Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το interpolation εισάγει latency. Με αποτέλεσμα, ναι μεν αίσθηση ομαλότητας στην κίνηση, αλλά το ακριβώς αντίθετο αποτέλεσμα από το προβλεπόμενο όσον αφορά στο responsiveness (στα 60 fps αναμένουμε μείωση του latency στο μισό σε σχέση με 30fps, με interpolation έχουμε αντίστροφα αποτελέσματα, αύξηση δηλαδή του latency, ακύρωση πρακτικά του game mode κλπ.). Εκτός αυτού έχουμε ξεμπουρδελεμένο και παντελώς απρόβλεπτο frame pacing, εισαγωγή artifacts στην εικόνα κλπ. κλπ..

Γενικότερα, οποιουδήποτε είδους image/motion manipulation από μη standard τυποποιημένες ρυθμίσεις (κάθε TV έχει τις δικές της ρυθμίσεις, διαφορετική επίδραση του interpolation στο τελικό αποτέλεσμα) τα αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι, καθώς παραποιούν το αποτέλεσμα το οποίο θέλει να παρουσιάσει ο δημιουργός, εισάγουν artifacts κλπ. και γενικότερα δεν είναι consistent το τελικό αποτέλεσμα. 

 

In other news, η πλατφόρμα που προσφέρει η Unreal Engine 5 φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα και πέρα από το PR bullshiting, καθώς η Sony προφανώς "αγόρασε" το event , φαίνεται πως η νέα γενιά φέρνει στο τραπέζι νέες τεχνικές που επωφελούνται από το γεγονός πως οι νέες κονσόλες τεχνικά είναι ανώτερες και η προσθήκη SSD λύνει σημαντικά bottlenecks του παρελθόντος. Εκτιμώ πως στο SX το αποτέλεσμα θα είναι ανώτερο, λόγω διαφοράς υπολογιστικής ισχύος. Το κατά πόσο perceptible θα είναι αυτό στο μάτι βέβαια είναι άλλο θέμα και μένει να φανεί.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικα διαβαζω διαφορετικες αποψεις για το mi. Αλλοι ειναι φανατικοι υπερ αλλοι κατα.

Εγω στην τιβι μου δεν βλεπω κανενα lag και τελειωνω ολα τα παιχνιδια στην τερμα δυσκολια απο την αρχη, χωρις βοηθεια(και χανω ελαχιστες φορες). Η ειμαι θεος(το δεχομαι αν ειμαι:P) ή το lag στην TV μου δεν ειναι και τοσο τραγικο.

@Malthador λιγο πανω απο τα μισα παιχνιδια δειχνουν σαν 60αρι στα δικα μου ματια. Το spiderman που ποσταρα δεν σου μοιαζει με 60αρι με mi?.

Eγω παλι θα ηθελα πολυ να βελτιωναν το mi οπως κανουν και με τις τεχνικες upscale. Δεν θα με ενδιαφερε το native 60αρι και η native αναλυση, αν βελτιωσουν κατα πολυ αυτες τις τεχνικες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Eγω παλι θα ηθελα πολυ να βελτιωναν το mi οπως κανουν και με τις τεχνικες upscale

Καθε χρονο γινεται και καλυτερο,εχω δει μεγαλες βελτιωσεις απο το 2016 εως σμρ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό που λέει κι PDS 13 ο Azel fan. Ασχολούμαι με motion interpolation από το 2011 με την ίδια τηλεόραση και πρόβλημα δεν έχω συναντήσει. Xbox 360 και One και τα Dark Souls έχω ξεκοκαλίσει, και τα batman, και hard και Halo solo με skulls κτλ. κτλ. Σε γενικές γραμμές θεωρώ ότι πολύς κόσμος δεν το δοκιμάζει σοβαρά και κρίνει με βάση τα μεγάλα sites. Το motion interpolation θεωρείται κακό επειδή δημιουργεί artifacts, delay στη κίνηση και χίλια δυο αλλά πιστεύω ότι πολλοί δεν το δοκιμάζουν να δουν αν όντως έχουν θέματα και δεν μπορούν να παίξουν με άνεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, PDS13 είπε

Εγω στην τιβι μου δεν βλεπω κανενα lag και τελειωνω ολα τα παιχνιδια στην τερμα δυσκολια απο την αρχη, χωρις βοηθεια(και χανω ελαχιστες φορες). Η ειμαι θεος(το δεχομαι αν ειμαι:P) ή το lag στην TV μου δεν ειναι και τοσο τραγικο.

 

Ή απλά δεν έχεις παίξει ακόμα soulsborne.😁

Επεξ/σία από ilos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Beer said:

είναι θέμα προταιροτήτων.

άλλες προτεραιτερότητες έχει ο ένας άλλες ο άλλος. Απο το messaging που δείχνουν - το 60 fps είναι must για τον "gamer" Spencer.

Εδώ και 30 χρόνια που υπάρχουν δίπολα πάντα πηγαίνουν χεράκι χεράκι.

Τα να παίζει ο ένας 30fps και ο άλλος 60fps σε multiplatform απλά δε γίνεται γιατί πολύ απλά αυτός με τα 30fps δε θα έχει λόγω ύπαρξης ό,τι exclusive και να βγάλει. Τα exclusive επίσης, θα ακόλουθήσουν τη πορεία που θα χαράξουν τα multiplatform. 

Τώρα το τι προτεραιότητες έθεσε ο "gamer" Spencer και στο τελευταίο video ξοδεύτηκε το 50% του χρόνου μιλώντας για multiplatform game που θα τρέχει στα 30fps μάλλον εσύ ξέρεις κάτι παραπάνω.

