Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v2


aekoupoli
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικές συστάσεις (που ισχύουν συγχρόνως με τους όρους χρήσης του forum) για να παραμείνει το θέμα ανοιχτό:

  • Συζητήστε πάνω στην συγκεκριμένη κονσόλα (specs, περιφερειακά, προγραμματισμένες κυκλοφορίες, απορίες)
  • Αποφύγετε το VS με άλλες κονσόλες ή/και PC στο βαθμό του δυνατού
  • Αποφύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή γενικεύσεις του στυλ "fan boys", "haters" κλπ
  • Μην απαντάτε σε προβληματικά μηνύματα. Στείλτε αναφορά για να τα χειριστούν οι αρμόδιοι συντονιστές.

Αν το topic ξεφύγει, χωρίς να σταλούν αναφορές, θα κλειδώσει επ' αόριστον.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, PDS13 είπε

Στο βιντεο που ποσταρε ο optimus στο σημειο που προτεινει να δουμε, λεει: ''It's so much data, so just reading that data''..''that's why it's interesting to look at the PS5 architecture as well. I am sure that lot of this is obviously being streamed from disc every frame, that disc, that SSD has to be blazing fast'', 

Aν ειναι πραγματι πρωην frobsite engineer εχει την αξια του. Χωρις να καταλαβαινω oμως τι μπορει σημαινει στην πραξη αυτο. Αν θα αφορα την μηχανη, τα multiplatform, μονο τα exclusives ή και τιποτα ουσιαστικα(στο πλαισιο μιας συγκρισης με το Series)

Κι από την άλλη έχουμε επίσημο dev της εταιρείας να μιλάει για απαιτήσεις διαμεταγωγής της τάξης των MB/sec...τι να πω.

Πιστεύω από εδώ και πέρα μπαίνουμε σε μία σφαίρα υποθεσιολογίας, όπου ο ένας quotάρει τον έναν dev, o άλλος τον άλλον dev που λέει άλλα κ.ο.κ. . Κι από όλη αυτή την ιστορία μας λείπει η απαραίτητη τεχνική γνώση για να έχει η συζήτηση επαφή με την πραγματικότητα.

Γιατί ας μην ξεχνάμε πως και "επίκληση στον dev", όπως είναι η τελευταία μόδα θα πρέπει να λαμβάνεται με μπόλικο grain of salt, αφού έχουν μπει και αυτοί εσχάτως στο παιχνίδι του marketing, είτε από τη μία, είτε την άλλη μεριά (άπλετα παραδείγματα). Και τρέεεχουμε εμείς και ποστάρουμε επικαλούμενοι τον τάδε ή τον δείνα pr dev κι αυτοί γελάνε με τα χάλια μας και την παπάτζα που μας πουλάνε για να χτιστεί hype!!!😁

Για τον SSD, όχι βέβαια, μόνο καλό μπορεί να κάνει, να προκαλέσει πονοκεφάλους με μειωμένη απόδοση και ανάγκη για dedicated programming όπως ο CELL δεν υπάρχει περίπτωση. Αν ζητάς τη γνώμη μου πάντως, η λύση του SSD μου φαίνεται overengineered, για το συνολικό πακέτο και την ισορροπία που αναζητείται. Δεν θα είναι πρώτη φορά άλλωστε στην ιστορία που δεν έγινε η απόλυτα σωστή εκτίμηση για το balancement μίας πλατφόρμας/συστήματος/whatever από ανθρώπους/ομάδες ανθρώπων απίστευτα υψηλής τεχνικής κατάρτισης. Σίγουρα ο Cerny γνωρίζει παραπάνω από εμένα πάντως, οπότε να δούμε και μένει να διαψευστώ!

 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η αλήθεια είναι ότι η Sony χωρίς να έχει παρουσιάσει κονσόλα, τρέχοντας να βρει λύση για ψύξει έκανε τρομερή δουλειά στο marketing και κέρδισε τις εντυπώσεις. Το αστείο είναι ότι η Sony δεν χρησιμοποιεί UE με εξαίρεση το days gone. 

Η MS έχει κάνει άλματα σε όλους τους τομείς, μένει το μάρκετινγκ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, VaggD said:

Η αλήθεια είναι ότι η Sony χωρίς να έχει παρουσιάσει κονσόλα, τρέχοντας να βρει λύση για ψύξει έκανε τρομερή δουλειά στο marketing και κέρδισε τις εντυπώσεις. Το αστείο είναι ότι η Sony δεν χρησιμοποιεί UE με εξαίρεση το days gone. 

