Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, dream21 είπε

Να αγοράσω λες με 40€ 2 ετησιες ΕΑ Access να την μετατρέψω σε 8 μήνες ultimate; 🤔

Γιάννη έλα PM να σε κανονίσω μέσω Αθήνας 😁

Και εγώ θρλωωωω please !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, music_lover είπε

70αρια και 80αρια θα δίνει και αυτός που έχει gamepass και θέλει να παίξει day1 3rd party AAA games βλέπε nba2k21

Ακόμα όμως και αυτός που δεν έχει ιδέα από λογιστικά καταλαβαίνει εύκολα ότι σε λίγο καιρό θα τα αγοράζει πολύ φθηνότερα αν κάνει υπομονή ένα μικρό διάστημα πχ τρίμηνο.

Και δόξα το Θεό δεν χρειάζονται όλοι πτυχίο οικονομικών για να καταλάβουν απλά πράγματα αφού αυτές οι σκέψεις ανήκουν σε μαθήματα πολιτικής οικονομίας λυκείου.

Προσπαθώ να θυμηθώ πότε έδωσα 70 ή 80 ευρώ για βιντεοπαιχνίδι και η μνήμη μου μέχρι και το 1996 δεν μπορεί να ανασύρει τίποτα.

Βασικά η μνήμη μου δεν μπορεί να ανασύρει τίποτε ακριβότερο από 35 ευρώ. Και τα κρατάω και στην συλλογή μου.

Τώρα, που τα βλέπετε τα 70άρια και τα 80άρια εσείς που υποτίθεται αγοράζουν όσοι δεν πιάνουν στον αέρα λογιστικά εταιριών δεν μπορώ να καταλάβω.

Ίσως στους day1 καμένους που κρατούν συλλογή τα παιχνίδια του ή τους έχοντες μια περιουσία που δεν λογαριάζουν τα χρήματα τους γιατί έχουν μπόλικα.

Άσε που και τα 70άρια και 80άρια γίνονται, με μια κίνηση ματ που δεν χρειάζεται και αυτή γνώσεις λογιστικής, εύκολα 30άρια ή 20άρια, απλά παίζοντας και μετά πουλώντας το δισκάκι που τελείωσες.

Το αν βγαίνουν ή όχι η πολυεθνικές αφορά τις ίδιες και μόνο και παρότι αυτό επηρεάζει την τελική τιμή του προϊόντος, το ύψος αυτής θα αποδοθεί από τον τελικό καταναλωτή ανάλογα με τις επιλογές που αυτός θα κάνει με βάση το συμφέρον του, αδιαφορώντας για το πόσο κόστισε η εκάστοτε κατασκευή του από τον developer.

π.χ. προσωπικά 30 με 35 ευρώ max δίνω για κάθε τίτλο, αδιαφορώ για το πόσο το κοστολογούν, πόσο τους κόστισε, πόσο καιρό θα μείνει σε αυτήν την τιμή κτλ, όταν και αν πέσει στην τιμή που θέλω τότε το αγόρασα.

Και κοίτα να δεις που δεν έχω ούτε πτυχίο οικονομικών ούτε πιάνω στον αέρα λογιστικά εταιριών.

Παιζω κι εγω συχνα το παιχνιδι της αναμονης και επειδη εχω ενα ευμεγεθες backlog περαν των αλλων. Καποια επιλεγμενα παιχνιδια τα οποια τα θελω πολυ τα αγοραζω Day One. 

Χωρις καμια διαθεση να σε κρινω, εαν δεν υπηρχαν κατα το παρελθον και δεν υπαρξουν και στο μελλον οι αγοραστες της 1η ημερας, ειτε ειναι παρορμητικοι, ειτε απλα ανετοι οικονομικα, η βιομηχανια του gaming και οχι μονο φυσικα, θα ειναι εντελως διαφορετικη. Πολλοι απο τους τιτλους τους οποιους θεωρεις ελκυστικους, δεν θα ειναι σε θεση να χρηματοδοτηθουν και να φτασουν στα χερια μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, kostiger είπε

Παιζω κι εγω συχνα το παιχνιδι της αναμονης και επειδη εχω ενα ευμεγεθες backlog περαν των αλλων. Καποια επιλεγμενα παιχνιδια τα οποια τα θελω πολυ τα αγοραζω Day One. 