Δυστυχώς και οι μεν και οι δε θα τη φάμε πάλι τη βαλούτα με τα 30fps ώστε κάποιοι να βγάζουν καλύτερες φωτογραφίες στο photo mode και να μετράνε στο DF πόσες τρίχες έχει στα μούσια του ο Viking από το νέο AC. Εξαίρεση θα αποτελέσουν κανά ραλάκι ή κανά "competitive fps".

Οτιδήποτε άλλο είτε από τον ένα ή από τον άλλο θα με εκπλήξει ευχάριστα.

Να τη χαιρόμαστε την instagram generation μας. Εν τέλη όποιος έχει παίξει παιχνίδια χωρίς να τραβάει φωτογραφίες έχει περάσει παιδικά χρόνια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, ilos είπε

Ή απλά δεν έχεις παίξει ακόμα soulsborne.😁

Σε πρωτη φαση ειναι unplayable οπτικα με interpolation. :P

τουλαχιστον το bloodborne. Oποτε δεν προλαβα να δοκιμασω responses.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Microsoft doesn't care if you buy the next-generation Xbox — and it's a brilliant strategy"

https://www.businessinsider.com/xbox-vs-playstation-microsoft-strategy-2020-5

Επεξ/σία από kostiger
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostiger είπε

"Microsoft doesn't care if you buy the next-generation Xbox — and it's a brilliant strategy"

https://www.businessinsider.com/xbox-vs-playstation-microsoft-strategy-2020-5

τι σημαινει αυτο? αν δεν τους νοιαζει η πλατφορμα, γιατι δε βγαζουν τα παιχνιδια τους στις κονσολες της sony ή της nintendo?

Τεσπα, ολες αυτες οι χαζομαρες, παλι απομακρυνουν τη ms απο αυτο που θελει ο hardcore gamer...Καταλαβαινω οτι ο στοχος ειναι η mobile market στην οποια ειναι τα λεφτα...αλλα προσωπικα δε με ενδιαφερει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, xavier είπε

τι σημαινει αυτο? αν δεν τους νοιαζει η πλατφορμα, γιατι δε βγαζουν τα παιχνιδια τους στις κονσολες της sony ή της nintendo?

Τεσπα, ολες αυτες οι χαζομαρες, παλι απομακρυνουν τη ms απο αυτο που θελει ο hardcore gamer...Καταλαβαινω οτι ο στοχος ειναι η mobile market στην οποια ειναι τα λεφτα...αλλα προσωπικα δε με ενδιαφερει...

Το ότι αφηνω εδω την είδηση δεν συνεπαγεται αυταπόδεικτα οτι ασπάζομαι οσα αναφέρονται.

Έχω πάντως διαβάσει δήλωση του Σπένσερ που αφήνει ανοικτό το ενδεχόμενο να δωσει το xbox game pass σε ανταγωνιστικές πλατφορμες. Και μπορεί αυτο αυτη τη στιγμή να φανταζει σεναριο επιστημονικής φαντασιας,  αλλα ποιος θα μπορούσε να το αποκλείσει με το ρυθμο που αλλάζουν τα δεδομένα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, xavier said:

τι σημαινει αυτο? αν δεν τους νοιαζει η πλατφορμα, γιατι δε βγαζουν τα παιχνιδια τους στις κονσολες της sony ή της nintendo?

Τεσπα, ολες αυτες οι χαζομαρες, παλι απομακρυνουν τη ms απο αυτο που θελει ο hardcore gamer...Καταλαβαινω οτι ο στοχος ειναι η mobile market στην οποια ειναι τα λεφτα...αλλα προσωπικα δε με ενδιαφερει...

 

4 hours ago, kostiger said:

"Microsoft doesn't care if you buy the next-generation Xbox — and it's a brilliant strategy"

https://www.businessinsider.com/xbox-vs-playstation-microsoft-strategy-2020-5

 

 

Δεν νομίζω ότι το άρθρο αναφέρει κάτι καινούργιο.. Σίγουρα το ότι δεν νοιάζονται είναι υπερβολή για το clickbait. 

Η ουσία είναι ότι η ΜΣ κάνει ότι μπορεί για να φτιάξει μια μεγάλη βάση χρηστών ώστε στον μέλλον να σου πουλάει Χcloud (Game as a service) και ενδεχομένως και κάποια κονσόλα για τους απαιτητικούς gamers. Βέβαια όλα αυτά στο μακρινό μέλλον, τουλάχιστον 5 χρόνια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hexenlord είπε

Α, δε τα έμαθες; Υποστηρίζει μόνο ps5. Αν πας στο τοπικ του PS5 υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία. 

🤣🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Α, δε τα έμαθες; Υποστηρίζει μόνο ps5. Αν πας στο τοπικ του PS5 υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία. 

🤣🤣🤣

Δεν ειπαν αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Α, δε τα έμαθες; Υποστηρίζει μόνο ps5. Αν πας στο τοπικ του PS5 υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία. 

Η δηλωση του ειναι για τις τεχνολογιες της UE5..

Aυτα ειναι αυτονοητα,δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης..

Εγω δεν εγραψα ποτε το αντιθετο,μιλησα για το tech demo στην μορφη που το ειδαμε να τρεχει στο ps5..

Νμζ ημουνα πολυ συγκεκριμενος στο τι εγραψα και πως το εγραψα για να το καταλαβετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...