Η MS έχει κάνει άλματα σε όλους τους τομείς, μένει το μάρκετινγκ. 

Δώσε info όποτε μπορείς για αυτό που αναφέρεις με την ψύξη εκτός αν πρόκειται για ποστ από resetera κτλ.

Όντως κι εγώ νομίζω ότι τα exclusive της sony δεν χρησιμοποιούν UE αλλά φτιάχνουν δικές τους μηχανές με τα γνωστά αποτελέσματα αλλά ένα μεγάλο ποσοστό multiplatform τίτλων χρησιμοποιεί UE. Νομίζω πάντως έχει γίνει πολύ παραπάνω ντόρος από ότι χρειάζεται με το συγκεκριμένο tech demo. Όταν βέβαια οι πληροφορίες δίνονται με το σταγονόμετρο λογικό είναι να πέσει πάνω του τόσο προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, PDS13 είπε

 

Το εκανα γιατι μισω τις ανακριβειες και στο παρον φορουμ ειναι ο κανονας δυστυχως. Θελω να μου δωσεις λοιπον ενα quote καποιου απο τα παιδια που λεει οτι η UE5 υποστηριζει μονο PS5.

Aν δεν βρεις, πες οτι εκανες λαθος και παμε παρακατω. :)

PDS κοιταξε να δεις. Η ερωτηση που θετεις ειναι πιθανως ερωτηση-παγιδα (για να βοηθησει το επιχειρημα σου πως "κανενας δεν ειπε τετοιο πραγμα") και δεν ειμαι σε θεση να γνωριζω αν το κανεις επιτηδες η οχι. Προς χαριν της κουβεντας ομως θα παρω ως δεδομενο το δευτερο (οχι παγιδα δλδ) γιατι ειμαι απο τη φυση μου θετικος απεναντι στον συνομιλητη μου. Το προβλημα στο οποιο βασιστηκε η απαντηση μου δεν εγκειται στην λεξη "υποστηριζει". Υπαρχει περιπτωση η UE5 να μην υποστηριζεται απο το χβοχ? Οχι βεβαια, καθε λογικος ανθρωπος ξερει πως η υποστηριξη ειναι δεδομενη. Επομενως η ερωτηση σου στην πραγματικοτητα (θα επρεπε να) ειναι "θελω να μου δωσεις λοιπον ενα quote καποιου απο τα παιδια που να λεει οτι η UE5  δεν τρεχει το ιδιο καλα στο Χβοχ.

Και οριστε το quote που ψαχνεις. Ανυποστατο, χωρις πηγη, χωρις επεξηγηση πως "Η γνωμη μου ειναι". Απλα, περασμενο σαν defacto σε ενα νημα που διαβαζουν χιλιαδες.

image.png.4992137560d7e128b3e013506cb80a97.png

Αν εισαι τοσο πολεμιος της ανακριβειας και της παραπληροφορησης αυτο δεν σε τσιγλισε καθολου? Δεν το σχολιασες επι τουτου καθολου και οταν μιλησες θετικα για το χβοχ ηταν σε συναρτηση με ποστ του  Johnypatras και οχι του Optimus (περιπου μια μερα μετα και αφου ειχαμε ηδη λυσει το 'σφηνα-θεμα του χρηστη Mitroglou7 optimal-TV-viewing-disctance). Εισαι moderator στα ps4forums.gr (και καλα κανεις ε, δικαιωμα σου), με ισαξια δυναμη του Πρετοριανου εδω μεσα και μια τετοια ανακριβεια σου περασε απαρατηρητη? Γνωριζεις ποσοι (περιπου) γραφουν και διαβαζουν εδω μεσα και γνωριζεις επι της ουσιας την δυναμη (και πως χρησιμοποιειται για καλο η αδικο σκοπο) του moderation λογω της ενασχολησης σου με αυτο, και δεν σκεφτηκες ουτε ενα λεπτο να πεις πως τετοια σχολια πυροδοτουν αντιδρασεις, αντιδρασεις που δεν χρειαζοντα?

Σε προλαβαινω σε περιπτωση που μου πεις "και-τι-μου-το-λες-εμενα-αυτο-πεστο-στον-Οπτιμους", εσυ ζητησες quote.