Χωρις καμια διαθεση να σε κρινω, εαν δεν υπηρχαν κατα το παρελθον και δεν υπαρξουν και στο μελλον οι αγοραστες της 1η ημερας, ειτε ειναι παρορμητικοι, ειτε απλα ανετοι οικονομικα, η βιομηχανια του gaming και οχι μονο φυσικα, θα ειναι εντελως διαφορετικη. Πολλοι απο τους τιτλους τους οποιους θεωρεις ελκυστικους, δεν θα ειναι σε θεση να χρηματοδοτηθουν και να φτασουν στα χερια μας.

Σαφώς, αλλά αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει την οικονομική μου κατάσταση συνεπώς και την επιλογή μου να παίξω το παιχνίδι της υπομονής. Η συνέχεια και ύπαρξη των studio που παράγουν ΑΑΑ τίτλους θα συνεχίσει να στηρίζεται στους παρορμητικούς, στους όποιους προφανώς δεν ανήκω αλλά ούτε πρόκειται να γίνω λόγω διαφορετικών οικονομικών προτεραιοτήτων. Ίσως φάνηκε ότι τους κατακρίνω, αλλά δεν γίνεται από την μια να λέμε ότι πωλούν ακριβά και από την άλλη στηρίξτε τους. Αν τους στηρίξω στα 80 ευρώ, θα συνεχίσουν να πωλούν στα 80 ευρώ. Η αγορά όμως χρειάζεται και τους καταναλωτές της υπομονής για να πιέζονται οι τιμές προς τα κάτω. Συνεπώς, ευχαριστούμε όσους αγοράζουν day 1, ευχαριστούμε όμως και όσους αγοράζουν πχ day90 ή day180 αφού όλοι τελικά με τον  τρόπο τους συμβάλλουν στο να παράγονται ΑΑΑ games και να πωλούνται σε λογικές τιμές. Επειδή όπως το γράφετε φαίνεται να ενδιαφέρεστε μόνο για την παρουσία υψηλής ποιότητας τίτλων και να αδιαφορείτε για την τιμή τους. Σας επιστρέφω όμως τον προβληματισμό, τι θα γινόταν άραγε αν όλοι ή οι περισσότεροι αγοράζαμε day1 τίτλους στην αρχική τιμή τους. Όπως προείπα, όλοι χρειάζονται για να συντηρηθεί η συγκεκριμένη βιομηχανία και να μείνει σε λογικά επίπεδα τιμών.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Σαφώς, αλλά αυτό δεν πρόκειται να αλλάξει την οικονομική μου κατάσταση συνεπώς και την επιλογή μου να παίξω το παιχνίδι της υπομονής. Η συνέχεια και ύπαρξη των studio που παράγουν ΑΑΑ τίτλους θα συνεχίσει να στηρίζεται στους παρορμητικούς, στους όποιους προφανώς δεν ανήκω αλλά ούτε πρόκειται να γίνω λόγω διαφορετικών οικονομικών προτεραιοτήτων. Ίσως φάνηκε ότι τους κατακρίνω, αλλά δεν γίνεται από την μια να λέμε ότι πωλούν ακριβά και από την άλλη στηρίξτε τους. Αν τους στηρίξω στα 80 ευρώ, θα συνεχίσουν να πωλούν στα 80 ευρώ. Η αγορά όμως χρειάζεται και τους καταναλωτές της υπομονής για να πιέζονται οι τιμές προς τα κάτω. Συνεπώς, ευχαριστούμε όσους αγοράζουν day 1, ευχαριστούμε όμως και όσους αγοράζουν πχ day90 ή day180 αφού όλοι τελικά με το  τρόπο τους συμβάλλουν στο να παράγονται ΑΑΑ games και να πωλούνται σε λογικές τιμές.

Καμια αντιρρηση, μαλιστα ηθελα να το αναφερω και το ξεχασα. Επουδενι δεν ξεπλενω την αυξηση των τιμων και πολλα αλλα κακως κειμενα της βιομηχανιας, βλεπε ντεμεκ ρημαστερς, ακριβοπληρωμενα και συχνα ανουσια dlc κλπ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγκεριμενοι ωστοσο να συμπληρωσω φιλε @music_lover , αντικειμενικα αξιολογοι τιτλοι χωρις αστερισκους καλο ειναι να λαμβανουν τον οβολο μας στις πρωτες ημερες της κυκλοφοριας τους. Και προφανως δεν υπονοω ως τιμη εκκινησης τα 80 ευρω τα οποια ειναι εξαιρετικα δυσβασταχτα. Με αυτη την εννοια διαφωνω και στη προταση απο την αναρτηση σου: ''  Επειδή όπως το γράφετε φαίνεται να ενδιαφέρεστε μόνο για την παρουσία υψηλής ποιότητας τίτλων και να αδιαφορείτε για την τιμή τους.''

