι οκ για εμένα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Η yellowish οθόνες είναι για εμένα καλύτερες άρα θα μου αρέσει λογικά out of the box . Μπαταρία με 70-80% φωτεινότητα μπορεί να βγει ένα 5 Ώρο κανονικής χρήσης ? Αν ναι τότε είναι οκ για εμένα .

Με ένα pdf ανοικτό και 98% φόρτιση εκτιμάει ένα 6ωρο++ μπαταρία και φωτισμό φουλ, Αλλά το ποσοστό αυτό αλλάζει προς τα κάτω αν κάνω κάτι πιο βαρύ (το είδα 4 ώρες και 53 λεπτά). Μετά χαμήλωσα δυο κλικς τον φωτισμό (στα επίπεδα του D15) και το είδα στις 6 ώρες και 50 λεπτά. 

Κακή δεν είναι η μπαταρία σε καμία περίπτωση κατά την άποψή μου. Σε σχέση πάντως με το D15 διπλάσια και λίγο λέω. 

 

εικόνα_Viber_2020-07-13_22-13-15.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα πηρα το 13αρι , αλλο επιπεδο κατασκευης , η οθονη πολλα επιπεδα πανω απο το 14αρι και μαλιστα πολυ βολικη η αναλογια 3:2 αν και την φοβομουν στην αρχη. Εγω με την χρηση που κανω στο 14αρι εβγαλα 5 ωρες και κατι , σε αυτο 3μιση . Ειναι αρκετα χαμηλοτερα αλλα ενταξει θα παρω ενα power bank με αρκετα watt και θα ειμαι ενταξει . Πολυ καλα μηχανηματα τα matebook μπραβο τους.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Τελικα πηρα το 13αρι , αλλο επιπεδο κατασκευης , η οθονη πολλα επιπεδα πανω απο το 14αρι και μαλιστα πολυ βολικη η αναλογια 3:2 αν και την φοβομουν στην αρχη. Εγω με την χρηση που κανω στο 14αρι εβγαλα 5 ωρες και κατι , σε αυτο 3μιση . Ειναι αρκετα χαμηλοτερα αλλα ενταξει θα παρω ενα power bank με αρκετα watt και θα ειμαι ενταξει . Πολυ καλα μηχανηματα τα matebook μπραβο τους.

Καλορίζικο.

Εγώ με κάτι λιγότερο από τις ίντσες του D-15 δεν μπορώ να δουλέψω…

Λογικό από την μια… όταν έχεις συνηθίσει σε 24-27αρα οθόνη…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Καλορίζικο.

Εγώ με κάτι λιγότερο από τις ίντσες του D-15 δεν μπορώ να δουλέψω…

Λογικό από την μια… όταν έχεις συνηθίσει σε 24-27αρα οθόνη…

27αρα εχω και εγω στο desktop. Για δουλεια γραφειου ειναι καλη επιλογη το 13αρι γιατι αν και 13 το aspect ratio ειναι 3:2 στο υψος ειναι σχεδον οσο το 15αρι η οθονη. Ουσιαστικα ειναι πιο μικρη στο πλατος. Για δουλεια γραφειου ειναι μια χαρα , για αναπαραγωγη βιντεο ειναι λιγο θεμα γιατι εχει μαυρες μπαρες πανω κατω για να βγει το 16:9 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Chris_g92, μπράβο για την επιλογή. Καλορίζικο. Το λαπτοπ αυτό έχει κορυφαίο form factor. Κι εγώ είμαι προς αναζήτηση powerbank για το 13, σε ποιο προσανατολιζεσαι; έχει ένα ή huawei με 40 watt αλλά μόνο 12000Mah. Ήθελα 20000. 

27 λεπτά πριν, andreas1gr είπε

Καλορίζικο.

Εγώ με κάτι λιγότερο από τις ίντσες του D-15 δεν μπορώ να δουλέψω…

Λογικό από την μια… όταν έχεις συνηθίσει σε 24-27αρα οθόνη…

Κι εγώ αυτό νόμιζα (27αρα έχω στο desktop) και πήρα το D15 αρχικά. Παρά πολύ καλό, δεν λέω, αλλά το 13 είναι σαφώς ανώτερο στους περισσότερους τομείς. Δεν το έχω δώσει ακόμη το D15, αλλά απ'την άλλη μόλις πήρα το 13αρι το έχω βάλει στην άκρη. Αν το 13αρι το φέρεις πιο κοντά σου (μιας και χωράει παντού) το νιώθεις σαν το 15αρι.

Επεξ/σία από Ίων Δραγούμης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Ίων Δραγούμης είπε

Chris_g92, μπράβο για την επιλογή. Καλορίζικο. Το λαπτοπ αυτό έχει κορυφαίο form factor. Κι εγώ είμαι προς αναζήτηση powerbank για το 13, σε ποιο προσανατολιζεσαι; έχει ένα ή huawei με 40 watt αλλά μόνο 12000Mah. Ήθελα 20000. 

Κι εγώ αυτό νόμιζα (27αρα έχω στο desktop) και πήρα το D15 αρχικά. Παρά πολύ καλό, δεν λέω, αλλά το 13 είναι σαφώς ανώτερο στους περισσότερους τομείς. Δεν το έχω δώσει ακόμη το D15, αλλά απ'την άλλη μόλις πήρα το 13αρι το έχω βάλει στην άκρη. Αν το 13αρι το φέρεις πιο κοντά σου (μιας και χωράει παντού) το νιώθεις σαν το 15αρι.

το xiaomi mi power bank 3 pro σκεφτομαι ειναι 20κ mah στα 40watt νομιζω. 32 ευρω εχει απο ελλαδα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...