Τελος να σου πω πως προσωπικη μου αποψη ειναι πως δειχνεις υπερβαλοντα ζηλο σε ενα νημα μιας κονσολας που δεν δειχνει να ειναι πρωτη στις προτιμησεις σου. Φυσικα εχεις καθε δικαιωμα να το κανεις αυτο και δεν θα σου πως εγω σε καμια περιπτωση-το τονιζω- τι να γραψεις και που, δε μου πεφτει λογος στην τελικη. Παρολα  αυτα εγγειρει ερωτηματικα στο μυαλο μου για το ποσο unbiased ειναι η προσεγγιση σου στην πλατφορμα της Microsoft.

food for thought και constructive feedback και δεν σου κανω προσωπικη επιθεση, θα σε παρακαλουσα να μην το λαβεις ετσι.

 

Επεξ/σία από hexenlord
διπλη εικονα
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι πως έχουν δει πολλά τα μάτια μου σε αυτά τα θέματα. Από την μια έχουμε άτομα να υπερασπίζονται πως οι αποκλειστικότητες της Sony παίζουν τον καθοριστικό ρόλο στα συστήματα της που μετέπειτα την μετάλλαξαν σε αποκλειστικότητες σε συνδυασμό με τρίτες εταιρίες. Είδα εικασίες για ένα σύστημα ψύξης που δεν έχει καν αποκαλυφθεί. Υπάρχουν απόλυτες απόψεις που όμως δεν συνοδεύονται με τα ανάλογα τεκμήρια. 

Τεσπα, η άνοδος της MS στην επόμενη γενιά -εφόσον συμβεί- είναι καλό για όλους μας. Επίσης μην περιμένετε ότι θα αλλάξετε την ροή των πραγμάτων μέσα από διαξιφισμούς σχετικά με tech demos. Οι τιμές πιστεύω ότι τελικά θα παίξουν τον μεγαλύτερο ρόλο, στο αποκλειστικό περιεχόμενο γνωρίζουμε πως η Sony έχει το πάνω χέρι αλλά δεν θα είναι αρκετό από μόνο του για να επαναληφθεί μια απόκλιση στα νούμερα πωλήσεων παρόμοια με αυτήν την γενιά.

Επεξ/σία από mansa2k
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mansa2k είπε

Η αλήθεια είναι πως έχουν δει πολλά τα μάτια μου σε αυτά τα θέματα. Από την μια έχουμε άτομα να υπερασπίζονται πως οι αποκλειστικότητες της Sony παίζουν τον καθοριστικό ρόλο στα συστήματα της που μετέπειτα την μετάλλαξαν σε αποκλειστικότητες σε συνδυασμό με τρίτες εταιρίες. Είδα εικασίες για ένα σύστημα ψύξης που δεν έχει καν αποκαλυφθεί. Υπάρχουν απόλυτες απόψεις που όμως δεν συνοδεύονται με τα ανάλογα τεκμήρια. 

Τεσπα, η άνοδος της MS στην επόμενη γενιά -εφόσον συμβεί- είναι καλό για όλους μας. Επίσης μην περιμένετε ότι θα αλλάξετε την ροή των πραγμάτων μέσα από διαξιφισμούς σχετικά με tech demos. Οι τιμές πιστεύω ότι τελικά θα παίξουν τον μεγαλύτερο ρόλο, στο αποκλειστικό περιεχόμενο γνωρίζουμε πως η Sony έχει το πάνω χέρι αλλά δεν θα είναι αρκετό από μόνο του για να επαναληφθεί μια απόκλιση στα νούμερα πωλήσεων παρόμοια με αυτήν την γενιά.

Eιναι πολλα που πρεπει να δουμε στη πραξη γιατι για την ωρα ειμαστε στη θεωρια σε πραγματα που δεν ξερουμε πως θα μεταφραστουν στη πραγματικοτητα. Και πριν το launch της τωρινης γενιας ακουγαμε διαφορα και προσπαθουσαν να μετατρεψουν τα bottlenecks σε "exclusive features"...ειδικα απο MS με τις παπατζες περι πλεονεκτηματος ESRAM (lol), μικροτερου latency της DDR3 σε σχεση με τη GDDR5 του PS4 και φυσικα το μαγικο power of the cloud. Τελικα τιποτα απο τα παραπανω δεν βοηθησε το Xbox One στη πραγματικοτητα (εστω και αν καποια απο αυτα ειχαν μια βαση) και ειδαμε τις διαφορες απο τα πρωτα παιχνιδια κ ολας αναμεσα στο performance του One και του PS4...οπως ειπε και ο φιλος VaggD με τους αστερισκους που εχει βαλει η Sony στα clocks της gpu (ποιος θα ειναι ο μεσος ορος και οχι το peak αραγε?) συν τον πολυ γρηγορο SSD θα πρεπει να δουμε τι θα κανει και στο κομματι της ψυξης/καταναλωσης της APU και φυσικα πως αυτο θα επηρεασει τα clocks. Απο την πλευρα της MS πρεπει να δουμε επισης τι θα κανει με το θεμα της ψυξης, αν εχουν βαση οι θεωριες οτι τα περισσοτερα compute units της δινουν πλεονεκτημα στο ray-tracing και φυσικα το μεγαλο ερωτηματικο/πιθανη μπουκαλα της επιλογης μνημης με μη ενιαια ταχυτητα. 