Εγω τουλαχιστον και ο Non Serviam απο οτι τον καταλαβαινω γενικοτερα, οχι μονο απο την παραθεση που σου εκανε, δεν ειμαστε υπερμαχοι του δογματος ποιοτητα με καθε κοστος. Υπαρχει καποιο οριο σε αυτο. Οσες εργατοωρες και να εχουν πεσει σε ενα παιχνιδι, οσοδηποτε ακριβη και να ηταν η παραγωγη του επακολουθως, θεωρω αντικειμενικα πως τα 80 ευρω ειναι υπερογκο ποσο σε παγκοσμια κλιμακα, οχι μονο για τη δικη μας ασθμαινουσα οικονομια.

 

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dmspolys είπε

Μαρεσει πάντως που κανείς δεν ενδιαφέρεται να απάντηση !!!!

Φιλε μου ριξε μια ματια εδω τα εξηγει οκα το παλικαρι 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, κατι λιγο οφ-τοπικ.Επειδη αγοραζω για πρωτη φορα κονσολα (xsx) , πως βλεπεις τα fps αν θες?Υπαρχει τροπος?Φαινεται ο πισακιας δε θα σβησει ποτε απο μεσα μου😃🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kostiger είπε

Συγκεριμενοι ωστοσο να συμπληρωσω φιλε @music_lover , αντικειμενικα αξιολογοι τιτλοι χωρις αστερισκους καλο ειναι να λαμβανουν τον οβολο μας στις πρωτες ημερες της κυκλοφοριας τους. Και προφανως δεν υπονοω ως τιμη εκκινησης τα τα 80 ευρω τα οποια ειναι εξαιρετικα δυσβασταχτα. Με αυτη την εννοια διαφωνω και στη προταση απο την αναρτηση σου: ''  Επειδή όπως το γράφετε φαίνεται να ενδιαφέρεστε μόνο για την παρουσία υψηλής ποιότητας τίτλων και να αδιαφορείτε για την τιμή τους.'' Εγω τουλαχιστον και ο Non Serviam απο οτι τον καταλαβαινω γενικοτερα, οχι μονο απο την παραθεση που σου εκανε, δεν ειμαστε υπερμαχοι του δογματος ποιοτητα με καθε κοστος. Υπαρχει καποιο οριο σε αυτο. Οσες εργατοωρες και να εχουν πεσει σε ενα παιχνιδι, οσοδηποτε ακριβη και να ηταν η παραγωγη του, θεωρω αντικειμενικα πως τα 80 ευρω ειναι υπερογκο ποσο σε παγκοσμια κλιμακα, οχι μονο για τη δικη μας ασθαμαινουσα οικονομια.

Συμφωνώ, ορισμένοι τίτλοι καλό είναι να αγοράζονται τις πρώτες ημέρες κυκλοφορίας. Από όσους φυσικά έχουν την οικονομική δυνατότητα και διάθεση. Επειδή όμως οι gamers ανήκουν σε διάφορα κοινωνικά στρώματα, αυτό δεν είναι εφικτό. Και σαφώς δεν πιστεύω ότι είστε υπέρμαχοι της αύξησης των τιμών. Προφανώς σας ενόχλησε ο χαρακτηρισμός των παρορμητικων όπως πολύ σωστά το έθεσες. Οκ πάσο, ήταν άτυχης. Η επιθετικότητα του όμως ήταν υπερβολική και δείχνει κάποιου είδους προκατάληψη. Τέλος πάντων.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, music_lover είπε

Συμφωνώ, ορισμένοι τίτλοι καλό είναι να αγοράζονται τις πρώτες ημέρες κυκλοφορίας. Από όσους φυσικά έχουν την οικονομική δυνατότητα και διάθεση. Επειδή όμως οι gamers ανήκουν σε διάφορα κοινωνικά στρώματα, αυτό δεν είναι εφικτό. Και σαφώς δεν πιστεύω ότι είστε υπέρμαχοι της αύξησης των τιμών. Προφανώς σας ενόχλησε ο χαρακτηρισμός των παρορμητικων όπως που σωστά το έθεσες. Οκ πάσο, ήταν άτυχης. Η επιθετικότητα του όμως ήταν υπερβολική. Εκεί απόρησα.