Σε κανα εξαμηνο θα δουμε τελικα τι ισχυει και τι οχι, για την ωρα καλη η κουβεντα για τα specs and all αλλα ας περιμενουμε να δουμε τι θα μας δειξουν και απο παιχνιδια γιατι στο τελος θα χασουμε και την ουσια. :)

Επεξ/σία από dr_thodt
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, dr_thodt είπε

Eιναι πολλα που πρεπει να δουμε στη πραξη γιατι για την ωρα ειμαστε στη θεωρια σε πραγματα που δεν ξερουμε πως θα μεταφραστουν στη πραγματικοτητα. Και πριν το launch της τωρινης γενιας ακουγαμε διαφορα και προσπαθουσαν να μετατρεψουν τα bottlenecks σε "exclusive features"...ειδικα απο MS με τις παπατζες περι πλεονεκτηματος ESRAM (lol), μικροτερου latency της DDR3 σε σχεση με τη GDDR5 του PS4 και φυσικα το μαγικο power of the cloud. Τελικα τιποτα απο τα παραπανω δεν βοηθησε το Xbox One στη πραγματικοτητα (εστω και αν καποια απο αυτα ειχαν μια βαση) και ειδαμε τις διαφορες απο τα πρωτα παιχνιδια κ ολας αναμεσα στο performance του One και του PS4...οπως ειπε και ο φιλος VaggD με τους αστερισκους που εχει βαλει η Sony στα clocks της gpu (ποιος θα ειναι ο μεσος ορος και οχι το peak αραγε?) συν τον πολυ γρηγορο SSD θα πρεπει να δουμε τι θα κανει και στο κομματι της ψυξης/καταναλωσης της APU και φυσικα πως αυτο θα επηρεασει τα clocks. Απο την πλευρα της MS πρεπει να δουμε επισης τι θα κανει με το θεμα της ψυξης, αν εχουν βαση οι θεωριες οτι τα περισσοτερα compute units της δινουν πλεονεκτημα στο ray-tracing και φυσικα το μεγαλο ερωτηματικο/πιθανη μπουκαλα της επιλογης μνημης με μη ενιαια ταχυτητα. 

Σε κανα εξαμηνο θα δουμε τελικα τι ισχυει και τι οχι, για την ωρα καλη η κουβεντα για τα specs and all αλλα ας περιμενουμε να δουμε τι θα μας δειξουν και απο παιχνιδια γιατι στο τελος θα χασουμε και την ουσια. :)

Προσωπικά το μεγαλύτερο πρόβλημα του νέου Xbox θεωρώ ότι είναι η split μνήμη. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Προσωπικά το μεγαλύτερο πρόβλημα του νέου Xbox θεωρώ ότι είναι η split μνήμη. 

Στα χαρτια μοιαζει κακη σχεδιαστικη επιλογη. Να δουμε τι θα γινει στην πραξη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, johnnypatras είπε

Πιστεύω από εδώ και πέρα μπαίνουμε σε μία σφαίρα υποθεσιολογίας, όπου ο ένας quotάρει τον έναν dev, o άλλος τον άλλον dev που λέει άλλα κ.ο.κ. . Κι από όλη αυτή την ιστορία μας λείπει η απαραίτητη τεχνική γνώση για να έχει η συζήτηση επαφή με την πραγματικότητα.

Ακριβως αυτο ηταν το point μου.

8 ώρες πριν, VaggD είπε

Η MS έχει κάνει άλματα σε όλους τους τομείς, μένει το μάρκετινγκ. 

Βεβαια μεχρι τωρα λεγαμε το αναποδο(οτι η σονυ δεν τα παει καλα στο μαρκετινγκ), οποτε καταλαβαινεις οτι ολα ειναι ρευστα.

4 ώρες πριν, hexenlord είπε

PDS κοιταξε να δεις. Η ερωτηση που θετεις ειναι πιθανως ερωτηση-παγιδα

Οχι, ηταν straightforward η ερωτηση μου. Εσυ μου μετακινεις τα goalpost αυτη τη στιγμη, δεν το βλεπεις?

Εκανες συγκεκριμενο quote μου που ελεγα ''δεν ειπαν τα παιδια οτι δεν τρεχει σε xbox η UE5'' και απαντησες ''αφηστε το παιδια δεν σωζεται με τιποτα'' και ρωτησα πολυ straight ξανα ''που λοιπον γραφτηκε οτι δεν τρεχει σε xbox η UE5''? 

Kαμια απαντηση. :)

Ο bourdoulas ειχε την ευθυξια να πει οτι εκανε λαθος και ζητησε συγνωμη, εσυ μου γραφεις ενα κειμενο αποφυγης ασχετο με το παραπανω για να μειωσεις την γενικοτερη σταση μου(θα σου απαντησω ομως και σε αυτο), επειδη φανταζομαι δεν εχεις καποια απαντηση στο παραπανω. Αdd hominem δλδ.

4 ώρες πριν, hexenlord είπε

Επομενως η ερωτηση σου στην πραγματικοτητα (θα επρεπε να) ειναι "θελω να μου δωσεις λοιπον ενα quote καποιου απο τα παιδια που να λεει οτι η UE5  δεν τρεχει το ιδιο καλα στο Χβοχ.

Γιατι θα ''επρεπε'' να γινει αυτη η ραντομ(εκτος συγκεριμενου θεματος) ερωτηση, αντι για αυτη που εκανα και απαντουσε με ακριβεια στο ποστ σου? 😕 Για να σε βολεψει να εχεις απαντηση επειδη δεν εχεις σε αυτη που σε ρωτησα? :P

Δεν ειναι κατι κακο, πες εκανα λαθος και παμε παρακατω. Συμβαινει.

Αυτο ειναι αλλο θεμα που εβαλες στο τραπεζι και το συζηταμε οσο θελεις.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Προσωπικά το μεγαλύτερο πρόβλημα του νέου Xbox θεωρώ ότι είναι η split μνήμη. 

 

38 λεπτά πριν, kostiger είπε

Στα χαρτια μοιαζει κακη σχεδιαστικη επιλογη. Να δουμε τι θα γινει στην πραξη.

Aπο τις ελαχιστες γνωσεις που εχω πανω στο θεμα hw και εγω νομιζω οτι ειναι η μονη αμφιλεγομενη σχεδιαστικη επιλογη σε μια κατα τα αλλα καλα ισορροπημενη και ζυγισμενη κονσολα. Προφανως εγινε για θεμα κοστους με δικαιολογια τη χρηση των πιο αργων πιθανοτατα 3GB απο το OS το οποιο ομως αφηνει αλλα 3GB πιο αργης μνημης για χρηση στα παιχνιδια, ελπιζω τα dev tools της MS αυτη τη φορα να ειναι καλυτερα απο οτι ηταν του Xbox One το πρωτο χρονο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, hexenlord είπε

Αν εισαι τοσο πολεμιος της ανακριβειας και της παραπληροφορησης αυτο δεν σε τσιγλισε καθολου? Δεν το σχολιασες επι τουτου καθολου και οταν μιλησες θετικα για το χβοχ ηταν σε συναρτηση με ποστ του  Johnypatras και οχι του Optimus (περιπου μια μερα μετα και αφου ειχαμε ηδη λυσει το 'σφηνα-θεμα του χρηστη Mitroglou7 optimal-TV-viewing-disctance). Εισαι moderator στα ps4forums.gr (και καλα κανεις ε, δικαιωμα σου), με ισαξια δυναμη του Πρετοριανου εδω μεσα και μια τετοια ανακριβεια σου περασε απαρατηρητη?