Δεν το γνωριζω το παλληκαρι περα απο τις εδω αναρτησεις του, η δικη μου απαντηση σαφως και ειναι περισσοτερο στρογγυλεμενη γιατι δεν μου αρεσουν οι ψηλοι τονοι οταν δεν συντρεχει λογος μαλιστα να υπαρχουν. Για videogames ειναι η συζητηση και διαπιστωνω οτι πολλα μελη, δεν αναφερομαι σε σενα,  ειναι στα ''καγκελα''για θεματα χαμηλης αξιας και διαβαθμισης. Θα το εγραφα και πιο χοντρα, αλλα θα φανει καπως στο γραπτο λογο και δεν το θελω. Ηδη συχνα υποβαθμιζεται το επιπεδο στην κοινοτητα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, kostiger είπε

Δεν το γνωριζω το παλληκαρι περα απο τις εδω αναρτησεις του, η δικη μου απαντηση σαφως και ειναι περισσοτερο στρογγυλεμενη γιατι δεν μου αρεσουν οι ψηλοι τονοι οταν δεν συντρεχει λογος μαλιστα να υπαρχουν. Για videogames ειναι η συζητηση και διαπιστωνω οτι πολλα μελη, δεν αναφερομαι σε σενα,  ειναι στα ''καγκελα''για θεματα χαμηλης αξιας και διαβαθμισης. Θα το εγραφα και πιο χοντρα, αλλα θα φανει καπως στο γραπτο λογο και δεν το θελω. Ηδη συχνα υποβαθμιζεται το επιπεδο στην κοινοτητα.

Βασικά όλοι εδώ μέσα είναι έτοιμοι να αρπαχτούν χωρίς κανέναν λόγο, λες και τουε ανήκει η εκάστοτε εταιρία. Διαβάζεις ξένα site και διαπιστώνεις πόσο ουδέτερος και ουσιαστικός διάλογος γίνεται. Αλλά αυτά είναι χρόνιες παθογένειες της Ελληνικής κουλτούρας. Δεν πρέπει να μας ξενίζουν. Αλλά πρέπει να υπάρχει και ένα όριο. Όλα καλά πάντως. Πάμε παρακάτω. Δεν έγινε τίποτα.

Επεξ/σία από music_lover
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, music_lover είπε

Βασικά όλοι εδώ μέσα είναι έτοιμοι να αρπαχτούν χωρίς κανέναν λόγο, λες και τουε ανήκει η εκάστοτε εταιρία. Διαβάζεις ξένα site και διαπιστώνεις πόσο ουδέτερος και ουσιαστικός διάλογος γίνεται. Αλλά αυτά είναι χρόνιες παθογένειες της Ελληνικής κουλτούρας. Δεν πρέπει να μας ξενίζουν. Αλλά πρέπει να υπάρχει και ένα όριο. Όλα καλά πάντως. Πάμε παρακάτω. Δεν έγινε τίποτα.

Εχει γίνει αντιληπτο..

Και σαφώς συζήτηση κάνουμε. Τώρα όσον αφορά στα διεθνή site να μου επιτρεψεις να διαφωνήσω, εν μέρει τουλάχιστον. Οποτε κοιταζω σε ειδήσεις τα σχολια των μελών, υπάρχει και εκεί οπαδισμος, συχνά άκρατος οπως εδώ, οσο και πόλωση. Στο 2ο ισως τα πηγαινουν λίγο καλύτερα οι ξένοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

Βασικά όλοι εδώ μέσα είναι έτοιμοι να αρπαχτούν χωρίς κανέναν λόγο, λες και τουε ανήκει η εκάστοτε εταιρία. Διαβάζεις ξένα site και διαπιστώνεις πόσο ουδέτερος και ουσιαστικός διάλογος γίνεται. Αλλά αυτά είναι χρόνιες παθογένειες της Ελληνικής κουλτούρας. Δεν πρέπει να μας ξενίζουν. Αλλά πρέπει να υπάρχει και ένα όριο. Όλα καλά πάντως. Πάμε παρακάτω. Δεν έγινε τίποτα.

Πολύ θα ήθελα να διαβάσω αυτά τα σχόλια. Σχεδόν παντού πλακωνονται για το ποιος την έχει μεγαλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Πολύ θα ήθελα να διαβάσω αυτά τα σχόλια. Σχεδόν παντού πλακωνονται για το ποιος την έχει μεγαλύτερη.

Aν κρινουμε απο την avatar pic σου, μαλλον εσυ.😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...