Αυτο που με τσιγκλησε στο ποστ σου ειναι οτι εγραψες ξεκαθαρη ανακριβεια. Οχι κατι αμφισβητησιμο και συζητησιμο. Ηταν ΣΚΕΤΟ λαθος. Αν λοιπον ο optimus εγραφε οτι η UE5 δεν τρεχει σε XBOX(ξεκαθαρη ανακριβεια) και εγω ''πεταγα χαρταετο'' ενω διαφωνουσα παραλληλα με αλλους για πιο trivial καταστασεις,  θα ειχες δικιο στο παραπανω. Τωρα δεν εχεις:)

Κατω απο παρομοιο ποστ του optimus, ποσταρα πραγματι στον Johnnypatras..

image.jpg

Γραφω ''και εγω αυτο πιστευω χωρις να σημαινει οτι εμεις εχουμε δικιο''. Και εννοω χωρις να σημαινει οτι εμεις εχουμε δικιο(εγω και ο Johnnypatras) και οχι ο optimus. Γιατι απλα δεν γνωριζω, το εχω γραψει σε πολλα ποστ μου. Και εγω υποθεσεις κανω και τεινω στην αποψη του Johnnypatras στο συγκεκριμενο. Καμια σχεση λοιπον η δικη σου ανακριβεια με του optimus (η οποια ειναι διαπραγματευσιμη).

Πως αλλιως να δειξω οτι διαφωνω με κατι που ειπε ο optimus? Eχω εκφρασει πολλες φορες αυτη τη θεση αλλωστε. Και παλι μπορει να εχει δικιο και να κανω εγω λαθος. Δεν εχει να κανει με την οποια ευαισθησια μου σε ανακριβειες το παραπανω, γιατι αυτο ειναι κατι που δεν μπορει να ελεγχθει ακομα. Ποια ακριβεια και ποια ανακριβεια λοιπον?

Αναφορά σε κείμενο

Τελος να σου πω πως προσωπικη μου αποψη ειναι πως δειχνεις υπερβαλοντα ζηλο σε ενα νημα μιας κονσολας που δεν δειχνει να ειναι πρωτη στις προτιμησεις σου. Φυσικα εχεις καθε δικαιωμα να το κανεις αυτο και δεν θα σου πως εγω σε καμια περιπτωση-το τονιζω- τι να γραψεις και που, δε μου πεφτει λογος στην τελικη. Παρολα  αυτα εγγειρει ερωτηματικα στο μυαλο μου για το ποσο unbiased ειναι η προσεγγιση σου στην πλατφορμα της Microsoft.

Ειμαι sony φαν στο τερμα. Δεν το εχω κρυψει ποτε. Υπαρχει λογος που ειμαι(δεν γεννηθηκα σονυ φαν, δεν το βλεπω οπαδικα τυπου ποδοσφαιρο), γιατι θεωρω τις κονσολες τις σονυ τις καλυτερες εκει εξω ως καταναλωτης(σε θεμα πολιτικης, νοοτροποιας, ιδεολογιας αν θες, παιχνιδιων κτλ). Η διαφορα μας ειναι οτι δεν το βλεπω ''στρατοπαιδα''. Οπως σου ειπα και στο αλλο thread του PS5 οτι καλα εκανες και ποσταρες στο θρεντ(γιατι φανηκε να το μετανιωσες), ετσι δεν καταλαβαινω και το παραπανω σχολιο σου. Και την ιδια σταση κραταω ως Mod στο psforum, οσο γινεται εστω γιατι ειναι και για μια κονσολα η θεματολογια. 

Μπορει να θεωρω την Sony ανωτερη αλλα το gaming εξακολουθει να με ενδιαφερει και η πλατφορμα της MS αφορα το gaming νομιζω. Και αν και υποθετω οτι θα με ενδιαφερει λιγοτερο απο ενα switch 1-2. εξακολουθει να με ενδιαφερει.

Αν λοιπον σου φαινεται τζιζ να μη γραφεις στο thread του PS5 η να μην γραφω εγω στο thread του XBOX. Θα σου προτεινα να το κοιταξεις περισσοτερο την δικη σου σταση. Για μενα εισαι ευπροσδεκτος και το PS4 forums να ποσταρεις για XBOX. Με τον ιδιο τροπο θελω να βλεπω την αποψη σου και στο thread του PS5.

Aυτο που με ενοχλει και μαλλον το μονο που με ενοχλει ειναι η δηθεν αντικειμενικοτητα απο καποια μελη. Ειναι σαν να μου λενε στην μουρη ''εισαι ηλιθιος'' Με σενα δεν το εχω νιωσει ποτε αυτο γιατι δεν κρυβεις κατι.

Ευχομαι να σε καλυψα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Αυτο που με τσιγκλησε στο ποστ σου ειναι οτι εγραψες ανακριβεια ξεκαθαρη. Οχι κατι αμφισβητησιμο και συζητησιμο. Ηταν ΣΚΕΤΟ λαθος. Αν λοιπον ο optimus εγραφε οτι η UE5 δεν τρεχει σε XBOX και εγω ''πεταγα χαρταετο'' ενω διαφωνουσα παραλληλα με αλλου,  θα ειχες δικιο στο παραπανω. Τωρα δεν εχεις εχεις.

Κατω απο ποστ του optimus που λεει πανω κατω αυτο που με το οποιο διαφωνεις(εικονιτσα που εβαλες), ποσταρα πραγματι στον Jonnie πατρας..

image.jpg

Γραφω ''και εγω αυτο πιστευω χωρις να σημαινει οτι εμεις εχουμε δικιο''. Και εννοω χωρις να σημαινει οτι εμεις εχουμε δικιο(εγω και ο Johnnypatras) και οχι ο optimus. Γιατι απλα δεν ξερω, το εχω γραψει σε πολλα ποστ μου. Και εγω υποθεσεις κανω και τεινω στην αποψη του Johnnypatras στο συγκεκριμενο. Καμια σχεση λοιπον η δικη σου ανακριβεια με του optimus( η οποια ειναι διαπραγματευσιμη)

Ειμαι sony φαν στο τερμα. Δεν το εχω κρυψει ποτε. Υπαρχει λογος που ειμαι, γιατι θεωρω τις κονσολες τις σονυ τις καλυτερες εκει εξω. Η διαφορα μας ειναι οτι δεν το βλεπω ''στρατοπαιδα''. Οπως σου ειπα και στο αλλο thread του PS5 οτι καλα εκανες και ποσταρες στο θρεντ(γιατι φανηκε να το μετανιωσες), ετσι δεν καταλαβαινω και το παραπανω σχολιο σου. Και την ιδια σταση κραταω ως Mod στο psforum, οσο γινεται εστω γιατι ειναι και για μια κονσολα η θεματολογια. 

Μπορει να θεωρω την Sony ανωτερη αλλα το gaming εξακολουθει να με ενδιαφερει και η πλατφορμα της MS αφορα το gaming νομιζω. Και αν και υποθετω οτι θα με ενδιαφερει λιγοτερο απο ενα switch 1-2. εξακολουθει να με ενδιαφερει.

Αν λοιπον σου φαινεται τζιζ να μη γραφεις στο thread του PS5 η να μην γραφω εγω στο thread του XBOX. Θα σου προτεινα να το κοιταξεις περισσοτερο την δικη σου σταση. Για μενα εισαι ευπροσδεκτος και το PS4 forums να ποσταρεις για XBOX. Με τον ιδιο τροπο θελω να βλεπω την αποψη σου και στο thread του PS5.

Aυτο που με ενοχλει και το μονο που με ενοχλει η δηθεν αντικειμενικοτητα απο καποια μελη. Ειναι σαν να μου λενε στην μουρη ''εισαι ηλιθιος'' Με σενα δεν το εχω νιωσει ποτε αυτο γιατι δεν κρυβεις κατι.

Θα σου απαντησω σε πμ για να μην σπαμαρουμε το θρεντ, θεωρω πως και οι δυο αναπτυξαμε την αποψη μας αναλογως. Επισης σε καμια περιπτωση δεν θεωρω πως εισαι ηλιθιος. Οποιος σε θεωρει ηλιθιο επειδη γραφεις σε φορουμ την αποψη σου ειναι εκεινος ηλιθιος, εκτος και αν προκαλεις με διαφορους τροπους (φλειμ, τρολλινγκ, υφος κτλ κτλ, με καταλαβαινεις)

Θα προσθεσω ενα μονο τελευταιο σημειο το οποιο ειναι γενικης φυσεως και δεν εχει να κανει με σενα, λαμβανω εναυσμα βεβαια απο την προτελευταια παραγραφο σου:

Οπως εσενα ειναι η αγαπημενη σου κονσολα ειναι το ΠΣ, εμενα ειναι το χβοχ. Αν οντως δεν βλεπεις στρατοπεδα οπως λες και ταυτοχρονα παρακολουθεις τα νηματα, θα εχεις σιγουρα παρατηρησει μια αλεπαλληλη ταση αρνητισμου στα χβοχ θρεντς που αν και τωρα τελευαταια εχει λιιιιγο κοπασει, θυμασαι τι γινοταν με το περιφημο "μα δεν εχετε exclusives" και αλλα συναφη. Τα θρεντ του χβοχ εβγαζαν τετοιο αρνητισμο, τετοια τοξικοτητα που οι χρηστες εφευγαν/σταματουσαν να γραφουν. Δεν ειναι αξιο αποριας ασ πουμε πως υπαρχουν 30 σελιδες που μιλανε για μπαταριες στο κοντρολερ του χβοχ και μιση για το απιστευτο new Ori. Tα θρεντς του χβοχ ερημωσαν. Απειρα ριπορτς απο μενα και συζητησεις με τον Πραιτωριανο για συγκεκριμενα ατομα που ειχαν τοξικες συμπεριφορες. 

Τα ατομα αυτα, φυσικα ειχαν το γνωστο Politically Correct  τροπαρι, "μα δημοκρατια εχουμε" , "δεν μπορω να πω τι γνωμη μου", "αφου ειναι fact, δεν εχετε exclusives". Και σε γενικες γραμμες θα ειχαν δικιο αν δεν ηταν η 10000000 φορα που θα επαναλαμβαναν την μπουρδα τους με καθε κυκλοφορια μεγαλου βελινεκους που επειδη επαιρνε 8/10 αντι για 9.5, ξεκινουσε το θαψιμο μεχρι αηδιας. Eνας παραλληλισμος: Το Ghosts of Tsushima δεν εχει τα καλυτερα γραφικα εβερ (τουλαχιστον στα δικα μου ματια). Σκεψου τωρα 15 χεξενλορντς βαμμενους χβοχακηδες να μπαινουν μερα παρα μερα και να λενε στο θρεντ του παιχνιδιου "το περιμενατε τοσο καιρο, ειναι εν ετη 2020 αυτα γραφικα?" και αλλα συναφη. Καταλαβαινεις ποσο ενοχλητικο μπορει να γινει. Δεν υπαρχει περιπτωση να μην με εννοεις, αν δεν εισαι στρατευμενος οπως λες. 

Που το παω? Δεν μου φαινεται τζιζ να μην γραφεις πουθενα. Γραψε οπου θες αλλα χωρις στρατοπεδα-παρωπιδες και ideally χωρις να υποστηριζεις αλλους με στρατοπεδα-παρωπιδες καθως εκει τους παιρνει ολους η μπαλα. Εγω εσβησα την παραθεση μου στο ΠΣ5 θρεντ γιατι καταλαβα πως μπορουσε να δημιουργησει/ξεκινησει φλειμ με τον δημιουργο του, κοινως γιατι δεν επιθυμω να κανω σε αλλους αυτο που δεν θελω αλλοι να κανουν σε μενα (οπως στο περιεγραψα περιφραστικα παραπανω).

Το τελευταιο ειναι και το πιο σημαντικο για μενα PDS. Μην κανεις αυτα που δεν θες να σου κανουν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δεν ηταν flame το post σου στο PS5 thread βρε συ. Eχουμε διαφορετικη οπτικη σε αυτο το θεμα. Μια χαρα ποστ ηταν και εχεις δικαιωμα να διαφωνησεις με κατι που θα δεις εκει. Αλιμονο.

Δεν εισαι ο τυπος που κανει τρολλινγκ στα αλλα θρεντς αλλωστε. Δεν εχω δει κατι τετοιο εγω.

Επειδη μου αναφερεις οτι υπηρχε αρνητικοτητα για το XBOX σε καποια φαση, ησουν την περιοδο 2005-7 εδω? Τετοιο hating για κονσολα της Sony δεν εχει ξαναυπαρξει στον πλανητη. Νομιζω οτι το ινσομνια με  βοηθησε να γινω φανμποι(την μονο αρνητικη χρoια) της Sony, εκεινη την περιοδο. Μιλαμε ΤΟ hating και τρολλινγ, απλα για να χαλασουν τα threads. 

Οτι αρνητικο εβρισκε ο καθενας το ποσταρε και γινοταν μαχη. Καμια σχεση με τωρα. Εδω συζηταμε πολιτισμενα κατα κυριο λογο. Αλλα σκεψου τι εγινε και στο PS5 thread τοτε που εκαναν αρκετο hating για τον SSD, χωρις να καταλαβαινουν γιατι ειναι σημαντικος οσο και αν τους εξηγουσες με επιχειρηματα. Φαινονται ποιοι μπαινουν για να τρολλαρουν και ποιοι για να συζητησουν(με οποιο bias και αν υπαρχει πισω απο ολους μας).

Ναι αν θες μιλαμε pm.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...